Jump to content

Jewels με Borley


Recommended Posts

καλησπερα σας και καλως σας βρηκα..διατηρω ενα 120αρι ενυδρειο με ενα ζευγαρι copadichromus borley και επιδη ψιλοβαριοντουσαν μεταξυ τους ρωτησα και πηρα αλλο ενα ζευγος jewels hemichromis bimaculatus...η θηλυκια ειναι κατακοκκινη και απο χθες γιανεται της πορνης μεσα στο ενυδρειο με τα jewels να μην αφηνουν σε ησυχια τα borley...any ideas please...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι να μη γινει;Διαβασες πρωτα αν ταιριαζουν η τα εβαλες ελαφρα τη καρδια;Για ψαξ το λιγο.........

Link to comment
Share on other sites

ξερεις και μου λες πως δεν πανε μαζι η απλα με ρωτας....?γιατι ο πωλητης ιδιοκτητης του μαγαζιου μο ειπε πως πηγαινουν....θα χαρω αν με βοηθουσες

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου ασε 1 απο τα 2 ειδη....

Τα jewel τα ειχα και εγω και γενναν πολυ ευκολα....(κατακκοοκινη ηταν και η δικια μου πριν γεννησει)

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου ασε 1 απο τα 2 ειδη....

Τα jewel τα ειχα και εγω και γενναν πολυ ευκολα....(κατακκοοκινη ηταν και η δικια μου πριν γεννησει)

δεν ταιριαζουν κ αν ναι γιατι?μηπως ειναι επιθετικα γιατι παιζει γεννα?

Link to comment
Share on other sites

Α ) Ζουν σε διαφορετικες λιμνες (βασικα τα Jewel ειναι ψαρια που ζουν σε ποταμια)

Β ) Ζουν σε διαφορετικες συνθηκες νερου (διαφορετικα P.h κτλ)

Εγω προσωπικα θα σου ελεγα να κρατησεις τα Juwel , ο λογος ειναι πως τα ΚΟΠΑΔΙχρομίς ζουν σε κοπαδια και ο αρσενικος θελει χαρεμια. 1 Αρσενικος και 3-4 θυληκες.

Link to comment
Share on other sites

δεν ταιριαζουν κ αν ναι γιατι?μηπως ειναι επιθετικα γιατι παιζει γεννα?

Hemichromis is a genus of fish from the family Cichlidae, known in the aquarium trade as Jewel cichlids. Jewel cichlids are native to west Africa and northeast Africa. Within west Africa Hemichromis species are found in creeks, streams, rivers and lakes with a variety of water qualities including brackish water lagoons.

Αυτα για το Jewel.Οσο για το Borleyi,ειναι Haplochromis απο τη λιμνη Malawi.

Link to comment
Share on other sites

μολις γεννησε η mικρη jewel....αν ειχα μια προβληματα πριν τωρα θα εχω χιλια :) ...ευχαριστω παντος για την βοηθεια σας...να δω τωρα τι θα αφησω και τι θα κρατησω...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες φίλε! ..είναι μέχρι να μάθεις ποιον πρέπει να εμπιστεύεσαι, πάντως όχι τους μαγαζάτορες! Αν θες ένα επιτυχημένο ενυδρείο βρες πληροφορίες από εδώ, τύπωσέ τες και φτιάξε μια δική σου εγκυκλοπαίδεια! Αυτό που κάνω εγώ: πάω σε pet shop, βλέπω τι έχει και τι μου λέει, έρχομαι εδώ το ψάχνω, ρωτάω και μετά αγοράζω! Θέλει χρόνο αλλά είναι ο μόνος τρόπος!

Να τα χαίρεσαι τα μικρά!

Link to comment
Share on other sites

thanx akornteon και φυσικα θελει ψαξιμο αλλα ειναι τοσα πολλα..τοσο ωκεανος ολη η φαση το ενυδρειου που σε συναρπαζει και σε παελαγωνει συναμα

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια ποιος καλος μαγαζατορας σε συμβουλεψε;Εαν μπορεις γραψτο μου σε πμ.

Link to comment
Share on other sites

οπως θεωρω σωστο να μην κανουμε διαφιμηση εδω μεσα ας μην κανουμε και δυσφιμηση :)

Δεν σου ειπα να δυσφημισεις,σου ειπα εαν ηθελες να μου εστελνες το ονομα του μαγαζιου

με προσωπικο μηνυμα.Αφησε το καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...