Jump to content

" O S K A R"


kixlida

Recommended Posts

εχω ενα oskar τη αλλο μπορω να βαλω μεσα??? :rolleyes:

με σκαλαρια μπορω ετσι δεν ειναι?και με τη αλλο???

Σε ποσα λιτρα το χεις?σκαλαρι δεν μπενει μαζι του....

θα μπορουσες να το κανεις ζευγαρι αν ειχες καταλληλα λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Τα όσκαρ αν δεν το γνωριζεις γίνονται πολύ μεγάλα (30εκ +) και σχετικά γρήγορα.

Για αυτο το λόγο θέλουν πολλά λίτρα (240+++)!!! Ιδανικά θα ήταν να βάλεις ένα ζευγάρι...

Δεν ειναι καλοι συγκάτοικοι για τον λόγο οτι θα φάνε ότι χωράει στο στώμα τους.

Μπορείς αν θέλεις να βάλεις κάποιον comon pleco αλλα αρκετά μεγάλο...

Επίσεις πάνε με μεγάλες κιχλίδες Αμερικής όπως Cryptoheros nigrofasciatus και Cichlasoma salvini (αλλα θέλεις λίτρα)

...ξανασκέψου το (γνώμη μου) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τοσο τα Σαλβινι οσο και τα Κονβικτ δεν ειναι μεγαλες κιχλιδες. Μεσαιο μεγεθος , φτανουν τα 15 εκ (οι αρσενικοι) και μεγαλωνουν και πολυ αργα.

Κατα τ'αλλα αν τα Σαλβινι ή τα Κονβικτ αποδειχθουν ζευγαρι και το ενυδρειο δεν ειναι ΠΟΛΥ μεγαλο (ειδικα τα Σαλβινι γινονται φονιαδες...εχουν ολα τα "εργαλεια" για να γινουν) ενυδρειο για να μπορουν τα οσκαρ να ειναι μακρυα... θα εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

δλδ γεν μπορω να βωλω τπτ αλλο μεσα???για να τα κανω ζευγαρι πως θα τα ξεχορισω???υπαρχει τροπος?παπαγαλοψαρο δεν μπορω να βαλω? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου τα παπαγαλοψαρα ειναι υβριδια,και δεν θα επρεπε να πωλουνται.

απο εκει και μετα φιλε μου δυστυχως τα οσκαρ δεν ξεχωριζουν παρα μονο την ωρα της γονιμοποιησης των αυγων τους,και σαφως μιλαμε οταν εχουν μεγαλωσει...

για μενα το μινιμουμ για να διατηρησεις σωστα 1 ζευγαρι οσκαρ ειναι τα 400 λιτρα.

μαλλον πρεπει να σκεφτεις εντελως αλλη συνθεση ψαριων και το οσκαρ σου να το δωσεις-πας πισω...

Link to comment
Share on other sites

Λενε ενα "μυθος" οτι στα αρσενικα υπαρχουν τρια εντονα σημαδια στη βαση του πτερυγιου. Αλλα δεν ξερω αν ισχυει. :rolleyes:

Δυο ειναι πι σιγουρες μεθοδοι διαχωρισμου του φυλου τους.

Η πρωτη μεθοδος ειναι με venting, αλλα χρειαζεται μεγαλη εμπειρια στο χειρισμο αφου ειναι επικινδυνο για το ψαρι οσο και για τον ανθρωπο.

Και η δευτερη να τα εχεις παρατηρησει κατα την αναπαρωγη.

Το Oscar διατηρειται (για να μην εχεις προβληματα) μονο του ή σε ζευγαρι σε 400 λιτρα και πανω, καλυτερα αν ειναι εφικτο σε 600 και πανω και συμπεριφερεται σαν πετ παρα σαν ψαρι.

Διακοσμηση δεν χρειαζονται ιδιαιτερη αφου την αναλαμβανουν τα ιδια. :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα oskar τη αλλο μπορω να βαλω μεσα??? :rolleyes:

με σκαλαρια μπορω ετσι δεν ειναι?και με τη αλλο???

Δεν ξερω αν μπορεις να τα βαλεις με σκαλαρια. Το πιο βασικο ειναι τι μεγεθος ειναι το oscar σου για να μπορεσω να σου απαντησω στην ερωτηση σου! Και ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις γιατι αν ειναι μικρο μετα απο κανενα χρονο σε βλεπα για μεγαλυτερο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...