Jump to content

νεο ξεκινημα


Recommended Posts

γεια σας παιδια. ακολουθησα τις συμβουλες σας κ στηνω το ενυδρειο μου απο την αρχη. εδωσα τα ψαρακια προμηθευτικα βακτηρια κ ενα φαρμακο για να αποχλωριωσω το νερο. θελω να βαλω αμμο ομωσ κ δεν εχω βρει ακομα πουθενα. με συμβουλευσαν να στρωσω το νερο κ να τοποθετησω την αμμο απο βδομαδα κ πως δε παιζει ρολο το τι θα βαλω πρωτο . αυτο ειναι σωστο? δεν εμπιστευομαι πλεον τους εμπορους.... κ ετσι ρωταω τους ειδικουσ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πληνε την αμμο, προσεξε να μην ειναι ασβεστολιθυκη, θα παρεις αμμο χαλαζιακη, ενυδρειακη χρησης, ουδετερη.

Βαλτην στο ενυδρειο, αν δεν βαλεις υποστρωμα, θα εχει ενα υψος η αμμος περιπου 4 εκ, τοτε θα εισαι οκ.

Γεμησε το ενυδρειο με νερο, βαλε αντιχλοριο, μετα απο κανα δυο ωρες βαλε τα βατκιρια αναλογα με τα λιτρα σου.

Την επομενη μερα μπορεις να βαλεις τα πρωτα ψαρακια..

Αληθεια για τι ψαρακια μιλαμε?

Υ.Σ. Πρωτα βαζουμε την αμμο, γιατι και εκει αναπτυσσονται βακτιρια...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

αρα κ παλι βλακιες μ λεγανε ε? να στησω το νερο κ βαζω λεει την αμμο απο τριτη!!! μααααααααλιστα!!!!! δε ξερω ακομα τι ψαρακια θα βαλω... αυτη τη φορα θα ψαχτω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα πρωτα την αμμο αφου την εχω πλυνει καλα ωστε να μην εχω θολουρα αργοτερα με την προσθηκη της.Βεβαια δεν αργει να φυγει....

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε... Αν εχει θολουρα μετα το νερο απο την αμμο, Θα την παρει το φιλτρο αν βαλεις λιγο "υαλοβαμβακα"

Αν ειναι 90λτ ολο και κατι θα βρεις...

Καμια νανοκιχλιδα αμαζονιου...

Κανενα κοπαδακι απο πολλα μικρα...

Κανενα κοπαδακι απο corys..

Link to comment
Share on other sites

κανα κοπαδάκι(20ψαριών) απο νέον και κανα είδος corydoras!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολισ πηρα λευκη αμμο απο μαγαζι γνωστου moderator :thumbup: . η συγκεκριμενη δεν θελει ξεπλυμα μ ειπε. ειμαι οκ για το στησιμο!!!!!!!!! ειμαι πολυ ενθουσιασμενος γιατι ξερω πως δε θα κανω τα ιδια λαθη!!! ευχαριστω κ παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε η άμμος να μην ξεπεράσει τα 4cm ύψος για λόγους ασφάλειας.... Η συγκεκριμένη που πήρες (αν κατάλαβα σωστά) είναι ΥΠΕΡΟΧΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα καταλαβες. ειναι τσιμπημενη η τιμη της αλλα ειναι οντως υπεροχη, τωρα βραζω κ ενα ξυλο κ επειτα θα αρχιζω να rιχνω νερακι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αποχλωριωσα το νερακι κ μετα απο 4-5 ωρες εριξα κ τα ζωντανα βακτηρια μ!!! τωρα ποτε πρεπει να βαλω το μπλακ γουοτερ??? υπαρχει μηπως κ κατι αλλο που να κανει την ιδια δουλεια με αυτο αλλα να μην κανει τοσο χαλια το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Τί ψάρια αποφάσισες πως θα βάλεις τελικά?

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟΝ ΚΑΡΔΙΝΑΛΙους κ καμια κιχλιδα ισως!

Νανοκιχλίδα αμερικάνικη εννοείς ;

να σαι καλα!!! τελικα με το μλακ γουοτερ τι να κανω?

Εξαρτάτε σε ποια ψάρια θα καταλήξεις .

Καλό νέο ξεκίνημα .

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...