Jump to content

Αρχαριος με ενυδρειο 120l θελει βοηθεια


Recommended Posts

ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις....

πώς θα καταλάβεις αν οι ρίζες είναι έτοιμες να σαπίσουν δεν μπορείς να τις δείς;;;;(συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός)και αν ανακατεύω την άμμο δεν θα αιωρέιται μετα σε όλο το ενυδρείο δλδ δεν θα θολώσει το νερό;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις....

πώς θα καταλάβεις αν οι ρίζες είναι έτοιμες να σαπίσουν δεν μπορείς να τις δείς;;;;(συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός)και αν ανακατεύω την άμμο δεν θα αιωρέιται μετα σε όλο το ενυδρείο δλδ δεν θα θολώσει το νερό;;;;

Το σάπισμα δυστυχώς δεν ξέρω πως μπορείς να το προλάβεις! Αν μυρίζει σημαίνει πως άρχισε να σαπίζει... αλλά τότε ίσως να είναι και αργά! Όταν λέω ανακάτεμα δεν εννοώ να το κάνεις πλυντήριο! Με ένα μπαστουνάκι θα κουνάει δεξιά-αριστερά κάποιες περιοχές, κυρίως κοντά σε ξύλα και ρίζες, απλά για να ανανεώνεις την άμμο.

Η σωστή λύση είναι άλλη και εσύ που είσαι στην αρχή ακόμα, αν το πάρεις απόφαση μπορείς να το κάνεις! Υπάρχουν θερμικά καλώδια τα οποία τα βάζεις στον πάτο του ενυδρείου, στο τζάμι (κολλάνε με βεντούζες) και μετά ρίχνεις την άμμο. Αυτό το θερμικό καλώδιο δημιουργεί ελάχιστη διαφορά θερμοκρασίας του νερού μέσα στην άμμο και αυτού πάνω από την άμμο με αποτέλεσμα την ανακύκλωση του νερού, οπότε και την αποφυγή όλων των δυσάρεστων!

Σκέψου το!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και καλη χρονια......

:huh: να μπω στο θεμα τωρα.....:

πριν απο 3 μερες πηρα ενα ενυδρειο 120 λιτρα το επλυνα καλα με ζεστο νερο..(και ενας φιλος μου χαρησε ενα επειδη το βαρεθηκε 40 λιτρα)απο εδω και περα θελω βοηθεια.......

1)φιλτρο: ειχε μεσα ενα αλλα ηταν μικρο και το εβαλα στα 40 λιτρα και ειναι μια χαρα(το φιλτρο ειναι resun με μεγιστη ροη 200λ/ω)λεω να παρω ενα εξωτερικο της eheim μαλλον το classic εσεις τι λετε;

2)κατω θελω να βαλω αμμο την κιτρινη.....απο φυτα ψευτικα για αρχη μετα απο κανενα 2μηνο θα βαλω αληθινα χρειαζομαι υποστρωμα;

3)απο τεστ τι να παρω;

4)απο ψαρακια λεω να βαλω cardinal tetra, corydoras τι αλλο πρωτεινετε να βαλω σκεφτομαι τα harlekin rasdora.....;;;φυσικα ολα σε ομαδες των 4-6 ατομων...για την αιγλη τι προτεινετε να βαλω;;;;

5)στο 40 λιτρα τι να βαλω;;; :thumbup:

Ολες οι απαντησεις καλοδεχουμενες και ευχαριστω προκαταβολικα...

1. Eheim 2213 με διπλα βανακια.

2. Αμμο μια χαρα, μη βαλεις ψευτικα φυτα βαλε απο την αρχη αληθινα (βρες και στις αγγελιες, κλαδεματα απο ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις σε φωτισμο και CO2). Αν ειναι να βαλεις ΠΟΛΥ δυσκολα φυτα πρεπει να βαλεις υποστρωμα αλλα απο την αρχη μετα δεν γινεται.

Μονο ταμπλετες λιπασματος βαζεις μετα.

3. Υγρα τεστ της APi (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, kH, gH) τουλαχιστον.

4. Απο κοπαδοψαρα αντι να βαλεις δυο μικρες ομαδες (4-6 ατομων), βαλε ενα ειδος σε μεγαλυτερη ομαδα (12), γιατι αν βαλεις δυο κοπαδια θα διαλυει το ενα το αλλο και θα ειναι σκορποχωρι.

Πιο συμπαγες κοπαδι αλλα και πιο ανθεκτικα και εχουν και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης, απο αυτα που ειπες ειναι τα Harlequin Rasbora. Στο βυθο ειναι ωραια τα cory και ανα βαλεις αμμο κι οχι χαλικι θα ειναι μια χαρα, αλλα θα αφησεις να περασει λιγος καιρος να στρωσει καλα το ενυδρειο και ο βυθος γιατι θα εχεις μαλλον απωλειες. Αστα λοιπον για μετα 2-3 μηνες (μη παρεις ανακατεμενα ειδη και στα cory, ενα ειδος 8 ατομα και προτιμησε τα μπρονζε πχ που αντεχουν).

Εγω ομως αν εβαζα αρλεκινους (που ειναι ασιατικα ψαρια) θα προτιμουσα για το βυθο τα sidthimunki που ειναι κι αυτα ασιατικα, απο το πιο ωραια βυθοψαρα, παραμενουν σε λογικα μεγεθη για μικρα ενυδρεια και κανουν καταπληκτικη δουλεια με ανεπιθυμητα σαλιγγαρια.

Για την αλγη ενας Ancistrus cf. cirrhosus (πρωην Sp3) αν και αμερικανικος παει με ολα :thumbup:

5. το 40αρι φυτεμεψε το κι αυτο με ευκολα φυτα και βαλε γαριδες red cherry και CPD

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τα cory δεν τρώνε τα σαλιγκάρια;;;;

απο οσο διάβασα σε ένα site οι αρλεκίνοι κολυμπούν στο πάνω μέρος του ενυδρείου ενώ τα tetra στην μέση(διορθώστε αν κάνω λάθος) γιαυτό θέλω να βάλω και τα δύο είδη...δεν τρελένομαι για τους αρλεκίνους το πρώτο είδος που θα μπεί θα είναι οι καρδινάλιοι....

τα φυτά που διάλεξα είναι όλα εύκολα και 1 μέτριο...

το 40αρι προς το παρών θα το έχω για καραντίνα μέχρι να πάρω ενα 10αρι...

Link to comment
Share on other sites

τα cory δεν τρώνε τα σαλιγκάρια;;;;

Τα Cory μπορούν να φάνε σαλιγκάρια είτε ως αυγά είτε αν έχουν σπασμένο κέλυφος και έχουν άμεση πρόσβαση στο ψαχνό. Αυτό τουλάχιστον έχω συμπεράνει εγώ από τα δικά μου Cory. Δεν είναι στο κυρίως διατροφικό μενού τους και δεν πρόκειται να ασχοληθούν μαζί τους αν μπορούν να φάνε οτιδήποτε άλλο! Σε αντίθεση με τα sidthimunki που τρελαίνονται για σαλιγκάρια ζωντανά ή νεκρά, με ή χωρίς κέλυφος!!!

Link to comment
Share on other sites

1. τα cory δεν τρώνε τα σαλιγκάρια;;;;

2. απο οσο διάβασα σε ένα site οι αρλεκίνοι κολυμπούν στο πάνω μέρος του ενυδρείου ενώ τα tetra στην μέση(διορθώστε αν κάνω λάθος) γιαυτό θέλω να βάλω και τα δύο είδη...δεν τρελένομαι για τους αρλεκίνους το πρώτο είδος που θα μπεί θα είναι οι καρδινάλιοι....

3. τα φυτά που διάλεξα είναι όλα εύκολα και 1 μέτριο...

4. το 40αρι προς το παρών θα το έχω για καραντίνα μέχρι να πάρω ενα 10αρι...

1. Οχι

2. Οι καρδιναλιοι πανε παντου και τρωνε απο παντου με προτιμηση τα χαμηλομεσαια επιπεδα του ενυδρειου.

Οι αρλεκινοι πανε παντου εκτος απο το βυθο (πανε σπανια) με προτιμηση τα ψηλομεσαια επιπεδα του ενυδρειου και τρωνε απο παντου εκτος απο το βυθο και μονο οτι κυκλοφορει στο νερο (αντιθετα οι καρδιναλιοι δεν εχουν προβλημα να "βοσκανε").

Ομως στο ενυδρειο την περισσοτερη ωρα ειναι στα ιδια επιπεδα (τουλαχιστον σε ενυδρεια μεχρι 50 cm υψος, για πιο ψηλα ενυδρεια δεν ξερω)

Οι καρδιναλιιοι πανε αργα και δεν ειναι σφιχτο κοπαδι, εκτος κι αν τα φοβισει κατι.

Οι αρλεκινοι ειναι πολυ σφιχτο κοπαδι και κανουν συχνα κουρσες απο τη μια μερια του ενυδρειου στην αλλη ολα μαζι.

Δεν τα εχω διαβασει σε σαιτ αυτα που σου λεω, εχω κανει το "λαθος" και εχω τα δυο ειδη στο ιδιο ενυδρειο, γι'αυτο στο λεω :thumbup:

Για καποιον που προτιμαει την ζωηρη κινηση ειναι καλυτεροι οι αρλεκινοι.

Κι εγω σαν εσενα προτιμω την ηρεμη κινηση των καρδιναλιων παντως και ας μην εχουν τις καλες "προδιαγραφες" κοπαδοψαρου σαν τους αρλεκινους.

Καλυτερα μη τα μπερδεψεις λοιπον και ευχαριστησου ενα μεγαλυτερο κοπαδακι καρδιναλιων.

Εχε υποψην σου ομως οτι ειναι λιγο δυσκολα ψαρια και δεν ζουν πολλα χρονια (στη φυση 1 χρονο και στα ενυδρεια αν τους προσφερουμε καλες συνθηκες 2-3 χρονια)

(μπορεις να παρεις μια γευση απο τη "μιξη" των ψαριων σε μερικα πλανα απο το βιντεο που εχω στο λινκ της "υπογραφης" μου)

3. Δεν εχει σημασια αν θα εχει μονο 1 μετριο φυτο στο ενυδρειο. Η λιπανση, ο φωτισμος και το διοξειδιο που θα παρεχεις στο ενυδρειο θα πρεπει να ειναι σαν να ειναι ολα μετρια φυτα, αλλιως θα επιζησουν μονο τα ευκολα. Εκτος αυτου τα ευκολα λογω γρηγορης αναπτυξης (συνηθως) και συνεπως απορροφησης των θρεπτικων ουσιων δεν θα μενει τιποτα για το αργης (συνηθως) δυσκολο φυτο.

Απο την αλλη αν λιπαινεις και φωτιζεις για μετρια φυτα, τα ευκολα θα πηγαινουν φουλ και θα κλαδευεις συνεχεια. :huh:

Οπως καταλαβαινεις και η συνθεση των φυτων δεν ειναι απλη και αυτη.

Φροντισε τουλαχιστον να δωσεις στο μετριο φυτο, χωρο και φως και να μη το στριμωξεις κοντα και κατω απο ευκολα φυτα.

Βαλε του και μια ταμπλετα λιπασματος κοντα (2-3 cm) στις ριζες.

4. To 10αρι ειναι μικρο για καραντινα ακομα και για τετρας. Μονο για "μπανια" θα εκανε, αλλα για μπανια μπορεις να χρησιμοποιησεις και πλαστικο δοχειο αφου ειναι για λιγη ωρα παραμονης.

Η καραντινα-νοσοκομειο στην ουσια πρεπει να εχει καλυτερες συνθηκες και απο το ενυδρειο αν θελουμε να γινει καλα ή να προσαρμοστει καλα ενα ψαρι.

Αν στρεσαριστει σε ενα μικρο δοχειο για πολυ χρονο (πολυημερη θεραπεια ή μηνιαια καραντινα), θα χειροτερεψει.

Αν παρεις καποια στιγμη και μεγαλυτερα ψαρια (πχ. 10cm) θα χρειαστεις 40λιτρο για καραντινα-νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

οκ κατάλαβα μια άλλη ερώτηση τώρα ρίχνω στο νερό sera nitrivec και το φίλτρο το εσωτερικό (λόγω οτι δεν έχω πάρει ακόμα το εξωτερικό)έχει άνθρακα μέσα πειράζει(να τον βγάλω);;;;;

τα cory μπαίνουν μαζί με τα sidthimunki (που μου πρότεινες);;;

Link to comment
Share on other sites

οκ κατάλαβα μια άλλη ερώτηση τώρα ρίχνω στο νερό sera nitrivec και το φίλτρο το εσωτερικό (λόγω οτι δεν έχω πάρει ακόμα το εξωτερικό)έχει άνθρακα μέσα πειράζει(να τον βγάλω);;;;;

τα cory μπαίνουν μαζί με τα sidthimunki (που μου πρότεινες);;;

Ο άνθρακας δεν σου προσφέρει κάτι κάτω από κανονικές συνθήκες. Θα σου πρότεινα να τον βγάλεις και στη θέση του να βάλεις Sera Siporax ή Substrat Pro.

Τα Bronze και τα Albino Cory Έχουν παρόμοιες συνθήκες νερού με αυτές των sidthimunki botia. Στα 120L μπορείς να βάλεις 6-8 ψαράκια από το κάθε είδος αν και να ξέρεις πως τα Cory αναπαράγονται εύκολα αλλά αν έχεις μέσα και sidthimunki δεν πρόκειται να δεις μωρά!

Link to comment
Share on other sites

απο cory μου αρέσουν τα panda και κάτι άλλα με άσπρες κουκίδες σε όλο το σώμα τους......Sera Siporax ή Substrat Pro δεν χωράει να βάλω.....

μη μου λές τέτοια αν είναι να φάνε τα μικρά cory τα έφαγα....χιχι.....αρα δεν βάζω......

Link to comment
Share on other sites

απο cory μου αρέσουν τα panda και κάτι άλλα με άσπρες κουκίδες σε όλο το σώμα τους......Sera Siporax ή Substrat Pro δεν χωράει να βάλω.....

μη μου λές τέτοια αν είναι να φάνε τα μικρά cory τα έφαγα....χιχι.....αρα δεν βάζω......

Δεν θα σου φάνε ζωντανά ψάρια τα αυγά θα σου τρώνε!

Τα Panda είναι πανέμορφα, αλλά τουλάχιστον εγώ δεν έχω καταφέρει να τα διατηρήσω. Είναι αρκετά ευαίσθητα. Τα άλλα που αναφέρεις, μάλλον τα Sterbai λες ή τα Pepper.....

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά μέσα στα αυγουλάκια είναι μικρά cory....xixi

το διάβασα και εγώ οτι είναι ευαίσθητα...μακάρι να τα καταφέρω σε 1-1,5 μήνα θα μπούνε αν και είμαι λίγο βιαστικός αλλά θα κρατηθώ.....

Link to comment
Share on other sites

οκ κατάλαβα μια άλλη ερώτηση τώρα ρίχνω στο νερό sera nitrivec και το φίλτρο το εσωτερικό (λόγω οτι δεν έχω πάρει ακόμα το εξωτερικό)έχει άνθρακα μέσα πειράζει(να τον βγάλω);;;;;

τα cory μπαίνουν μαζί με τα sidthimunki (που μου πρότεινες);;;

Τα sidthimunki τα προτεινα σαν ασιατικα ψαρια που ειναι να μπουν σαν συγκατοικοι των επισης ασιατικων harlequin.

Τα κορυ ειναι για συγκατοικοι των καρδιναλιων.

Καλο ειναι να κοιτας στις συμβατοτητες και τον παραγοντα "συγκατοικοι στον φυσικο βιοτοπο", καθως αργοτερα θα καταλαβεις ποσο πιο ευκολο ειναι να διατηρεις κοινωνικο ενυδρειο οταν τα ψαρια ειναι φυσικοι συγκατοικοι.

Εχουν ηδη λυμενα τα προβληματα τους :huh:

Link to comment
Share on other sites

ok αυτή την παράμετρο δεν την κοιτούσα.....κοιτούσα μόνο ph gh και θερμοκρασία και που κολυμπούν(πχ βυθό κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Καλα πας.

Προσεχε ομως, οταν λεω συγκατοικοι δεν εννοω να προερχονται απλα απο τον ιδιο βιοτοπο αλλα να ζουν και ειρηνικα.

πχ Αμαζωνιο θα βρεις πιρανχας, θα βρεις και Δισκους, δεν ζουν μαζι ομως :huh:

Μπορεις να δεις και εδω πληροφοριες για βιοτοπους, κατοικους και φυτα των βιοτοπων κλπ

http://fish.mongabay.com/biotope.htm

Link to comment
Share on other sites

ναι μόνο κοινωνικά και ήρεμα ψαράκια θέλω δεν θέλω τσακωμούς και τέτοια....

(ένας γνωστός είχε πιράνχα και όποτε πήγαινες κοντά πέρναν φόρα και έσκαγαν πάνω στο τζάμι..)

Link to comment
Share on other sites

Εαν στην θεση του ανθρακα δεν χωραει αλλο βιολογικο υλικο απο αυτα που σου προτειναν,βαλε

σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα τον άνθρακα και έβαλα άλλο ένα σφουγκαράκι το ένα μαύρο και το άλλο μπλέ......

stormtrooper έχεις να μου δώσεις κάποια κλαδέματα απο φυτά γιατί δεν τα βρλισκω πουθενά αν μπορείς βέβαια(και δεν μου ανοίγει τις αγγελίες):

ceratophyllum demersum foxtail

hygrophilia difformis

monosolenium tenerum

limnophila sessiliflora

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα τον άνθρακα και έβαλα άλλο ένα σφουγκαράκι το ένα μαύρο και το άλλο μπλέ......

stormtrooper έχεις να μου δώσεις κάποια κλαδέματα απο φυτά γιατί δεν τα βρλισκω πουθενά αν μπορείς βέβαια(και δεν μου ανοίγει τις αγγελίες):

ceratophyllum demersum foxtail

hygrophilia difformis

monosolenium tenerum

limnophila sessiliflora

Κερατόφυλλο έχω και θα φέρω και στην αυριανή συνάντηση. Τα άλλα δεν τα ξέρω και πρέπει να βρω χρόνο να τα ψάξω στο internet να μπας και τα έχω, καθότι δεν ξέρω σε όλα τα φυτά μου τα ονόματά τους!

Όπως και να έχει σε προτρέπω να έρθεις στην συνάντηση όπου σίγουρα θα υπάρχουν αρκετά κλαδέματα, πιθανόν ψαράκια αλλά και πολλά σαλιγκάρια!!!!!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Θα φέρω εγώ στην συνάντηση 6-7 κοτσανάκια limnophila sessiliflora. δεν είναι πολλά, αλλά το φυτό αυτό φουντώνει αμέσως!!

Κερατόφυλλο έχω και θα φέρω και στην αυριανή συνάντηση. Τα άλλα δεν τα ξέρω και πρέπει να βρω χρόνο να τα ψάξω στο internet να μπας και τα έχω, καθότι δεν ξέρω σε όλα τα φυτά μου τα ονόματά τους

Να τι θα φέρεις!!! Σε τσάκωσα, κέρδισα το ενυδρείο :huh::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δέν θα μπορέσω να έρθω γιατί δεν έχω μεταφορικό μέσο το έχω συνεργείο....

οπότε μόνο αν βρεθούμε απο κοντά ή με πάρει κάποιος με το δικό του αλλά δεν θέλω να φορτωθώ σε κανέναν.......

Link to comment
Share on other sites

τα φυτά τα πουλάτε ή τα δίνεται έτσι(τσάμπα);;;

Χομπίστες είμαστε, όχι επιχειρηματίες!!! Φυσικά και τα δίνουν (οι άλλοι) τσάμπα!

Εγώ τα δικά μου τα φυτά πουλάω γιατί είναι ειδική παρτίδα η οποία εκτός απ'το να μπει στο ενυδρείο μπορείς να την καπνίσεις κι όλας :huh:

Σε ποια περιοχή μένεις?

Link to comment
Share on other sites

αν είναι έτσι θέλω πολύ (αν και δεν καπνίζω κατι φιλαράκια να διευκολήνω))χιχι

κ.πατησια

Link to comment
Share on other sites

αν είναι έτσι θέλω πολύ (αν και δεν καπνίζω κατι φιλαράκια να διευκολήνω))χιχι

κ.πατησια

Ok, θα πάμε μαζί! Δίπλα είμαστε! Μένω Άνω Πατήσια. Αν ενδιαφέρεσαι όντως να έρθεις στείλε μου ΠΜ να κανονίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ stormtrooper αλλά δεν θα έρθω λόγο έκτακτης δουλειάς....και πάλι ευχαριστώ...

το sera nitrivec λέει στις οδηγίες οτι απο την 2 μέρα μπορείς να βάλεις ψαράκια και για 10 μέρες να βάζεις...(εχω δεί το χρονοδιάγραμα με την αμμωνία και τα νιτρώδη, νιτρικά που γίνονται σε 30 μερες με το nitrivec επιταχύνεις την διαδικασία αυτή)και πόσο;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...