Jump to content

Παρουσιαση Ενυδρειου για Δισκους


Churu

Recommended Posts

Με χαρα σας παρουσιαζω το βασιλειο του βασιλια Δισκο ο οποιος δεν εχει μπει ακομα .....σσ πρωτα πρεπει να βγαλω 2 κλοουν και μετα...........Ολες οι γνωμες και παρατηρησεις δεκτες για τη καλυτερευση του.Ευχαριστω που μου δινετε η χαρα να το μοιραστω μαζι σας :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολυ μερακι αγαπητε μου φιλε!!

πολυ ομορφο οπτικο αποτελεσμα,αλλα εχεις μερικα λαθακια στην επιλογη και το στησιμο των φυτων σου.

αν μου επιτρεπεις λοιπον να αρχισω. :hysterical::thumbup:

κατ'αρχας το φυτο στις τελευταιες φωτος ειναι δρακαινα.φυτο ακαταλληλο για ενυδρεια,αφου πρεπει εκτος της ριζας,το υπολοιπο να ειναι ΕΚΤΟΣ νερου....μαλλον ειναι για τεραριουμ...

οσο αφορα τα υπολοιπα φυτα εκτος ανουμπιας...

οι δισκοι θελουν σχετικα υψηλες θερμοκρασιες 28+.αυτο εχει σαν αποτελεσμα πολλα απο αυτα στην πορεια να τα χασεις...

επιλογες σου μπορουμε να πουμε οτι ειναι διαφορα ειδη εχινοδωρων,ανουμπιες,βαλισνεριες και μικροσοριουμ πτεροπους...ολα τα υπολοιπα θα ζοριστουνε αρκετα.

οσο αφορα επισης το συγκεκριμενο ακουασκειπιγκ,χριζει βελτιωσης.

καλη σου συνεχεια,και με ενδιαφερει προσωπικα να δω τη συνεχεια του εγχειρηματος σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολυ μερακι αγαπητε μου φιλε!!

πολυ ομορφο οπτικο αποτελεσμα,αλλα εχεις μερικα λαθακια στην επιλογη και το στησιμο των φυτων σου.

αν μου επιτρεπεις λοιπον να αρχισω. :hysterical::thumbup:

κατ'αρχας το φυτο στις τελευταιες φωτος ειναι δρακαινα.φυτο ακαταλληλο για ενυδρεια,αφου πρεπει εκτος της ριζας,το υπολοιπο να ειναι ΕΚΤΟΣ νερου....μαλλον ειναι για τεραριουμ...

οσο αφορα τα υπολοιπα φυτα εκτος ανουμπιας...

οι δισκοι θελουν σχετικα υψηλες θερμοκρασιες 28+.αυτο εχει σαν αποτελεσμα πολλα απο αυτα στην πορεια να τα χασεις...

επιλογες σου μπορουμε να πουμε οτι ειναι διαφορα ειδη εχινοδωρων,ανουμπιες,βαλισνεριες και μικροσοριουμ πτεροπους...ολα τα υπολοιπα θα ζοριστουνε αρκετα.

οσο αφορα επισης το συγκεκριμενο ακουασκειπιγκ,χριζει βελτιωσης.

καλη σου συνεχεια,και με ενδιαφερει προσωπικα να δω τη συνεχεια του εγχειρηματος σου. :thumbup:

Αυτη τη στιγμη ειναι ηδη 28-28.5C το τρεχω εδω και δυομιση μηνες με σταθερες θερμοκρασιες νερο μετρησεις τωρα βλεπουμε και αργοτερα βεβαια.Τωρα οσον αφορα τη δρακαινα ηταν το μοναδικο φυτο που δεν ηξερα και το εβαλα για λογους αισθητικης-αντιθεση

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε,οπτικά όμορφο το ενυδρείο σου αλλά θα συμφωνήσω με τον Klaz όσο αφορά φυτά και μερικά είδη ψαριών που έχεις σχετικά με το περιβάλλων που θέλουν οι δίσκοι οπού εκτός των άλλων ξεχασες να μας πεις και κάποιες παραμέτρους νερού και φυσικά και αντίστοιχη θερμοκρασία.επίσης δώσε και μερικά στοιχεία (μετρήσεις νερού ,φιλτραρισμα) που αφορούν το όλο σύστημά σου. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φυτα που φιλοξενουνται ειναι 3 βαλσνεριες 6 ανουβιες νανα 1 ανουβια μεγαλη 2 εχινοδορους αμαζονικους 1 εχινοδορο μπλεχερι 1 εχινοδορο γκροσσο 3 καμπομπα πρασινη 3 καμπομπα κοκκινη 2 ματσακια παρβουλα 2 εγκερια ντενσα και αλλα 3-4 που τα θυμαμαι απο ψαρια 13 καρδιναλιους 2 ανκιστρους 5 ροδοστομα 2 ματωμενες καρδιες 2 γκουραμι 1 ραμιρεζι 2 λευκομελας Φιλτρα ενα jbl e1500 βιολογικο και ενα jbl250 μηχανικο+τυρφη νερο αλλαγη καθε 7 μερες απο α/ο με τυρφη

Link to comment
Share on other sites

ματωμενες καρδιες,γκουραμι,καμπομπες,εγκεριες,ειναι λανθασμενες επιλογες για διαφορους λογους...

ζωτικης επισης σημασιας ειναι το ποσους δισκους σκεφτεσαι να βαλεις,αφου ενα δισκοενυδρειο χτιζεται ΠΡΩΤΑ σε αυτους και μετα στους υπολοιπους κατοικους.

προσωπικα θα κρατουσα καρδιναλιους,ροδοστομους και ισως και ανκιστρους.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια αυτη τη στιγμη ειναι 28-28.5 ph 6.7 kh 4 gh 8 nh4,3 0 no2 0 no3 0 po4 2mg/l fe 0.5mg/lt χρηση α/ο και τυρφη Λιπανση σειρα seachem και co2 (uv oxi akoma) Φωτισμος 2 αρκαδια 38βατ αναπτυξη φυτων 1 τροπικαλ 38βατ και 1 συλβανια 25βατ 10-12 ωρες

Link to comment
Share on other sites

ματωμενες καρδιες,γκουραμι,καμπομπες,εγκεριες,ειναι λανθασμενες επιλογες για διαφορους λογους...

ζωτικης επισης σημασιας ειναι το ποσους δισκους σκεφτεσαι να βαλεις,αφου ενα δισκοενυδρειο χτιζεται ΠΡΩΤΑ σε αυτους και μετα στους υπολοιπους κατοικους.

προσωπικα θα κρατουσα καρδιναλιους,ροδοστομους και ισως και ανκιστρους.

Δεν το εκανα ετσι γιατι ηθελα λιγο να κατανοησω καλυτερα οσον αφορα τη ποιοτητα νερου αλλα η κ..........δε με αφηνε φιλε κλαζ ετσι τωρα που τα εχω ψιλοβρει με το νερο και ειναι στρωμενο να κανω ενα μικρο ξεσκαρταρισμα τωρα θα δω τι αποφασεις θα παρθουν.Οσον αφορα τους Δισκους σκεφτομαι 4-5 αλλα επειδη το Ζυγο νουμερο δε με παει 3 η 5 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολλες ωρες φωτοπεριοδος.μειωσε την κανα 2ωρο.

νο3=0..????δεν νομιζω.

με τοσα ψαρια κατι θα επρεπε να μετρας.ειναι σιγουρα οκ το συγκεκριμενο τεστ..?

5 ειναι πολλοι.μην το σκεφτεσαι...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

πολλες ωρες φωτοπεριοδος.μειωσε την κανα 2ωρο.

νο3=0..????δεν νομιζω.

με τοσα ψαρια κατι θα επρεπε να μετρας.ειναι σιγουρα οκ το συγκεκριμενο τεστ..?

5 ειναι πολλοι.μην το σκεφτεσαι...

Ημερομηνιες Ωρα δειγματος

PH GH KH Nh3-Nh4 NO3 PO4 Fe No2 Co2

08/01/09 15.10 7.0 9.0 4.0 0 - 1.0 - - -

14/1/2009 15.30 6.8 7.0 3.0(4) 0 0 2.0+ 0.5mg/lt - 21mg/lt

17/1/2009 14.08 6.9 8.0 4.0 0 0 1.0mg/lt 0.25mg/lt 0

22/1/2009 13.20 6.7 8.0 4.0 0 0 2.0mg/lt 0.5mg/lt 0 27mg/lt

Οι τελευταιες μετρησεις μου και μενα μου εχει κινησει τη περιεργια για τα N03 το τεστακι ειναι της σερα τωρα αν εχει αστοχια θα το εξακριβωσω τη Δευτερα

Link to comment
Share on other sites

πολλες ωρες φωτοπεριοδος.μειωσε την κανα 2ωρο.

νο3=0..????δεν νομιζω.

με τοσα ψαρια κατι θα επρεπε να μετρας.ειναι σιγουρα οκ το συγκεκριμενο τεστ..?

5 ειναι πολλοι.μην το σκεφτεσαι...Δηλαδη ποσους θα προτεινες?

Link to comment
Share on other sites

Ημγια τα N03 το τεστακι ειναι της σερα τωρα αν εχει αστοχια θα το εξακριβωσω τη Δευτερα

πιθανοτατα ναι.θα σου ελεγα οτι για νιτρικακαι φωσφορικα ψαξε σε αλλη εταιρεια.εχουν ακουστει αρκετα για ταυτα τα 2 συγκεκριμενα.τα υπολοιπα προθοντα-τεστ της εταιρειας θεωρω οτι ειναι 1 χαρα.
Link to comment
Share on other sites

πιθανοτατα ναι.θα σου ελεγα οτι για νιτρικακαι φωσφορικα ψαξε σε αλλη εταιρεια.εχουν ακουστει αρκετα για ταυτα τα 2 συγκεκριμενα.τα υπολοιπα προθοντα-τεστ της εταιρειας θεωρω οτι ειναι 1 χαρα.

Εναν αριθμο δεν προτεινες.......... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συνφωνησω με τον Κωστα (Klaz) στα περισσοτερα. Εγω διαφωνω και με την υπαρξη ροδοστομων και καρδναλιων. Σε πειριπτωση επιλογης θα προτεινα μονο ενα απο τα δυο. Το χαλικι αυτο το θεωρω ακαταλληλο για δισκους, αν και δεν ειναι απολυτο λαθος. Μια μονιμη (κατα την κριση μου) λαθος ερωτηση για τους δισκους, ειναι το ποσοι χωρανε σε Χ λιτρα. Η αποφαση πρεπει να περνεται οχι βαση των λιτρων που διαθετει καποιος, αλλα ποσοι δισκοι θα πρεπει να μπαινουν μαζι για να ειναι "σωστος" ο αριθμος τους. Το λιγοτερο 6-8 ειναι η δικη μου γνωμη και 50 λιτρα για καθε ψαρι. Οι περισσοτεροι κανουν συμβιβασμους δυστυχως. Στην περιπτωση σου, ακολουθωντας αυτο το δρομο, 5-6 ψαρια αν εχεις καθαρα 350-400 λιτρα. Εχεις κανει ωραια δουλεια, αλλα κατα την αποψη μου το περιβαλον που δημιουργησες θα ηταν καλυτερα να φιλοξενησει αλλο ειδος (χωρις και αυτο να ειναι απολυτο λαθος, αλλωστε πολλοι το ακολουθουν).- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συνφωνησω με τον Κωστα (Klaz) στα περισσοτερα. Εγω διαφωνω και με την υπαρξη ροδοστομων και καρδναλιων. Σε πειριπτωση επιλογης θα προτεινα μονο ενα απο τα δυο. Το χαλικι αυτο το θεωρω ακαταλληλο για δισκους, αν και δεν ειναι απολυτο λαθος. Μια μονιμη (κατα την κριση μου) λαθος ερωτηση για τους δισκους, ειναι το ποσοι χωρανε σε Χ λιτρα. Η αποφαση πρεπει να περνεται οχι βαση των λιτρων που διαθετει καποιος, αλλα ποσοι δισκοι θα πρεπει να μπαινουν μαζι για να ειναι "σωστος" ο αριθμος τους. Το λιγοτερο 6-8 ειναι η δικη μου γνωμη και 50 λιτρα για καθε ψαρι. Οι περισσοτεροι κανουν συμβιβασμους δυστυχως. Στην περιπτωση σου, ακολουθωντας αυτο το δρομο, 5-6 ψαρια αν εχεις καθαρα 350-400 λιτρα. Εχεις κανει ωραια δουλεια, αλλα κατα την αποψη μου το περιβαλον που δημιουργησες θα ηταν καλυτερα να φιλοξενησει αλλο ειδος (χωρις και αυτο να ειναι απολυτο λαθος, αλλωστε πολλοι το ακολουθουν).- :thumbup:

Σ ευχαριστω για την απαντηση discus fun. Και γω αυτο εχω ως παραμετρο δηλαδη 50λιτρα/ατομο η cm/1-2λιτρα αντιστοιχα....και λεω στο 350αρι με καθαρα 280 να βαλω 4-5 τι λες? Α να σε ρωτησω κιολας επι ευκαιρια τι αλλο ειδος θα μπορουσα να βαλω τωρα εκτος δισκων βαζοντας στο μυαλο οτι το ενυδρειο ειναι ετοιμο να τους υποδεχτει!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ακουω τι λεξη δισκοι, το μυαλο μου πηγαινει σε ενα 2μετρο (κατα προτιμιση) ενυδρειο και ενα περιβαλον οπου κυριαρχουν οι κορμοι, ριζες, λευκη ψιλη αμμος, ισως λιγα φυτα (εχινοδοροι π.χ.) και καποια ειδη ψαριων που θα ειναι μαζι με τους δισκους επειδη ανεχονται τις συνθηκες τους. Αυτα μπορει να ειναι καποιο ειδος γεωφαγου η ισως μια ομαδα corydoras leucomelas η sterbai και καποια ανσιστροειδη περαν απο την ομαδα των δισκων. Ο χωρος οπως τον εχεις φιαξει θα ταιριαζε κατα την αποψη μου σε ενα καλο κοπαδι τετρα (ισως και δυο) και καποια ψαρια βυθου π.χ θα μπορουσες να βαλεις ενα κοπαδι απο καρδιναλιους μονο του η σε συνδιασμομε ενα κοπαδι απο χατσετ, μια-δυο ομαδες κορυ και καποια ανσιστρους η μικροσωμα πλεκο. Αν και οι δισκοι εκτροφης δεν θα δειξουν να προβληματιζονται ιδιαιτερα, εγω φανταζομαι μια διακοσμηση οσο ποιο κοντα στο φυσικο περιβαλλον που θα ζουσαν. Δεν ξερω λοιπον ποσο σε βοηθαει η σκεψη μου η σε δυσκολευει οταν εχεις ηδη σχεδον τελειωσει.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ακουω τι λεξη δισκοι, το μυαλο μου πηγαινει σε ενα 2μετρο (κατα προτιμιση) ενυδρειο και ενα περιβαλον οπου κυριαρχουν οι κορμοι, ριζες, λευκη ψιλη αμμος, ισως λιγα φυτα (εχινοδοροι π.χ.) και καποια ειδη ψαριων που θα ειναι μαζι με τους δισκους επειδη ανεχονται τις συνθηκες τους. Αυτα μπορει να ειναι καποιο ειδος γεωφαγου η ισως μια ομαδα corydoras leucomelas η sterbai και καποια ανσιστροειδη περαν απο την ομαδα των δισκων. Ο χωρος οπως τον εχεις φιαξει θα ταιριαζε κατα την αποψη μου σε ενα καλο κοπαδι τετρα (ισως και δυο) και καποια ψαρια βυθου π.χ θα μπορουσες να βαλεις ενα κοπαδι απο καρδιναλιους μονο του η σε συνδιασμομε ενα κοπαδι απο χατσετ, μια-δυο ομαδες κορυ και καποια ανσιστρους η μικροσωμα πλεκο. Αν και οι δισκοι εκτροφης δεν θα δειξουν να προβληματιζονται ιδιαιτερα, εγω φανταζομαι μια διακοσμηση οσο ποιο κοντα στο φυσικο περιβαλλον που θα ζουσαν. Δεν ξερω λοιπον ποσο σε βοηθαει η σκεψη μου η σε δυσκολευει οταν εχεις ηδη σχεδον τελειωσει.- :thumbup:

Φιλε Discus fan η αληθεια ειναι οτι κατα την διαρκεια της δημιουργιας-υλοποιησης του δισκοενυδρειου ειδα και συναντησα αρκετες δυσκολιες......και αρκετες φορες την σκεφτηκα την ενναλακτικη λυση που προτεινεις, αλλα βλεπεις το ειδα σαν προκληση και ετσι προχωρησα.......και πλεον με ολο τον κοπο και χρηματα που εχουν μπει δεν θα ηθελα να κανω πισω τωρα.......Τι να κανω μ αρεσουν πολυ τα ατιμα...... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ερθει ο καιρος που δυστυχως ....εκει θα καταληξεις. :thumbup: Μονο ετσι μαθαινουμε (ολοι και πρωτος εγω). Αυτα που κανεις τα εκανα το '82, τα χρονια περασαν, τα ψαρια με διδαξαν.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ερθει ο καιρος που δυστυχως ....εκει θα καταληξεις. :thumbup: Μονο ετσι μαθαινουμε (ολοι και πρωτος εγω). Αυτα που κανεις τα εκανα το '82, τα χρονια περασαν, τα ψαρια με διδαξαν.- :rasp:

Οσο Ζω Μαθαινω φιλε discus fun γιατι και η αποτυχια μεσα στο κολπο ειναι :thumbup: .Μην την ξεχναμε και νομιζουμε οτι τα ξερουμε η τα μαθαμε ολα.....δε μας φτανει η ζωη να την μαθουμε :rasp: Ετσι και γω στον εαυτο μου του λεω Ασε με να κανω Λαθος........ :thumbup: Ετσι για να κανουμε κουβεντα.......Παντα Φιλικα :thumbup: .....και το Ασε με να κανω λαθος μεταξυ μας σε εισαγωγικα...... :rasp: στο συγκεκριμενο θεμα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οσο Ζω Μαθαινω φιλε discus fun γιατι και η αποτυχια μεσα στο κολπο ειναι :thumbup: .Μην την ξεχναμε και νομιζουμε οτι τα ξερουμε η τα μαθαμε ολα.....δε μας φτανει η ζωη να την μαθουμε :rasp: Ετσι και γω στον εαυτο μου του λεω Ασε με να κανω Λαθος........ :thumbup: Ετσι για να κανουμε κουβεντα.......Παντα Φιλικα :thumbup: .....και το Ασε με να κανω λαθος μεταξυ μας σε εισαγωγικα...... :thumbup: στο συγκεκριμενο θεμα.... :thumbup:

Φυσικα αλλα μαθαινοντας απο τα λαθη των αλλων ..............κατι γλυτωνουμε!!! :rasp: Φιλικοτατα.- :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα αλλα μαθαινοντας απο τα λαθη των αλλων ..............κατι γλυτωνουμε!!! :thumbup: Φιλικοτατα.- :thumbup:

Εννοειται φιλε μου γι αυτο σου τα εβαλα τα εισαγωγικα για να σε προλαβω........ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα Churu την πλάτη από το ενυδρειο σου πως την έκανες. Είναι πολύ ωραια. Δειχνει πολύ φυσική και πλύ ωραιο χρώμα. Μπράβο σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Churu την πλάτη από το ενυδρειο σου πως την έκανες. Είναι πολύ ωραια. Δειχνει πολύ φυσική και πλύ ωραιο χρώμα. Μπράβο σου

Σ ευχαριστω αλλα δεν εκανα κατι το ιδιαιατερο αφου ειναι ετοιμα κομματια της juvel (20-30 ευρω αναλογως μςγεθους)τα οποια υπαρχουν σε διαφορα μεγεθη χρωματα τα οποια κολλας με συλικονη.Μπορεις να φτιαξεις και μονη σου δες ΕΔΩ μια πολυ καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...