Jump to content

Αναστήστε τα φυτά!!


Recommended Posts

Κώστα σ' ευχαριστώ για το χρόνο και τις συμβουλές.

Το phosvec τελικά μάλλον θα το αφήσω αφού φαντάζομαι αν βγει δεν θα μπορέσει να ξαναχρησιμοποιηθεί.

Ένα σφουγγάρι ίσως το χωράει ακόμα, μιας και υπάρχει λίγος κενός χώρος.

Ok. Πρόσεξε να μην είναι πολύ πιεσμένα τα σφουγγάρια και εμποδίζουν τη ροή του νερού. Η στάθμη του νερού και στους τρεις θαλάμους θα πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος. Στο λεω γιατί την πάτησα.

Θα ρίξω και καλού κακού ένα από τα προϊόντα που βοηθούν στα βακτηρίδια, κακό δεν θα κάνει.

Για τις ρίζες που λες δεν ξέρω αν είναι dreeftwood ή κάτι άλλο, ανεβάζω μια φωτογραφία να δείτε και το ενυδρείο, και αν κανείς αναγνωρίσει τι είναι μας το λεει.

Πάντως αν θέλουν τόσο καιρό να στρώσουν θα πρέπει οπωσδήποτε να εφαρμόσω κάποια πατέντα.

Θα τις δέσω σε καμιά πέτρα ίσως…

Τα ξύλα σου είναι Mangrove. Πολύ ωραία. Θα χρειασθείς μάλλον αρκετό χρόνο. Δεν νομίζω να μπορέσει η πέτρα να το κρατήσει κάτω. Είναι μεγάλη η άνωση. Ελπίζω να εννοείς πέτρα ενυδρείου και όχι καμιά άσχετη και σου κουβαλήσει τίποτα «ανεπιθύμητους επισκέπτες» στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, και εγώ την είχα πάθει στο προηγούμενο ενυδρείο.

Οπότε μάθημα-πάθημα :rockon:

Δηλαδή όταν λέμε αρκετό καιρό σε τι κλίμακα να υπολογίζω, 5-10-20-50 μερες;

Γιατί όπως είπες και εσύ, ειδικά μάλιστα στην αριστερή ρίζα, η άνωση είναι πολύ μεγάλη.

Αποκλείεται να την κρατήσει πέτρα λογικών διαστάσεων, την άλλη κάπως τη βολεύω.

Οσο για τις πέτρες φυσιολογικά κάνουν για τη δουλειά αυτή εφόσον τις πουλάνε σ αυτά τα μαγαζιά, ή μήπως πρέπει να χουμε το νου μας;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα όλες τις μετρήσεις που διαθέτω, και τις παραθέτω εδώ.

PH=7.5

GH=14(με GH βρύσης στο 19)

KH=11

NH4/NH3=1mg/l

NO2=<0,3 mg/l

NO3=40 mg/l

PO4=2mg/l

Fe=0 mg/l

Cu=0 mg/l

(στο βιβλιαράκι οδηγιών που είχε το βαλιτσάκι των τεστ, ανέφερε και τις οδηγίες για τεστ CO2, αλλά πουθενά δεν είδα τα υλικά αυτά, δεν είναι παράξενο; )

Πέρα απο το Fe που νομίζω είναι λίγο,τι πρέπει να προσθέσω; και δεν είναι περίεργο μιας και έβαλα υπόστρωμα για αυτή τη δουλειά; υπάρχει κάτι άλλο ανησυχητικό;

Τα 6 ψαράκια που έχω ρίξει να τα αφήσω ή να τα βάλω πάλι στο παλιό ενυδρείο;

Να πω ακόμα πως έριξα ένα μπουκαλάκι Abil της Avecom(μονο αυτό είχαν)για την ανάπτυξη των βακτηριδίων, και ακόμα έβαλα και άλλο ένα κομμάτι υαλοβάμβακα απο το παλιό φίλτρο γεμάτο με λάσπη βακτηριδίων.

Τις ρίζες τελικά τίς έδεσα με πέτρες για να κάτσουν στον βυθό, μέχρι να βαρύνουν αρκετά ώστε να κρατιούνται μόνες τους.

Εβαλα και λίγα φυτά απο αυτά που μου είχατε προτείνει, Vallisneria ,Ceratophyllum demersum, Echinodorus bleheri, Microsorium pteropus , και μια πέτρα απο το παλιό ενυδρείο γεμάτη με java moss.

Επόμενο βήμα;

post-826-1142173127_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ανησυχητικό είναι NH4/NH3=1mg/l !!!

Αλλαγή 50% άμεσα ή να μεταφέρεις άμεσα επίσης τα ψαράκια στο στρωμένο ενυδρείο. Αν τα μεταφέρεις συνέχισε το στρώσιμο με αμμωνία και βακτηρίδια, αλλιώς πρέπει ανά δύο-τρείς μέρες να κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού.

Το CO2 το μετράς με τον πίνακα αντιστοίχισης pH-KH. Συνήθως υπάρχει στη συσκευασία.

Το Microsorium pteropus μην το φυτέψεις δέσε το πάνω σε μία ρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα όλες τις μετρήσεις που διαθέτω, και τις παραθέτω εδώ.

PH=7.5

GH=14(με GH βρύσης στο 19)

KH=11

NH4/NH3=1mg/l

NO2=<0,3 mg/l

NO3=40 mg/l

PO4=2mg/l

Fe=0 mg/l

Cu=0 mg/l

Γιάννη καλησπέρα και πάλι.

Όπως σου γράφει και Μιχάλης «Το ανησυχητικό είναι NH4/NH3=1mg/l !!!». Αυτό δείχνει ότι το ενυδρείο δεν έχει στρώσει ακόμα. Η αμμωνία μπορεί να προκαλέσει σοβαρές βλάβες στα βράγχια των ψαριών ακόμα και σε μικρές ποσότητες. Θα πρότεινα να ακολουθήσεις τη συμβουλή του Μιχάλη.

Το συγκεκριμένο φάρμακο δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά διάβασα στο site της εταιρίας ότι επιτυγχάνει το «στρώσιμο» σε δύο μέρες. Εγώ δεν θα επαναπαυόμουν. Κάνε την αλλαγή νερού για να κατεβεί η αμμωνία περίμενε 24 ώρες, κάνε πάλι μέτρηση να δεις εάν έχει δουλέψει το Abil. Εάν όχι ξεκίνα να προσθέτεις αμμωνία. Την σωστή δοσολογία θα τη βρεις στο post που σου έδωσα και προηγουμένος (ΕΔΩ).

(στο βιβλιαράκι οδηγιών που είχε το βαλιτσάκι των τεστ, ανέφερε και τις οδηγίες για τεστ CO2, αλλά πουθενά δεν είδα τα υλικά αυτά, δεν είναι παράξενο; )

Για τον τρόπο υπολογισμού του Co2 δες ΕΔΩ

Πέρα απο το Fe που νομίζω είναι λίγο,τι πρέπει να προσθέσω; και δεν είναι περίεργο μιας και έβαλα υπόστρωμα για αυτή τη δουλειά; υπάρχει κάτι άλλο ανησυχητικό;

Όσων αφορά στο Fe, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς ιδιέτερα ακόμα, μιας και έχεις λίγα και όχι ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά. Ένα γενικό λίπασμα σαν το Flurish της seachem θα σε κάλυπτε σε αυτό το στάδιο.

Τις ρίζες τελικά τίς έδεσα με πέτρες για να κάτσουν στον βυθό, μέχρι να βαρύνουν αρκετά ώστε να κρατιούνται μόνες τους.

Εβαλα και λίγα φυτά απο αυτά που μου είχατε προτείνει, Vallisneria ,Ceratophyllum demersum, Echinodorus  bleheri, Microsorium pteropus , και μια πέτρα απο το παλιό ενυδρείο γεμάτη με java moss.

Οκ με τις πέτρες. Υπολόγιζε πάνω από 15 ημέρες για να είναι οκ τα ξύλα.

Επόμενο βήμα;

Υπομονή. Ολοκλήρωση του στρωσίματος. Λίγη αναμονή να ισορροπήσει το σύστημα με μετά σταδιακά και λίγα-λίγα φυτά και ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, Κώστα καλησπέρα, και ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας.

Μόλις διάβασα το μήνυμα, έκλεισα τον υπολογιστή και άλλαξα αμέσως το μισό νερό όπως με συμβουλέψατε.

Ελπίζω αυτό να βοηθήσει την κατάσταση.

Αύριο θα έχω και τις καινούριες μετρήσεις για να δούμε που βρισκόμαστε.

Μιχάλη, θα συνεχίσω τις αλλαγές στο ρυθμό που λες.

Και μια ερώτηση πάνω σ΄αυτό.

Μπορώ να γεμίζω με φρέσκο νερό κατευθείαν από τη βρύση με λαστιχοσωλήνα, και να ρίχνω το αντιχλώριο μέσα στο ενυδρείο, ή δεν είναι καλή τακτική;

Μέχρι τώρα γέμιζα κουβά κουβά, αλλά αρχίζουν να γίνονται πολλά τα λίτρα, και θα με διευκόλυνε πολύ ο παραπάνω τρόπος.

Το Microsorium pteropus το έχω δεμένο πάνω στη ρίζα.

Νομίζω πως οι φωτό δεν είναι και πολύ καθαρές, μάλλον θα ανεβάσω λιγάκι το μέγεθος για να φαίνονται καλύτερα.

Κώστα, στο βιβλιαράκι περίγραφε ένα τρόπο υπολογισμού του CO2 με συγκεκριμένα εργαλεία, τα οποία όμως δεν υπάρχουν στο βαλιτσάκι.

Ίσως να χρησιμοποιούν το ίδιο βιβλιαράκι και σε άλλο κιτ.

Πάντως έκανα τον υπολογισμό βάση της λίστας και νομίζω πως για την ώρα είμαι εντάξει.

Και για το Abil ούτε και εγώ δίνω απόλυτη εμπιστοσύνη.

Καθημερινές μετρήσεις, και αλλαγές νερού!

Για το σίδηρο με παραξένεψε η έλλειψη του, γιατί έχω βάλει 9,5 κιλά υπόστρωμα λιπάσματος.

Δεν θα έπρεπε να δίνει όλα τα απαραίτητα συστατικά; (λέω τώρα εγώ, αλλά μην ξεχνάμε πως είμαι και άσχετος)

Και μια τελευταία ερώτηση για την ώρα.

Η αντλία νερού νομίζω πως γυρίζει πολύ γρήγορα.

Φαίνεται ακόμα και στα φυτά που κουνιούνται από το ρεύμα που δημιουργεί.

Μήπως θα έπρεπε να χαμηλώσω λιγάκι την ταχύτητα ροής, ή αυτό δεν πειράζει;

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, θα συνεχίσω τις αλλαγές στο ρυθμό που λες.

Γιάννη,

Κανονικά κατά την φάση του στρωσίματος, δεν κάνουμε αλλαγές νερού. Στη δική σου περίπτωση, τη στιγμή που έχεις ψάρια μέσα, είναι υποχρεωτικές. Σ’ αυτή τη περίπτωση καλό είναι να συμπληρώσεις και την ανάλογη ποσότητα Abil.

Μπορώ να γεμίζω με φρέσκο νερό κατευθείαν από τη βρύση με λαστιχοσωλήνα, και να ρίχνω το αντιχλώριο μέσα στο ενυδρείο, ή δεν είναι καλή τακτική;

Μέχρι τώρα γέμιζα κουβά κουβά, αλλά αρχίζουν να γίνονται πολλά τα λίτρα, και θα με διευκόλυνε πολύ ο παραπάνω τρόπος.

Σχετικά με τη χρονική στιγμή προσθήκης του αντιχλώριου, έχω ακούσει και τις δύο περιπτώσεις. Άλλοι προσθέτουν στο ενυδρείο τη συνολική ποσότητα που θα χρειαστούν και μετά βάζουν το νερό, και άλλο προετοιμάζουν το νερό σε κουβά και το βάζουν έτοιμο. Ένας παράγοντας που παίζει ρόλο είναι και ο χρόνος που κάνει το αντιχλώριο να δράσει. Δεν νομίζω ότι ένας είναι σωστός και ο άλλος λάθος. Εγώ προτιμώ να προετοιμάζω το νερό όσο ποιο κοντά σε αυτό που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο ή στις τιμές που θέλω να πετύχω (PH KH Θερμοκρασία κλπ). Σε αυτή τη φάση βάζω και αντιχλώριο. Όσο για τα πολλά λίτρα, εγώ κάθε βδομάδα κάνω αλλαγή σε τρία ενυδρεία σύνολο 230 (130+50+50) λίτρα με κουβάδες :rockon: .

Κώστα, στο βιβλιαράκι περίγραφε ένα τρόπο υπολογισμού του CO2 με συγκεκριμένα εργαλεία, τα οποία όμως δεν υπάρχουν στο βαλιτσάκι.

Ίσως να χρησιμοποιούν το ίδιο βιβλιαράκι και σε άλλο κιτ.

Πάντως έκανα τον υπολογισμό βάση της λίστας και νομίζω πως για την ώρα είμαι εντάξει.

Με ΡΗ 7.5 και ΚΗ 11 είσαι γύρω στο 10.4 ppm. Σχετικά χαμηλά, αλλά μη σε απασχολεί πάρα πολύ στην παρούσα φάση με τα συγκεκριμένα φυτά. Απ΄ ότι θυμάμαι ενδιαφερόσουν για CO2. Τότε θα κατεβάσεις λίγο το ΡΗ προκειμένου να έχεις γύρω στα 20ppm και θα είσαι μία χαρά με φυτά μετρίων απαιτήσεων.

Για το σίδηρο με παραξένεψε η έλλειψη του, γιατί έχω βάλει 9,5 κιλά υπόστρωμα λιπάσματος.

Δεν θα έπρεπε να δίνει όλα τα απαραίτητα συστατικά; (λέω τώρα εγώ, αλλά μην ξεχνάμε πως είμαι και άσχετος)

Όσων αφορά στο σίδηρο και τα υπόλοιπα θρεπτικά συστατικά που υπάρχουν στο χώμα τα παίρνουν τα φυτά από τις ρίζες. Ας με διορθώσουν οι παλαιότεροι εάν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι συστατικά από το χώμα δεν διασπόνται – ή εάν ναι λιγότερο – μέσα στο νερό από αυτά στα υγρά λιπασματα.

 

Και μια τελευταία ερώτηση για την ώρα.

Η αντλία νερού νομίζω πως γυρίζει πολύ γρήγορα.

Φαίνεται ακόμα και στα φυτά που κουνιούνται από το ρεύμα που δημιουργεί.

Μήπως θα έπρεπε να χαμηλώσω λιγάκι την ταχύτητα ροής, ή αυτό δεν πειράζει;

900λτ/ώρα είναι κάτι παραπάνω από 4 φορές τα λίτρα σου. Είναι καλή κυκλοφορία. Τώρα εάν νομίζεις ότι ενοχλεί τα ψάρια σου μπορείς να τη μειώσεις λίγο άλλα όχι λιγότερο από 3 φορές τα λίτρα σου. Στη φάση που είσαι μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο καλύτερα άφησε το όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Για το σίδηρο με παραξένεψε η έλλειψη του, γιατί έχω βάλει 9,5 κιλά υπόστρωμα λιπάσματος.

Δεν περιέχουν όλα τα υποστρώματα ικανό ποσοστό σιδήρου.

Την μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε σίδηρο την εχει ο λατερίτης και απο αυτόν βάζουμε με σύννεση, το πολύ 1 κιλό για 250 lt ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη χρονική στιγμή προσθήκης του αντιχλώριου, έχω ακούσει και τις δύο περιπτώσεις. Άλλοι προσθέτουν στο ενυδρείο τη συνολική ποσότητα που θα χρειαστούν και μετά βάζουν το νερό, και άλλο προετοιμάζουν το νερό σε κουβά και το βάζουν έτοιμο. Ένας παράγοντας που παίζει ρόλο είναι και ο χρόνος που κάνει το αντιχλώριο να δράσει. Δεν νομίζω ότι ένας είναι σωστός και ο άλλος λάθος. Εγώ προτιμώ να προετοιμάζω το νερό όσο ποιο κοντά σε αυτό που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο ή στις τιμές που θέλω να  πετύχω (PH KH Θερμοκρασία κλπ). Σε αυτή τη φάση βάζω και αντιχλώριο. Όσο για τα πολλά λίτρα, εγώ κάθε βδομάδα κάνω αλλαγή σε τρία ενυδρεία σύνολο 230 (130+50+50) λίτρα με κουβάδες  :rockon: .

14518[/snapback]

Δηλαδή τι ακριβώς κάνεις για να προετοιμάσεις το νερό όπως θέλεις;

Προσθέτεις νερό ουδέτερο, ή βοηθήματα για κατέβασμα/ανέβεσμα PH-GH;

Είναι μια απορία που έχω για την προετοιμασία του νερού, κάποιος μου είπε μάλιστα ότι σε κάθε αλλαγή πρέπει η μισή ποσότητα νερού να είναι απο "όσμωση?" αληθεύει αυτό;

Και για να τα κάνουμε όλα αυτά θα πρέπει να αραδιάζουμε σε κάθε αλλαγή 10 κουβάδες;

Για πείτε βρε παιδιά και εσείς τι τρόπο ακολουθείτε.

lasal, μιας και το υπόστρωμα το έβαλα ήδη, θα αρκεστω τελικά σε αυτή τη φάση να ρίξω τα απαραίτητα σε μορφή υγρών ή σε ταμπλέτες.

Και με την τελευταία μέτρηση που έκανα μόλις τώρα για NH4/NH3 έχω αποτέλεσμα 0.

Νομίζω πως είμαστε σε καλό δρόμο, αλλά θα κάνω καθημερινές μετρήσεις, και αν υπάρχουν αλλαγές θα τις ανεφέρω.

Έγινε επεξεργασία - Manolis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...