Jump to content

Σκαλάρια μπαίνουν;;;


Astra

Recommended Posts

Απ' ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ, οι απόψεις διίστανται γενικά.... Γι' αυτό θέλω να σιγουρευτώ για να μην ταλαιπωρηθεί κανένα ψαράκι άδικα. Ένας ζεύγος σκαλάρια μαζί με corydoras σε 120 λίτρα Αμαζονίου (θα προσπαθήσω όσο μπορώ, το χω ρίξει στο διάβασμα :) ) χωράνε ή όχι; Τα συντηρεί κάποιος με επιτυχία σε αυτά τα λίτρα; Πάνε σε ζευγάρι ή θέλουν αναγκαστικά κοπαδάκι; Και αν δεν μπαίνουν σκαλάρια έχετε κάτι αμαζονιακό εκτός από κοπαδάκια νέον κτλ. να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

σημαντικο ρολο για τα σκαλαρια παιζει το υψος του ενυδρειου που πρεπει να ειναι σχετικα μεγαλο αυτο να κοιταξεις για να ειναι ανετα

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω ξαναγραψει, εγω το έκανα το λαθος και εβαλα σκαλαρια στο 120αρι μου (100χ30χ40υψος) και τωρα, 2,5 χρονια μετα, βλεπω αυτο που φαινεται στο προφιλ μου να μην εχει χωρο να κινηθει και το λυπαμαι χωρις να ξερω τι να κανω.

Σε ΨΗΛΟ 120αρι πχ LIDO θα μπορουσε να μπει ενα πιστοποιημενο ζευγαρι, αλλιως χρειάζεται κοπαδακι.

Γνωμη μου ειναι να μην βαλεις σκαλαρια αλλα καποιο πχ απιστογραμμα, ραμιρεζι κλπ

ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσοι πόντοι περίπου χρειαζονται; Θα θελα να ρωτήσω επίστης ποια η διαφορά ανάμεσα στα είδη altum και scalare.....

Link to comment
Share on other sites

Ελαχιστο καθαρο υψος 50 εκατ.

Τα altum ειναι η "αγρια" μορφη των πτεροφυλουμ ενω τα skalare η "εξημερωμενη".

Τα αλτουμ γινονται μεγαλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρό 50 δεν νομίζω να χω.... :) Αν βάλω τα scalare που λες μήπως μου φτάσει το ύψος που ναι κανα 40άρι εκατοστά καθαρά....

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου οταν ανοιξει τα πτερυγια (πανω και κατω) πρεπει να ειναι πανω απο 25 ποντους.

Πρακτικα δεν μπορει να κινηθει ιδιαιτερα.

Εχω ξυλωσει τα περισσοτερα φυτα μου μονο και μονο για να δημιουργησω χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ έχω 3 σκαλάρια και 4 cory panta χωρίς κανένα πρόβλημα αν σε βοηθάει αυτό το ενυδρείο μου είναι 100 λίτρα ακόμη έχω και δύο clown μέσα και ένα apple snail επίσης χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν θέλω να μου μεγαλώσουν τα σκαλάρια και να στριμόχνωνται μέσα στο ενυδρείο, το φοβάμαι.... Αλλά δεν θα χω τίποτα άλλο μέσα, μόνο το ζευγάρι, τα κόρυς στον πάτο και κανένα πλέκο που να μένει μικρούλι αν βρω ένα που να μ' αρέσει.... πόσο καιρό τα χεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ έχω 3 σκαλάρια και 4 cory panta χωρίς κανένα πρόβλημα αν σε βοηθάει αυτό το ενυδρείο μου είναι 100 λίτρα ακόμη έχω και δύο clown μέσα και ένα apple snail επίσης χωρίς πρόβλημα

πόσο μεγάλα είναι τα clown?

ξερής ότι φτάνουν μέχρι 25-30cm.......

Link to comment
Share on other sites

Στον κορυδαλλό ζουν κάποιοι κύριοι εδώ και αρκετό καιρό σε κάτι ‘’ωραία’’ δωμάτια τεσσάρων τετραγωνικών, προτείνω να μετακομίσουμε σε ανάλογα σπίτια. Αφού αυτοί ζουν θα μπορούσαμε να ζήσουμε και εμείς… θα γλιτώσουμε πολλά έξοδα…

Link to comment
Share on other sites

Στον κορυδαλλό ζουν κάποιοι κύριοι εδώ και αρκετό καιρό σε κάτι ʽʼωραίαʼʼ δωμάτια τεσσάρων τετραγωνικών, προτείνω να μετακομίσουμε σε ανάλογα σπίτια. Αφού αυτοί ζουν θα μπορούσαμε να ζήσουμε και εμείς… θα γλιτώσουμε πολλά έξοδα…

Και θα εχουμε και πλούσια ερωτική ζωή!!! :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έτσι κι αλλιώς πάω για μεγαλύτερο :):P:glare::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...