Jump to content

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! :huh:

ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ 4 ΨΑΡΑΚΙΑ 1 SIAMESE FIGHTING FISH,2 GUPPY KΑΙ 1 ΓΛΥΦΤΗ...

ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΣΤΡΟΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΤΗ ΤΥΧΗ...

ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΤΙ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΤΑ ΒΟΗΘΑ...Π.Χ.ΞΥΛΟ...ΦΩΛΙΤΣΕΣ...ΚΑΙ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΜΟΡΦΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ...

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΜΕΡΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ?ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΗ ΦΩΤΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΠΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΗΘΗΝΑ ΦΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΩ ΕΧΩ ΦΟΒΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΡΟΝΟΥ... :thumbup:

Α! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΣΧΕΤΟ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ...ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΒΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΒΗΝΩ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΤΟ ΔΩΜΑΤΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟ, ΤΟΥΣ ΤΟ ΣΒΗΝΩ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΝΑΒΩ ΣΤΙΣ 10 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ?! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω διαβάσει 10-12 ώρες είναι καλά για φωτισμό.. εγώ το ανάβω 14.00-00.30 γιατί μου αρέσει να είναι φωτισμένο και το βραδυ όταν είμαι σπίτι :huh:

καλο θα ήταν να βάλεις ένα χρονοδιακόπτη να σου ανοιγοκλείνει αυτόματα τα φώτα στις ώρες που θέλεις..

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εδώ να πάρεις καμιά ιδέα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΤΗΑΝΚ'S!

KAMIA ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΝΤΕΚΟΡ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΝΕΙΣ?!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια-δυο ριζες,δεσε επανω ανουμπια που ειναι ευκολο φυτο και θα εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

έχει πέσει βαρεμάρα στο χόμπι

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ...

ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΑΝΟΙΧΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΡΘΕΙ Η ΟΡΕΞΗ...

ΧΑΧΑΧΑ...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ...

ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΑΝΟΙΧΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΡΘΕΙ Η ΟΡΕΞΗ...

ΧΑΧΑΧΑ...

καλημερα...καλος ορισες και καλη χρονια..τελικα βρηκες κατι που να σε ενδιαφερει?

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη ιδέα είναι να δώσεις ένα τοπίο όσο γίνεται πιο φυσικό, δηλ. χωρίς πλάστικά φυτά, ή χρωματιστό χαλίκι κτλ... Θα σου πρότεινα κάτω να βάλεις μονόχρωμη άμμο ή λεπτό χαλίκι, έπειτα να βάλεις λίγα ξύλα ή και πέτρες, να φτιάξεις και κρυψώνες/σπηλίτσες με σκιά για το ''γλύφτη'' σου ( πλέκο ). Και θα λεγα επίσης να προσθέσεις και μερικά φυτά, δεν θ' απαιτήσουν καθόλου από το χρόνο σου, αν τα διαλέξεις σωστά. Γι' αρχή πάρε μία με δύο ανούβιες και δέσε τες με σπάγγο πάνω στα ξύλα και άστες εκεί! Δεν χρειάζονται φροντίδα είναι πολύ εύκολα φυτά :huh:

Και τέλος βάλε στο πίσω μέρος του ενυδρείου ένα σκουρόχρωμο φόντο ( όχι όμως μαύρο!! ) και θα δεις ότι θα χεις πολύ όμορφα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Astra

Μπορω να πω πως με βοηθησες παρα πολυ!

Μια τετοια απαντηση ηθελα...

Συνεχιστε ετσι!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΟΜΩΣ...ΤΙ ΠΕΤΡΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ?!

Π.χ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΓΥΑΛΙΝΕΣ, ΟΠΩΣ Κ ΓΥΑΛΙΝΑ ΣΤΟΛΙΔΑΚΙΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΤΡΕΣ ΑΠΟ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΤΡΕΣ ΦΕΝΓΚ ΣΟΥΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ Η ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ?! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Να μην εχουν χρωματα, και δευτερον να μην επηρεαζουν το Ph του ενυδρειου σου... Γιατι τα ψαρακια που εχεις θελουν μαλακο νερο, και μπορει μια ασβεστολιθικη πετρα να στο κανει σκληρο..

Link to comment
Share on other sites

Να μην εχουν χρωματα, και δευτερον να μην επηρεαζουν το Ph του ενυδρειου σου... Γιατι τα ψαρακια που εχεις θελουν μαλακο νερο, και μπορει μια ασβεστολιθικη πετρα να στο κανει σκληρο..

Για τις πέτρες, πλύνε τις με ένα πανί βρεμένο σε άκουα-φόρτε και αν βγάλουν αφρούς τότε μην τις βάλεις μέσα.... και να προσέξεις αυτό που σου λέει ο Πάνος για τις χρωστικές :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ριχνεις καλυτερα λιγες σταγονες απο ακουαφορτε, γιατι αν βαλεις πανι μετα δεν εχει πανι.. Και φορα γαντια για να μην σε καψει...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα ποστ δυο φορες οποτε καποιος να διαγραψει αυτο εδω :huh:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δεν ριχνεις καλυτερα λιγες σταγονες απο ακουαφορτε, γιατι αν βαλεις πανι μετα δεν εχει πανι.. Και φορα γαντια για να μην σε καψει...

Αραιωμένο εννοούσα :huh::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ok!

Ευχαριστώ πολύ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...