Jump to content

βοηθεια επειγον


Recommended Posts

επειδη το νερο του ενυδρειου μου ηταν πολυ κιτρινο αλλαξα το μισο αφου προσθεσα aquasafe .επισης πηγα σε ενα αλλο pet shop κ πηρα καινουρια αεραντλια επιπλεον χαλικι κ επισης μου εδωσαν κατι σαν μπιζελια για να βαλω στο φιλτρο μου προκειμενου να γινει βιολογικο .

αφου εκανα τις αλλαγες ψοφησε την ιδια μερα το ενα γατοψαρο κ χθες το βραδυ (τριτη μερα μετα την αλλαγη) παρατηρησα πως τα βραγχια του μαυρου κογκολεζου εσωτερικα εγιναν κατακοκκινα ενω τα ματια του εχουν θολωσει σε απιστευτο βαθμο. επισης το ενα ματι του απο εξω εχει γινει γκρι οπως επισης κ η κοιλια του.σημερα ολη μερα καθεται συνεχως διπλα στο φιλτρο.τι επαθε ?? τι μπορω να κανω για να γινει καλα??

μπορειτε να μου προτεινεται ενα pet shop της προκοπης στις σερρες πριν μου ψοφησουν και τα υπολοιπα ψαρια??

Link to comment
Share on other sites

Κατα'αρχήν γίνε πιο συγκεκριμένη στα λεγόμενά σου! Δηλαδή δώσε την ονομασία των "μπιζελιών". Επίσης πες μας πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο με το φίλτρο, τί τιμές νερού έχεις (NO2 και ΝΗ3/ΝΗ4 για αρχή), τα λίτρα σου και γενικώς δώσε όσα περισσότερα μπορείς! Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να σου πούμε τί να κάνεις για να σώσεις το ψαράκι σου.

Στο θέμα πετσοπ.... Αξιόπιστο πετσοπ στις Σέρρες θα σου δώσουν άλλοι που ξέρουν καλύτερα την περιοχή, αλλά να ξέρεις πως η αξιοπιστία του φόρουμ είναι ότι καλύτερο + την μελέτη που πρέπει να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Κατα'αρχήν γίνε πιο συγκεκριμένη στα λεγόμενά σου! Δηλαδή δώσε την ονομασία των "μπιζελιών". Επίσης πες μας πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο με το φίλτρο, τί τιμές νερού έχεις (NO2 και ΝΗ3/ΝΗ4 για αρχή), τα λίτρα σου και γενικώς δώσε όσα περισσότερα μπορείς! Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να σου πούμε τί να κάνεις για να σώσεις το ψαράκι σου.

Στο θέμα πετσοπ.... Αξιόπιστο πετσοπ στις Σέρρες θα σου δώσουν άλλοι που ξέρουν καλύτερα την περιοχή, αλλά να ξέρεις πως η αξιοπιστία του φόρουμ είναι ότι καλύτερο + την μελέτη που πρέπει να κάνεις!

[/quot

φιλε μου δεν γνωριζω την ακριβη ονομασια των μπιζελιων δεν ειμαι τοσο ενημερωμενη οσο εσυ στα συγκεκριμενα θεματα.μου ειπαν απλα οτι θα βοηθησει στην λειτουργια του ενυδρειου μου κ οτι θα κανει το φιλτο μου βιολογικο.εχουν σχημα κ μεγεθος μπιζελιου κ γκρι χρωμα. οσο για τις τιμες νερου δεν τις γνωριζω θα αγορασω αυριο τεστ της τετρα .τα λιτρα μου ειναι 100 κ το ενυδρειο μου ειναι καινουριο το εχω ενα μηνα και κατι .οποτε το φιλτρο λειτουργει ενα μηνα σκετο κ τρεις μερες σαν βιολογικο.

το θεμα ειναι πως το ψαρι μου ειναι χαλια κ μπορει μεχρι αυριο να ψοφησει αν δεν κανω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλαγη νερου το 50-60% και βαλε μια αεραντιλια αν δεν εχεις και μπορεις να βαλεις το φιλτρο σου να χτυπαει στην επιφανεια του νερου σου καντο Απ τα γραφομενα σου συμπερενω πως εχεις προβλημα αμμωνιας. Παρε οποσδηποτε τεστ και πες μας τις μετρησεις

Και κατι ακομη ποσα ψαρια εχεις μεσα και μεσα σε ποσες μερες τα εβαλες στο ενυδρειο σου και μετα απο ποσες μερες που ηταν σε λειτουργια;

Ελπιζω να μην σε κουρασα με τις ερωτησεις

Περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλαγη νερου το 50-60% και βαλε μια αεραντιλια αν δεν εχεις και μπορεις να βαλεις το φιλτρο σου να χτυπαει στην επιφανεια του νερου σου καντο Απ τα γραφομενα σου συμπερενω πως εχεις προβλημα αμμωνιας. Παρε οποσδηποτε τεστ και πες μας τις μετρησεις

Και κατι ακομη ποσα ψαρια εχεις μεσα και μεσα σε ποσες μερες τα εβαλες στο ενυδρειο σου και μετα απο ποσες μερες που ηταν σε λειτουργια;

Ελπιζω να μην σε κουρασα με τις ερωτησεις

Περιμενουμε νεα σου

εχω κανει ηδη αλλαγη νερου το μισο ενυδρειο τουλαχιστον πριν 4 μερες.

αεραντλια εχω κ μαλιστα πολυ καλη.εκτος απο το φιλτρο του ενυδρειου (biobox) εχω προσθεσει κ το φιλτρο απο το μικρο μου ενυδρειο.εχω τον κογκολεζο ενα ακομα χρυσοψαρο 3 μικρα παγκασιους 2 γλυφτες κ 1 μικρο γατοψαρο.ολα ειναι πολυ μικρα εκτος απο τα χρυσοψαρα.

τα χρυσοψαρα κ τους γλυφτες τα ειχα ενα χρονο στο μικρο το ενυδρειο 17 λιτρων προτου τα βαλω στο μεγαλο το ενυδρειο. το μεγαλο ενυδρειο το ειχα μια εβδομαδα σε λειτουργια με το φιλτρο πριν βαλω τα ψαρια μου μεσα.ειχα προσθεσει κ κατι αμπουλες που μου εδωσαν απο ενα πετ σοπ υποτιθεται για αμεση εισαγωγη των ψαριων σε καινουριο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλαγη νερου το 50-60% και βαλε μια αεραντιλια αν δεν εχεις και μπορεις να βαλεις το φιλτρο σου να χτυπαει στην επιφανεια του νερου σου καντο Απ τα γραφομενα σου συμπερενω πως εχεις προβλημα αμμωνιας. Παρε οποσδηποτε τεστ και πες μας τις μετρησεις

Και κατι ακομη ποσα ψαρια εχεις μεσα και μεσα σε ποσες μερες τα εβαλες στο ενυδρειο σου και μετα απο ποσες μερες που ηταν σε λειτουργια;

Ελπιζω να μην σε κουρασα με τις ερωτησεις

Περιμενουμε νεα σου

εκανα το τεστ και οι τιμες ειναι οι εξης:Ph= 8

kh=6^2d

gh=>10^2d

NO3= 100

NO2= 0

επισης ο υπευθυνος στο πετ σοπ μου εδωσε και το general tonic αφου του ειπα τα συμπτωματα του κογκολεζου και μου ειπε να προσθεσω 20 ml στα 100 lt την ημερα για 3 μερες και μου ειπε να αυξησω την θερμοκρασια του νερου απο τους 24 στους 26 με 27 βαθμους..εγω επιφυλακτικα εβαλα 10 ml .το νερο εχει γινει πρασινο.....

Link to comment
Share on other sites

εκανα το τεστ και οι τιμες ειναι οι εξης:Ph= 8

kh=6^2d

gh=>10^2d

NO3= 100

NO2= 0

επισης ο υπευθυνος στο πετ σοπ μου εδωσε και το general tonic αφου του ειπα τα συμπτωματα του κογκολεζου και μου ειπε να προσθεσω 20 ml στα 100 lt την ημερα για 3 μερες και μου ειπε να αυξησω την θερμοκρασια του νερου απο τους 24 στους 26 με 27 βαθμους..εγω επιφυλακτικα εβαλα 10 ml .το νερο εχει γινει πρασινο.....

Έτσι κάνουν αυτές οι θεραπείες... Πρασινίζουν ή μπλεδίζουν το νερό. Αύριο θα έχει επανέλθει στο φυσιολογικό χρώμα. Το θέμα όμως είναι πως υπάρχει πιθανότητα έχεις και αμμωνιακό πρόβλημα και δεν μας έχεις δώσει μετρήσεις για την αμμωνία σου (ΝΗ3/ΝΗ4)....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κάνουν αυτές οι θεραπείες... Πρασινίζουν ή μπλεδίζουν το νερό. Αύριο θα έχει επανέλθει στο φυσιολογικό χρώμα. Το θέμα όμως είναι πως υπάρχει πιθανότητα έχεις και αμμωνιακό πρόβλημα και δεν μας έχεις δώσει μετρήσεις για την αμμωνία σου (ΝΗ3/ΝΗ4)....

το τεστ που αγορασα εχει μονο αυτες τις ενδειξεις. και ηταν ακριβο το ρημαδι.

ποιο τεστ να αγορασω????

παρατηρησα πως ο κογκολεζος ειχε διαφανη περιττωματα.ειχε και στο παρελθον αλλα δεν ειχε καποιο αλλο συμπτωμα.

μηπως εχει dropsy??? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κάνουν αυτές οι θεραπείες... Πρασινίζουν ή μπλεδίζουν το νερό. Αύριο θα έχει επανέλθει στο φυσιολογικό χρώμα. Το θέμα όμως είναι πως υπάρχει πιθανότητα έχεις και αμμωνιακό πρόβλημα και δεν μας έχεις δώσει μετρήσεις για την αμμωνία σου (ΝΗ3/ΝΗ4)....

οι μετρησεις ειναι οκ???ΝΟ3 100 δεν ειναι υψηλο?? ποιες ειναι νορμαλ ενδειξεις???

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις ειναι οκ???ΝΟ3 100 δεν ειναι υψηλο?? ποιες ειναι νορμαλ ενδειξεις???

Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σου πω τί ακριβώς μπορεί να είναι. Ελπίζω να σε βοηθήσει κάποιος εμπειρότερος.

Προφανώς μέτρησες με στικς τα οποία δεν είναι και ότι καλύτερο. Τα καλύτερα και πιο αξιόπιστα είναι τα υγρά τεστ. Το ΝΟ3 που είναι 100 μπορεί να είναι και πλασματική ένδειξη (λόγω μέτρησης με στικς) αλλά και να είναι η πραγματική είναι μικρό το κακό. Με μία καλή αλλαγή νερού την μειώνεις. Προσπάθησε να την κρατήσεις κάτω από 50. Κάνε αλλαγή νερού 50% με χρήση αντιχλωρίου.

Για τα υπόλοιπα, ελπίζω να σε βοηθήσουν άλλοι. Κάνε ποστ και στο τόπικ με τις ασθένεις με λινκ σε αυτό εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ3 μεχρι 20-25.Κανε μεγαλη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ3 μεχρι 20-25.Κανε μεγαλη αλλαγη νερου.

Συμφωνω και εγώ.

Κατέβασε τις τιμές σου με μια αλλαγη νερού.

Και για να βεβαιωθεις οτι μετρανε σωστα τα sticks σου, μετρα πριν την αλλαγη και λίγο πιο μετά.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα.

NO3 100 είναι πολύ, αλλά μπορεί να μην είναι μόνο 100, μπορεί το test που έχεις να μην έχει υψηλότερη κλίμακα και να σου δείχνει 100.

Στην πράξη όμως μπορεί εσυ να έχεις 200 πχ.

Όποτε έχεις σοβαρο προβλημα με τα νιτρικά.

Κάνε μια καλή αλλαγή νερου, βάλε αντιχλώριο και μετρα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα εβαλες ολα τα ψαρια με την μια μεσα στο καινουργιο ενυδρειο. Ειχες βαλει το φιλτρο ή υλικα απ αυτο στο καινουργιο σου ενυδρειο για το στρωσιμο ή το κανες μονο με την αμπουλες;

Ο κογκολεζος σου εχει διαρροια γι αυτο και εχει διαφανοι περιτωματα κοιτα μονο αν εχουν σαν κομπους ή ειναι καθαρα. Βαλτου ΜΕΛΑΦΙΞ και μην τον ταϊζεις για 2 μερες και κανε και τα τεστ για την αμμωνια και ξανακανε αλλαγη νερου

Κρατα μας ενημερους

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα.

NO3 100 είναι πολύ, αλλά μπορεί να μην είναι μόνο 100, μπορεί το test που έχεις να μην έχει υψηλότερη κλίμακα και να σου δείχνει 100.

Στην πράξη όμως μπορεί εσυ να έχεις 200 πχ.

Όποτε έχεις σοβαρο προβλημα με τα νιτρικά.

Κάνε μια καλή αλλαγή νερου, βάλε αντιχλώριο και μετρα πάλι.

εχει και υψηλοτερη κλιμακα.σχεδον σε ολες τις μετρησεις ημουν στη μεση ή στο μηδεν οποτε υπηρχε και υψηλοτερη κλιμακα .δεν μου ειπατε ρε παιδια να αυξησω την θερμοκρασια η οχι???

τι τεστ να παρω ???

και καποιος να μου πει ενα αξιοπιστο pet shop στις σερρες.σας παρακαλω δηλαδη γιατι εχω φαει πολυ παραμυθι απο ολα τα pet shop και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να πωλησουν........ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα εβαλες ολα τα ψαρια με την μια μεσα στο καινουργιο ενυδρειο. Ειχες βαλει το φιλτρο ή υλικα απ αυτο στο καινουργιο σου ενυδρειο για το στρωσιμο ή το κανες μονο με την αμπουλες;

Ο κογκολεζος σου εχει διαρροια γι αυτο και εχει διαφανοι περιτωματα κοιτα μονο αν εχουν σαν κομπους ή ειναι καθαρα. Βαλτου ΜΕΛΑΦΙΞ και μην τον ταϊζεις για 2 μερες και κανε και τα τεστ για την αμμωνια και ξανακανε αλλαγη νερου

Κρατα μας ενημερους

χαιρετω ...το ψαρακι μου ζει ακομα αλλα οχι για πολυ.....εχω απελπιστει.

καθεται στον πατο και με το ζορι αναπνεει.....δεν μπορω να το βλεπω ετσι.

τωρα τα περιττωματα του ειναι κανονικα αλλα ειναι πολυ χονδρα..

ολοι μου δινεται συμβουλες αλλα εχω μπερδευτει..

σας παρακαλω πολυ πειτε μου τι τεστ να αγορασω

. θα παω θεσσαλονικη σημερα να παρω οτι χρειαζεται..

λεω να παω στον αμαζονιο κατω στην αγγελακη.

ξερετε καποιο καλυτερο pet shop ???

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να σου πουνε τα παιδια αν εσυ δεν κατσεις να αρχισεις να διαβαζεις δεν θα βγαλεις ακρη...

Αρχισε να διαβαζεις και θα δεις πως θα ξεκινησεις να καταλαβαινεις τις συμβουλες των παιδιων εδω μεσα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα μια γερή αλλαγή με απιονισμένο νερό αντιχλώριο και stress zyme (βακτήρια) αεραντλία λίγο ή καθολου φαί (για λίγες μερες) θερμοκρασία 25-26 και θα περιμενα όχι πολύ φως και θα περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα μια γερή αλλαγή με απιονισμένο νερό αντιχλώριο και stress zyme (βακτήρια) αεραντλία λίγο ή καθολου φαί (για λίγες μερες) θερμοκρασία 25-26 και θα περιμενα όχι πολύ φως και θα περίμενα.

stamatia μου μπορεις να μου προτεινεις ενα αξιοπιστο τεστ ??μηπως να απομονωσω τον μαυρουλη μου κ να τον βαλω σε αλλο ενυδρειο??εννοειται πως δεν θα προλαβω να το στρωσω .

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να σου πουνε τα παιδια αν εσυ δεν κατσεις να αρχισεις να διαβαζεις δεν θα βγαλεις ακρη...

Αρχισε να διαβαζεις και θα δεις πως θα ξεκινησεις να καταλαβαινεις τις συμβουλες των παιδιων εδω μεσα! :rolleyes:

οκ..αλλα τι να διαβασω ??

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου προτεινεις ενα αξιοπιστο τεστ ??

Υγρα τεστ της ΑΡΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...