Jump to content

Αρχαριος με ενυδρειο 120l θελει βοηθεια


Recommended Posts

έκανα τέστ Ph και μου έδειξε 8,1 έχω ακούσει οτι είναι φισιολογικό όταν είσαι στην διαδικασία στρωσίματος, ισχύει;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έκανα τέστ Ph και μου έδειξε 8,1 έχω ακούσει οτι είναι φισιολογικό όταν είσαι στην διαδικασία στρωσίματος, ισχύει;;;

Μέτρησες το pH της βρύσης σου?

Link to comment
Share on other sites

της βρύσης είναι στα 7,4

Αν μετράς σωστά τότε μάλλον έχεις κάτι ασβεστολιθικό μέσα στο ενυδρείο σου.... Κοχύλι, πέτρες, χαλίκι/άμμος....

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δεν έχει τπτ μέσα εκτός απο την άμμο που την τσέκαρα και με ξύδι και με ακουα φόρτε...και το φίλτρο ,θερμαντήρα και ένα θερμόμετρο..

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δεν έχει τπτ μέσα εκτός απο την άμμο που την τσέκαρα και με ξύδι και με ακουα φόρτε...και το φίλτρο ,θερμαντήρα και ένα θερμόμετρο..

Τότε κάτι δεν πάει καλά... Οι άλλες τιμές σου ποιες είναι? (ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3/ΝΗ4)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Νίκο για το κερατόφυλλο και τα snails...πολύ ωραία...

δεν πιστεύω να βγαίνουν εκτός νερού;;;;;

έχουν γεμίσει την άμμο με τις ακαθαρσίες τους...τί να κάνω;;;;

γενούν αυγά τα snails;;;;;

Link to comment
Share on other sites

1. δεν πιστεύω να βγαίνουν εκτός νερού;;;;;

2. έχουν γεμίσει την άμμο με τις ακαθαρσίες τους...τί να κάνω;;;;

3. γενούν αυγά τα snails;;;;;

1. Ναι αν υπαρχουν ανοιγματα, μην πανικοβληθεις αντεχουν, ψαχνε τα στο σπιτι και γυρνα τα πισω.

2. Τιποτα θα αναλαβει η βιολογια του βυθου (μολις παλιωσει λιγο το ενυδρειο)

3. Ναι κατι ασπρα τσαμπια εξω απο το νερο στα τοιχωματα του καπακιου κλπ. http://www.applesnail.net/content/anatomy/reproduction.php

pomacea_haustrum_eggs1.jpgpomacea_can_eggs.jpg

Δες και αλλε πληροφοριες για τα applesnails http://www.applesnail.net/

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι αν υπαρχουν ανοιγματα, μην πανικοβληθεις αντεχουν, ψαχνε τα στο σπιτι και γυρνα τα πισω.

2. Τιποτα θα αναλαβει η βιολογια του βυθου (μολις παλιωσει λιγο το ενυδρειο)

3. Ναι κατι ασπρα τσαμπια εξω απο το νερο στα τοιχωματα του καπακιου κλπ. http://www.applesnail.net/content/anatomy/reproduction.php

pomacea_haustrum_eggs1.jpgpomacea_can_eggs.jpg

Δες και αλλε πληροφοριες για τα applesnails http://www.applesnail.net/

Ότι έγραψε ο Σπύρος είναι σωστό, με μόνη παρατήρηση, στο (1) όπου δεν θα χρειαστεί να τα ψάχνεις στο σπίτι, οπότε μη τρομάζεις. Αν βγουν έξω από το ενυδρείο, κάπου εκεί κοντά θα είναι... Δεν έχουν τεράστιες αντοχές για να μετακινηθούν πολύ, αλλά έχουν τεράστιες αντοχές στο να μένουν εκτός νερού.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα βάλω αύριο όταν γυρίσω μια σίτα στις τρύπες και θα είμαι μια χαρά...

πήρα ρίζα μοπάνι μου είπε ο πετσοπάς οτι θέλει 5 μέρες σε ένα κουβά με κρύο νερό...για το χρώμα που βγάζει...αν το βράσω δεν θα είμαι οκ;;;;;

μου έδωσαν ενα κορμό ψεύτικο και είναι κούφιος απο μέσα και είδα (λόγω οτι το χρεισιμοποιούσαν σε άλλο ενυδρείο) οτι έχει πολύ καφέ άλγη αν το βάλω θα δημιουργηθεί ξανά αυτό ειναι κακό για το ενυδρείο;;;;;να μην το βάλω μέσα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

οκ θα βάλω αύριο όταν γυρίσω μια σίτα στις τρύπες και θα είμαι μια χαρά...

πήρα ρίζα μοπάνι μου είπε ο πετσοπάς οτι θέλει 5 μέρες σε ένα κουβά με κρύο νερό...για το χρώμα που βγάζει...αν το βράσω δεν θα είμαι οκ;;;;;

μου έδωσαν ενα κορμό ψεύτικο και είναι κούφιος απο μέσα και είδα (λόγω οτι το χρεισιμοποιούσαν σε άλλο ενυδρείο) οτι έχει πολύ καφέ άλγη αν το βάλω θα δημιουργηθεί ξανά αυτό ειναι κακό για το ενυδρείο;;;;;να μην το βάλω μέσα;;;;;

α) Καλό είναι να βράσεις το ξύλο, αλλά κι έτσι δεν θα βγάλει όλη τη καφετίλα του. Αυτό μη σε προβληματίζει.

β) Γενικώς θα έλεγα να μην βάλεις ψεύτικο διακοσμητικό. Τώρα για την καφέ άλγη που λες, αν το ενυδρείο σου προσφέρει τις συνθήκες που θέλει η καφέ άλγη, τότε θα σου εξαπλωθεί. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση ακι να μην το βάλεις, κάποια στιγμή θα σου εμφανιστεί λογικά. Αν δεν προσφέρει αυτές τις συνθήκες, θα εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

1. ...πήρα ρίζα μοπάνι μου είπε ο πετσοπάς οτι θέλει 5 μέρες σε ένα κουβά με κρύο νερό...για το χρώμα που βγάζει...αν το βράσω δεν θα είμαι οκ;;;;;

2. μου έδωσαν ενα κορμό ψεύτικο και είναι κούφιος απο μέσα και είδα (λόγω οτι το χρεισιμοποιούσαν σε άλλο ενυδρείο) οτι έχει πολύ καφέ άλγη αν το βάλω θα δημιουργηθεί ξανά αυτό ειναι κακό για το ενυδρείο;;;;;να μην το βάλω μέσα;;;;;

1. καλα σου ειπε αλλα αυτο ειναι και για να παρει και νερο και να βουλιαζει (υπαρχει περιπτωση να επιπλεει η ριζα για μερικες μερες).

Μπορεις εναλλακτικα να το κανεις δυνατο ντους με καυτο νερο να καθαρισει και να το βαλεις μεσα.

2. Στην ξενη ριζα θα εκανα απολυμανση αφου δεν ξερεις τι μπορει να μεταφερει απο σαλιγγαρια μεχρι παθογονα που θα σου αρρωστησουν τα ψαρια.

Βαλτη σε διαλυμα 19 μερη νερο 1 μερος χλωρινη για 10 λεπτα και μετα κανε τη διαδικασια οπως στο πρωτο με καυτο ντους και επιπλεον αστο για καμια ωρα σε νερο με τριπλη δοση αντιχλωριο.

Θα φυγει και η αλγη ετσι, αν θες βοηθα το καθαρισμα της αλγης με τριψιμο με μια παλια οδοντοβουρτσα ή κατι παρομοιο (να μη εχει χρησιμοποιηθει με απορυπαντικα ομως).

Link to comment
Share on other sites

α)οπότε το βράζω και το βάζω μέσα ή να περιμένω 2,3 μέρες;;;;;;

β)πιστεύω οτι προσφέρει συνθήκες απο αυτά που έχω διαβάσει....δεν θα υπάρχει ροή νερού λόγω οτι γύρω-γύρω είναί κλειστό μόνο απο κάτω είναι ανοιχτό και δεν έχει φωτισμό....αρα δεν το βάζω...

Link to comment
Share on other sites

α)οπότε το βράζω και το βάζω μέσα ή να περιμένω 2,3 μέρες;;;;;;

Αν το βράσεις δεν χρειάζεται να περιμένεις. Αρκεί να το βράσεις για μία 1-2 ώρες. Προσοχή μη τυχόν και το ξεχάσεις στο μάτι χωρίς εποπτεία. Ανά 10-15 λεπτά θα χρειάζεται συμπλήρωση νερού!

Link to comment
Share on other sites

έβρασα το ξύλο 2 ώρες και το έκανα ντούς με καφτό νερό και το έβαλα μέσα...

έφτιαξα και αυτοματισμό για τα φώτα να ανάβουν και να σβήνουν αυτόματα..... τα έχω ρυθμίσει να ανάβουν 12 το μεσημέρι και να σβήνουν 11 το βράδυ.....είναι καλά(να αυξήσω τον χρόνο);;;;

Link to comment
Share on other sites

έβρασα το ξύλο 2 ώρες και το έκανα ντούς με καφτό νερό και το έβαλα μέσα...

έφτιαξα και αυτοματισμό για τα φώτα να ανάβουν και να σβήνουν αυτόματα..... τα έχω ρυθμίσει να ανάβουν 12 το μεσημέρι και να σβήνουν 11 το βράδυ.....είναι καλά(να αυξήσω τον χρόνο);;;;

Ωραια.

Ο φωτισμος δεν παει οσο θελουμε εμεις αλλα ποσο σηκωνει το ενυδρειο.

Αναλογα πολλους παραγοντες (τα φυτα, τα ψαρια, τα λιπασματα, το CO2).

Μια αρχη πριν μαθεις λεπτομερειες ειναι να ξεκινησεις με 9-10 ωρες και αν δεις αλγες να μειωσεις ακομα πιο λιγο.

Αλλιως θα πρεπει να αλλαξεις τους αλλους παραγοντες (CO2, λιπασματα κλπ).

Η φωτοπεριοδος να ειναι συνεχης και οχι με διαλειματα (φαντασου οτι τα ψαρια βλεπουν το καθε αναμμα των φωτωνν σαν μια νεα ημερα, δεν πρεπει να τη διακοπτουμε και να τη συνεχιζουμε αργοτερα)

Link to comment
Share on other sites

απο φυτά έχει μόνο κερατόφυλλο και τα snails...λυπάσματα και CO2 δεν έχω...

τα φώτα θα μένουν συνεχόμενα.....το ενυδρείο μου έχει 2 λάμπες ανάβει η 1 και μετά απο 1 ώρα ανάβει και η 2...έτσι και στο σβήσιμο.....είναι σωστό;;;;

Link to comment
Share on other sites

.....το ενυδρείο μου έχει 2 λάμπες ανάβει η 1 και μετά απο 1 ώρα ανάβει και η 2...έτσι και στο σβήσιμο.....είναι σωστό;;;;

Μπραβο, πολυ καλυτερα απο το να αναβουν μαζι. :thumbup:

Ξερεις στις λαμπες, μαρκα, kelvin και watt, αν ειναι Τ5 ή Τ8?

Link to comment
Share on other sites

οι λάμπες δεν γράφουν μάρκα,είναι 20 watt ,10000kelvin και κατηγορία D...

χρειάζονται αλλαγή και αν ναί με τί;;;;;;

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

Και πρεπει να ειναι Τ8, 26mm διαμετρος, οι πιο παλιας τεχνολογιας απο τις Τ5 που ειναι 16mm διαμετρος, και που βγαζουν λιγοτερα watt/cm μηκους, ειναι πιο χοντρες σε παχος και εχουν μικροτερη διαρκεια ζωης.

Αφου το πηρες και μεταχειρισμενο το ενυδρειο πρεπει να ειναι "νεκρες", δλδ μετα την "ημερομηνια ληξης" τους, (συνηθως 8 μηνες αναλογα τις ωρες που αναψαν) εχει αλλαξει το φασμα τους και ευνοουν τις αλγες.

Προτεινω να βρεις ιδιου μηκους και να τις αντικαταστησεις.

Τ5 δεν μπορεις να βαλεις αφου θελουν αλλαγη και τα μπαλαστ με ηλεκτρονικα.

Μια προταση και για οικονομια θα ηταν να αγορασεις απο καταστημα με ηλεκτρολογικα δυο sylvania, μια grolux και μια aquastar.

http://sylvania.aquanet.de/English/dtech.htm

http://www.sylvania-lamps.com/catalog/index.php?id=12355

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι καινούργιο το 120 λίτρα...

το μικρό 40 λίτρα είναι μεταχειρισμένο και δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...