Jump to content

γιατι???


Recommended Posts

το νερο στο ενυδρειο μου ειναι πολυ κιτρινο.τι να κανω?σημειωτεον ειναι η τριτη ή τεταρτη βδομαδα που το εχω( κ κανενα ψαρι δεν εχει ψοφησει μεχρι στιγμης ). επισης τα γατοψαρα καθονται συνεχως κατω στον πυθμενα κ δεν ξερω γιατι.

παρεπιπτοντως

μετα απο πολλες επισκεψεις σε πολλα καταστηματα με ενυδρεια ρωτυησα αν ειναι πολλα τα 3 μικρα πανκασιους ,τα 2 χρυσοψαρα οι 2 γλειφτες κ τα 2 γατοψαρα κ μου ειπαν ολοι μα ολοι πως οχι μονο οτι ειναι καλα για τα 100 λιτρα αλλα κ πως μπορω να βαλω κ αλλα ψαρια .επισης μου ειπαν οτι τα πανκασιους μπορουν να αναπτυχθουν αναλογα με το διαθεσιμο χωρο που εχουν.

κ μεχρι στιγμης τα ψαρακια μου ειναι περιφημα...........

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,προφανως βρασιδα μου,πηγες στα λαθος μαγαζια της πολης....

κανεις δεν βρεθηκε να σου πει οτι χρυσοψαρα ΠΟΤΕ ΔΕΝ μπαινουν μαζι με τροπικα ψαρια για πολλους και πολυ σοβαρους λογους..?

το κιτρινο νερο δειχνει αμμωνια στο νερο σου,και καλο θα ειναι να κανεις μερα παρα μερα αλλαγες νερου με χρηση αντιχλωριου στη θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου και να ταιζεις απειροελαχιστα.

πρεπει να κανεις καθημερινες μετρησεις νερου,για αμμωνια νιτρωδη-νιτρικα,και αν γινεται να δωσεις τα ψαρακια σου πισω γιατι πιθανοτατα κινδυνευει η ζωη τους..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το κιτρίνισμα δεν είναι απο αμμωνία κλπ αλλά να είναι τανίνες απο ξύλα που πιθανών να έχει μέσα ο Βρασίδας;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το κιτρίνισμα δεν είναι απο αμμωνία κλπ αλλά να είναι τανίνες απο ξύλα που πιθανών να έχει μέσα ο Βρασίδας;

μπορει,αλλα ενυδρειο 3-4 μηνων που ειναι νεο,και ισως δεν εχει γινει σωστα ο κυκλος του αζωτου,και που εχει μεσα ψαρια εε το πιο πιθανο ειναι να εχει αμμωνια....
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...