Jump to content

100λιτρα απ το μηδεν.


Recommended Posts

Hello παιδες για ακομα μια φορα!!!

Μετα απο το ατυχημα που ειχα με το 20λιτρο που ειχα οικονομισα ενα 100λιτρο!!!(thanx to iki-thanx man!!).Θα ζητησω τη βοηθεια των aquaζονιανων λοιπον για τα θεματα του εξοπλισμου των φυτων των ψαριων και φυσικα το θεμα της χημειας το οποιο δε μπορει να μπει για τα καλα στο μυαλο μου.Ξεκιναω με τα ψαρια που σκεφτομαι να βαλω (ισως ειναι και πολλα :thumbup:).

Ψαρια

Μονομαχος Ηδη αγορασμενος)

Χρυσοψαρο (Ηδη αγορασμενο)

Neon (μ αρεσουν)

Αγγελοψααρα (κι αυτα μ αρεσουν)

Γλυφτης (zebra αν βρω που δε ξερω αν ειναι γλυκου νερου ο συγκεκριμενος αλλιως κανονικο)

Εξοπλισμος

Hydor Seltz L30 II 27W 1200 l/h μπλε σφουγγαρι (δε ξερω αν ειναι πολυ η καλο ζηταω γνωμη)

Θερμοστατη δε ξερω

Co2 δε ξερω αν χρειαζεται

Φυτα

Κατι ευκολο που να μη χρειαζεται και υποστρωμα (στειλτε αν θελετε καμια φωτο να δω κιολας)

Χημεια (Γενικα)

ph

Ποσο πρεπει να ναι το ph για τα συγκεκριμενα ψαρια η ενα ειναι και για ολα?

Πως το καθοριζεις?

Αμμωνια

Πως τη καθοριζεις και πως μετριεται?

Gh

Πως μετριεται και πως καθοριζεται?

kh

Πως μετριεται και πως καθοριζεται?

co2

Χρειαζεται και υλικα για τη πατεντα Diy (pleeeeeeease)

Θερμοκρασιες γυρω στους 27??

Δε ξερω αν πρεπει να μετραω και κατι αλλο!

Αυτα τα ολιγα!Απ οτι ειδατε χρειαζομαι γνωσεις γενικες!Ευχαριστω εκ των προτερων!

Υ.Γ

Επειδη πλεον δεν εχω ιντερνετ στο σπιιτι και αναγκαζομαι να κανω αλητιες και να κλεβω απο τους γειτονες θα σας παρακαλουσα να μου απαντησετε και να μη με στειλετε σε αλλα links.(καθοτι το ιντερνετ πεφτει συνεχεια)

Και δευτερον θα ημουν υποχρεος αν μου λεγατε και καμια τιμη καθοτι ειμαι φοιτητης:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μου

καταρχας δεν λεγοντε γλυφτες( :thumbup: ) αλλα πλακοστομοι,πρεπει να σκεφτεις τον συνδειασμο τον ψαριων σου ,τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου (μεχρι 22 βαυμους ) ενω ολα τα υπολοιπα θελουν 24+.τα αγκελοψαρα θελουν κοπαδι,ο μοναχος μονος .

θα σου συμβουλευα να διαβασει τα αρθρα εδω στο ακουαζον που αφορουν το στρωσιμο του ενυδρειου κτλ

οσο για τις τιμες πρεπει να αγορασεις ΥΓΡΑ τεστ ,οχι στερεα γιατι δεν ειναι καθολου ακριβες.

αυτα απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου να σαι καλα!Ο μονομαχος με τιποτα δε καθεται με αλλα ψαρια???νεον και αγγελοψαρα ξερω οτι πανε ανα κοπαδια αλλα καλυτερα των ποσων??λεω 4 με 6!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... :thumbup:

Θερμοστάτη χρειάζεσαι να ξέρεις, είναι το πρώτο πρώτο που θα πας να πάρεις ==> υπολόγισε για τα λίτρα σου γύρω στα 25-35 ευρώ.

CO2 όχι δεν χρειάζεσαι αν δεν το τιγκάρεις κυριολεκτικά στα φυτά, πράγμα που δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη, αλλά παίρνει καιρό...

Το ph του νερού σου στο ενυδρείο εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το ph της βρύσης σου, που είναι γύρω στο 7 συνήθως. Ρόλο παίζουν όμως και αυτά που χεις βάλει στο ενυδρείο, πχ αν έχεις μέσα ξύλα, θα σου το χαμηλώσουν...

Αμμωνία.... η αμμωνία προέρχεται από τα περιττώματα των ψαριών, είναι δηλητήριο και ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει μέσα στο νερό μας. Για να αποφύγουμε την ύπαρξη αμμωνίας, ''στρώνουμε'' το ενυδρείο, δηλαδή εγκαθιστούμε μέσα στο φίλτρο του βακτήρια που καταναλώνουν αμμωνία... Χωρίς πλάκα αυτό δεν θα το καταλάβεις αν δεν διαβάσεις τον κύκλο του αζώτου εδώ

Kh-Gh, οι σκληρότητες του νερού, είναι και πάλι οι τιμές της βρύσης μας εκτός αν έχουμε μέσα κάτι που τις επηρεάζει. Μετριούνται, όπως και όλα τα άλλα στοιχεία του νερού, με τεστ νερού, υγρά ή στικς ( τα υγρά είναι σαφώς καλύτερα αλλά είναι και ακριβά==> γύρω στα 12 ευρώ για το κάθε ένα)

Και θα επιμείνω με άλλο ένα λινκ, για να δείς τα χαρακτηριστικά του νερού, δεν έχει νόημα να κάνω copy paste από την σελίδα, όταν μπορέσεις δέστο έστω και από το ίντερνετ της σχολής σου (αυτό κάνω εγώ :thumbup: )

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Link to comment
Share on other sites

Οκ Αστρα!!!Για δευτερη φορα με εφτιαξες απολυτα!!!απλα bow!!οτι χρειαζομουν!!!το καταλαβα τωρα!!να σαι καλα ρε παιδι!!!Παιδες οτι εχετε ευχαριστηση για ιδεες οσον αφορα τα ψαρια που λεω.

Ανυσηχω για το αντλο-φιλτρο οτι ειναι πολυ μεγαλο...

Link to comment
Share on other sites

Α ναι!!!κανα καλο θερμοστατη για τα λιτρα αυτα εχουμε???μαρκα εννοω

Link to comment
Share on other sites

όσα και να σου πούμε εμείς αν δε διαβάσεις δεν θα βγάλεις άκρη. η καλύτερη μάρκα μάλλον είναι οι jager, αλλά μπορείς να βρεις κ πιο φτηνές λύσεις. το φίλτρο σου καλά θα ήταν να του έβαζες και βιολογικό υλικό. μόνο σφουγγάρια δεν είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Μονομαχος Ηδη αγορασμενος)

Χρυσοψαρο (Ηδη αγορασμενο)

Neon (μ αρεσουν)

Αγγελοψααρα (κι αυτα μ αρεσουν)

Γλυφτης (zebra αν βρω που δε ξερω αν ειναι γλυκου νερου ο συγκεκριμενος αλλιως κανονικο)

Τα δυο πρ'ωτα κανονικά δεν πάνε μαζί, ζουν σε τελείως μα τελείως διαφορετικές θερμκρασίες....

Και γενικά ο μονομάχος προτιμά να ναι μόνος του ΑΛΛΑ: επειδή έχω ζήσει αρκετούς μονομάχους, δυο δικούς μου και τέσσερις ενός φίλου, υπάρχουν κάποιες μικρές εξαιρέσεις όπου ο μονομάχος μπορεί να δεχτεί άλλα ψάρια. Πχ ο πρώτος δικός μου ήταν μ' ένα κοπαδάκι white spot tetr, και δεν τα κυνήγησε ποτέ...

Νέον υπάρχουν άπειρα είδη και μπορείς φυσικά να βάλεις. Αγγελόψαρα ξέχνα τα, γινονται αρκετά μεγάλα και θέλουν κυρίως ενυδρείο με μεγάλο ύψος...

Πλέκο, το zebra απλά το ξεχνάς. και γενικά τα περισσότερα είδη πλέκο φτάνουν σε μεγάλο μέγεθος, αν θες κάτι αλγοφάγο μπορείς ενναλακτικά να βάλεις ωτόκυκλους

Για θερμοστάτη δεν ξέρω να σου πω, εγώ έχω jager αλλά δεν τρέχει πολύ καιρό και έτσι ας πει κάποιος....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μου

καταρχας δεν λεγοντε γλυφτες( :hysterical: ) αλλα πλακοστομοι,πρεπει να σκεφτεις τον συνδειασμο τον ψαριων σου ,τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου (μεχρι 22 βαυμους ) ενω ολα τα υπολοιπα θελουν 24+.τα αγκελοψαρα θελουν κοπαδι,ο μοναχος μονος .

θα σου συμβουλευα να διαβασει τα αρθρα εδω στο ακουαζον που αφορουν το στρωσιμο του ενυδρειου κτλ

οσο για τις τιμες πρεπει να αγορασεις ΥΓΡΑ τεστ ,οχι στερεα γιατι δεν ειναι καθολου ακριβες.

αυτα απο εμενα

Φιλε συγαυρε να συμπληρωσω, ουτε πλΑκοστομοι λεγονται αλλα πλΕκοστομοι.

Εκτος αυτου πολλοι αποκαλουν γλυφτες (κακως και παλι) τους otocinclus.

Τα αγγελοψαρα εκτος απο κοπαδι, θελουν πολλα λιτρα και πολυ ψηλο ενυδρειο (60+) αφου οσο μεγαλωνουν σε μηκος, μεγαλωνουν και σε υψος με τα πτερυγια τους.

Φιλε συνονοματε Σπυρο δες εδω απαντησεις για μερικα απο τα ερωτηματα σου :

Ξεκινα απο αυτα για τη "χημεια" http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64#

Δες εδω λεπτομερειες για την αμμωνια ειδικα http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/index.c...wnews&id=16

και εδω πολλες χρησιμες πληροφοριες που χρειαζεσαι και δεν το ξερεις ακομα :thumbup:http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Επισης στην κεντρικη σελιδα του φορουμ εχει ειδικη κατηγορα με ονομασια αρθρα για αποριες που μπορει να εχεις αλλα και να αποκτησεις στην πορεια.

Αν δεν ψαξεις μονος σου μη περιμενεις οτι θα βρεις ακρη με 1-2 απαντησεις εδω και εκει :hysterical:

Διαβαζε και οτι δεν καταλαβαινεις .... ξαναδιαβαζε :thumbup: , μετα ρωτα εδω στο φορουμ οτι απορια μεινει. :wacko:

Φυσικα μη ξεχνας το "οπλο" που λεγεται αναζητηση ειτε αναζητηση στο φορουμ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

ειτε στο google http://www.google.gr/

Link to comment
Share on other sites

...Πλέκο, το zebra απλά το ξεχνάς. και γενικά τα περισσότερα είδη πλέκο φτάνουν σε μεγάλο μέγεθος, αν θες κάτι αλγοφάγο μπορείς ενναλακτικά να βάλεις ωτόκυκλους...

Τα zebra (L-046) δεν γινονται μεγαλα αλλα να τα αποφυγει καθως δεν ειναι ευκολα ψαρια και ειναι και πανακριβα.

Το ιδιο και τους οτο καθως ειναι πολυ δυσκολα ψαρια για αρχαριο και πολυ ευαισθητα.

Προτιμησε τα Sp.3 (Ancistrus cf. cirrhosus)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα zebra (L-046) δεν γινονται μεγαλα αλλα να τα αποφυγει καθως δεν ειναι ευκολα ψαρια και ειναι και πανακριβα.

Το ιδιο και τους οτο καθως ειναι πολυ δυσκολα ψαρια για αρχαριο και πολυ ευαισθητα.

Προτιμησε τα Sp.3 (Ancistrus cf. cirrhosus)

Αυτό για τους ωτόκυκλους δεν το ξερα... :thumbup: μάλλον επειδή δεν έχουμε χάσει ποτέ κανένα τα θεώρησα ''εύκολα ψάρια''. Συγνώμη :thumbup: Τότε ναι Σπύρο το πας σε sp3 καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Παιδες πολυ χρησιμα ολα αυτα που μου ειπατε και ευχαριστω παρα πολυ!!!Αρχισα λιωσιμο στο διαβασμα!!!Ρε σεις βιολογικο υλικο πως θα βαλω στο φιλτρο??Για τυρφη δε μιλαμε?Οκ για τους jager τους θερμοστατες αλλα ποσα watt για τα συγκεκριμενα λιτρα???

Link to comment
Share on other sites

....!Ρε σεις βιολογικο υλικο πως θα βαλω στο φιλτρο??Για τυρφη δε μιλαμε?

Οκ για τους jager τους θερμοστατες αλλα ποσα watt για τα συγκεκριμενα λιτρα???

Οχι η τυρφη χρησιμοποιηται για κατεβασμα του pH, κΗ, gH.

Διαβασε εδω σχετικα. (στο τελος της σελιδας γραφει "συνεχεια", πατα το να τα διαβασεις ολα τα σχετικα με τα υλικα και το φιλτραρισμα. Αυτα ειναι τα βασικοτερα στη καλη λειτουργεια ενος ενυδρειου.

Και ειπαμε εδω και εδω στο φορουμ ολα τα αρθρα πριν ρωτησεις αποριες.

Να μη τα αντιγραφουμε εδω, ενα ενα τα αρθρα, και βαζω τα λινκ συνεχως :thumbup:

Τα βατ του θερμαντηρα για νορμαλ συνθηκες θερμοκρασιες χωρου που βρισκεται το ενυδρειο πανε ΒΑΤ και ΛΙΤΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε συγαυρε να συμπληρωσω, ουτε πλΑκοστομοι λεγονται αλλα πλΕκοστομοι.

Εκτος αυτου πολλοι αποκαλουν γλυφτες (κακως και παλι) τους otocinclus.

Τα αγγελοψαρα εκτος απο κοπαδι, θελουν πολλα λιτρα και πολυ ψηλο ενυδρειο (60+) αφου οσο μεγαλωνουν σε μηκος, μεγαλωνουν και σε υψος με τα πτερυγια τους.

Φιλε συνονοματε Σπυρο δες εδω απαντησεις για μερικα απο τα ερωτηματα σου :

Ξεκινα απο αυτα για τη "χημεια" http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64#

Δες εδω λεπτομερειες για την αμμωνια ειδικα http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/index.c...wnews&id=16

και εδω πολλες χρησιμες πληροφοριες που χρειαζεσαι και δεν το ξερεις ακομα :thumbup:http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Επισης στην κεντρικη σελιδα του φορουμ εχει ειδικη κατηγορα με ονομασια αρθρα για αποριες που μπορει να εχεις αλλα και να αποκτησεις στην πορεια.

Αν δεν ψαξεις μονος σου μη περιμενεις οτι θα βρεις ακρη με 1-2 απαντησεις εδω και εκει :hysterical:

Διαβαζε και οτι δεν καταλαβαινεις .... ξαναδιαβαζε :thumbup: , μετα ρωτα εδω στο φορουμ οτι απορια μεινει. :wacko:

Φυσικα μη ξεχνας το "οπλο" που λεγεται αναζητηση ειτε αναζητηση στο φορουμ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

ειτε στο google http://www.google.gr/

το πληκτρολογιο μου μεσα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδες!!Σπυρο να σαι καλα με διαφωτησες πληρως:thumbup: Παιδες ο μονομαχος μου ο Φωτης δυστηχως...ειχε ich αλλα και απ οτι φαινεται κατι αλλο δε πηγαινε καλα...ισως να ταν και αρρωστος απο το pet shop που τον πηρα...

R.I.P Φωταρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...