Jump to content

Νερό δικτυού


Recommended Posts

Νερό δικτυού

Το νερό από το δίκτυο είναι 2-3 ΚΗ είναι παραπολή χαμιλο,πια κατηγορία ψαριων να καταλέιξω με το νέο μου ενυδρείο και να μην θέλω σε κάθε αλαγγή νερού να σταθεροποιώ και το νερό;

ανέβασε και κατέβασε το ΚΗ

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι μετρας σωστα..???

τι τεστ εχεις..?

Link to comment
Share on other sites

αυριο μετακομιζω στην Κυπρο!!

εκτος αν δεν μετρας σωστα κ θα μεινω εδω που ειμαι :rolleyes:

το μετραω με το ΚΗ της sera βαζω μια σταγωνα απο το υγρο στο δοχειο που περιεχει 5ml νερο και μετα τοποθεταο 3 σταγωνες και γινεται κιτρινο,το ΚΗ ειναι 3 ,δεν ειναι σωστη η μετριση που κανω;

Link to comment
Share on other sites

το μετραω με το ΚΗ της sera βαζω μια σταγωνα απο το υγρο στο δοχειο που περιεχει 5ml νερο και μετα τοποθεταο 3 σταγωνες και γινεται κιτρινο,το ΚΗ ειναι 3 ,δεν ειναι σωστη η μετριση που κανω;

Δεν γνωρίζω το τεστ της Sera στο kH, αλλά αν ακολουθείς τις οδηγείες κατά γράμμα τότε αυτή είναι η μέτρησή σου. Άντε να έχει μικρές αποκλίσεις. Θα σου πρότεινα να κάνει την ίδια διαδικασία αλλά με την διπλάσια ποσότητα νερού, ώστε να η κάθε σταγόνα να αντιστοιχεί σε μισή μονάδα μέτρησης και όχι σε ολόκληρη ώστε να σιγουρευτείς!

Καλό θα ήταν επίσης να μετρήσεις και τα gH και pH. Με αυτά τα 2 συν το kH θα σου δώσουμε την πληροφορία των ψαριών που ζητάς.

Α, επίσης καλό είναι να αναφέρεις και τον εξοπλισμό σου (λίτρα, φιλτράρισμα)!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...