Jump to content

Ειναι οκ?


Recommended Posts

1)Εχω ενα ενυδρειο 500 λιτ.. με 2 oscars(20-23cm) 1 pleco(20cm) κ ενα galacher(20-25)...

2)Σε αλλο ενυδρειο 100 λιτ εβαλα προσφατα 1 κιχιλιδα jaguar(4-5cm) k 2 polypterus (10-12cm)......

κ οπως καταλαβατε πιστευω, εχω σκοπο να τα βαλω ολα μαζι στα 500 λιτ. οταν μεγαλωσουν λιγο βεβαια..κ το ερωτημα φυσικα ειναι αν ειναι οκ!!?!?!? ή μηπως θα πρεπει να 'διωξω' το ενα oscar τουλαχιστον?μολις μεγαλωσουν κ ειμαι σε φαση να κανω το πειραμα το galacher θα το δωσω σιγουρα...οπως κ το ενα oscar δλδ..αν κ θα ηθελα να το κρατησω....

Το ενυδρειο αυτη την στιγμη δουλευει με 2 εξωτερικα φιλτρα(που τα λειτουργω ως βιολογικα[δεν θυμαμαι την ροη τους αλλα ειναι ποιο 'δυνατα' απο τα sera 1100] κ θα βαλω αλλο ενα μαλλον(sera 1100).... κ ενα εσωτερικο της fluval 1000 λιτρων μονο με σφουγγαρι....

Link to comment
Share on other sites

Δώσε το Γκάλαχερ. Γίνεται κτήνος! Με τα άλλα είσαι ok νομίζω!

ΥΓ: Pollypterus Senegalus :)

Link to comment
Share on other sites

Μονο το γκαλαχερ ή κ το ενα οσκαρ? αν κ πιστευω οτι για να εζησαν ενα χρονο στα 120 λιτρα που τα ειχα,δυσκολα θα την παθω στα 500λ....αυτο που θελω ειναι να μην 'τραμπουκιζονται' λογο χωρου....γιατι 'παιζουν' αρκετο ξυλο εκει μεσα,μερικες φορες,τα οσκαρ κυριως,μεταξυ τους....

Κ ναι,οι πολυπτεροι τα σπανε!!!μολις τους ειδα λαλησα!!! κ γινονται μεχρι 35 εκ?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

καποιος αλλος εδω να μας δωσει τα φωτα του!??!?!οτι μου εγραψε ο φιλος stormtrooper ειναι αρκετο?! διωχνω το γκαλαχερ κ ειμαι οκ?!?!

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά πράγματα δεν υπάρχουν κανόνες! Απλά βλέπεις πως προχωράνε τα πράγματα και πράττεις. Θέλω να πω, πως θεωρητικά στα 500L με κατάλληλη διακόσμηση τα ψαράκια σου θα είναι ok. Αν τώρα δεις ότι πέφτει ξύλο, μπορεί να σημαίνει ή ότι δεν τους έχεις φτιάξει την σωστή διακόσμηση ώστε να βρουν τις περιοχές τους ή ότι απλά δεν πάνε τα συγκεκριμένα 2 Oscar μαζί... Μπορεί βέβαια να είναι και άλλες αιτίες, μη προβλέψιμες. Οπότε:

Διώχνεις το τέρας και κρατάς τα υπόλοιπα. Αν κάτι δεν πάει καλά, το σκέφτεσαι, το συζητάμε, αποφασίζεις και πράττεις!

Αυτό προτείνω εγώ τουλάχιστον!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Αυτο περιμενα να ακουσω κ το ακουσα φιλε μου trooper!!ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια μεχρι τωρα..

οταν λες "σωστη διακοσμηση" εννοεις να μην το παραφορτωσω?! βασικα σχετικο ειναι αυτο οποτε μολις το διακοσμησω θα ανεβει φωτο για υπολοιπες ενδειξεις-διορθωσεις κτλ....

ευχαριστω κ παλι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χωρις να θελω να αμφισβητησω κανεναν εδω θα ηθελα να ρωτισω ξανα....! ειναι σιγουρα οκ?! ειμαι μελος σε 3-4 φορουμ κ οι αποψεις δινουν κ περνουν οσο αφορα το θεμα.... ολοι μου λενε οτι το γκαλαχερ πρεπει να φυγει πραγμα που το ξερω εδω κ καιρο...μου ειπαν οτι οι πολυπτεροι θα εχουν προβλημα αν μεγαλωσουν μαζι στα 500 λιτρα....οτι τα οσκαρ κ η τζαγκουαρ σιγουρα θα τσακωνονται...γενικοτερα οτι η καταστροφη ερχεται!!! :rolleyes:

τωρα εγω βεβεια δεν πτοουμαι!! εφοσον ειχα 3 οσκαρ,2 φαϊρ μαουθ,1 πλεκο σε 96 κ μετα σε 120λιτρα ενα χρονο χωρις απωλειες...δεν πιστευω οτι θα εχω τωρα...ή μαλλον θελω να πιστευω...!!! το συζηταω το θεμα αρκετο καιρο κ οι μονη αποψη που εχει κατσει στο κεφαλι μου ως ποιο σωστη ειναι του φιλου stormtrooper!

"Σε μερικά πράγματα δεν υπάρχουν κανόνες! Απλά βλέπεις πως προχωράνε τα πράγματα και πράττεις."

βεβαια σαν αρχαριος τα φωτα των ειδικων θα ηταν λυτρωση για εμενα!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τα οσκαρ και το τζαγκουαρ σε 500 λιτρα δεν βλεπω λογω για προβλημα,γιαυτο οταν μεγαλωσει το τζαγκουαρ εκει .Το γκαλαχερ ΠΡΕΠΕΙ να φυγει , δεν φτανει που μεγαλωνει αρκετα (εως και 1 μετρο ακομα και σε ενυδρειο) αλλα ειναι και υπερκινητικο . οσο για τα πολυπτερους το συγκεκριμενο ειδος το ειχα και εγω το μεγαλωσα σε 120 λιτρα και στην συνεχεια (αφου εφτασε 20 εκ) το εβαλα σε ενα ενυδρειο 300λιτρων + .συνιστω να δοκιμασης να βαλεις τον πολυπτερο αφου εχει μεγαλωσει αρκετα(σκεψου 20+) και τοτε βαλτον στο μεγαλο αν δεις πως παει , αμα μπορει να φαει δηλαδη λογω των οσκαρ , αμα εχει προβληματα με την τροφη απλα ταιζε το το βραδυ .

Link to comment
Share on other sites

οι πολυπτεροι αυτη την στιγμη βρισκονται σε 96 λιτρα μονοι τους. ειναι 12-15 εκ τωρα.... την τζαγκουαρ την εβαλα ηδη στο μεγαλο κ ασ ειναι το ενα δεκατο απο τα οσκαρ.... ειναι 1,5 βδομαδα + εκει μεσα κ δεν υπαρχει προβλημα...ισα ισα που υπερασπιζεται την τρυπα του κ αντι να του επιτιθονται -απωθει τα υπολοιπα ψαρια οταν πανε προς τα κει!το γκαλαχερ θα το δωσω σιγουρα... αν υπαρχει καποιος με ενυδρειο καταλληλο να το φιλοξενισει ας μου στειλει ενα πμ γιατι ενω εχω κανονισει να το δωσω τον απριλιο δεν ξερω τι θα κανω μεχρι τοτε!!

αυτο που θελω να ακουσω ειναι αν 2 πολυπτεροι,2 οσκαρ , 1 τζαγκουαρ , 1 πλεκο θα ειναι οκ εκει μεσα...κ ποια θα ηταν η ιδανικοτερη φιλτρανση για το ενυδρειο μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...