Jump to content

Αναστήστε τα φυτά!!


Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά έφτασε νομίζω η ώρα για το πρώτο ποστ από τη σειρά ερωτήσεων που σας ετοιμάζω.

Και αναφέρομαι στο ήδη υπάρχον ενυδρείο μου.

Το φτωχικό των 100 λίτρων.

Η ερώτηση αφορά το φυτικό του κόσμο.

Δεν μπορώ να στεριώσω φυτό για φυτό, όπως ανέφερα και στο ποστ γνωριμίας πριν από δυο μέρες.

Τα μόνα που κρατάνε σαν "σκυλιά" ακόμα είναι δυο είδη "πλατύφυλλων", και άλλα δυο με λίγο πιο στενά φύλλα…

Ξέρω, μας φώτισες τώρα θα μου πείτε…

Συγνώμη αλλά από ονομασίες, γρι..

Μπορώ να βάλω μερικές φωτογραφίες όμως αν αυτό βοηθήσει στην αναγνώριση τους.

Ένα άλλο περίεργο είναι πως ενώ πριν κάμποσο καιρό είχα και μια τεράστια ανάπτυξη ενός είδους που ψηλώνει πολύ, αλλά κάποια στιγμή είχε καλύψει σχεδόν όλη την επιφάνεια με αποτέλεσμα να μην περνάει σχεδόν το φως προς τα κάτω, και αναγκάστηκα να τα κλαδέψω!

Ε, από εκείνη τη στιγμή και μετά μαράζωσε τελείως.

Βασικά τώρα χρειάζομαι τη βοήθειά σας, για την επιλογή μερικών φυτών, τα οποία αντέχουν σε καταστάσεις ανίδεων ιδιοκτητών, αλλά και τη συμβουλή σας για κάθε άλλο τρόπο βοήθειας στην ανάπτυξή τους(λιπάσματα, διάφορα τρυκ…..).

Κάποτε μου είχανε πουλήσει και ένα σύστημα που παράγει διοξείδιο του άνθρακα, αλλά δεν το χρησιμοποιώ πλέον.

Για βάλτε ένα χεράκι ρε παιδιά, να σώσουμε ότι μπορέσουμε.

Αν δεν είναι κόντρα στους κανόνες του φόρουμ, θα με βοηθούσε να αναφέρατε συγκεκριμένες μάρκες(για τα προϊόντα λίπανσης), γιατί μένω στο εξωτερικό, και μάλλον με τις ονομασίες που χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα στην καθημερινή, δεν θα έβγαζα και πολύ άκρη…

Επι τη ευκαιρία, σκέφτομαι στο κοντινό μέλλον να επενδύσω σε κατι μεγαλύτερο, ίσως 240 λίτρα, αλλά θα ανοίξω ένα θέμα για αυτό, ώστε να μην μπερδεύουμε τα πράματα.

Σας ευχαριστώ, και εύχομαι σε όλους καλή μέρα.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΑΝΩΛΗ ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΤΟΝ ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΙ)ΠΕΡΙ ΦΥΤΩΝ.ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΕΧΩ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΙΕΣ ΣΟΥ .ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΣΙΤΕ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ ΣΟΥ.ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 2 ΣΕΛΙΔΕΣ.

1)www.tropica.com (ΕΔΩ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ)

2)www.istellas.gr(ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ)

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Αν μένεις Βρυξέλλες, τότε με μερικές σοκολάτες από γνωστό κατάστημα στην Sablon μέχρι και κλαδέματα σου στέλνω...

Για να σε βοηθήσουμε χρειαζόμαστε watt και είδος λάμπας, ώρες φωτισμού, μετρήσεις νερού...

Κάνε και μία περιήγηση στο www.tropika.de και βλέπουμε.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

STEFPLAK , το ενυδρείο που έχει στην πρώτη σελίδα το www.tropica.com, είναι η προσωποποίηση της τελειότητας!

Και τα δύο sites που προτείνεις είναι τοπ, ρίχνομαι αμέσως στη μελέτη!

Θεόφιλε, ας το καταφέρω να το κάνω κήπο, και από σοκολάτες……

Watt, είδος λάμπας κτλ. Στέλνω αύριο, βλέπεις τώρα που ήρθα, τα μικρά κοιμούνται.

Ε, να μην τα ανησυχήσω.

Για το tropika.de, δεν το βλέπω…

Από γερμανικά οι γνώσεις μου είναι χειρότερες και από αυτές των ενυδρείων, οπότε καταλαβαίνεις. :welcome:

Κάτι σε γαλλικό ίσως :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετά εύκολα φυτά που μπορούν να αναπτυχθούν στο ενυδρείο σου χωρίς τίποτε άλλο, παρά μόνον με λίγη (τσιγγούνικη λίπανση).

Crinum natans, Crinum thaianum

Vallisneria americana, asiatica και spiralis.

Sagittaria platyphylla

Echinodorus amazonicus και bleheri.

Ολες οι Cryptocorynes.

Ολες οι Αnubias. Μπορουμε να τις δεσουμε και σε πετρες ή ξυλα.

Microsorium pteropus (java fern). Μπορουμε να την δεσουμε και σε πέτρες ή ξυλα.

Vesicularia dubyana (java moss). Πρεπει να δεθει σε πετρα η ξυλο.

Ceratophyllum demersum (hornwort). Ρουφήχτρα στην κυριολεξια νιτρικων και αλλων θρεπτικων.

Limnophila sessiliflora, Bacopa monnieri, Egeria densa, Hygrophila difformis (ντοματια), Hygrophila polysperma (προτείνω να μπει οπωσδήποτε, μεγαλώνει γρήγορα και είναι δείκτης τησ κατάστασης του ενυδρείου από πλευράς θρεπτικών συστατικών), Hygrophila corumbosa.

και να βρεις εικόνες, περιγραφές και στοιχεία για τα παραπάνω φυτά.

Σε γενικές γραμμές μπορείς να κάνεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο με επιλογές από αυτά τα φυτά. Αν πάλι σου αρέσουν τα κόκκινα φυτά, θα πας σε περισσότερο φωτισμό, CO2, και λιπάσματα. Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με τα παραπάνω, κάνε μια επιλογή και πες μας. Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος είσαι; η δομή;

Να σαι καλά βρε Θοδωρή, ρίχνω αμέσως αναζητήσεις στον γκούγκολα για τα ονόματα που δίνεις, ώστε να έχω και φωτογραφική παρουσίαση.

Και όλα αυτά χωρίς λιπάσματα και απαιτήσεις CO2 ;

Αν προλάβω αύριο θα πεταχτώ στο μαγαζί να δω τι έχουν από αυτά.

Μια συγκεκριμένη πρόταση για το τσιγγούνικο λίπασμα;

Όχι τίποτα άλλο, γιατί όταν πας ρωτώντας και δεν ξέρεις, σου πασάρουνε και ότι να ναι(οχι ολοι ευτυχώς).

Link to comment
Share on other sites

Είναι από παλαιότερο ποστ μου που το βρήκα και το αντέγραψα. Από λίπανση πάρε το flourish της Seachem (όχι το flourish excel, το flourish σκέτο). Ρίχνε το 1/3 της συνιστώμενης εβδομαδιαίας δόσης και αυτό σπασμένο στα δύο, 2 φορές την εβδομάδα, δξλαδή το 1/6 της δόσης κάθε 3 μέρες.

Οι εταιρείες που φτιάχνουν τα λιπάσματα προτείνουν την δοσολογία τους βασισμένες σε full planted ενυδρεία. Αν αναλογιστείς ότι θα βάλεις και εύκολα φυτά, χρειάζεσαι πολύ μειωμένη δόση.

Link to comment
Share on other sites

OK

Αύριο ή το Σάββατο θα δώσω ένα τέρμα στην αγωνία μου.

Και μια παράλειψη από μέρους μου(τώρα που μελετούσα κάτι άλλα ποστ σχετικού περιεχομένου, το σκέφτηκα), έχω την υποψία πως υπάρχουν άλγες.

Ένα ένα, και με το τσιγκέλι τα βγάζω..

Είχα κάτι πράσινες σε μεγάλη επιφάνεια αλλά λίγο λίγο τις ξέκανα.

Τώρα υπάρχουν κατά περιοχές μερικές καφετιές.

Μήπως τελικά το λίπασμα βλάψει;

Θα δώσω τιμές φωτισμού αύριο, γιατί νομίζω παίζει και αυτό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Μανώλη στο site της tropica μπορείς να βρεις πληροφορίες για πολύ μεγάλη ποικιλία φυτών (και φυσικά δεν είναι μόνο στα γερμανικά!!!).

Και εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με φυτά χαμηλών απαιτήσεων και σιγά σιγά πας σε πιο δύσκολα φυτά. Εκεί θα χρειαστείς Co2 και σχετικά υψηλό φωτισμό. Για είδη όπως vallisneria, cryptys, anubias, hydrophilas, echinodorus (θες και άλλα?) σου φθάνουν 0.5w/lt. Ένα πολύ χρήσιμο site είναι του Τάκη του Τσάμη (γη και ύδωρ). Κάνε ένα search στο google και θα το βρεις...

Από άλγες υπάρχουν πολλά είδη. Αν μπορείς περιέγραψε αυτήν που έχεις (χρώμα: μαύρη, καφέ, πράσινη, υφή: σαν τρίχες, κλπ.). Οι άλγες οφείλονται στο γεγονός ότι κάποια από τις τρεις παραμέτρους (φως, CO2, θρεπτικά συστατικά) βρίσκονται σε ανισσοροπία.

Τέλος θα πρότεινα όταν θα στήσεις καινούργιο ενυδρείο με σκοπό να το κάνεις φυτεμένο να βάλεις υπόστρωμα (εγώ έχω χρησιμοποιήσει της Sera Floredepot).

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έτοιμες οι μετρήσεις, και τα λοιπά χαρακτηριστικά.

Τα παραθέτω αμέσως.

Η λάμπα είναι : Sera plant color , 4900 kelvin , 25 Watt , 75 cm

Ανάβει από τις 10 το πρωί, έως 9 το βράδυ.

Οι μετρήσεις του νερού τώρα :

PH=7.5

NO2= <0.1mg /lit

GH=17

Θερμοκρασία 25 βαθμούς.

Tα τεστ τα έκανα με υγρά μάρκας sera, τα οποία τα έχω κάτι χρονάκια….

Οι άλγες είναι καφετιές, πολύ κοντές σαν χνούδι αραιό, πάνω στα φύλλα των φυτών, και ένα λίγο πιο σκούρο και παχύτερο-πυκνότερο χνούδι πάνω σε μια πέτρα που υπάρχει στο ενυδρείο από το στήσιμο του.

Link to comment
Share on other sites

Με μία λάμπα ακόμα στα 25w και με diy co2 θα δεις μεγάλη διαφορά.

Επίσης προτείνω να πετάξεις τα τεστ και να πάρεις καινούργια για να είσαι σίγουρος ότι μετράς σωστά. Επίσης πάρε και τεστ ΚΗ, Αμμωνία, και ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Tα τεστ τα έκανα με υγρά μάρκας sera, τα οποία τα έχω κάτι χρονάκια….

13923[/snapback]

Απλά δες τις ημερομηνίες λήξεως στα τεστ για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Με μία λάμπα ακόμα στα 25w και με diy co2 θα δεις μεγάλη διαφορά.

Επίσης προτείνω να πετάξεις τα τεστ και να πάρεις καινούργια για να είσαι σίγουρος ότι μετράς σωστά. Επίσης πάρε και τεστ ΚΗ, Αμμωνία, και ΝΟ3.

13924[/snapback]

Καλά να έβαζα μια δεύτερη λάμπα, αλλά πως και που, δεν υπάρχει χώρος.

Τέλος πάντων, θα αρκεστώ στα υπάρχοντα για την ώρα, μιας και μάλλον θα περάσω σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Τελικά αγόρασα και καινούρια τέστ, να μην είμαι μέσα στην αμφιβολία :rockon:

Παραθέτω τις ενδείξεις, και αν δείτε κάτι επικύνδυνο φωνάξτε :welcome:

PH= 7.5

GH= 23

KH= 9

NO2= <0.3 m/l

NH4/NH3= 0 mg/l

Καλά πάω;

Για τις άλγες καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ειπες τα νιτρικα.

Πιστευω με μια αλλαγη θα μηδενιστουν και τα νιτρωδη.

Τελικά αγόρασα και καινούρια τέστ

Τι τεστ πηρες?

Για τις άλγες καμια ιδέα;
Οι άλγες οφείλονται στο γεγονός ότι κάποια από τις τρεις παραμέτρους (φως, CO2, θρεπτικά συστατικά) βρίσκονται σε ανισσοροπία.

Προς το παρον μπορεις να την καθαριζεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά δεν πρόλαβα να τα τεστάρω, έφευγα για τη δουλειά και έμεινα στα ΝΟ2 :rockon:

Αυριο θα ολοκληρώσω τις μετρήσεις.

Παντως για αλλαγή νερού που λες, μολις χτες άλλαξα 15 λίτρα...

Το τεστ είναι ένα(μαγικό)βαλιτσάκι της sera.

Εχει τα πάντα μέσα, εν αναμονή και οι υπολοιπες μετρήσεις.

Την άλγη πως να την καθαρήσω; με ένα σφουγκαράκι ίσως; είναι πολύ μικρη.

Οσο για το λόγο της εμφάνισης της, μπορούμε να βρούμε σε ποιον απο τους τρεις παράγοντες οφείλεται, για να προχωρήσουμε και στην κατάλληλη θεραπεία;

Έγινε επεξεργασία - Manolis
Link to comment
Share on other sites

Η καφέ άλγη που λες οφείλεται μάλλον σε κακό-χαμηλό φωτισμό. Μέχρι να αυξήσεις το φωτισμό καθαρισέ την με μαγνήτη ή σφουγγάρι καθαρό αν είναι στο τζάμι ή ρούφα την με το σωλήνα που αλλάζεις το νερό. Επίσης κάνε και συχνότερες και μεγαλύτερες αλλαγές νερού.

Θα μπορούσες να προσθέσεις και κάποιο αλγοφάγο ψάρι για να την περιορίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, πάλι ο φωτισμός.

Θα ρωτήσω αν έχουν ισχυρότερες λάμπες για να αλλάξω.

Πάντως δύσκολα να καθαρίσω τις αλγες, δεν είναι στα τζάμια, αλλά στα φύλλα από τα φυτά.

Και είναι και μικροσκοπικές, φοβάμαι μην κάνω ζημιά στα φύλλα.

Λες να πάρω κάποιο αλγοφάγο ψάρι ε;

Κάτι συγκεκριμένο;

Αλλά από την άλλη, αν τελικά καθαρίσει τα πάντα και δεν βρίσκει τίποτα άλλο να φάει, μήπως το ρίξει στα φυτά;

Έχω ήδη το δαγκάνα που μου τα έχει ταράξει…

Μιλάμε για φαινόμενο όμως, έχει αλλάξει δέρμα τρεις φορές μέσα σε 15 μέρες και έχει γίνει τεράστιος.

Περισσότερο για μικρό αστακό μοιάζει παρά με καραβίδα.

Το έβαλα πάντως σε δίαιτα γιατί αν συνεχίσει έτσι…..

Μέτρησα και το ΝΟ3, μισή ώρα μου πήρε.

Κάθε φορά έπρεπε να αραιώνω το δείγμα, μέχρι που έφτασα στα 2 ml+ 18 ml καθαρό διάλυμα που υπήρχε στο κιτ.

Αποτέλεσμα/ NO3= 50mg/l

Πολύ ανεβασμένο ή μου φαίνεται;

Πρέπει να λάβω μέτρα;

Α, χτες πρόσθεσα και μερικά φυτάκια, θα βάλω φωτογραφίες το βραδάκι γιατί τώρα πρέπει να φύγω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δύσκολα να καθαρίσω τις αλγες, δεν είναι στα τζάμια, αλλά στα φύλλα από τα φυτά.

Και είναι και μικροσκοπικές, φοβάμαι μην κάνω ζημιά στα φύλλα.

Λες να πάρω κάποιο αλγοφάγο ψάρι ε;

Κάτι συγκεκριμένο;

Αν βάλεις μερικά Otocinclus affinis θα σου καθαρίσουν την καφέ άλγη απο τα φύλλα.

Κάνε μια αλλαγή νερού τις τάξης του 50% και θα πέσουν τα νιτρικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε :rockon:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αύριο Σάββατο, γενική καθαριότητα, και βάζω και ένα ζευγαράκι οτο, μιας και ποτέ δεν έβλαψαν κανέναν :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα το κόσμημα σήμερα.

Ένα Aqua ellite στα 240 λίτρα, 120*40*50.

Τιμή 450 +200 το έπιπλο.

Διαθέτει εσωτερικό φίλτρο(για την ώρα θα αρκεστώ σε αυτό), στο οποίο έβαλα με τη σειρά ένα στρώμα biopur forte(είναι αυτό νομίζω που λέτε μακαρονάκι), ένα στρώμα phosvec granulat(και τα 2 της sera), μια μικρή ποσότητα ενεργού άνθρακα, τον υαλοβάμβακα από το παλιό μου ενυδρείο για να μεταφέρω τα χρήσιμα βακτηρίδια ?, και ένα κομμάτι από το μπλε σφουγγαράκι για να κρατάει τα χοντρά υπολείμματα.

Όλα αυτά κατόπιν καθοδήγησης του πωλητή (ελπίζω να μη με φόρτωσε με άσχετα-άχρηστα πράματα).

Στην ίδια βάση και κατόπιν συμβουλής του, έβαλα για υπόστρωμα 9.5 Kgr DEPONIT-MIX 200 , της Dennerle, το οποίο υποστήριξε πως είναι το καλύτερο! , το ελπίζω.

40 Kg σκουρόχρωμο χαλικάκι 1-2mm, τα οποία συνολικά δίνουν μπροστά ένα πάχος 6-7 πόντους, και πίσω 9-10.

25 λίτρα νερού από το παλιό ενυδρείο.

Το θερμαντικό σώμα είναι 250 watt, και η αντλία νερού δίνει 900 lit/h max.

Πάντως στα μελλοντικά σχέδια είναι η τοποθέτηση ενός εξωτερικού, όπως και η τοποθέτηση έξτρα λαμπών, μιας και από τη μάνα τους υπάρχουν μόνο 2 των 30 watt έκαστη.

Έβαλα και δυο ξυλόριζες(νομίζω πως έχουν κάποιο ειδικό όνομα αλλά δεν το θυμάμαι), αλλά συμβαίνει ένα παράξενο φαινόμενο, και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Οι ρίζες επιπλέουν!

Κανονικά δεν θα έπρεπε να βυθιστούν αμέσως;

Η πρέπει πρώτα να ποτίσουν για κάποιες ώρες.

Αν δεν είναι φυσιολογικό να τις πάω πίσω και να πάρω άλλες.

Έριξα και τρία φυτούλια και, ναι έριξα και μερικά ψάρια.

Συμβουλή και αυτή του καταστηματάρχη.

Μου εξήγησε πως για να μπορέσουν οι αποικίες των βακτηριδίων να εγκατασταθούν σωστά, χρειάζονται τα κατάλοιπα που προσφέρουν μόνο τα ψάρια.

Άρα η παρουσία τους είναι απαραίτητη.

Έβαλα συγκεκριμένα μέσα(πάντα από το παλιό ενυδρείο), την καραβίδα, μπας και μου αφήσει ήσυχα και τα φυτά στο άλλο, ένα ενήλικο Pleco, ένα μπάρμπους που μου είχε απομείνει εκεί, και τρία κίτρινα καρντιναλς αν δεν κάνω λάθος.

Νομίζετε ότι θα την βγάλουν καθαρή στο νέο περιβάλλον, ή καλύτερα να τα επιστρέψω στο παλιό τους σπίτι;

Σύντομα θα ανεβάσω και φωτό.

Και κάτι ακόμα.

Ρώτησα για τα Otocinclus affinis, και μου είπαν ότι αυτή την περίοδο δεν υπάρχουν ??

Αληθεύει αυτό, ή να ρωτήσω και αλλού;

Ευχαριστώ, και καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.

Γιάννης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα το κόσμημα σήμερα.

Ένα Aqua ellite στα 240 λίτρα, 120*40*50.

Τιμή 450 +200 το έπιπλο.

Γιάννη καλορίζικο και με το καλό να φιλοξενήσεις πολλά και υγιή ψαράκια :rockon: .

Διαθέτει εσωτερικό φίλτρο(για την ώρα θα αρκεστώ σε αυτό), στο οποίο έβαλα με τη σειρά ένα στρώμα biopur forte(είναι αυτό νομίζω που λέτε μακαρονάκι), ένα στρώμα phosvec granulat(και τα 2 της sera), μια μικρή ποσότητα ενεργού άνθρακα, τον υαλοβάμβακα από το παλιό μου ενυδρείο για να μεταφέρω τα χρήσιμα βακτηρίδια ?, και ένα κομμάτι από το μπλε σφουγγαράκι για να κρατάει τα χοντρά υπολείμματα.

Όλα αυτά κατόπιν καθοδήγησης του πωλητή (ελπίζω να μη με φόρτωσε με άσχετα-άχρηστα πράματα).

Από τα υλικά που σου πρότεινε να βάλεις δεν βλέπω λόγο ύπαρξης του phosvec. Αυτό το χρησιμοποιούμε προκειμένου να κατεβάσουμε τα αυξημένα φωσφορικά ή να προλάβουμε την αύξησή τους. Γεγονός το οποίο δεν μας απασχολεί σε πρώτη φάση και δεν είναι κάτι τόσο επικίνδυνο για τα ψάρια μας. Στη φάση που βρίσκεσαι τώρα είναι πολύ σημαντικό να δώσουμε στο σύστημα χώρο και υλικό για να αναπτυχθούν βακτηρίδια. Από τα υλικά που έβαλες, μόνο το σφουγγάρι (κατά προτίμηση σε μεγάλη ποσότητα) μπορεί να βοηθήσει και πολύ λιγότερο ο υαλοβάμβακας. Ένα πολύ καλό υλικό για την δημιουργία αποικιών βακτηριδίων είναι το Substrat Pro της EHEIM. Υπάρχουν και άλλα βέβαια. **** Sorry και το biopur forte την ίδια δουλειά κάνει, λάθος μου ***.

Το γεγονός ότι χρησιμοποίησες 25λτ από το παλιό ενυδρείο και τον υαλοβάμβακα με λίγο μπλε σφουγγάρι, μπορεί να αργήσει λίγο το «στρώσιμο» του ενυδρείου σου. Ίσως είναι μικρή ποσότητα μπολιάσματος.

Δεν αναφέρεις κάπου γα τεστ νερού(ΝΗ3/ΝΗ4 Αμμωνία ,Νο2 Νιτρώδη, Νο3 Νιτρικά, ΡΗ, ΚΗ). Έχεις κάτι από αυτά; Πολύ χρήσιμα για να παρακολουθείς την εξέλιξη του στρωσίματος του ενυδρείου.

Έβαλα και δυο ξυλόριζες(νομίζω πως έχουν κάποιο ειδικό όνομα αλλά δεν το θυμάμαι), αλλά συμβαίνει ένα παράξενο φαινόμενο, και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Οι ρίζες επιπλέουν!

Κανονικά δεν θα έπρεπε να βυθιστούν αμέσως;

Η πρέπει πρώτα να ποτίσουν για κάποιες ώρες.

Αν δεν είναι φυσιολογικό να τις πάω πίσω και να πάρω άλλες.

Συνήθως οι ρίζες που κατεβαίνουν σχεδόν αμέσως στο βυθό είναι οι mopani. Οι δικές σου μπορεί να είναι Driftwood ή κάποιο άλλο είδος, οι οποίες θέλουν αρκετές μέρες μέχρι να ποτίσουν και να βαρύνουν. Σε όλες τις περιπτώσεις συνηθίζουμε να βράζουμε τα ξύλα, προκειμένου να τα απολυμάνουμε, να βγάλουν ένα κίτρινο χρώμα (τανίνες) που αφήνουν στο νερό του ενυδρείου (μετά από 1-1,2 μήνες καθαρίζει τελείως) και για να ποτίσουν πιο γρήγορα νερό.

Έριξα και τρία φυτούλια και, ναι έριξα και μερικά ψάρια.

Συμβουλή και αυτή του καταστηματάρχη.

Μου εξήγησε πως για να μπορέσουν οι αποικίες των βακτηριδίων να εγκατασταθούν σωστά, χρειάζονται τα κατάλοιπα που προσφέρουν μόνο τα ψάρια.

 

Άρα η παρουσία τους είναι απαραίτητη.

Νομίζετε ότι θα την βγάλουν καθαρή στο νέο περιβάλλον, ή καλύτερα να τα επιστρέψω στο παλιό τους σπίτι;

Αυτή είναι μία από τις μεθόδους «στρωσίματος» αλλά καλό είναι να αποφεύγεται γιατί ταλαιπωρεί τα ψάρια με δυσάρεστες πολλές φορές συνέπειες. Θα σου πρότεινα να τα επιστρέψεις στο παλιό τους σπίτι μέχρι να κάνεις μετρήσεις με τα παραπάνω τεστ και να βεβαιωθείς ότι τουλάχιστον ΝΗ3/ΝΗ4 Αμμωνία και Νο2 Νιτρώδη είναι σχεδόν 0. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να βάλεις σταδιακά τα ψάρια στο νέο τους σπίτι με ασφάλεια.

Ελπίζω να μη σε απογοήτευσα. Καταλαβαίνω ότι όλα αυτά έγιναν από ενθουσιασμό. Την έχουμε πατήσει σχεδόν όλοι.

Σε αυτή τη φάση που είσαι, προσπάθησε να κάνεις τις παραπάνω μετρήσεις για να δεις που βρίσκεσαι, μη βάλεις τα ψάρια ακόμα στο νέο ενυδρείο, διάβασε λίγο για το «στρώσιμο» ΕΔΩ ,

και για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε :welcome: .

Έγινε επεξεργασία - Saridakis
Link to comment
Share on other sites

Otocinclus affinis ειδα εχτές στην Αβυσσο

14430[/snapback]

Χμμ. Μάλιστα.

Να ρωτήσω και αλλού δηλαδή για τα Otocinclus affinis.

Γιάννη καλορίζικο και με το καλό να φιλοξενήσεις πολλά και υγιή ψαράκια wootwoot.gif .

Saridakis σ’ ευχαριστώ, πολλά ψάρια και πολλά φυτά, το όνειρο μου.

Για το phosvec πιστεύεις πως είναι καλύτερα να το βγάλω, ή αφού μπήκε που μπήκε, να το αφήσω όπως έχει;

Τις μετρήσεις θα τις κάνω αύριο και θα τις ανεβάσω εδώ για να μου πείτε και τη γνώμη σας.

Για τις ρίζες το είχα διαβάσει, αλλά με το μέγεθος που έχουν δεν υπάρχει περ΄πτωση να βρώ σκεύος για να τις βράσω…

Έτσι τις έπλυνα απλά όσο καλύτερα μπορούσα, και τις βούτηξα.

Το κίτρινο χρώμα που ίσως βγάλουν δε με στεναχωράει και τόσο, αλλά το γεγονός ότι επιπλέουν, και μάλιστα η μια από τις 2 με μεγάλη δύναμη, με ανησυχεί!

Νομίζετε ότι κάποια στιγμή θα κατέβουν;

Όσο για τα ψαράκια που έριξα αμέσως, δεν με απογοήτευσες.

Είχα μια υποψία ότι δεν ήταν και τόσο λογικό, αλλά και ο άλλος με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τέλος πάντων.

Θα κάνω τις μετρήσεις που είπαμε αύριο και αν είναι σε επικίνδυνο επίπεδο τα βγάζω αμέσως!

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι υπάρχουν και προϊόντα στην αγορά που δημιουργούν βακτηρίδια αμέσως.

Αληθεύει αυτό, και αν ναι, πιο είναι αυτό το προϊόν;

Ευχαριστώ και πάλι όλους σα για τη βοήθεια που προσφέρετε.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Χμμ. Μάλιστα.

Να ρωτήσω και αλλού δηλαδή για τα Otocinclus affinis.

Saridakis σ’ ευχαριστώ, πολλά ψάρια και πολλά φυτά, το όνειρο μου.

Για το phosvec πιστεύεις πως είναι καλύτερα να το βγάλω, ή αφού μπήκε που μπήκε, να το αφήσω όπως έχει;

Τις μετρήσεις θα τις κάνω αύριο και θα τις ανεβάσω εδώ για να μου πείτε και τη γνώμη σας.

Θα μπορούσες να το βγάλεις και να το χρησιμοποιήσεις όταν θα υπάρξει ανάγκη και να προσθέσεις περισσότερα υλικά για βακτηρίδια (πχ και άλλο σφουγγάρι) αλλά δεν ξέρω εάν μπορεί να στεγνώσει και να ξαναχρησιμοποιηθεί μετά χωρίς να χάσει τις ιδιότητές του. Εάν μπορεί να μας απαντήσει κάποιος σε αυτό με σιγουριά, θα πρότεινα να το βγάλεις.

Για τις ρίζες το είχα διαβάσει, αλλά με το μέγεθος που έχουν δεν υπάρχει περ΄πτωση να βρώ σκεύος για να τις βράσω…

Έτσι τις έπλυνα απλά όσο καλύτερα μπορούσα, και τις βούτηξα.

Το κίτρινο χρώμα που ίσως βγάλουν δε με στεναχωράει και τόσο, αλλά το γεγονός ότι επιπλέουν, και μάλιστα η μια από τις 2 με μεγάλη δύναμη, με ανησυχεί!

Νομίζετε ότι κάποια στιγμή θα κατέβουν;

Χρησιμοποιώ driftwood γιατί μου αρέσουν περισσότερο. Την πρώτη φορά έκανε περίπου 15 ημέρες, την δεύτερη παραπάνω από 1.5 μήνα λόγω του ότι το ενυδρείο ήταν πιο ρηχό. Και στις δύο περιπτώσεις, με πατέντες , χρησιμοποιώντας πλαστικούς σωλήνες (πχ spry bar) τα κρατούσα στο βυθό. Θα σου πρότεινα κάτι παρόμοιο

Όσο για τα ψαράκια που έριξα αμέσως, δεν με απογοήτευσες.

Είχα μια υποψία ότι δεν ήταν και τόσο λογικό, αλλά και ο άλλος με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τέλος πάντων.

Θα κάνω τις μετρήσεις που είπαμε αύριο και αν είναι σε επικίνδυνο επίπεδο τα βγάζω αμέσως!

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι υπάρχουν και προϊόντα στην αγορά που δημιουργούν βακτηρίδια αμέσως.

Αληθεύει αυτό, και αν ναι, πιο είναι αυτό το προϊόν;

Υπάρχουν διάφορα προϊόντα τέτοιου τύπου, για παράδειγμα Denitrol της JBL ή το StessZyme της aquarium pharmaceutical τα οποία χρησιμοποιούνται και σε «στρωμένα» ενυδρεία για να διατηρούν τη επαρκή ποσότητα βακτηριδίων. Αυτό που κάνουν είναι σε νέα ενυδρεία και σε συγκεκριμένη δοσολογία ,να επιταχύνουν την δημιουργία βακτηριδίων. Παρ΄ όλα αυτά καλό θα ήταν να παρακολουθείς την εξέλιξη του «στρωσίματος». Μην επαναπαυτείς σε αυτά.

Έγινε επεξεργασία - Saridakis
Link to comment
Share on other sites

Κώστα σ' ευχαριστώ για το χρόνο και τις συμβουλές.

Το phosvec τελικά μάλλον θα το αφήσω αφού φαντάζομαι αν βγει δεν θα μπορέσει να ξαναχρησιμοποιηθεί.

Ένα σφουγγάρι ίσως το χωράει ακόμα, μιας και υπάρχει λίγος κενός χώρος.

Θα ρίξω και καλού κακού ένα από τα προϊόντα που βοηθούν στα βακτηρίδια, κακό δεν θα κάνει.

Για τις ρίζες που λες δεν ξέρω αν είναι dreeftwood ή κάτι άλλο, ανεβάζω μια φωτογραφία να δείτε και το ενυδρείο, και αν κανείς αναγνωρίσει τι είναι μας το λέει.

Πάντως αν θέλουν τόσο καιρό να στρώσουν θα πρέπει οπωσδήποτε να εφαρμόσω κάποια πατέντα.

Θα τις δέσω σε καμιά πέτρα ίσως…

post-826-1142114774_thumb.jpg

post-826-1142114802_thumb.jpg

post-826-1142115167_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Manolis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...