Jump to content

το νεο μου ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.......μετα απο πολυ καιρο ετοιμασια εφτιαξα το πιρανχοενυδρειο που παντα ηθελα.......οριστε μερικες φωτο για να ακουσω γνωμες.....πιρανχα περιμενω αυτην την εβδομαδα...μεσα κατοικος ειναι ενα red bellied και επονται και αλλα 3.....

post-10098-1229525174_thumb.jpg

post-10098-1229525204_thumb.jpg

post-10098-1229525231_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του ενυδρείου ποιές είναι??

Σκέπτεσαι να βάλεις κάποια ρίζα-mopani-magrove για να μπορούν να κρύβονται αλλά και το νερό σου να πάρει πιο σκούρο χρώμα που τα κάνει να νοιώθουν καλύτερα??

Τι φίλτρανση έχεις (φίλτρα) γιατί γενικά έχουν ανάγκη ισχυρής φίλτρανσης??

Χρησιμοποείς R/O?? Τι ph έχεις??

Με το χαλίκι που έχεις (κοκομετρία) ίσως στο μέλλον να αντιμετωπίσεις διαρκώς πρόβλημα με NH3 ή και NO3 στα ύψη. (στο λέω γιατί το είχα πάθει κι εγώ παλιά) :thumbup:

Καλή αρχή λοιπόν και δίχως προβλήματα :thumbup:

ΥΓ Του pleco καλό θα ήταν να του εξασφαλίσεις μια ωραιά σπηλιά για να μπορεί να προφυλάσεται κιόλας.

ΥΓ2 Σκέπτεσαι να πάς σε μεγαλύτερο ενυδρείο σε 8-12 μήνες?? γιατί 4rb στα λίτρα που λές είναι λίγα και ίσως θα έχεις απώλειες στο μέλλον.

Έγινε επεξεργασία - Zeroboy
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 120-60-40...εχω εξωτερικο φιλτο τηε eheim 2217.....το ph ειναι 5.....ολα καλα μου φαινονται αλλα θα δω και συμπεριφορες οταν βαλω και τα αλλα πιρανια...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.......μετα απο πολυ καιρο ετοιμασια εφτιαξα το πιρανχοενυδρειο που παντα ηθελα.......οριστε μερικες φωτο για να ακουσω γνωμες.....πιρανχα περιμενω αυτην την εβδομαδα...μεσα κατοικος ειναι ενα red bellied και επονται και αλλα 3.....

σκφτεσε να τα κρατησεις για λιγο καιρο εκει ??

ενα πιρανχα θελει 70 λιτρα μονο του και πρεπει αν τα εχεις σε κοπαδι 4+.

δηλαδη μινιμουμ 300 λιτρα και με τον καταλληλο εξοπλισμο δηλαδη πολυ καλη φιλτρανση και πολλες κρυψωνες με φυτα κτλ

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ειναι 120*60*40 ???

Δικιο εχεις.Κι εμενα σαν μικρο και κυβισμενο θα ελεγα μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω για το μεγεθος αλλα τα εχω μωρα..οταν μεγαλωσουν και βεβαια θα μπουν σε μεγαλητερο......ετσι εγραφε η κουτα......λεσ να λεει ψεματα?

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα το μόνος σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,το ενυδρειο σου δεν ειναι 1,20χ60χ40

ποιο πολυ για 60αρι κανει...κι αμα!

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

το ph 5?Πως το καταφερνεις αυτο?πες μας λιγα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

για βαλε μια πανοραμική φωτογραφία του ενυδρείου!!!!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 120-60-40...εχω εξωτερικο φιλτο τηε eheim 2217.....το ph ειναι 5.....ολα καλα μου φαινονται αλλα θα δω και συμπεριφορες οταν βαλω και τα αλλα πιρανια...

Φίλε μου 120*60*40 απ`ότι δείχνουν οι κολλήσεις του ενυδρείου στην φωτό δεν είναι.

2217 δεν ξέρω αν έχεις πάντως στο ενυδρείο σου διακρίνεται ένα μικρό wet-dry που συνηθως διαθέτουν κάποια ενυδρεία των 60lt.

Για το ph 5 μάλλον αυτό έχει το δίκτυο της περιοχής σου :thumbup:

Αν σου φαίνονται όλα καλά εσύ ξέρεις :thumbup:

Συμπεριφορές δεν ξέρω αν θα δείς αλλά να σκοτώνει το ένα το άλλο είναι πιο πιθανό.

Έγινε επεξεργασία - Zeroboy
Link to comment
Share on other sites

siga mhn skisete kana kaltson

Link to comment
Share on other sites

siga mhn skisete kana kaltson

Ωωωωωπ! Παράπτωμα! Σε παρακαλώ να γράφεις στα ελληνικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

siga mhn skisete kana kaltson

Ρε συ ΓΙώργο, ειλικρινά, γιατί μας λες ψέματα? Και γιατί ποστάρεις και περιμένεις τη γνώμη μας εφόσον στο τέλος κάνεις του κεφαλιού σου?

Link to comment
Share on other sites

siga mhn skisete kana kaltson

Εγω παντως θα ηθελα πολυ να το σκισω αυτο το καλσον.... :thumbup:

post-4281-1229556683_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Section mod note :

siga mhn skisete kana kaltson

γιωργος χανια

Απαράδεκτη η συμπεριφορά αυτή προς τα μέλη .

Όπως και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=177978

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Φίλε olimpiakakias είσαι παλιός εδώ λίγο προσοχή .

ναι δικιο εχεις ειμαστε και πολυ Μ@λ@κες που ειπαμε να σε βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

siga mhn skisete kana kaltson

φίλε μου μας δείχνεις το ενυδρείο σου να σου πούμε την γνώμη μας.

Σου τονίζουμε κάποια σημεία που πρέπει να δείξεις προσοχή κι αν μπορείς να τα βελτιώσεις.

Δεν ειναι κακό να πείς (αρκετοί απο εμας ίσως κάπως έτσι να ξεκινήσαμε)

δεν μπορούσα να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο (δεν είχα χρήματα,δεν είχα χώρο)

ήθελα να βάλω το συγκεκριμένο είδος.Δεν ξέρω τι ph έχω (νερό βρύσης βάζω) ούτε έχω 2217.

Είναι αμαρτία για τα ψάρια, μην βάλεις άλλα θέλουν συνθήκες που αυτήν την στιγμή δεν έχεις

και πίστεψέ με δεν θα μπορέσεις να δεις την συμπεριφοράπου περιμένεις απ' αυτά.

Είναι χασιμο χρημάτων για σένα και ίσως να απογοητευθείς από το χόμπυ ξεκινώντας στραβά.

Προσωπική μου άποψη αφού τα θέλεις τόσο είναι να κρατήσεις το ένα που έχεις και να βρείς φτιάξεις

ένα καταφύγιο για τον pleco τουλάχιστον και μόλις δεν θα μπορείςνα τα φιλοξενήσεις λόγω μεγέθους ή επέστρεψέ τα ή πουλησε τα εκτός κι αν έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις ένα ενυδρείο μεγάλο για να μπορείς να τα χαίρεσαι για χρόνια. :thumbup:

Το σχόλιο σου νομίζω ότι ειναι άκυρο γιατί προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε να αποφύγεις λάθη κι οχι να κάνουμε τους έξυπνους αλλά από την άλλη κι εμεις μπορούμε να ξεχωρίσουμε το 60άρι από το 300άρι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όσοι σου είπαν ότι το ενυδρείο σου είναι μικρότερο, δεν το έκαναν για να σε μειώσουν αλλά για να σου δώσουν τις κατάλληλες συμβουλές, οπότε cool man

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψεται να πω οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να απανταμε σε ολες τις ερωτησεις οταν βλεπουμε

προκλητικες συμπεριφορες,καλο ειναι να τις αγνοουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...