Jump to content

Άρρωστο Glowlight Tetra


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Εδώ και κάποιο διάστημα έχω παρατηρήσει έναν ελαφρύ αποχρωματισμό σε ένα από τα Glowlight Tetras μου το οποίο κατά τα άλλα έδειχνε φυσιολογική συμπεριφορά και μάλιστα είχα την εντύπωση ότι βελτιωνόταν η κατάστασή του.

Σήμερα είδα ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά. Παρουσιάζει απώλεια βάρους και το σώμα του δείχνει να έχει παραμορφωθεί ενώ τα βράγχιά του έχουν κοκκινίσει. Τα υπόλοιπα δείχνουν μια χαρά.

Παραθέτω στοιχεία για το ενυδρείο μου:

Juwel Rio 180 με εξωτερικό φίλτρο Eheim 2026 Professional II

Ph: 6,5-7

Kh: 3

Dh: 6

Οι παραπάνω τιμές μεταβάλλονται ελαφρά αφού επιτυγχάνονται με τύρφη στο φίλτρο.

NH3/NH4: 0

NO2: 0

NO3: 25mg/l

Θερμοκρασία 25

Κατοικείται από 10 Glowlight Tetras, 3 L001 - Pterygoplichthys joselimaianus, 4 Otocinclus Affinis, και έχουν μπει και 9 amano shrimps αλλά ποτέ δεν έχω καταφέρει να δώ περισσότερες από 5 καθώς υπάρχουν αρκετά φυτά. Μέχρι τώρα δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα ή απώλεια.

Όλα τα είδη κατοικούν περίπου 5-6 μήνες και αναπτύσονται κανονικά.

Παρακαλώ όποιος μπορεί ας μου πει αν μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω το ψαράκι.

post-5793-1228155551_thumb.jpg

post-5793-1228155616_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα 25mg/l δεν είναι και η καλύτερη τιμή για νιτρικά ειδικά όταν υπάρχει άρρωστο ψάρι, κάνε μια μεγάλη αλλαγή και κράτα τα νιτρικά κάτω από 10 μέχρι τουλάχιστον να αναρρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Θα κάνω σήμερα αλλαγή 30% και το Σ/Κ άλλο 30 ώστε να μην είναι απότομη η μεταβολή του νερού.

Έχω την αίσθηση ότι η αυξημένη τιμή πρέπει να οφείλεται στην τύρφη γιατί έβαλα πρόσφατα καινούρια μέσα στο φίλτρο και διάβασα από άλλους στο forum ότι στην πρώτη χρήση εμφανίζει αυξημένα νιτρικά. Πιστεύω ότι με τις αλλαγές θα διορθωθεί αυτό το θέμα.

Σχετικά με το ψάρι χρειάζεται να κάνω κάποιου είδους θεραπεία? Να το απομονώσω? Υπάρχει κίνδυνος για τα υπόλοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η τύρφη που χρησιμοποιείς? εμένα μου είχε ανεβάσει λίγη αμμωνία όταν τη δοκίμασα σε κουβά αλλά ήταν από φυτώριο, μήπως λέω έγινε και σε εσένα κάτι τέτοιο και μέχρι να το καταλάβεις έγινε νιτρικά? Μπορεί να πειράχτηκε μόνο αυτό το ψάρι τι να πω? Μπορεί και να είναι τχαίο... αν δεις οτι εμφανίζονται συμπτώματα και στα υπόλοιπα, απομόνωσε τα άρρωστα μήπως και είναι κολλητικό...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη είναι συσκευασμένη από μαγαζί (δεν θυμάμαι τι μάρκα είναι) αλλά το tetra είχε τα πρώτα συμπτώματα αρκετό καιρό πριν τη βάλω στο φίλτρο (με φυσιολογικές τιμές στο νερό).

Τα υπόλοιπα δεν έχουν παρουσιάσει τίποτα αντίστοιχο και συμπεριφέρονται φυσιολογικά. Δεν το έχω απομονώσει γιατί φοβάμαι ότι το stress της αλλαγής/μοναξιάς θα το αποτελειώσει.

Θα βοηθούσε κάποια φαρμακευτική αγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πραγματικά χρειάζομαι βοηθεια γιατί από χθές το ψαράκι έχει αρχίσει και δείχνει αρκετά αδύναμο και μένει διαρκώς πολύ κοντά στην επιφάνεια. Δεν νομίζω ότι θα αντέξει πολύ ακόμα αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω! Δεν έχω ξανα-αντιμετωπίσει αρρώστια και δεν έχω ιδέα από φάρμακα κτλ.

Έχω την αίσθηση ότι αν είναι να κάνω κάτι πρέπει να το κάνω σύντομα διαφορετικά...

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:^_^^_^

Τα υπόλοιπα συμπεριφέρονται κανονικά.

Από διατροφή μέχρι τώρα έτρωγε κανονικά. Τις τελευταίες ημέρες όμως δεν δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον.

Η ποσότητα που ταΐζω είναι επαρκής γιατί ταίζω αρκετά ώστε να μείνει λίγη τροφή στο βυθό για τα υπόλοιπα (την καθαρίζουν σε σύντομο χρονικό διάστημα και δεν προλαβαίνει να σαπίσει μέσα στο ενυδρείο). Την τροφή τη ρίχνω σταδιακά ώστε να προλάβουν να φάνε όσο θέλουν πριν πιάσει πάτο.

Αν χρειάζεστε κάτι περισσότερο για να μου προτείνετε κάποια δράση πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...