Jump to content

αλλαγη νερου


Recommended Posts

μετα απο 24 μερες που αγορασα το ενυδρειο μου ακομα ειναι θολο.σκεφτομαι να αλλαξω το μισο νερο σημερα.καλα θα κανω?τα βακτηρια δε πολλαπλασιαστηκαν τοσες μερες?help!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για 2-3 μέρες κάνε από μικρές αλλαγές νερού (περίπου 20%) ρίχνοντας αντιχλώριο για τον συνολικό όγκο του ενυδρείου και μετά από 1 ώρα ρίχνε και βακτήρια! Το αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου θα στο πουν οι τιμές σου (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3).

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο στρώνεις το ενυδρείο σου ;

Ακολουθείς κάποια διαδικασία ; και ποια .

Τι ψάρια έχεις ;

Ταΐζεις ;

Για δες εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=13569&st=0

Link to comment
Share on other sites

ακολουθω αυτα που μου ειπανε στο petshop.το γεμισα νερο εβαλα αντιχλωριο ,ανοιξα το θερμοστατη την αεραντλια και το εξωτερικο φιλτρο eheim στο οποιο μου εβαλε βιολογικο υλικο και βακτηρια.το νερο ειναι στους 28 βαθμους και κατω εβαλα λαβα με 2 πετρες.αυτα .μου ειπε να μηντο πειραξω και θα θολωσει σε 2-3 μερες και σε 2-3 θα ξεθολωσει.αυτο θολωσε στις 5 μερες και ειναι ετσι εδω και 20 μερες.ειναι 96 λιτρα και μου ειπε οτι στα βακτηρια ειχε και τροφη.ψαρια δεν εχω βαλει.τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

εννοείται μην βάλλεις ψάρια.

ξέρεις ακριβώς τι έβαλε μέσα στο φίλτρο σου;

πάρε κάποια υγρά τεστ για NH3, NO3, NO2.

φίλε Σταμάτη το link δε δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως δεν ξερω.ενα σφουγγαρι κατι σαν πετραδακια και αλλο ενα σφουγγαρι.και ενα φακελακι βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

To νερο πρεπει να ειναι θολο απο την λαβα που εβαλες για υποστρωμα.Την ξεπλυνες προτου την

βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μάλλον δεν έφτανε, ίσως αυτό να είναι το πρόβλημά σου. τεστ στο νερό έκανες;

Link to comment
Share on other sites

οχι ακομα.αυριο θα παω.πως να το ζητησω?

Υγρά τεστ νερού για αμμωνία, νιτρικά και νιτρίτες... σε πρώτη φάση.

Link to comment
Share on other sites

σημερα να κανω μια αλλαγη νερου?30%

Κάνε πρώτα τις μετρήσεις σου. Αν δεις αυξημένα ένα από τα παραπάνω κάνε μία μικρή αλλαγή νερού (το πολύ 30%) και ξαναμέτρα μία ώρα μετά την αλλαγή. Αν είσαι ok με τις παραπάνω μετρήσεις τότε κάνε μία μεγάλη αλλαγή νερού (50%) για να σου φύγει η θαμπάδα!

Πάντα το νερό να προέρχεται από πρετοιμασία και στα υπόψη πως τα ΝΟ3 δεν πρέπει να είναι μηδενικά. Φρόντισε απλά να είναι κάτω από 20.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...