Jump to content

Ξύλα ξεβρασμένα σε παραλία...


Recommended Posts

Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω για διακοσμηση ξύλα και είχα σκοπό να αγοράσω από κάποιο κατάστημα, αλλά στον γύρο μου στα διάφορα άρθρα του aquazone βρήκα και αυτο:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=&showtopic=21102&view=findpost&p=167248.

Επειδή έχω πολλά ξύλα από παραλίες μπορεί κάποιος να μου πεί αν μπορώ και με ποιά διαδικασία να τα βάλω στο ενυδρείο μου?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θέλουν πολύ καλό βράσιμο, και να μείνουν μέσα στο νερό για μερικές βδομάδες, ν' αποβάλλουν ό,τι μπορεί να έχουν. Τώρα επειδή προέρχονται από παραλία είμαι λίγο επιφυλακτική, τα χεις ξεράνει αρκετό καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω αρκετό καιρό για διακόσμηση στο σπίτι... Αν ισχύει όμως οτι μπορώ να τα χρησιμοποιήσω θα κάνω ότι διαδικασία χρειάζεται... Δεν ειναι θέμα χρημάτων... Είναι ξύλα που τα έχω επιλέξει εγώ(και η θάλασσα και ο τόπος μου...) και όχι τα διαθέσιμα στα petshop...

Πάντα όμως με δεδομένο οτι δε θα κάνουν κακό στα ψαράκια μου...

Link to comment
Share on other sites

Τότε δοκίμασε αυτό, βράσε τα και άστα μερικές βδομάδες μέσα σε νερό.....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι...

Αν έχεις ή προκύψει κάποια επιφύλαξη σε παρακαλώ να μου το πείς...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τί ξύλα είναι? Η παραλία είναι από τις λεγόμενες καθαρές/παρθένες ή από τις "άλλες"? Από την στιγμή πάντως που χρησιμοποιείς άγνωστης προέλευσης ξύλα, υπάρχει ένα μικρό έως μεγάλο ρίσκο....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ξυλα δεν θα σου κρατησουν πολυ γιατι θα σαπισουν και θα αρχισουν να διαλυονται,για

αυτο ολοι μας αγοραζουμε απο pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχουν μαυρίλα από πετρέλαια και η παραλία ήταν καθαρή σου λέω να το δοκιμάσεις γιατί το έχω δοκιμάσει και εγώ, απλά έχω δει οτι το πεύκο διαλύεται γρήγορα ενώ κάποια άλλα αντέχουν μια χαρά.

Ρίξ' τα σε έναν κουβά με νερό και άλλαζε το νερό κάθε λίγες ημέρες, μόλις μένει σχετικά διαυγές για 1-2 μέρες είναι οκ για να μπουν, αν κάνεις τις αλλαγές με ζεστό νερό, μπορείς να το αλλάζεις πιό συχνά και η όλη διαδικασία να γίνει πιό γρήγορα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω λοιπόν... όταν τα βάλω και περάσουν κάποιες βδομάδες χωρίς προβλήματα θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

To αλάτι έχει απολυμαντικές ιδιότητες και σκληραίνει το ξύλο, αλλά πάντα μπορείς να δοκιμάσεις αφού το βράσεις καλά με δική σου ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...