Jump to content

φίλτρο


BAKIS

Recommended Posts

Παιδιά ένα eheim 2213 τι βιολογικό υλικό θέλει????πόσο θα μου κοστίσει τπ βιολογικό υλικό????

Link to comment
Share on other sites

εσύ ποιο μου πριτίνεις??????σε πιο μαγαζί έχει????

Link to comment
Share on other sites

εσύ ποιο μου πριτίνεις??????σε πιο μαγαζί έχει????

Δεν νομίζω πως υπάρχει ενυδρειακό μαγαζί που να μην έχει κάποιο από τα 2. Προσωπικά θα σου πρότεινα το Sera Siporax, αλλά είναι πιο ακριβό από το Substrat Pro. Και τα 2 είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οπότε δες και κρίνε βάση της τσέπης σου!

Link to comment
Share on other sites

οκ!!!!το Sera Siporaxποσο θα στιχίσει????

Link to comment
Share on other sites

οκ!!!!το Sera Siporaxποσο θα στιχίσει????

Δύσκολα θα το βρείς κάτω από 20 ευρώ το λίτρο σε κατάστημα!

Link to comment
Share on other sites

Τότε το άλλο σε τι τιμη????

Link to comment
Share on other sites

Τότε το άλλο σε τι τιμη????

Αν δεν κάνω λάθος είναι περίπου στα μισά λεφτά... Άντε λίγο παραπάνω από τα μισά!

Link to comment
Share on other sites

οκ!!!ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μου περιγράψετε την διεδικασία πως το βάζουμε στο φίλτρο και τέτοια!!

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μου περιγράψετε την διεδικασία πως το βάζουμε στο φίλτρο και τέτοια!!

Απλα το αδειαζεις στους καδους του φιλτρου σου....

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ φίλε venom!!!!και μετά κατευθείαν λειτουργεία???

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ φίλε venom!!!!και μετά κατευθείαν λειτουργεία???

Κάτσε... πρόκειται για καινούριο ενυδρείο ή για κάποιο που τρέχει με άλλο φίλτρο και θα κάνεις αντικατάσταση?

Επίσης το υλικό (όποιο κι αν διαλέξεις) κάντου και ένα ξέβγαλμα με καθαρό νεράκι βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

ναι.....

Link to comment
Share on other sites

πρόκειτε για παλιό και για αντικατάσταση φίλτρου!!

Link to comment
Share on other sites

πρόκειτε για παλιό και για αντικατάσταση φίλτρου!!

ε,τοτε μην πεταξεις ολο το παλιο σου υλικο,αναμοιξε το με το καινουργιο και βαλτο στο καινουργιο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα,απλα να εισαι πιο συγκεκριμενος για να περνεις πιο ευκολα βοηθεια.Καλη συνεχεια... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την πολίτιμή σας βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα πρέπει να κάνεις ένα από τα 2:

α) Θα βάλεις το νέο φίλτρο με το νέο υλικό να "τρέχει" παράλληλα με το παλιό φίλτρο για τουλάχιστον ένα μήνα και ταυτόχρονα θα ρίχνεις ζωντανά βακτήρια καθημερινά στα λίτρα του νερού του ενυδρείου σου.

β) Θα βγάλεις το βιολογικό υλικό από το παλιό σου φίλτρο και θα το βάλεις μέσα στο καινούριο. To 2213 παίρνει σύνολο 3L υλικά. Σε ότι χώρο περισσέψει θα βάλεις το καινούριο βιολογικό υλικό σου. Αν θες να γεμίσεις όλο το 2213 με Substrat Pro ή Siporax, θα πρέπει το φίλτρο να τρέξει με το παλίο βιολογικό υλικό 1-2 μήνες (+ενίσχυση με ζωντανά βακτήρια) και μετά να κάνεις πλήρη αντικατάσταση του παλιού βιολογικού με το καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

ωραία τώρα με καλήψατε πλίρος!!!!ευχαριστώ!!!!!τα ζωντανά βακτήρια ποιο είναι???πως καθαρίζουμε το φίλτρο???

Link to comment
Share on other sites

ωραία τώρα με καλήψατε πλίρος!!!!ευχαριστώ!!!!!τα ζωντανά βακτήρια ποιο είναι???πως καθαρίζουμε το φίλτρο???

Υπάρχουν από διάφορες εταιρείες ζωντανά βακτήρια (Sera, Tetra, Api κλπ). Απλά πάρε όποιο σου αρέσει. Όλα τα επώνυμα είναι καλά. Καθαρισμό θα κάνεις κάθε φορά που μειώνεται η ροή του φίλτρου σου. Θα πέρνεις έναν καθαρό κουβά (που χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ για το ενυδρείο) και θα αδειάζει όλα τα υλικά μέσα. Θα βάζεις και νερό ενυδρείου (ΜΟΝΟ) και θα τα ψιλοξεπλένεις με το χέρι σου. Το σφουγγάρι μπορείς να το πλένεις και με νερό βρύσης για να καθαρίζει καλύτερα και το ενυδρειακό βαμβάκι θέλει αντικατάσταση κάθε φορά που το βλέπεις να είναι μαύρο/καφέ από την μπίχλα!

Link to comment
Share on other sites

τα βακτήρια δεν είναι το stress coat ή το sress zyme?????

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το ενυδρειακό βαμβάκι???

Link to comment
Share on other sites

τα βακτήρια δεν είναι το stress coat ή το sress zyme?????

Stress Coat είναι το λεγόμενο αντιστρές ή αντιχλώριο. To Stress Zyme είναι τα βακτήρια που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...