Jump to content

Καφε αλγη?


Recommended Posts

καλημερα. προσφατα αρχισα να παρατηρώ, οτι δημιοθργειται κατι σαν στρώμα, καφε πανω στα πραγματα του ενυδρειοθ. τι μπορει να ειναι αυτο? καγε αλγη? ελπιζω οι φωτό να βοηθανε. δεν εχω κανει μετρησεις. ειχα 5 νεον κ σημερα εψαχνα να βρώ το 5ο... μαλλλον... Παειειειει.... :thumbup:

post-10108-1232364994_thumb.jpg

post-10108-1232365005_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καφέ άλγη = ελλιπής φωτισμός. κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα μάθεις περισσότερα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καφέ άλγη = ελλιπής φωτισμός. κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα μάθεις περισσότερα. :thumbup:

το ψαρακι, δεν παει... ζει!! αλλα αυτο που δεν καταλαβα κ εχω απορια ειναι για το αν αυτο ειναι αλγη... εκανα τεστ κ ειχα ph=8- κ αμμωνια=5. το ενυδρειο τρεχει μολις 2 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Γιάννη ότι είναι καφέ άλγη :thumbup:

Και το αμμωνία=5 δεν κάνεις τίποτα να το μειώσεις;

Link to comment
Share on other sites

τσου. μου ειπαν στο μαγαζι να το αφησω κ θα με καθοδηγ

οταν κανω την πρωτη αλλαγη

(1/3νερου-εμενα πολυ μου φαινεται-) καμια ιδεα να την μειώσω?

επίσης το νοεν μου συνεχεια κρυβεται σε μερη που ειναι δυσκολο

ακομη κ να το δω σε σχεση με το υπολοιπο κοπαδι.

τα χρώματα του ειναι πολυ πεσμενα κ ουτε που τρλωει καν. γιατι? τι θα μπορουσε να ειναι? φόβος? αρρώστια? :thumbup:

Υ.Γ. (τα έχω μόλις 3 μέρες)

Link to comment
Share on other sites

Για να ρίξεις την αμμωνία έτοιμα βακτήρια, ζήτα το sera nitrivec σ' ένα μαγαζί και ακολούθα τις οδηγίες που λέει από πίσω και θα εξαφανίσεις το πρόβλημα της αμμωνίας...

Το ψαράκι μπορεί να ναι έτσι για χίλιους-δυο λόγους, αν ανησυχεις άνοιξε θέμα στις ασθένειες γλυκού νερού να σε βοηθήσουν εκεί :thumbup:

πάντως ούτε το ph=8 είναι είναι οκ για νέον, πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τί άλλο έχεις μέσα;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία στο 5 και τα ψάρια σου απλά έχουν χάσει το χρώμα τους και κρύβονται; Τυχερός είσαι. Με τι τεστ μετράς; Γρήγορα sera nitrivec όπως σου είπε η Άννα, αν δεν έχουν πάρε safe start της tetra και bactozym. Ακολούθησε τις οδηγίες. Τώρα για τα ψάρια τι να σου πω; Το καλύτερο θα ήταν να τα δώσεις πίσω.

Αλλαγές νερού όχι μόνο δεν παίζει τρόπος να τις μειώσεις, αλλά με τόση αμμωνία πρέπει να κάνεις μεγάλες και συχνές όσο έχεις ψάρια και το ενυδρείο άστρωτο.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα άρθρα που προτείνονται σε αυτή τη σελίδα, αλλιώς δεν θα δεις προκοπή. Απορώ πόσο χασάπης είναι ο petshopάς.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ το nitrivec αλλα το ειχα εκτος ψυγειου κ μαλλον δεν εκανε δουλεια. ειναι 60 αρι το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικα εκτος απο αυτα που σου ειπαν τα παιδια,ελαχιστο ταισμα ανα δυο ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...