Jump to content

Pleco


Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ κάποια καφέ στίγματα να εχουν σχηματιστεί σε διάφορες επιφάνειες στο ενυδρείο μου.Μολις έκανα μετρήσεις,όλα είναι οκ...τελευταιά αλλαγή νερού έκανα πριν 10 μέρες.Το ενυδρείο μου είναι στα 54 Λίτρα με 3 guppy.Μάλλον αυτό που σχηματίστικε ειναι άλγη...Μπορείται να μου δώσετε συμβουλ'ες πως να απαλαχτώ από αυτήν...Περισσότερο σκεφτόμουν να βγάλω ένα απο τα ψαράκια μου και να βάλω ένα pleco η ότι άλλο ψάρι μου προτείνετε.Ευχαριστώ :huh:

Link to comment
Share on other sites

κ τα σαλιγκαρια apple snail κανουν δουλεια για την αλγη.

τα pleco μεγαλωνουν πολυ.

:huh:

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για την κλασική καφέ άλγη, μην ανησυχείς ιδιαίτερα. Αν έχεις σωστές συνθήκες, σύντομα θα κάνει τον κύκλο της και θα εξαφανιστεί.

Παρ' όλα αυτά, για να πω κάτι με περισσότερη σιγουριά θα ήθελα σε παρακαλώ κάποιες διευκρινήσεις:

Είναι καινούργιο το ενυδρείο σου; Πόσο καιρό είναι στημένο με τα ψαράκια σου; Μήπως ταίζεις περισσότερο από το κανονικό; Τι φωτισμό έχεις; Και τέλος ποιά στοιχεία του νερού μέτρησες και είναι ΟΚ; Πιο απλά μέτρησες ΝΟ3 και PO4;

Όσο αφορά τον pleco, θα σου πρότεινα να μην κάνεις το λάθος και βάλεις. Όπως σου είπαν και οι φίλοι παραπάνω, μεγαλώνουν πολύ και σύντομα όχι μόνο δεν θα χωράνε στο ενυδρείο σου, αλλά θα δημιουργούν και πρόβλημα με το μέγεθος τους. Και φυσικά κύριο μέλημα μας είναι τα ψαράκια μας να ζουν όσο το δυνατόν πιο ευτυχισμένα και να μην υποφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω οσους απαντησαν.Το ενυδρειο ειναι καινουριο,πριν δυο μηνες ξεκινησα.Λεγοντας για τις μετρησεις εννοω και ΝΟ3 και ΡΟ4..Απλα για συντομια εγραψα οτι ολα ειναι οκ....Κυριως νομιζω οτι το παρακανα με τιν τροφη...πηρα θαρρος σκεπτομενος οτι το φιλτρο εστρςσε και αρχισα να ταιζω τα ψαρακια λιγο παραπανω απο το κανονικο.Τα στοιχεια του ενυδρειου ειναι γραμμενα στο προφιλ...και οσο αφορα το φωτισμο.Δεν το βλεπει απευθειας φως και τη λαμπα την αναβω 10 ωρες τιν ημερα...και φυσικα απο τοτε που ειδα τα στιγματα περιορισα το χρονο στις 8 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω οσους απαντησαν.Το ενυδρειο ειναι καινουριο,πριν δυο μηνες ξεκινησα.Λεγοντας για τις μετρησεις εννοω και ΝΟ3 και ΡΟ4..Απλα για συντομια εγραψα οτι ολα ειναι οκ....Κυριως νομιζω οτι το παρακανα με τιν τροφη...πηρα θαρρος σκεπτομενος οτι το φιλτρο εστρςσε και αρχισα να ταιζω τα ψαρακια λιγο παραπανω απο το κανονικο.Τα στοιχεια του ενυδρειου ειναι γραμμενα στο προφιλ...και οσο αφορα το φωτισμο.Δεν το βλεπει απευθειας φως και τη λαμπα την αναβω 10 ωρες τιν ημερα...και φυσικα απο τοτε που ειδα τα στιγματα περιορισα το χρονο στις 8 ωρες

1. Σε νεο ενυδρειο δεν νομιζω οτι χρειαζοταν να μετρησεις για φωσφατο. Μαλλον Αμμωνια και ΝΟ2 θα επρεπε. :huh:

2. Ο λογος; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπ'ερα και πάλι.

Λοιπόν...οι μετρησεις απο NH4,NH3,NO2,N03,PH και φώσφορο....αφού ένας λόγος αναπτυξης άλγης ειναι και ο φώσφορος....ειναι ολες οκ....Η ερωτηση μου για pleco πιστευω απαντήθηκε απο εναν φιλο του φορουμ και με επισε να μην παρω.Μαλλον θα ακουσω τη συμβουλη για apple snail....Πρεπει παντως να πω οτι ορισμενες φορες γραφοντας εδω αισθανομαι σα να εξεταζομαι....και κυριως οταν τα μηνυματα βοηθειας προς ναυτιλωμενους τελειωνουν με φατσουλες ειρωνικες και καχυποψιας....βοηθεια ψαχνω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aris79 ,

να ξέρεις ότι όλοι εδω μέσα ή έστω οι περισσότεροι είμαστε μια παρέα (ενυδρειοπαρέα :huh: )

ότι προβλήματα σου παρουσιάζονται ,απορίες γράψε εδω και σύντομα θα βρεις μια άκρη ..

κάποιες φορές ορισμένοι από υπερβάλλοντα ζήλο ή από καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας μπορεί να απαντήσουν κάπως... να ξέρεις ότι δεν το κάνουν κακοπροαίρετα ,να βοηθήσουν θέλουν ...ίσως με άκομψο τρόπο.

Κανένας δεν είναι τέλειος, ούτε παντογνώστης, ανταλλαγή εμπειριών κάνουμε για να βοηθούμε και να γίνουμε καλύτεροι στο υπέροχο χόμπι μας, έτσι μην αισθάνεσαι ότι θέλει κάνεις να σε εξετάσει ,απλώς οσο περισσότερες πληροφορίες δώσεις ,τόσο ποιο σαφή εικόνα θα έχουμε για να απαντήσουμε ποιο σωστά.

καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπ'ερα και πάλι.

Λοιπόν...οι μετρησεις απο NH4,NH3,NO2,N03,PH και φώσφορο....αφού ένας λόγος αναπτυξης άλγης ειναι και ο φώσφορος....ειναι ολες οκ....Η ερωτηση μου για pleco πιστευω απαντήθηκε απο εναν φιλο του φορουμ και με επισε να μην παρω.Μαλλον θα ακουσω τη συμβουλη για apple snail....Πρεπει παντως να πω οτι ορισμενες φορες γραφοντας εδω αισθανομαι σα να εξεταζομαι....και κυριως οταν τα μηνυματα βοηθειας προς ναυτιλωμενους τελειωνουν με φατσουλες ειρωνικες και καχυποψιας....βοηθεια ψαχνω

Φίλε Άρη, μην κολλάς πουθενά.

Πραγματικά οι περισσότεροι στο φόρουμ θέλουν ειλικρινά να βοηθήσουν. Και εγώ νέος είμαι στην παρέα. Ο γραπτός λόγος όμως είναι σύντομος, δύσκολος και πολλές φορές απότομος. Γι' αυτό μπορεί εύκολα να παρεξηγηθεί. Εμένα μου πέρνει αρκετό χρόνο για να πληκτρολογήσω αυτό που θέλω να πω χωρίς να παρανοηθώ ή να παρεξηγηθώ. Αν παρόλα αυτά νομίζεις ότι κάποιος πάει να σε ειρωνευτεί ή να κάνει τον έξυπνο, απλά αγνόησε τον.

Θα συμφωνήσω και με όσα είπε ο φίλος south.

Δεν ξέρω αν σε έκανα να νοιώσεις άσχημα με τις πολλές μου ερωτήσεις, αλλά όλες αφορούν πιθανά αίτια του προβλήματος σου. Η καφέ άλγη εμφανίζεται σχεδόν πάντα σε νεοστημένα ενυδρεία, κάνει τον κύκλο της και αν οι συνθήκες είναι σωστές, εξαφανίζεται. Εγώ δεν θεωρώ ότι το ενυδρείο σου είναι τόσο φρέσκο. Επίσης από τις κυριότερες αιτίες δημιουργίας καφέ άλγης είναι ο ελλειπής-χαμηλός φωτισμός, η χαμηλή κυκλοφορία του νερου και το υπερβολικό τάισμα που συνεπάγεται μεταξύ άλλων και αυξημένο PO4 και επομένως κακή ποιότητα νερού.

Μετά από τις διευκρινήσεις που έδωσες για το ενυδρείο σου σαν συμβουλή για να απαλλαγείς από την καφέ άλγη θα σου πρότεινα: λιγότερο τάισμα ώστε να μην περισεύει τροφή, πιο συχνές αλλαγές νερού μέχρι να εξαφανιστεί η άλγη και πάνω από όλα υπομονή.

Καλή συνέχεια και από εμένα...

ΥΓ Όλα όσα σου λέω, τα έμαθα μέσα από τα λάθη μου και κυρίως χάρη στο δίαβασμα και τις συμβουλές εμπειρότερων μέσα από διάφορα fora.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ theodor και south....

Θα κανω μια γενεα αλλαγη νερου,θα περιορισω το ταισμα και θα ρυθθμισω και το φωτισμο και ελπιζω ολα να πανε καλα....Εκτος απο apple snail προτεινετε να βαλω στο ενυδρειο και καμια γαριδουλα?Θα επιφορτιστει πολυ το φιλτρο μου αν τα βαλω?Ευχαριστω :huh:

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θα βαρύνει το ενυδρείο σου η προσθήκη γαρίδων. Απλά να ξέρεις ότι apple snails και γαρίδες δεν θα σταματήσουν την άλγη, απλά θα τρώνε μερική. Πάντως η καφέ άλγη θα φύγει μόνη της με τον καιρό, αρκεί να μειώσεις φωτισμό, τροφή ή να βάλλεις κάποιο πολύ εύκολο φυτό μέσα που τραβάει τα νιτρικά και δεν αφήνει φαί στην άλγη για να μεγαλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η καφέ άλγη θα φύγει μόνη της με τον καιρό, αρκεί να μειώσεις φωτισμό, τροφή ή να βάλλεις κάποιο πολύ εύκολο φυτό μέσα που τραβάει τα νιτρικά και δεν αφήνει φαί στην άλγη για να μεγαλώσει.

Αν δεν κάνω λάθος ένας από τους λόγους που αποκτούμε καφέ άλγη στα ενυδρεία μας είναι ο ελλειπής φωτισμός.....

Link to comment
Share on other sites

παρασύρθηκα! να αυξήσεις ήθελα να πω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...