Jump to content

Αρχαριος με ενυδρειο 120l θελει βοηθεια


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

resun είναι το ενυδρείο.....μάρκα πουθενά αλλά υποθέτω οτι είναι resun(οι λάμπες)...

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ delta66...δεν αλλάζω λάμπες τώρα και φωτισμός απο 2 μεσημέρι μέχρι 11 το βράδυ...και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

1)χρειάζετε να βάλω μπλέ led για προσομοίωση φεγγαριού;;;;;

πού είναι καλά να τα βάλω και πόση φωτεινότητα να έχουν(αν χρειάζονται);;;;

2)φίλος πήρε 5 αρλεκίνους (ξεκίνησε το ενυδρείο την τετάρτη και τα πήρε πέμπτη)έχουν χάσει τα χρώματα τους δλδ είναι ξεθωριασμένα πολύ τα χρώματα τους....του είπα να τα επιστρέψει αλλά πήρε το σαββάτο τηλ και του είπαν όχι....μπορώ να τα πάρω εγώ;;;θα ζήσουν;;;τιμές δικές μου αμμωνία 0, NO2 0.3, ΝΟ3 80, ph 8 (τί λέτε);;;

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

1)χρειάζετε να βάλω μπλέ led για προσομοίωση φεγγαριού;;;;;

πού είναι καλά να τα βάλω και πόση φωτεινότητα να έχουν(αν χρειάζονται);;;;

2)φίλος πήρε 5 αρλεκίνους (ξεκίνησε το ενυδρείο την τετάρτη και τα πήρε πέμπτη)έχουν χάσει τα χρώματα τους δλδ είναι ξεθωριασμένα πολύ τα χρώματα τους....του είπα να τα επιστρέψει αλλά πήρε το σαββάτο τηλ και του είπαν όχι....μπορώ να τα πάρω εγώ;;;θα ζήσουν;;;τιμές δικές μου αμμωνία 0, NO2 0.3, ΝΟ3 80, ph 8 (τί λέτε);;;

1 Οχι, αλλα αν το κανεις μπορεις να το κανεις πιο ευκολα και πιο οικονομικα με αυτα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805602

Οχι ολο το βραδυ αναμενα (μια ωριστα φτανει) αφου πρεπει να ξεκουρσατουν και τα ψαρια στο σκοταδι (αφου δεν εχουν βλεφαρα για να τα κλεισουν)

Τροφοδοτικο μπορεις να χρησιμοποιησεις παλιιο φορτιστη κινητου αφου γυρω στα 5-6 Volt θα αναψουν τις λαμπες μεχρι τη μεση κι ετσι δεν θα γινει ντισκοτεκ το ενυδρειο με τη μπλεδουρα που βγαζει το φως αυτο.

Εγω το εχω ετσι και φωτιζει ελαφρα το μπροστινο μερος του ενυδρειου σαν πραγματικο φεγγαοροφως και αφηνει πιο σκοτεινο το πισω για να αποσυρθουν οσα ψαρια θελουν εκει.

Το αναβω με χρονοδιακοπτη 10 λεπτα πριν σβησουν οι λαμπες και με αυτο το τροππο τα ψαρια εχουν μαθει τη ρουτινα και δεν τρομαζουν με το σβησιμο των κανονικων λαμπων, αφου εχουν προετοιμαστει.

Το αφηνω 1 ωρα και μετα σβηνει (παλι με το χρονοδιακοπτη).

Το ιδιο κανω και πριν αναψουν (10 λεπτα πριν και μετα τα αναμμα των λαμπων).\

2. α) Να το μπολιασει με βιολογια απο στρωμενο φιλτρο (αυτη τη μπιχλα που πιανουν τα υλικα).

Για το τροπο επιτυχους μπολιαμσαμοτος κανε αναζητηση στο φορουμ με σχετικα θεματα.

β} δεν εχεις δωσει τιμη δικη σου αμμωνιας (ΝΗ3)

Απο τα νιτρικα σου (ΝΟ2) μπορω να συμπερανω (μπακαλιστικα) οτι εισαι και εσυ φουλ στην αμμωνια (ΝΗ3).

Link to comment
Share on other sites

τα apple snails τρώνε το κερατόφυλλο;;;;;;;

Αν δεν βρουν κάτι άλλο, άνετα θα στο φάνε....!

Link to comment
Share on other sites

κάτι είδα να έχουν φάει απο το κερατόφυλλο....9 είναι τα snails...μόνο τα μικρά ανεβαίνουν πάνω στο φυτό....

και για το εξωτερικό φίλτρο που λέγαμε είναι το 2213...

Link to comment
Share on other sites

σήμερα είδα ενα σαλιγκάρι σαν αυτο αλλά πολύ μικρο περίπου 3 χιλ..να το αφήσω μέσα ή να το βγάλω;;;;;

Link to comment
Share on other sites

σήμερα είδα ενα σαλιγκάρι σαν αυτο αλλά πολύ μικρο περίπου 3 χιλ..να το αφήσω μέσα ή να το βγάλω;;;;;

Αν είναι τόσο μικρό όσο λες, λογικά έχεις κι άλλα... Αν μπορείς να ελέγξεις τον πληθυσμό τους και να μην σου δημιουργούν αντιαισθητικό αποτέλεσμα, μόνο καλό μπορούν να σου κάνουν και όχι κακό!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα είδα ενα σαλιγκάρι σαν αυτο αλλά πολύ μικρο περίπου 3 χιλ..να το αφήσω μέσα ή να το βγάλω;;;;;

Γενικα τα σαλιγγαρια ειναι ενα χρησιμος οργανισμος στο ενυδρειο ασχετα αν το θελουμε ή οχι ή δεν μας αρεσει να υπαρχουν.

Ερχεται μαζι με τα φυτα συνηθως.

Μονο η απολυμανση των φυτων ή η καραντινα τους πριν την εισαγωγη τους στο ενυδρειο, θα μπορουσε να σε κανει να τα αποφυγεις.

Η απολυμανση γινεται με διαφορους τροπους και αναλογα το φυτο (δλδ αν αντεχει ή οχι στην καθε εδιους απολυμανση).

Βγαλτο, αλλα μαλλον δεν θα ειναι το μοναδικο και επειδη τα περισσοτερα ειδη ειναι ερμαφροδιτα, αν υπαρχει ενα μεσα στο ενυδρειο, θα πολλαπλασιαζεται αναλογα τις ευνοικες ή οχι συνθηκες για το ιδιο το σαλιγγαρι.

Ευνοικες συνθηκες ειναι πχ η περισσια τροφη και η αλγη στο ενυδρειο.

Το σαλλιγαρι φαινεται να ειναι καποιο ειδος Physa που τρωει αλγες και δεν πειραζει τα φυτα.

http://perso.infonie.be/pomacea/physas_uk.htm

Προσεξε να μη γεμισεις απο αυτα τα σαλιγγαρια http://perso.infonie.be/pomacea/limnaea_uk.htm

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και τους 2...θα ψάξω να δώ αν έχει και άλλα.....

έβαλα λίγο καρότο να φάνε τα snail και να αφήσουν το κερατόφυλλο και είχε μεγάλη επιτυχία....

ένα μικρό δεν δέχεται και είναι πάνω στο κερατόφυλλο πάλι... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

τελικά οι αρλεκίνοι ήρθαν σε μένα(απο τον φίλο μου) καθώς είχε μια απώλια...4 έμειναν...και δεν ήθελε να μπολιάσει το δικό του...

σκέφτομαι το σάββατο να βάλω 3 corydoras sterbai......

1.είναι καλός ο αριθμός των ψαριών;;;;

2.προτείνεται κανένα άλλο είδος cory;;;;

δεκτές όλες οι συμβουλές και παρατηρήσεις

Link to comment
Share on other sites

τελικά οι αρλεκίνοι ήρθαν σε μένα(απο τον φίλο μου) καθώς είχε μια απώλια...4 έμειναν...και δεν ήθελε να μπολιάσει το δικό του...

σκέφτομαι το σάββατο να βάλω 3 corydoras sterbai......

1.είναι καλός ο αριθμός των ψαριών;;;;

2.προτείνεται κανένα άλλο είδος cory;;;;

δεκτές όλες οι συμβουλές και παρατηρήσεις

Και τα δυο ειδη ψαριων που αναφερεις καλυτερα να ειναι σε μεγαλυτερη ομαδουλα (8+).

Και τα δυο θελουν μετρια μαλακο και οξυνο νερο.

Τα cory θελουν αμμο αλλιως θα χασουν τα μουστακια τους και δεν θα μπορουν να τραφουν σωστα με τα αναλογα επακολουθα.

Επισης πρεπει για σιγουρια να εχει "τρεξει" αυτος ο βυθος 2-4 μηνες για να εχει στρωσει και να μη χανεις τα cory "ανεξηγητα".

Υπομονη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οκ...άμμο έχω κάτω....υπομονή λοιπόν....

τι ψαράκια προτείνεται να βάλω τώρα;;;;;

ph :7.4

ΝΗ3 :0

ΝΟ2 :0.1

ΝΟ3 :80

Link to comment
Share on other sites

οκ...άμμο έχω κάτω....υπομονή λοιπόν....

τι ψαράκια προτείνεται να βάλω τώρα;;;;;

ph :7.4

ΝΗ3 :0

ΝΟ2 :0.1

ΝΟ3 :80

Τι υπαρχει μεχρι στιγμης απο ζωντανα, που θα κινηθεις απο "διακοσμηση", ποσο εισαι διατεθιμενος να επεξεργαστεις το νερο για να γινει καταλληλο για ψαρια που ζουν εκτος των τιμων της βρυσης σου?

Φυσικα αφου μηδενισουν τα ΝΟ2 και πεσουν κατω απο 25 τα ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

απο ζωντανά έχω 4 καρδινάλιους (του φίλου μου) και 9 apple snails

απο φυτά έχω κερατόφυλλο και θέλω να βάλω και άλλα δεν τα βρήσκω σε πετσοπ...(hygrophilia difformis, monosolenium tenerum ,limnophila sessiliflora...αυτά ψάχνω)...

απο επεξεργασία νερού απλά πράγματα προς το παρών (πχ τύρφη)..

το ΝΟ3 έχει αρχίσει και πέφτει..χθές ήταν 90 και σήμερα 80..

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

απο ζωντανά έχω 4 καρδινάλιους (του φίλου μου) και 9 apple snails

απο φυτά έχω κερατόφυλλο και θέλω να βάλω και άλλα δεν τα βρήσκω σε πετσοπ...(hygrophilia difformis, monosolenium tenerum ,limnophila sessiliflora...αυτά ψάχνω)...

απο επεξεργασία νερού απλά πράγματα προς το παρών (πχ τύρφη)..

το ΝΟ3 έχει αρχίσει και πέφτει..χθές ήταν 90 και σήμερα 80..

Το κερατόφυλλο "τρώει" τα ΝΟ3. Τώρα μπορείς να βάλεις καμία δεκαριά πανγκάσιους και 5-6 κλόουν....

Πλάκα κάνω! Ούτε να το τολμήσεις!

Αρχικά μηδένισε το ΝΟ2 και μετά μιλάμε για άλλα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας πάλι... :thumbup:

σήμερα παρατήρησα αυτό μέσα στο ενυδρείο post-10567-1233088037_thumb.jpg

είναι περίπου 4-5 χιλιοστά κινείται γύρω-γύρω απο τον κορμό και ψάχνει συνέχεια την άμμο..

τί είναι και τί να κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας πάλι... :thumbup:

σήμερα παρατήρησα αυτό μέσα στο ενυδρείο post-10567-1233088037_thumb.jpg

είναι περίπου 4-5 χιλιοστά κινείται γύρω-γύρω απο τον κορμό και ψάχνει συνέχεια την άμμο..

τί είναι και τί να κάνω;;;

Συγχαρητήρια!!! Μόλις έγινες μπαμπάς!!! Μωρό Corydor-άκι είναι!!! Τί Corydoras έχεις μέσα στο ενυδρείο σου???

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup:

δεν έχω corydoras μέσα...

:thumbup::thumbup:

πώς έγινε αυτό;;;

Θα με τρελάνεις!!!!! Πάω στοίχημα ότι είναι Corydor-άκι!!! Έχε γούστο να ήταν κανένα αυγό μέσα στο κερατόφυλλο που σου έδωσα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...