Jump to content

Xrysopsara Poy Afanisthkan-ti Synebh ???????


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Γνωρίζω ότι προφανώς δεν θα έπρεπε να γράφω εδώ καθώς τα όσα μου συνέβησαν ΔΕΝ συνέβησαν σε ενυδρείο αλλά σε μία μεγάααλη γυάλα......

Περνούσα μία μέρα έξω από ένα μαγαζί που πουλούσε ενυδρεία αποκλειστικά.

Πολύ καιρό ήθελα να αποκτήσω ψάρια , αλλά ποτέ δεν έβρισκα κάποιο fish shop που να μου εμπνέει εμπιστοσύνη.

Ε , το συγκεκριμένο μου την ενέπνευσε -προφανώς- .

Μπήκα μέσα για να ΧΑΖΕΨΩ και βγήκα έξω με την μεγαλύτερη γυάλα που μπορούσα να κουβαλήσω (μου είπε πως κάνει για 4-5 ψάρια), και 3 χρυσόψαρα.

1 μικρό μικρο pearl scale

1 bubble eyes μεγαλύτερο απ όλα

1 red cup μεσαίου μεγέ8ους

Ο κύριος που μου τα πούλησε μου έδωσε 1 αντιχλώριο, τροφή σε νιφάδες και ένα δυχτάκι-απόχη , και με συμβούλευσε να

1. αλλάζω ΕΝΤΕΛΩΣ όλο το νερό της γυάλλας κάθε 2-3 μέρες βάζοντας 10 σταγόνες αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή

2. να ταίζω τα ψάρια μόνο εγώ, 1 φορά τη μέρα συγκεκριμένη ποσότητα για όλους και όποιος έφαγε έφαγε.

3. να μην βάλω κανένα αντικείμενο μέσα που είχα από τη θάλασσα ή αλλού

4. να μήν φέρω ποτέ το εσωτερικό της γυάλλας σε επαφή με καθαριστικά και

4. να μην χτυπώ το γυαλί, να μην πιάνω τα ψάρια και να μην τα "πετώ" στον νεροχύτη αλλά να τα βάζω σε ποτηράκι για την αλλαγή.

Για 2 βδομάδες όλα πήγαιναν ρολόι.

Στις 2 βδομάδες πάνω επισκέφτηκα ξανά το μαγαζί με αυτοπεποιθηση πλέον -αφού τα ψάρια μου είχαν ζήσει και φαίνοταν υγειή- για να πάρω έναν μονομάχο και διακοσμητικά για τη γυάλα προκειμένου να τους δώσω κρυψώνες και να κόψω τις ηχητικές ανακλάσεις που διάβασα πως έχει μία γυάλλα και προκαλεί εκνευρισμό στο ψάρι.

Αγόρασα ένα υπερτιμημένο πυργο-καστράκι και 1 κιλό βότσαλο φυσικό.

Γύρισα σπίτι και ενέταξα τον μονομάχο στην κοινότητά μου. ΜΕτά από δύο μέρες πρόσθεσα και τα διακοσμητικά και προς μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα ότι τα βότσαλα αυτά είχαν φύκια ανάμεσά τους και την γνωστή σαν σκόνη-γλίτσα που τα θαλάσσια βότσαλα έχουν.

Τα ξέπλυνα καλά με τρεχούμενο νερό όλα και τα τοποθέτησα. Πρόσθεσα τα ψάρια μου.

Ο μονομάχος φαίνεται να μην τρώει. τουλάχιστον δεν τον βλέπω εγώ ποτε να τρώει. Είδα στο νετ ότι δεν τρώνε νιφάδες αλλά μπιλίτσες pellete. Παίρνω το μαγαζί το άλλο πρωί και τους λέω πως το ψάρι 3 μέρες τώρα δεν τρώει και είναι μόνο του μέσα στη γυάλα. Μου είπε πως το ταίζει νιφάδες έτσι και αλλιώς και άρα θα πρεπε να τις τρώει και πως σε μία βδομάδα αν όντως δεν τρώει θα μπει μέσα η κοιλιά του (??????)

Ωραία απάντηση σκέφτηκα εγώ αλλά μια και η αυθεντία δεν φαινόταν και τόσο πρόθυμη για συζήτηση το έκλεισα.

Τσέκαρα πως ο μονομάχος την έπεφτε στην φουσκίτσα -το μικρό pearl scale- τσιμπώντας ουρά , και αργότερα και στο red cap.

Σε λίγες μέρες παρατήρησα πως είχαν από κανα δυο σχισίματα στις ουρές τους.

Φανταστηκα πως ίσως το κάνει από πείνα.

Αγόρασα Betta Pellete. Ούτε από αυτό έφαγε. Το μπιλάκι βέβαια το εκτίμησαν ειδιαίτερα τα άλλα ψάρια.

ο μονομάχος περνούσε από περιόδους κατατονίας και μοναξίας, σε περιόδους υπερκινητικότητας και συναναστροφής, βεβαια η τρύπα από το καστράκι είχε γίνει δική του περιοχή και τα άλλα δεν την χρησιμοποιούσαν.

Για τόσο μικρό ψάρι που ήρθε τελευταίο στον χώρο είχε καταφέρει να τρομοκρατεί κατα καιρούς τα άλλα και να οριοθετεί περιοχές !!!

Μόνο στον κογκολέζο δεν την έπεφτε προφανώς δεν το έπαιρνε λόγω μεγέθους.... Μάλιστα το κόρταρε πολύ , ίσως επειδή του φαινόταν να πλησιάζει στα χρώματα του μονομάχου -μαύρος κογκολέζος, μπλέ μονομάχος-

Τον έβαλα μία μέρα μόνο του σε ποτήρι με φαγητό και δεν έφαγε ούτε 1 μπιλάκι. Επιπλέον κάθησε και ακίνητος στον πάτο και έτσι σκέφτηκα πως μάλλον καλό του κάνει η γυάλλα μια και κοιννικοποιείται και τον ξαναπέταξα μέσα .

Προχθές τα τάισα όλα μόνο τροφή Betta μια και 1. την τρώνε σαν τρελλά τα χρυσόψαρα και 2.από το μαγαζί μου είπαν πως δεν έχω πρόβλημα να τα ταίζω όλα από pellete και 3. ειχα την αίσθηση πως δεν θολώνουν νερό όπως η νιφάδα (επίσης δεν είναι τροφή επιφανείας και άρα τα ψάρια δεν παίρνουν αέρα τρόγωντας, δημιουργόντας προβλήματα στο πεπτικό τουσ -στο νετ το διάβασα αυτό-)

2 βδομάδες μετά και 2 μέρες (σήμερα το πρωί δλδ) εκεί που όλα φαινόταν φυσιολογικά (με την εξαίρεση του μονομάχου που δεν τον είχα ποτέ δει να τρώει) και τα ψάρια σε γενική κίνηση, ξύπνησα και βρήκα τον μονομάχο και το red cup νεκρά. Ο μονομάχος στον πατο το άλλο στην επιφάνεια. Το νερό θολό.

Αφού ξεπέρασα το σόκ, καθάρισα τη γυάλλα , έβγαλα ΟΛΑ τα διακοσμιτικά και βότσαλα και έβαλα τα ψάρια που μου απέμειναν μέσα.

Ηταν κινητικά και φαινόταν μια χαρά. Το απόγευμα που γύρισα κολυμπούσαν χαρούμενα.... Μερικές ώρες αργότερα όταν πήγα να τα ταίσω η φουσκίτσα κολυμπούσε αργά γέρνοντας προς το πλάι της ενώ ο κογκολέζος την ενθάρρυνε σκουντόντας την.

Τα τάισα και η φούσκα δεν έφαγε καθόλου ενώ ο κογκολέζος ελάχιστα.

Μετά από λίγες ώρες η υπόθεση χειροτέρεψε.

Τα έβαλα σε 2 διαφορετικά σακουλάκια -πάντα με αντιχλώριο- μια και δεν ήθελα να περάσει ο κογκολέζος ένα βράδι με ένα νεκρό ψάρι....

Η φούσκα κατέληξε μισή ώρα αργότερα και ο κογκολέζος δεν φαίνεται και στα σούπερ του.

Hint: ο μονομάχος όταν βρέθηκε είχε αποχρωματισμένο σώμα. Ενώ η ουρά ήταν μπλέ , το σώμα είχε ασπρίσει.

Απορίες :

1) Επιστρέφω τον κογκολέζο μόνο του στη γυάλλα ή ενδέχεται η γυάλλα να έχει μικρόβια?

2) Παίζει να φταίνε τα βότσαλα?

3) ο μονομάχος υπάρχει περίπτωση να ήταν άρρωστος και να κόλησε τα άλλα?

4) απο τσιμπιμένες ουρές παίζει να πεθάνουν τα ψάρια

5) το betta pellete μπορούν όντως να το φάνε τα χρυσόωαρα?

6) ολικες ή μερικές αλλαγές νερού γυάλλας?

7) μπορεί το ψάρι να πεθάνει εάν το ακουμήσουμε? Χανει δλδ βασικές ουσίες από το δέρμα του ή κάτι τέτοιο?

8) υπάρχουν φάρμακα για απολύμανση γυάλλας?

9) το βοτσαλάκι λειτουργεί αρνητικά θετικά ή ουδέτερα?

Βασικά τις τελευταίες 10 μέρες έκανα έρευνα αγοράς για να πάρω ενυδρείο έτσι ώστε και τα ψάρια να μην ταλαιπωρούνται και εγώ να ασχολούμε πραγματικά με κάτι που μου αρέσει . Ξεκίνησα απο κρύου νερού κατάσταση για να βολέψω τα χρυσόψαρα αλλά ερωτεύτηκα κιχλήδες από την αφρική , από τον αμαζόνιο και την τέτρα οικογένεια.... Ημουν στο να επιλέξω βιότοπο μια και το κοινωνικό το θεωρώ μάλλον δύσκολο-απάνθρωπο αλλά.........

Αλλά εκεί που ημουν σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά με το ενυδρείο μου τώρα με έχει πιάσει τρόμος.

Αυτά μπορούν να ξεπαστρευτούν σε μία μέρα!

Μα είναι τόσο ευπαθή και τόσο δύσκολο πράγμα τελικά??????????????????????

ΠΟλύ στεναχωρήθηκα που έχασα τα ψάρια μου.....

Οποιος έχει κάποια ιδέα-ικασία, ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Εδω θα βρεις απαντησεις στις αποριες σου, οτι δεν καταλαβεις ρωτα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας, :)

μελέτησε στο φορουμ άρθρα για το στήσιμο και τη συντήριση του ενυδρείου ,στη συνέχεια διάλεξε τα ψαράκια που θελεις και προσπαθησε να τους παρέχεις τις συνθήκες που απαιτούν...αφρικανικο,αμαζωνίου,Ασία...

οπλίσου με υπομονή και ότι απορίες σου δημιουργούνται έδω είμαστε :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...