Jump to content

Αλλαγη της χημειας του νερου απο αμμο θαλασσης...


Recommended Posts

Ποιες παραμετροι του νερου θα αλλαξουν απο την αμμο θαλασσης η οποια βεβαια εχει πλυθει για πολυ καιρο με ολους τους τροπους που καταφερα να βρω απο το φορουμ και σε ποσο περιπου διαστημα θα πρεπει να υπαρξει ορατη διαφορα....?

καθως δεν εχω προσεξει καποια διαφορα στις τιμες της σκληροτητας απο τοτε που εβαλα την αμμο και το νερο (μετραω σχεδον καθε μερα GH & KH με τεστ της σερα).

Αν ο χρονος που θα παρει ειναι μεγαλυτερος απο την προγραμματισμενη αλλαγη νερου και με προσθηκη ξυλων η και φιλτρανσης με τυρφη δεν θα ισοροπισει η κατασταση ???

Link to comment
Share on other sites

Ποιες παραμετροι του νερου θα αλλαξουν απο την αμμο θαλασσης η οποια βεβαια εχει πλυθει για πολυ καιρο με ολους τους τροπους που καταφερα να βρω απο το φορουμ και σε ποσο περιπου διαστημα θα πρεπει να υπαρξει ορατη διαφορα....?

καθως δεν εχω προσεξει καποια διαφορα στις τιμες της σκληροτητας απο τοτε που εβαλα την αμμο και το νερο (μετραω σχεδον καθε μερα GH & KH με τεστ της σερα).

Αν ο χρονος που θα παρει ειναι μεγαλυτερος απο την προγραμματισμενη αλλαγη νερου και με προσθηκη ξυλων η και φιλτρανσης με τυρφη δεν θα ισοροπισει η κατασταση ???

κανεις????????? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω τι ρωτας (μπορει να φταιει και εγω για αυτο)

πες ξανα τι θες να κανεις;

εχεις αμμο; χαλαζιακη; θες να την βαλεις σε τι ενυδρειο; ποιες τιμες σε ανυχησουν και γιατι;

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω τι ρωτας (μπορει να φταιει και εγω για αυτο)

πες ξανα τι θες να κανεις;

εχεις αμμο; χαλαζιακη; θες να την βαλεις σε τι ενυδρειο; ποιες τιμες σε ανυχησουν και γιατι;

η αμμος ειναι μαζεμενη απο θαλασσα και τα ψαρια που φιλοξενω ειναι μαλακου νερου....... γιαυτο ρωταω :

στο περασμα του χρονου θα δημιουρησει η αμμος προβληματα (αν οντως το κανει...... :rolleyes: ) ? ή θα ειναι πιο αμεσες και μετρησιμες οι αλλαγες? και τι θα αλλαζε μονο το gh & kh ?

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα σου ελεγα να μετρησεις και με τεστ αλλης εταιρειας,οχι τιποτε, αλλα για να εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα των μετρησεων..

κανονικα θα επρεπε να εβλεπες ανεβασμενη την γενικη σου σκληροτητα σχεδον σιγουρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σχεδόν ένα χρόνο μετά μπορώ να πω ότι η άμμος επηρεάζει τελικα, καθώς δεν μπορώ να ρίξω με κανένα φυσικό τρόπο τη γενικη σκληρότητα... η οποία κυμένεται γύρω στους 14 βαθμούς σταθερά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την πληροφορία, πολύ χρήσιμη, αν θες μπορείς να ανεβάσεις και μια φωτογραφία της άμμου θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο. :)

Επίσης αν έχεις μετρήσεις ξεχωριστά για gh,kg,ph.

Τι ψάρια έχεις? Είναι οκ με αυτές τις παραμέτρους?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την πληροφορία, πολύ χρήσιμη, αν θες μπορείς να ανεβάσεις και μια φωτογραφία της άμμου θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο. :)

Επίσης αν έχεις μετρήσεις ξεχωριστά για gh,kg,ph.

Τι ψάρια έχεις? Είναι οκ με αυτές τις παραμέτρους?

Δυστυχώς δεν είναι ... αλλά το GH είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα φαντάζομαι,

GH = 14

ΚΗ = 6

ΡΗ = 7

για ένα διάστημα το είχα παραμελήσει λίγο καθώς ελειπα σε ταξίδια και ισως εκει ξέφυγε η κατάσταση (ειχα και καιρο να κανω μετρησεις)

φωτό της άμμου στο παρακάτω link

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=40256

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την γνωμη μου.. εμενα το ενυδρειο μου τρεχει 5 μηνες με αμμο θαλασσης.. (πανω απο 50 φορες πλυμενη) ο πατερας μου ειχε ενα 500αρι ενυδρειο με οσκαρ που απο 10 γραμμαρια τα εκανε μισο κιλο με την ιδια αμμο.. δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα

φιλικα, φωτης

Link to comment
Share on other sites

βαλε λιγο ανθρακα και εισαι ενταξει. εγω ουτε αυτο δεν εκανα!!

απολυτως κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος θαλλασης ανεβαζει τη γενικη σκληροτητα του νερου gH

Αν κανεις παρα πολλα πλυσιματα (1.5ωρα) εξακολουθει να την ανεβαζει??

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις παρα πολλα πλυσιματα (1.5ωρα) εξακολουθει να την ανεβαζει??

Αυτο που ανεβαζει την σκληροτητα δεν βρισκεται επιφανειακα στην αμμο για να φυγει με το πλυσιμο.

Ειναι το ιδιο το υλικο.

Ακομα ομως και εφευγε με τοσο νερο και δουλεια που θα χρειαζοταν θα αγοραζαμε την πιο ακριβη και καθαρη αμμο που υπαρχει και που δεν θελει ουτε καν πλυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...