Jump to content

Θολούρα πολυ...


Recommended Posts

Καλησπέρα. Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα και θέλω την βοήθεια σας.

Έστησα το καινούργιο μου ενυδρείο Carrefour 80 λίτρα πριν 2 μέρες. :)

Έβαλα λίπασμα της Dannerle από πάνω χαλίκι ψιλό 1-3 mm αφού το χα ξεπλύνει πάρα πολύ καλά.

Έβγαλα το κλασικό εσωτερικό φίλτρο και έβαλα το Fluval 105

Μέσα στο κάδο του φίλτρου έχω βάλει από υλικά :

στο πάνω καλαθάκι JBL - sintomec

στο κάτω JBL - micromec

και άφησα μέσα τα σφουγγάρια που είχε ο κατασκευαστής (τα ξέπλυνα καλά).

Το γέμισα νερό έβαλα Sera - aquatan και μετά από 2 ώρες, ξεκίνησα το φίλτρο και έριξα στο νερό tetra safestart. (τις αναλογίες για τα λίτρα μου)

Το νερό εδώ και 2 μέρες είναι θολό...

Όταν το γέμιζα νερό είχα ένα μπολάκι μέσα και δεν ανακάτεψε τα χαλίκια.

Από διακοσμητικά και φυτά σήμερα θα πάω να πάρω (άδειασε η τσέπη με τις αγορές)

Συγνώμη αν σας κούρασα άλλα δε ξέρω τι έχει γίνει. :P

Έκανα κάτι λάθος ή είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο... για το στρώσιμο να ρίχνω sera nitrivec ή θα τα κάνω μπάχαλο με τα βακτήρια αφού έριξα το safestart ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Για την θολουρα, βαλε πρωτο πρωτο τον υαλοβαμβακα ωστε το νερο να περναει πρωτα απο αυτον και μετα απο τα αλλα υλικα και θα μαζευει την θολουρα.. Οσο για τα βακτηρια δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αφου ειναι τα ιδια βακτηρια κατα βαση...

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια ειναι πολυ πιθανο να τα εξοντωσες γιατι δεν ειχες φτιαξει την καταλληλη θερμοκρασια γι αυτα.Τωρα,κανονικα επρεπε να τρεξει το ενυδρειο μονο με αντιχλωριο κανα δυο μερες να φτιαχτει η θερμοκρασια (25 βαθμοι) και επειτα να ριξεις τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έριξα τα βακτήρια το νερό είχε θερμοκρασία 26 βαθμούς.

Τα έριξα μετά από 2 ώρες γιατί το aquatan έλεγε μια ώρα και μετά βακτήρια.

Έχει κανείς το fluval για εξωτερικό φίλτρο?

Με έχει μπερδέψει λίγο μέσα η κυκλοφορία που γίνετε στο κάδο... :)

Να βάλω υαλοβάμβακα σε κάθε θέση υλικού (κυπελλάκι) από πάνω καλύτερα δλδ???

Τα υλικά που έχω βάλει μέσα καλά είναι ή μάπα?

Πολλές ερωτήσεις... :P sorry...

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που αποφάσισες να βάλεις safestart και nitrivec στο ενυδρείο σου έπρεπε να βάλεις μέσα και τα πρώτα ψάρια. Τα σκεβάσματα αυτά περιέχουν βακτήρια που διασπούν την τροφή το ΝΗ4 και το ΝΟ2 (είναι η τροφή τους). Αν μέσα στο ενυδρείο σου δεν έχεις ένα μικρό πληθυσμό ψαριών ή αν δεν ρίχνεις έστω και λίγο τροφή τότε κάποιος αριθμός βακτηρίων πεθαίνει και κάποιος αδρανοποιείτε. Στην ουσία δεν κάνεις τίποτα.

Το safestart όπως λέει και η λέξη δημιουργήθηκε για να βάλουμε ψάρια στο ενυδρείο μας σχεδόν αμέσως. Πιστεύω ότι πρέπει να ξεκόψουμε σιγά σιγά από τον κλασικό τρόπο στρωσίματος αφού η επιστήμη προχωράει και μας παρέχει της ανάλογες ανέσεις.

Και τέλος είναι φυσιολογικό την πρώτη εβδομάδα καμιά φορά και δυο εβδομάδες να είναι θολό το ενυδρείο σου. Αυτό θα φτιάξη μην σε ανησυχεί. Ανέβασε την θερμοκρασία του ενυδρείου σου στους 27 γιατί σε αυτήν την θερμοκρασία τα βακτήρια είναι πιο δραστήρια, στης πολύ χαμηλές θερμοκρασίες δεν παθαίνουν τίποτα απλός ο μεταβολισμός τους είναι λίγο πιο αργός και κατά συνέπεια δεν είναι τόσο αποδοτικά.

Ρίξε μέσα τροφή για ψάρια ώστε να έχουν τα βακτήρια με κάτι να ασχολούνται και σε μια εβδομάδα βάλε μέσα τα πρώτα ψαράκια (όχι να το φλομώσεις αμέσως). Όσο προχωρούν η μέρες μπορείς να προσθέτεις σιγά σιγά και άλλα ψάρια μέχρι να φτάσεις στο τελικό πληθυσμό που σηκώνει το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για τροφή έριξα χθες μισή ταμπλέτα τροφής για γατόψαρα... είναι οκ με αυτό?

και κάθε πότε να ρίχνω? (80 λίτρα)

Το ξέρω ότι θα μπορούσα να βάλω κάποιο ψαράκι σαν πυγή αμμωνίας αλλά σε κάποιο άλλο θέμα υπήρχαν αντιδράσεις με αυτό και φοβήθηκα. Θα κάνω ότι με συμβουλέψετε, δεν έχω εμπειρία και έχω πάρει το μάθημά μου με τους εμπόρους...

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ριχνε μερα παρα μερα τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα έφυγε και ρίχνω μέρα παρά μέρα τροφή για το στρώσιμο.

Αλλά το νερό είναι πολύ κίτρινο και μέσα έχω μόνο το χαλίκι και 3 φυτά.

Τι μπορεί να παίζει? :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις καμια ριζα μεσα και δεν την αναφερεις;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω τίποτα άλλο από ψιλό χαλίκι που είχα ξεπλύνει πάρα πολύ καλά και 3 φυτά.

Αλλά η κιτρινίλα στο νερό ήταν πριν μπουν τα φυτά.

Τώρα που είμαι στο στρώσιμο και θέλω καμία 20αριά μέρες ακόμα... αλλαγή του νερού δε πρέπει να κάνω? :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να ανεβεί το ΝΟ3, κάνε τις μετρήσεις σου και όταν το ΝΟ3 είναι στις υψηλότερες τιμές του τοτε θα έχει κλείσει ο κύκλος του αζώτου.

Εγω που βρίσκομαι στην ίδια φάση του στρωσίματος μου πήρε 1,5 μήνα για να ανεβούν τα νιτρικά, εγώ βέβαια το στρώνω με αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Στην δική σου περίπτωση δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με αυτόν τον τρόπο στρωσίματος.

Link to comment
Share on other sites

1,5 μήνα?

Τι να κάνουμε όσο πρέπει... το καλύτερο για τα ψαράκια μας, έτσι και αλλιώς αυτά θα μείνουν εκεί μέσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα μερικές φωτο να δείτε τη δουλεία μου μέχρι τώρα.

Θα μπούνε και άλλα φυτά την παρασκευή, ακούω ιδέες και παρατηρήσεις... :)

post-8853-1227638998_thumb.jpg

post-8853-1227639028_thumb.jpg

post-8853-1227639041_thumb.jpg

post-8853-1227639052_thumb.jpg

post-8853-1227639062_thumb.jpg

post-8853-1227639073_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου πιστεύω οτι πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή και να κάνεις συχνές μετρήσεις να δεις που βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετρήσεις πριν λίγο.

Είμαι στην 8η μέρα και...

80 λίτρα

θερμοκρασία 27 βαθμούς

ph 7,5 (Υγρό τεστ ΑΡΙ)

NH3/Nh4 0,25 (Υγρό τεστ ΑΡΙ)

ΝΟ2 0 (Υγρό τεστ ΑΡΙ)

ΝΟ3 0 (Υγρό τεστ ΑΡΙ)

Ρίχνω μισή ταμπλέτα τροφής για γατόψαρα μέρα παρά μέρα.

Για 8η μέρα πάει καλά το στρώσιμο?

Υπομονή έχω αρκετή αρκεί να κάνω σωστές κινήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η μετρήσεις σου φαίνονται καλές εκείνο που με ανησυχεί λίγο είναι η αμμωνία σου (ΝΗ3-ΝΗ4).

Το σκεύασμα που έριξες για να κάνεις το στρώσιμο μήπως σου γράφει τίποτα οδηγίες?

Τίποτα που να μπορει να σε βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία αν εννοείς από τα βακτηρίδια (sera nitrivec), θα ρίχνω για άλλες 2 μέρες.

Το μόνο που λέει εκτός από την αναλογία που θα ρίχνω... λέει πως μετά από την πρώτη μέρα μπορώ να βάλω ψάρια... :P

Οπότε δεν του δίνω βάση και προχωράω με το παραδοσιακό στρώσιμο της υπομονής :)

Όσο για την συσκευασία της τροφής δεν αναφέρει τίποτα σχετικά με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις βάλει ψάρια μέσα και θες να κάνεις "παραδοσιακό" όπως λες στρώσιμό θα πρέπεις να επίλεξεις ανάμεσα στο μπόλιασμα του ενυδρείου σου και την αμμωνία.

Εγώ επειδή δεν είχα από που να πάρω μπόλι, κάνω το στρώσιμο με την αμμωνία, να ξέρεις όμως οτι κοντεύω 2 μήνες και τώρα σιγά σιγά τελειώνει το στρώσιμο. :):P:glare::thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα σήμερα από τη δουλειά και το νερό παρα είναι κίτρινο. (δεν έχω ψάρια μέσα)

τι λέτε να κάνω καμία αλλαγή του νερού? η θα καταστρέψω ότι βακτήρια έχουν γίνει έως τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα σήμερα από τη δουλειά και το νερό παρα είναι κίτρινο. (δεν έχω ψάρια μέσα)

τι λέτε να κάνω καμία αλλαγή του νερού? η θα καταστρέψω ότι βακτήρια έχουν γίνει έως τώρα?

Ο κύριως όγκος των βακτηρίων είναι στο βιολογικό υλικό του φίλτρου σου. Οπό΄τε δεν καταστρέφεις την βιολογία με σωστές αλλαγές νερού. Πότε έκανες τελευταία φορά αλλαγή? Έβαλες πρόσφατα κανένα ξύλο μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή δεν έχω κάνει καμία εδώ και 10 μέρες που το γέμισα.

Έβαλα 2 ξύλα πριν 3 μέρες αλλά τα έβραζα 4 μέρες όλο το 24ωρο και είχαν σταματήσει να βγάζουν κιτρινίλα πριν τα βάλω μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή δεν έχω κάνει καμία εδώ και 10 μέρες που το γέμισα.

Έβαλα 2 ξύλα πριν 3 μέρες αλλά τα έβραζα 4 μέρες όλο το 24ωρο και είχαν σταματήσει να βγάζουν κιτρινίλα πριν τα βάλω μέσα.

Τα έβραζες 4 μέρες όλο το 24ωρο???? :) Πως το έκανες αυτό βρε θηρίο? Εγώ κάθε ένα τέταρτο συμπληρώνω νερό από την εξάτμιση, όταν τα βράζω!!!

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η διαδικασία μπορεί να αφαιρέσει πλήρως την κιτρινίλα και να μην επηρεάσει το νερό του ενυδρείου σου. Μετρήσεις έχεις κάνει? Η θολούρ;α μερικές φορές υποδουλώνει αμμωνία, δηλαδή κάτι φυσιολογικό στην δική σου περίπτωση που κάνεις στρώσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να εχεις βρασει τα ξυλα παλι κιτρινιλα θα βγαζουν,θα φυγει με τον καιρο και με τις

αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...