Jump to content

πετρες απο τη θαλασσα!


Recommended Posts

χρονια πολλα σε ολους!!!!!σημερα πηγα στη θαλασσα και μαζεψα καποιες πετρες οι οποιες ειναι με τρυπες.τις εβαλα στι μπανιερα αρχηκα τις επλυνα με κρυο νερο στι συνεχεια τις εβαλα σε κατσαρολα και τις εβρασα 15 λεπτα ξανα πλυσιμο με κρυο νερο.το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα με χρυσοψαρα.παιδια εκανα καλα που τις εβαλα?ειναι φανταστικες!αν ξερετε κατι αλλο που επρεπε να κανω παρακαλω πειτε μου!

Link to comment
Share on other sites

Τις μαζεψες απο εξω;Βαλε μια φωτο

ΑΠΕΞΩ ΤΙς ΜΑΖΕΨΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΦΩΤΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΣΤΙΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΣΤ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙΣ???

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΕΞΩ ΤΙς ΜΑΖΕΨΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΦΩΤΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΣΤΙΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΣΤ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙΣ???

Λογικα εφ οσον ειναι απο παραλια θα ειναι και ασβεστολιθικες,οποτε θα σου ανεβασουν λιγο τη σκληροτητα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εφ οσον ειναι απο παραλια θα ειναι και ασβεστολιθικες,οποτε θα σου ανεβασουν λιγο τη σκληροτητα.

...έως και πολύ! Εξαρτάται από το πόσες έβαλες μέσα στο ενυδρείο και φυσικά το επίπεδο της ασβεστολιθηκότητάς τους!

Θα σου πρότεινα να βγάλεις μία έξω από το ενυδρείο, να σπάσεις ένα κομματάκι και να της ρίξεις μερικές σταγόνες ξύδι ή ακόμα καλύτερα ακουφόρτε. Αν αφρίσει έίναι ασβεστολιθηκή. Αν αφρίσει πάρα πολύ θα σου σκληρύνει γρήγορα το νερό. Όλα βέβαια είναι σε συνάρτηση και με το κάθε πότε κάνεις αλλαγές, τα λίτρα του ενυδρείου και την ποσότητα των πετρών!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας πειράζει στα χρυσόψαρα να ανέβει η σκληρότητα .

pariss αν θέλεις γράφε με πεζά !

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα ψαρακια μου τα περισσοτερα εχουν βγαλει ασπρα στιγματα λετε να ευθηνονται οι πετρες?παντως δειχνουν καλα και τους εκανα αλλαγη στο νερο αρκετη

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα ψαρακια μου τα περισσοτερα εχουν βγαλει ασπρα στιγματα λετε να ευθηνονται οι πετρες?παντως δειχνουν καλα και τους εκανα αλλαγη στο νερο αρκετη

Βάλε φωτογραφίες! Τί εννοείς άσπρα στίγματα και που τα έβγαλαν? Σαν τί μοίαζουν και τί μέγεθος έχουν?

Link to comment
Share on other sites

στο μαγαζι μου εδωσαν protozin και ektozon φαρμακα για τα ασπρα σημαδια στα ψαρια εριξα τα φαρμακα μεσα και το νερο εγινε μπλε ειναι φυσιολογικο?με τι δοσολογια με μπερδεψαν λιγο!ειναι σωστη αυτη η θεραπεια?σε ποσες μερες πρεπει να κανω αλλαγη του νερου και ποτε πρεπει να ριξω παλι φαρμακα?ξερω θα με βριζετε που ρωταο τοσα πολλα αλλα παντα εσεις μου δινετε λυση!!!!!!!!τις πετρες τις εβγαλα πιστευω αυτες ευθινονται για τιν ολη κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να βαλεις καποια καλη φωτογραφια για να καταλαβουμε περι τινος προκειται.....

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να διακρινεις την ουρα

Έγινε επεξεργασία - pariss
Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να διακρινεις την ουρα

post-10333-1230576668_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το protozin πληροφοριες www.waterlife.co.uk κανει για ick.Το ektozon πρεπει να απολυμαντικο.

Δεν ξερω εαν κανει να συνδοιαζεις αυτα τα δυο φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Για το protozin πληροφοριες www.waterlife.co.uk κανει για ick.Το ektozon πρεπει να απολυμαντικο.

Δεν ξερω εαν κανει να συνδοιαζεις αυτα τα δυο φαρμακα.

το προβλημα αρχιζει και βελτιωνεται!αυτο που δεν ξερω ειναι το μετα δηλαδη ποτε θα κανω αλλαγη μετα τι θεραπεια το φιλτρο θα ειναι ενταξει χρειαζεται ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα αρχιζει και βελτιωνεται!αυτο που δεν ξερω ειναι το μετα δηλαδη ποτε θα κανω αλλαγη μετα τι θεραπεια το φιλτρο θα ειναι ενταξει χρειαζεται ανθρακα?

Νομίζω πως το καλύτερο είναι να κάνεις μία καλή αλλαγή νερού (περίπου 50-70%) και μετά να βάλεις για 1-2 μέρες άνθρακα μέσα στο φίλτρο σου. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα η βιολόγία του φίλτρου σου είτε να έχει μειωθεί είτε να έχει καταστραφεί. Όπως και να έχει εσύ θα πρέπει να μπεις σε διαδικασία να συμπληρώσεις βακτήρια. Από κει και πέρα οι μετρήσεις είναι αυτές που θα σου δείξουν το τί έχει πάθει η βιολογία σου!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το καλύτερο είναι να κάνεις μία καλή αλλαγή νερού (περίπου 50-70%) και μετά να βάλεις για 1-2 μέρες άνθρακα μέσα στο φίλτρο σου. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα η βιολόγία του φίλτρου σου είτε να έχει μειωθεί είτε να έχει καταστραφεί. Όπως και να έχει εσύ θα πρέπει να μπεις σε διαδικασία να συμπληρώσεις βακτήρια. Από κει και πέρα οι μετρήσεις είναι αυτές που θα σου δείξουν το τί έχει πάθει η βιολογία σου!

σας ευχαριστω ολους πολυτιμη η βοηθεια σας!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους πολυτιμη η βοηθεια σας!!!!!!!!!!!!!!

Στα υπόψη... Άσχετα από το αν βλέπεις βελτίωση μην διακόψεις την θεραπεία! Άστην να κάνει τον κύκλο της βάση οδηγιών!

Δεν γνωρίζω αν χρησιμοποιείς τα σωστά φάρμακα και αν έκανες καλά που τα χρησιμοποίησες, αλλά όλα κρίνονται βάση αποτελεσμάτων. Αυτό που σου γράφω για τον κύκλο του φαρμάκου είναι κάτι που ισχύει γενικά, ακόμα και στους ανθρώπους!

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικα,βαλε μια αεραπετρα εαν εχεις να δουλευει οσο διαρκει η θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικα,βαλε μια αεραπετρα εαν εχεις να δουλευει οσο διαρκει η θεραπεια.

σε μια αεραντλια χρησιμοποιω 2 αεροπετρες

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα και καλη ψαροχρονια σε ολους!θελω να ρωτησω ειμαι στιν τριτη μερα θεραοειας με protozin-ektozon το προβλημα με τα ασπρα σημαδια σχεδον γιατρευτηκε φοβαμαι ομως τιν ποιοτητα του νερου!σκεφτομαι σημερα πριν ριξω το φαρμακο να κανω μια αλλαγη 50 λ απο τα 180 λ που ειναι το ενυδρειο και μετα να συμπληρωσω εκτοζον για 50 λ και προτοζιν.ειναι σωστο?μου προτεινετε κατι αλλο οι παλαιοτεροι και εμπειροτεροι?????

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς για την ποιότητα του νερού? Βλέπεις τίποτα περίεργο? Μυρίζεις κάτι?

Για δώσε μας πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

η μυρωδια του ενυδρειου ειναι οπως παντα απλα παρατηρω μια επιθετικοτητα . πριν τιν ασθενεια οταν γινοταν αυτη η κινηση προχωρουσα σε μερικη αλλαγη του νερου και ολα γινονταν φυσιολογικα!

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις καμια αλλαγη νερου,τελειωσε πρωτα την θεραπεια τοτε κανε μια καλη αλλαγη

νερου και βαλε για δυο-τρεις ημερες ανθρακα.Επισης με το τελος της θεραπειας ριξε ετοιμα

βακτηρια για να ενισχυσεις την βιολογια του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...