Jump to content

Αποσκληρυντές νερού με ρητίνη ?


Recommended Posts

Χρησιμοποιώ στην δουλειά μου αποσκληρυντή νερού με ρητίνη, γνωρίζει κανείς αν αυτή η συσκευή μπορεί να αντικαταστήσει την συσκευή αντίστροφης όσμωσης γιατί θα στήσω βιοτοπικό Αμαζονίου ;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν κάνεις μετρήσεις στο νερό μετά τον αποσκληρυντή θα δεις πόσο καλή δουλειά κάνει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν τον χρησιμοποιούμε τόσο πολύ και οι ρητίνες του θέλουν πλέον αλλαγή, πριν μπω λοιπόν στο κόπο έλεγα μήπως έχει χρησιμοποιηθεί απο κάποιον για ενυδρειακή χρήση τέτοια συσκευή ώστε να μας πει τα συμπεράσματα του.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ στην δουλειά μου αποσκληρυντή νερού με ρητίνη, γνωρίζει κανείς αν αυτή η συσκευή μπορεί να αντικαταστήσει την συσκευή αντίστροφης όσμωσης γιατί θα στήσω βιοτοπικό Αμαζονίου ;

Πιτευω οτι εχεις ηδη παρει απαντηση με τα λινκ που μπηκαν πιο πανω. Εχε υπ'οψιν σου οτι μαλλον δεν μιλας για αποσκληρυντη αλλα για απιονιστη. Οι αποσκληρυντες λειτουργουν με αλατι οχι με ρυτινες. Στη δευτερη περιπτωση το κοστος δεν ειναι και ιδιαιτερα προσιτο για μεγαλες μοναδες (στηλες) . Υπολογισε 10-15 ευρω το λιτρο για τις Mixed (Ανιοντων-Κατιοντων). Χρειαζονται αλλαγη η αναγομωση (δυσκολο για μικρες ποσοτητες) αναλογα με τα αποτελεσματα στις μετρησεις που θα πρεπει να κανεις. Πιο φτηνα ειναι πλεον οι Α.Ο. για Παραδειγμα για 190 λιτρα τη μερα βρισκεις απο 60 ευρω (ισως και κατι λιγοτερο).- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...