Jump to content

κατασκευη ενυδρειου


Recommended Posts

εσεις που εισαστε παλιοτερα μελη στο φορουμ υπαρχπυν οδηγιες πως να κατασκευασω ενα ενυδρειο 100-200 λιτρα?δεν εχω προβλημα να αγορα σω απο pet shop αλλα ειναι αλλη φαση νατο φτιαξεις μονοσου το καμαρισου!!!!!!αν ξερετε κατι ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ για να σωσω τα ψαρακια μου!!!!!!!!!!

post-10333-1229547682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οσες οδηγιες και να παρεις, αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη!

Γι'αυτο το λογο καλο θα ηταν την πρωτη φορα που θα κολλησεις να εχεις και καποιον διπλα σου που εχει ξανακολλησει ενυδρειο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εσεις που εισαστε παλιοτερα μελη στο φορουμ υπαρχπυν οδηγιες πως να κατασκευασω ενα ενυδρειο 100-200 λιτρα?δεν εχω προβλημα να αγορα σω απο pet shop αλλα ειναι αλλη φαση νατο φτιαξεις μονοσου το καμαρισου!!!!!!αν ξερετε κατι ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ για να σωσω τα ψαρακια μου!!!!!!!!!!

πιστευω πολυ στις δυνατοτητες μου αρκει κατι σαν σχεδιαγραμα και οδηγιες

Link to comment
Share on other sites

αν ποιανει το χερι σου,

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/kataskEnydr.htm

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...ataskEnydr3.htm

καλη τυχη σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πιστεύεις οτι μπορείς, να η βοήθεια:

Τα τζάμια θα πρέπει να έχουν πάχος 6-10 χιλιοστά ανάλογα με τις διαστάσεις του ενυδρείου (100 - 200 λίτρα)

Τα 4 πλαινά θα πατήσoυν όλα επάνω στον πάτο, οι 2 φάτσες θα έρχονται πρόσωπο με τον πάτο σε μήκος, ενώ τα πλαινά θα είναι εσωτερικά ανάμεσα στις φάτσες.

Θα χρησιμοποιήσεις σιλικόνη 100% ή ακόμα καλύτερα ενυδρειακή.

Θα χρησιμοποιείς αρκετή ποσότητα απλώνωντας την σε όλο το μήκος του τζαμιού που κολλάς κάθε φορά. Προσοχή η γραμή να είναι συνεχής και με ομοιόμορφο πάχος.

Αρχίζοντας με τις 2 πλευρές του πάτου και τη φάτσα και κολλάς αρχικά την μια φάτσα και το ένα πλαινό, τα στερεώνεις μεταξύ τους με χαρτοταινία και συνεχίζεις το ίδιο με το δεύτερο πλαϊνό, πάλι χαρτοταινία και τέλος την δεύτερη φάτσα.

Θα προσέχεις να ακουμπάς τα τζάμια με τέτοιο τρόπο στη σιλικόνη όταν τα ενώνεις, ωστε να μην παγιδεύεται αέρας ανάμεσα στη σιλικόνη και το τζάμι.

Αυτή η κίνηση είναι: πρώτα να πιέσει τη σιλικόνη όλο το μήκος του τζαμιού ταυτόχρονα αλλά με κλίση το τζάμι και μετά χωρίς να ξεκολήσει το τζάμι, να σηκωθεί παρασύροντας τη σιλικόνη αλλά όχι όλη, ώστε να μείνει στο τέλος ένα χιλιοστό περίπου σιλικόνη (το πάχος αυτό εξαρτάται από το μέγεθος της κατασκευής)

Όταν φέρεις όλα τα τζάμια πρόσωπο, προχωράς στις κόντρες, πρώτα τις κάτω σε όλη την περιφέρεια και μετά τις πάνω σε όλη την περιφέρεια αλλά οι 2 πάνω απέναντι θα καβαλάνε τις άλλες 2 δηλαδή θα πιάνει η κάθε κόντρα όλο το μήκος του αντίστιχου τζαμιού. Τέλος βάζεις και την κεντρική κόντρα από φάτσα σε φάτσα. Πρέπει να βρείς έναν τρόπο να σταθεροποιηθούν οι κόντρες μέχρι να στεγνώσει η σιλικόνη, αυτό μπορεί να γίνει με κάποιες πεπλατυσμένες ράβδους που θα χρησιμοποιήσεις προσωρινά ως αντιρίδες.

Πρώτα σχεδιάζεις το ενυδρείο για να βγάλεις διαστάσεις για τα τζάμια, υπολογίζοντας και 1,5 χιλιοστό για το πάχος της σιλικόνης.

Τα τζάμια πρέπει να είναι ολόισια κομμένα, χωρίς γωνιές και μύτες και ατρόχιστα-αροντάριστα.

Θα χρειαστείς και άλλο ένα ή καλύτερα δύο άτομα για βοήθεια όπως και γάντια για να μην κοπείς.

Σε 4 μέρες ή όσο χρειαστεί για να στεγνώσει τελείως η σιλικόνη (να σκληρύνει) κάνεις το πρώτο τεστ με νερό σε εξωτερικό χώρο και παρατηρείς για διαρροές, αν αντέξει 3 μέρες, είσαι έτοιμος να βάλεις γωνιές στις ακμές, καπάκι και ότι άλλο θέλεις.

Με πρόλαβε και ο venom με αναλυτικότερη παρουσίαση και σχέδια... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...