Jump to content

έτοιμο ενυδρείο-συμβουλές σε αρχάριο


Recommended Posts

σας χαιρετώ όλους.

Ο κόσμος του ενυδρείου πάντα με συνάρπάζει αλλά λόγω οικονομικών δεν έχω ασχοληθεί. Πρόσφατα πήρα ένα έτοιμο ενυδρειάκι για τη φίλη μου. Πόσα λίτρα είναι δεν θυμάμαι. Καμιά 10αριά λίτρα θα 'ναι δεν θα ΄ναι. Έχει χαλικάκι μπλέ κ ένα πλαστικό φυτό. Επίσης περιέχει φίλτράκι. Μέσα έβαλα ένα χρυσόψαρο κ ένα άλλο πολύχρωμο ψαράκι(δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα). Επειδή τις οδηγίες που μου έδωσε αυτός που μου το πούλησε δεν πολυεμπιστεύομαι θέλω να συμβουλευτώ κ εσάς. Καταρχήν μου είπε να ρίχνω 3-4 φυλλαράκια την ημέρα για κάθε ψάρι κ να το τρώνε. Κάθε μήνα να βγάζω 2 κούπες νερό κ να το συμπληρώνω κ μετά να ρίχνω 10 σταγόνες απο ένα υγρό(αντιχλωριακό?). Επίσης κάθε μήνα να καθαρίζω το φίλτρο κ στους 6 μήνες να το αλλάξω. Το φίλτρο δεν δουλέυει στο τέρμα γιατί κάνει θόρυβο μέσα στο δωμάτιο κ είναι λίγο πιο πάνω απο το φούλ. Κάνει μπουρμπουλήθρες μέσα στο νέρο. Τα ψαράκια τα έβαλα μια μέρα αφότου πήρα το ενυδριάκι. Φαντάζομαι δεν θα έγινε καλά το στρώσιμο. Τα ψάρια φαίνονται καλά κ ζωηρά. Έριξα επίσης μέσα στο ενυδείο 4 κοχύλια που είχα μαζέψει απο τη θάλασσα τα οποία έχουν πληθεί πολύ καλά κ έχουν στεγνώσει για τα καλά στον ήλιο.

Πείτε μου μερικές απλές συμβουλές για να διατηρηθούν τα ψαράκια. Θέλω να ζήσουν 2-3 χρόνια για να μην στεναχωρηθεί η φίλη μου.

Ευχαριστώ πολύ κ θα μελετήσω το σαιτ γιατί στο μέλλον θα φτιάξω δικό μου ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

σας χαιρετώ όλους.

Ο κόσμος του ενυδρείου πάντα με συνάρπάζει αλλά λόγω οικονομικών δεν έχω ασχοληθεί. Πρόσφατα πήρα ένα έτοιμο  ενυδρειάκι για τη φίλη μου. Πόσα λίτρα είναι δεν θυμάμαι. Καμιά 10αριά λίτρα θα 'ναι δεν θα ΄ναι. Έχει χαλικάκι μπλέ κ ένα πλαστικό φυτό. Επίσης περιέχει φίλτράκι. Μέσα έβαλα ένα χρυσόψαρο κ ένα άλλο πολύχρωμο ψαράκι(δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα). Επειδή τις οδηγίες που μου έδωσε αυτός που μου το πούλησε δεν πολυεμπιστεύομαι θέλω να συμβουλευτώ κ εσάς. Καταρχήν μου είπε να ρίχνω 3-4 φυλλαράκια την ημέρα για κάθε ψάρι κ να το τρώνε. Κάθε μήνα να βγάζω 2 κούπες νερό κ να το συμπληρώνω κ μετά να ρίχνω 10 σταγόνες απο ένα υγρό(αντιχλωριακό?). Επίσης κάθε μήνα να καθαρίζω το φίλτρο κ στους 6 μήνες να το αλλάξω. Το φίλτρο δεν δουλέυει στο τέρμα γιατί κάνει θόρυβο μέσα στο δωμάτιο κ είναι λίγο πιο πάνω απο το φούλ. Κάνει μπουρμπουλήθρες μέσα στο νέρο.  Τα ψαράκια τα έβαλα μια μέρα αφότου πήρα το ενυδριάκι. Φαντάζομαι δεν θα έγινε καλά το στρώσιμο. Τα ψάρια φαίνονται καλά κ ζωηρά. Έριξα επίσης μέσα στο ενυδείο 4 κοχύλια που είχα μαζέψει απο τη θάλασσα τα οποία έχουν πληθεί πολύ καλά κ έχουν στεγνώσει για τα καλά στον ήλιο.

Πείτε μου μερικές απλές συμβουλές για να διατηρηθούν τα ψαράκια. Θέλω να ζήσουν 2-3 χρόνια για να μην στεναχωρηθεί η φίλη μου.

Ευχαριστώ πολύ κ θα μελετήσω το σαιτ γιατί στο μέλλον θα φτιάξω δικό μου ενυδρείο.

13502[/snapback]

Καταρχάς καλώς όρισες στο Aquazone Ασπιρίνη :rockon:

Λοιπόν ας τα πάρουμε λίγο απο την αρχή. Το ότι έβαλες ψαράκια μέσα στο ενυδρείο χώρις να έχει στρώσει πρώτα είναι λάθος και αν αυτό στο πρότεινε αυτός που στο πούλησε είναι ακόμα μεγαλύτερο λάθος. Ενδέχεται να τα χάσεις.

Αλλαγή νερού κάθε μήνα σε τόσο μικρό λίτρο είναι πρωτάκουστο ακόμα και αν έχεις 2 ψαράκια δεν συνιστάται. Το 20% περίπου κάθε βδομάδα καλό θα κάνει στα ψαράκια σου παρά κακό.

Το φιλτράκι είναι εσωτερικό η εξωτερικό ; Τι υλικό περιέχει μέσα ;

Κάθε μήνα καλό είναι να το καθαρίζεις αλλά δε κατάλαβα γιατί σε 6 μήνες να το αλλάξεις. Δεν υπάρχει λόγος. Όσο για τα κοχύλια δεν θα στο συνιστούσα γιατί ανεβάζουν την σκληρότητα του νερού.

Όπως λες και μόνος σου διάβασε παρακάτω για να πάρεις περισσότερες πληροφορίες αρχικώς με το στρώσιμο και εδώ ειμαστε για ότι άλλο χρειασθείς.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Αυτός που το αγόρασα μου όταν το ρώτησα πότε να πάρω τα ψάρια μου είπε "καλύτερα έλα αύριο"!!! Τέσπα δεν έχει σημασία τώρα πια. Θα διαβάσω το θρέντ για το "στρώσιμο". Είναι μια πολύ καλή αρχή. Το φιλτράκι είναι εσωτερικό βυθισμένο μέσα στο νερό. Δεν γνωρίζω το υλικό αλλά έχει ένα σφουγγαράκι αν αυτό σε βοηθάει. Οκ τα καχύλια θα τα αφαιρέσω.

Edit: Διαβάζωντας τις οδηγίες στρωσίματος συμπεραίνω ότι βρίσκομαι ουσιαστικά στην περίπτωση στρωσίματος με ψάρια εφόσον τα έβαλα κατευθείαν μέσα στο ενυδρειάκι. Αχ με έπιασε ένα άγχος για να μη τα τινάξουν τα πέταλα

Έγινε επεξεργασία - aspirin
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Αυτός που το αγόρασα μου όταν το ρώτησα πότε να πάρω τα ψάρια μου είπε "καλύτερα έλα αύριο"!!! Τέσπα δεν έχει σημασία τώρα πια. Θα διαβάσω το θρέντ για το "στρώσιμο". Είναι μια πολύ καλή αρχή. Το φιλτράκι είναι εσωτερικό βυθισμένο μέσα στο νερό. Δεν γνωρίζω το υλικό αλλά έχει ένα σφουγγαράκι αν αυτό σε βοηθάει. Οκ τα καχύλια θα τα αφαιρέσω.

Edit: Διαβάζωντας τις οδηγίες στρωσίματος συμπεραίνω ότι βρίσκομαι ουσιαστικά στην περίπτωση στρωσίματος με ψάρια εφόσον τα έβαλα κατευθείαν μέσα στο ενυδρειάκι. Αχ με έπιασε ένα άγχος για να μη τα τινάξουν τα πέταλα

13504[/snapback]

Τεστ νερού έχεις ;

Αν όχι θα σε συμβούλευα να πάρεις αμέσως τα παρακάτω για αρχή

PH

Αμμωνίας

Νιτρώδη

Νιτρικών

Το στρώσιμο με ψάρια είναι σα την τακτική των Γιαπωνέζον στο 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο. Οι γνωστοί καμικάζοι. Το βυθίζουμε αλλα σκοτωνόμαστε και μεις.

Η μήπως ήταν στον Πρώτο. Δε θυμάμε. :rockon:

Δε το λέω για να σε τρομάξω αλλα αν δεν ψοφήσουν θα ταλαιπωρηθούν αρκετά.

Αν μπορούσες να τα δώσεις σε κάποιον θα ήταν οτι το καλύτερο. Αν όχι τάιζε κάθε 2 μέρες πολύ λίγο, μέτρα συνεχώς αμμωνία και άλλαζε περίπου το 10% νερό.

Καλή επιτύχια σου εύχομαι !

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λεει ο φιλος μας SW1IXC.

Θα προτεινα και γω να δωσεις σε καποιον φιλο τα ψαρακια σου για να συνεχισεις σωστα το στρωσιμο του ενυδρειου σου.

Μπορεις να ριξεις βακτηρια στο ενυδρειο σου για να βοηθησεις το στρωσιμο,

επισης μπορεις να παρεις απο καποιο φιλο σου υλικα απο στρωμενο ενυδρειο και να τα τοποθετησεις στο φιλτρο σου,θα επιταχυνεις το στρωσιμο.

Για το αντιχλωριακο καλυτερα διαβασε τις οδηγιες.

Παρε τα τεστ που ειπε ο φιλος μας κατα προτιμηση υγρα τεστ(σταγονες) κανε τις μετρησεις και εμεις ειμαστε παλι εδω σε οτι απορια εχεις.

Link to comment
Share on other sites

οκ. Από τρίτη πιστεύω να βρώ χρόνο για να προμηθευτώ τα τέστ. Δεν έχω κάποιον να τα κρατάει δυστυχώς. Οπότε θα μείνουν εκεί κ ο θεός βοηθός. Οκ τότε θα τα ταίζω λίγο θα βάλω το φίλτρο στο τέρμα, και θα αλλάζω συχντότερα το νερο. Βλέποντας κ κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λεει ο φιλος μας SW1IXC.

Θα προτεινα και γω να δωσεις σε καποιον φιλο τα ψαρακια σου για να συνεχισεις σωστα το στρωσιμο του ενυδρειου σου.

Μπορεις να ριξεις βακτηρια στο ενυδρειο σου για να βοηθησεις το στρωσιμο,

επισης μπορεις να παρεις απο καποιο φιλο σου υλικα απο στρωμενο ενυδρειο και να τα τοποθετησεις στο φιλτρο σου,θα επιταχυνεις το στρωσιμο.

Για το αντιχλωριακο καλυτερα διαβασε τις οδηγιες.

Παρε τα τεστ που ειπε ο φιλος μας κατα προτιμηση υγρα τεστ(σταγονες) κανε τις μετρησεις και εμεις ειμαστε παλι εδω σε οτι απορια εχεις.

13508[/snapback]

Δεν έχω που να τα δώσω. Κρίμα. Αλλά θα πάρω τα υγρά τέστ κ τα συζητάμε για να μην σας λέω μόνο θεωρίες. Να μιλήσουμε κ με αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω νέο πρόβλημα επείγον. Καταρχήν το νερό έχει θολώσει. Αυτό είναι καλό ή κακό?

Το άλλο είναι ότι το χρυσόψαρο είναι επιθετικό στο άλλο ψαράκι όταν πεινάει κ η φίλη μου επείδή φοβάται μήπως του κάνει κακό του ρίχνει επιπλέον τροφή. Με το θόλωμα του νερού τί να κάνω? Το φίλτρο είναι στο τέρμα κ είναι ήδη ενοχλητικό. Γιατί δεν κάνει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

το 8ολωμα είναι το λεγόμενο bacterial bloom προφανώς ρίχνεις πολλή τροφή αν και δεν είναι αυτό πάντα η αιτία , μην ξεχνάς ότι το ενυδρειακι σου είναι τελείως άστρωτο δεν έχει την κατάλληλη βιολογία ώστε να το ξεπεράσει το ότι το έβαλες τέρμα το δεν θα σου κάνει δουλειά για τον παραπάνω λόγο . Ποτέ δεν ρίχνουμε πόλη τροφή στο ενυδρείο ειδικά όταν είναι άστρωτο το φορτώνουμε πολύ και τα κάνουμε όλα χειρότερα . από ότι ξέρω υπάρχουν σκευάσματα για το πρόβλημα σου δες στο PET SHOP σου .τέλος θα σου πρότεινα και μια αλλαγή νερού .

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω κ στη φίλη μου. Να μη τα ταίζει αλλά μου αναφέρει πώς αν δεν φάει το χρυσόψαρο τα "βάζει" με το άλλο ψαράκι. Η υπερφόρτωση τροφής γίνεται για να προστατευτεί ο συγκάτοικος. Της είπα να απομονώσει το χρυσόψαρο για λίγο κ να το αφήσει νυστικό για 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω κ στη φίλη μου. Να μη τα ταίζει αλλά μου αναφέρει πώς αν δεν φάει το χρυσόψαρο τα "βάζει" με το άλλο ψαράκι. Η υπερφόρτωση τροφής γίνεται για να προστατευτεί ο συγκάτοικος. Της είπα να απομονώσει το χρυσόψαρο για λίγο κ να το αφήσει νυστικό για 2 μέρες.

13638[/snapback]

καλησπερα.το θολωμα του νερου θα φυγει μην ανυσηχεις.πες μας και ποσο καιρο ειναι σε λειτουργια το ενυδρειο.οπως σου ειπε και ο reedaddy υπαρχει μπορει να ειναι bacterial bloom.οταν σταθεροποιηθουν οι τιμες θα φυγει αυτο το γαλακτωδες που εχει...οσο αναφορα το χρυσοψαρο δεν κανει τιποτα με το ταισμα,ισα ισα χειροτερευει την ολη κατασταση του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...