Jump to content

Αγγελοψαρα και τι αλλο μαζι???Περιμενω τα φωτα σας!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!!

Εχω ενα ενυδρειο 110 λτ το οποιο βρισκετε στο στρωσιμο!Μου αρεσουν πολυ τα αγγελοψαρα και θελω να βαλω μεσα στο ενυδρειο μου οταν θα ειναι ετοιμο!Θα ηθελα πολυ τα φωτα σας (επειδη ειμαι αρχαριος) για καποια ερωτηματα που εχω :thumbup: :α)Τι αλλα ψαρια μπορω να βαλω μαζι με τα αγγελοψαρα χωρις να δημιουργηθουν προβληματα και ποσα απο το καθε ειδος???β) Ποσα αγγελοψαρα να βαλω?

Περιμενω τις αποψεις σας με ανυπομονησια!!!

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελοψαρα δεν πανε σε 110λιτρα... Θελουν υψος καθαρο του ενυδρειου, το ελαχιστο 50εκ!

Αν παρεις, θα μεγαλωσουν μεχρι ενα σημειο, και μετα θα αναγκαστουν σε νανισμο..

Στο λεω εγω, που ειχα αγγελοψαρα σε 125, και τα εδωσα στο τελος...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορούσες να βάλεις μονάχα ένα ζευγαράκι με αγγελόψαρα αλλά οριακά βέβαια...

Υ.Σ. Μήπως είναι σε λάθος κατηγορία??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορούσες να βάλεις μονάχα ένα ζευγαράκι με αγγελόψαρα αλλά οριακά βέβαια...

OXI φιλε μου... Εχεις λαθος... Αν ηταν ετσι θα τα ειχα αφησει και εγω...

Y.Σ. Με διαστασεις κιολας 61 x 30 x 42???

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

OXI φιλε μου... Εχεις λαθος... Αν ηταν ετσι θα τα ειχα αφησει και εγω...

Y.Σ. Με διαστασεις κιολας 61 x 30 x 42???

Αυτά δεν είναι 72 λίτρα μηκτά???

Έχω δει πολλές φορές ενυδρεία με διαστάσεις 100χ30χ40 (τα γνωστά καρφουρίσια)να έχουν ένα ζευγαράκι με αγγελόψαρα αλλά όπως είπα θα είναι οριακά..

Το σωστό βέβαια είναι ένα ενυδρείο με ελάχιστο ύψος 50 πόντους και να είναι σε μια μεγαλούτσικη ομάδα,οπότε αρκετά λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα ''για να μην τσακωνεστε'' :thumbup: το ενυδρειο ειναι 80Χ35Χ40=112λιτρα για την ακριβεια!!!Χωραει ενα ζευγαρι αγγελοψαρα τουλαχιστον η οχι??Κι αν χωραει με τι ψαρια και ποσα μπορω να τα βαλω μαζι???

Link to comment
Share on other sites

Axα! Το record 800 που εχει στο profil του το παιδι εχει αυτες τις διαστασεις, που δεν ειναι καταλληλα για αυτα τα ψαρακια.. Με 40ποντους υψος δεν κανει με τιποτα για σκαλαρια!

Εδω εγω εχω μικτα 50εκ, και παλι τα εβγαλα..

Τα σκαλαρια ειναι καπως παρεξηγημένα..

Σε λιτρα εχουν απαιτησεις ιδιες με τους δισκους...

Και επιπλεον θελουν υψος καθαρο πανω απο 50εκ, οπως ειπα, και ειπες..

Τοτε οι 40ποντοι, μικτοι κιολας, δεν ειναι καθολου καλοι!

Φιλικα παντα. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα και θελουν πολυ μεγαλυτερο και ψηλοτερο (60+ εκ) ενυδρειο. (πχ rio300)

Αν θελεις να διατηρησεις ενα ζευγαρι (εξακριβωμενο ομως ή να παρεις μερικα και οταν σου βγει το ζευγαρι να δωσεις τα υπολοιπα), απο τα "μικρα" ενυδρεια που κανουν για αυτη τη δουλεια ειναι οριακα το juwel Lido120 που εχει υψος.

Αν θελει να εχει αναπαραγωγες να αποφυγεις τα αυγοφαγα tetras και να περιοριστεις σε corydoras (βυθοψαρα που χρειαζονται αμμο για υποστρωμα και να "τρεχει" 2-4 μινιμουμ μηνες ο βυθος).

Ισως και καποια αλλα ψαρια αναλογα τις συνθηκες του νερου που θα μπορεις να παρεχεις.

(τα σκαλαρια χρειαζονται νερο που θελει καποια "επεξεργασια", και οχι απλο βρυσης, ιδιως αν θελεις να εχεις και γεννες)

Αποφασισε τι θα κανεις τελικα και τα λεμε.

Καλη συνεχεια

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα και θελουν πολυ μεγαλυτερο και ψηλοτερο (60+ εκ) ενυδρειο.

Αν θελεις να διατηρησεις ενα ζευγαρι (εξακριβωμενο ομως ή να παρεις μερικα και οταν σου βγει το ζευγαρι να δωσεις τα υπολοιπα), απο τα "μικρα" ενυδρεια που κανουν για αυτη τη δουλεια ειναι οριακα το juwel Lido120 που εχει υψος.

Αν θελει να εχει αναπαραγωγες να αποφυγεις τα αυγοφαγα tetras και να περιοριστεις σε corydoras (βυθοψαρα που χρειαζονται αμμο για υποστρωμα και να "τρεχει" 2-4 μινιμουμ μηνες ο βυθος).

Ισως και καποια αλλα ψαρια αναλογα τις συνθηκες του νερου που θα μπορεις να παρεχεις.

(τα σκαλαρια χρειαζονται νερο που θελει καποια "επεξεργασια", και οχι απλο βρυσης, ιδιως αν θελεις να εχεις και γεννες)

Αποφασισε τι θα κανεις τελικα και τα λεμε.

Καλη συνεχεια

:thumbup::thumbup::hysterical:

Πολυ σωστος!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια... :thumbup: !!!Ξενερωσα λιγο τωρα που καταλαβα οτι δεν χωρανε Αγγελοψαρα μεσα στο ενυδρειο μου γιατι εξ αρχης σκεφτομουν να βαλω αυτα μεσα!!!Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε αλλους συνδιασμους ωραιων ψαριων που να ταιριαζουνε και να χωρανε μεσα στο 110λτ και να μην ειναι πολυ μικρα ψαρακια???Αν μπορειτε πειτε μου και ποσα απο το καθε ειδος σας παρακαλω!!!θελω να παρω ιδεες απο καποιον που ειναι ποιο εμπειρος απο εμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρά ψαράκια εννοείς ότι θες ν' αποφύγεις μάλλον τα νέον κτλ... Θα μπορούσες να βάλεις κάποια κιχλίδα Αμαζονίου, εμένα σε λίτρα παρόμοια με τα δικά σου μου είχαν προτείνει απιστόγραμμα

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιησεις νερο δικτυου ή εισαι διατεθιμενος να επεξεργαστεις το νερο με διαφορους τροπους αναλογα το ειδος των ψαριων? (επεξεργασια πχ σε βαρελι με τυρφη ή αγορα αντιστροφης οσμωσης για ψαρια που ζουν σε μαλακο και οξυνο νερο).

Αν ηταν μεγαλυτερο απο 200 λιτρα το ενυδρειο θα μπορουσες να στραφεις και σε αφρικανικα ενυδρεια που κυριαρχει η πετρα και τα ψαρια με εντονη συμπεριφορα και δεν χρειαζεται δυσκολη επεξεργασια.

Σε αυτα τα λιτρα ομως (περιπου 100 λιτρα καθαρα νερο) που διαθετεις θα μπορουσαν να μπουν απο αφρικανικα μονο καποια σαν τα Neolamprologus occelatus ή τα Neolamprologus multifasciatus και σε συγκεκριμενο αριθμο ασρ-θηλ και σε βιοτοπο με κοχυλια.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...tifasciatus.htm

Το καλυτερο ειναι να αποφασισεις μεχρι ποιο σημειο μπορεις οικονομικα και διαθεσης χρονου να ασχοληθεις, μετα να βρεις το "πρωτο" ψαρι που θελεις ή το αγαπημενο διακοσμο (πετρωδες, φυτεμενο, ξυλα ελαχιστα φυτεμενο, black water κλπ) που σου αρεσει να βλεπεις, και πανω σ'συτο να προγραμματισεις το στησιμο ολου του ενυδρειου.

Ολα τα ειδη ομως ενυδρειου μπορουν να σε κανουν να τα χαιρεσαι, απο ελαχιστο χρονο και απο ελαχιστο κοστος, αρκει να μη θελει καποιος τα αδυνατα (πχ ενα φυτεμενο μεγαλων απαιτησεων και να μη διαθετει χρονο για τη συντηρηση του, κλαδεμα κλπ ουτε τα εξοδα για τη λιπανση του, εξτρα φωτισμο, μπουκαλα CO2 κλπ)

Απο την αλλη να μη θελει να στεγασει δισκους ή οσκαρ πιρανχας και σε 100-200 λιτρα.

Μια καλη εισαγωγη στο χομπυ ειναι τα ζωοτοκα σε ενα φυτεμενο ελαφρων απαιτησεων με ευκολα φυτα μερικες ριζες ξυλα και καμια ωραια ενυδρειακη πετρα.

Ψαρια που ζουν σε νερο δυκτιου, με μονη "προετοιμασια" του νερου το αντιχλωριο και τη σωστη θερμοκρασια.

Δες εδω μερικα http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...rus_helleri.htm

Μαζι τους μπορουν να μπoυν πανεμoρφα σαλλιγγαρια applesnails (θα σoυ χαρισει καμια εκατοστη ο stromtrooper μαζι με μερικα κιλα guppies :thumbup:) και αργοτερα οταν στρωσει πολυ καλα ο βυθος και μερικες γαριδες redcherry ή amano

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον, με βοηθατε αρκετα στο να παρω μια τελικη αποφαση. Το ενυδρειο περιεχει πλαστικα και υφασματινα φυτα, σχετικα χοντρο χαλικι, τρεις πετρες λαβας και ενα διακοσμητικο κορμο( οχι αληθινο). Με αληθινα φυτα δεν εχω ασχοληθει ακομα καθως ειμαι αρχαριος άλλα στο μελλον θα ασχοληθω σιγουρα.Εχω την εντυπωση οτι θα ηταν καλο να εβαζα γκουραμι αλλα ακομα δυσκολευομαι να αποφασισω και η γνωμη σας θα με βοηθησει πολυ!!!Αν ναι, ποσα μου προτεινετε να βαλω?

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή. Εγώ θα σου πρότεινα να δεις και τα kribensis που είναι πολύ όμορφα και αρκετά σκληρά ψαράκια. Στα λίτρα σου ένα ζευγαράκι είναι νομίζω αρκετά καλό. Πάντως πριν αποφασίσεις διάβασε αρκετά και ρώτα για όποια απορία σου έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από τη μικρή μου εμπειρία με τα σκαλάρια πιστεύω ότι είναι ανθεκτικά ως προς τη ποιότητα του νερού αλλά χρειάζονται χώρο. Και αυτό γιατί έχω παρατηρήσει ότι στη προσπάθεια τους να οριοθετήσουν το χώρο τους γίνονται επιθετικά ακόμη και σε ψάρια του είδους τους. Προσωπική μου εμπειρία σε ενυδρείο 94Χ40 με υψος 55 εκ, φυτεμένο, με αφθονο όμως χώρο για κολύμπι. Συμφωνώ με τους φίλους που υποστιρίζουν την αποψη του μεγάλου ενυδρείου. Έχς ακουσει οτι αντοιστιχούν 80-90 λίτρα/σκαλάρι και συμφωνώ. Όχι πως είναι αδύνατο να πετύχει σε μικρότερα ενυδρεία αλλά οι πιθανότητας είναι λίγες. Και να μην ξαχναμε ότι τα ψαράκια έχουν χαρακτήρα και δεν είναι όλα τυποποιημενα.

Link to comment
Share on other sites

1. ....τα σκαλάρια πιστεύω ότι είναι ανθεκτικά ως προς τη ποιότητα του νερού ....

2. Έχς ακουσει οτι αντοιστιχούν 80-90 λίτρα/σκαλάρι και συμφωνώ. ....

Θα διαφωνησω. :thumbup:

1. Θα ηθελα να μαθω πως εβγαλες το συμπερασμα αυτο.

Διατηρησες σκαλαρια σε μετρια ποιοτικα συνθηκες νερου και αυτα εζησαν τα μαξιμουμ χρονια ζωης τους (Life spawn) αναπαραχθηκαν και εφτασαν στο μαξιμουμ μεγεθος που μπορουν να φτασουν?

2. Καλο ειναι να μπορουσαμε να δωσουμε τοσα λιτρα σε ενα ψαρι αλλα και τα μισα ειναι αρκετα κατα τη γνωμη μου (οταν προκειται για κοπαδι και οχι ενα ζευγαρι) :thumbup:

- Το ζητουμενο κατα τη γνωμη μου δεν ειναι να "επιζουν" τα ψαρια αλλα να "ζουν", και αν καταφερες να "ζουν" σε μετριες συνθηκες, αν μπορεις αναλυσε τι εννοεις "μετριες".

ΥΓ Παντως σε 30 λιτρα γυαλα οπως λεει αριστερα στο προφιλ σου, δεν μεγαλωνει ενα σκαλαρι σωστα, μαζι με δυο χρυσοψαρα (ψαρια κρυου νερου που χρειαζονται 40 λιτρα μινιμουμ το ενα).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...