Jump to content

βακτηρια?


zambo

Recommended Posts

σε καθε καθαρισμο φιλτρου το ανοιγω και τα ξεπλενω ολα σε νερο απο το ενυδρειο σωστα?μετα πρεπει οπωσδηποτε να βαλω και βακτηρια?γιατι ενας φιλος μου ειπε οτι οσες φορες εβαζε βακτηρια θολωνε το νερο πολυ.τι λετε?πειραζει αν δεν βαζω?

Link to comment
Share on other sites

σε καθε καθαρισμο φιλτρου το ανοιγω και τα ξεπλενω ολα σε νερο απο το ενυδρειο σωστα?μετα πρεπει οπωσδηποτε να βαλω και βακτηρια?γιατι ενας φιλος μου ειπε οτι οσες φορες εβαζε βακτηρια θολωνε το νερο πολυ.τι λετε?πειραζει αν δεν βαζω?

Το φίλτρο το καθαρίζουμε μόνο όταν πέσει η ροή του. Το τί καθαρίζουμε από το φίλτρο εξαρτάται από τα υλικά που έχουμε μέσα (σφουγγάρια, βιολογικό υλικό, τύρφη κλπ). Γενικώς, αν υπάρχει σωστή διάταξη υλικών μέσα στο φίλτρο δεν χρειάζεται να καθαρίζεις το βιολογικό υλικό.

Δώσε μας πληροφορίες....

Link to comment
Share on other sites

Εαν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο δεν χρειαζεται να ριχνεις βακτηρια μετα απο καθαρισμο του

φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

στο φιλτρο εχω ενα μπλε σφουγγαρι κατι σαν πετραδακια (βιολογικο υλικο) και ενα σφουγγαρι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

στο φιλτρο εχω ενα μπλε σφουγγαρι κατι σαν πετραδακια (βιολογικο υλικο) και ενα σφουγγαρι ακομα.

Αυτά τα "πετραδάκια" μην τα πλένεις. Πλένε ΜΟΝΟ τα σφουγγάρια και τα πετραδάκια ΜΟΝΟ ΑΝ καλυφθούν από βρώμες και πάλι θα τα πλένεις πολύ μαλακά. Όπως ξαναείπα, θα ανοίγεις το φίλτρο σου ΜΟΝΟ αν δεις ότι χαμηλώνει η ροή του!

Link to comment
Share on other sites

στο φιλτρο εχω ενα μπλε σφουγγαρι κατι σαν πετραδακια (βιολογικο υλικο) και ενα σφουγγαρι ακομα.

Καλο θα ηταν να αντικαθιστουσες το ενα απο τα δυο σφουγγαρια με εξτρα βιολογικο υλικο υλικο(syporax η substrat pro).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εαν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο δεν χρειαζεται να ριχνεις βακτηρια μετα απο καθαρισμο του

φιλτρου.

Εδω δεν συμφωνώ !

Εάν το φιλτρο ειναι στρωμένο ναι , αλλα απο τη στιγμη που είναι πειραγμένο παύει να είναι και στρωμένο , αν πουμε οτι ειναι και πλυμένο με νερο βρύσης , ειναι και κατεστραμμένο .

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν συμφωνώ !

Εάν το φιλτρο ειναι στρωμένο ναι , αλλα απο τη στιγμη που είναι πειραγμένο παύει να είναι και στρωμένο , αν πουμε οτι ειναι και πλυμένο με νερο βρύσης , ειναι και κατεστραμμένο .

Μαλλον δεν διαβασες καλα τι γραφω,σε στρωμενο φιλτρο αναφερομαι και οχι σε πειραγμενο.

Αλλωστε δεν αναφερει κατι τετοιο ο zambo.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν διαβασες καλα τι γραφω,σε στρωμενο φιλτρο αναφερομαι και οχι σε πειραγμενο.

Αλλωστε δεν αναφερει κατι τετοιο ο zambo.

Νομίζω πως η διαφορά που λέει ο Σταμάτης και δεν αναφέρθηκε στο προηγούμενο ποστ σου, είναι πως το βιολογικό υλικό αν πλυθεί, έστω και με νερό ενυδρείου, είναι "πειραγμένο" λίγο ή πολύ! Άν είναι με νερό βρύσης είναι κατεστραμένο.

Προσωπικά ξαναλέω πως το βιολογικό υλικό, κι εφόσον λειτουργεί σωστά ο μηχανικός καθαρισμός, δεν θέλει σχεδόν ποτέ καθάρισμα. Επίσης, εγώ κάθε 2 με 2μιση μήνες, ρίχνω προληπτικά την μισή δόση βακτηρίων από αυτή που αναφέρεται για τα λίτρα μου. Θεωρητικά είναι περιττή ενέργεια, αφού το φίλτρο ανοίγει μία φορά το δίμηνο και χωρίς να πλένονται τα βιολογικά υλικά, αλλά όπως προανέφερα, το κάνω προληπτικά!

Βέβαια αυτό είναι σε συνάρτηση και με την ζωή που βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο. π.χ. Σε 75L φυτεμένο έχω έναν μονομάχο κι ένα Ancistrus sp.3. Το ενυδρείο έχει περιορισμένη και όμορφη πράσινη άλγη, καθώς και ζωντανά σκουλικάκια Tubifex στο χαλίκι και διάφορα κωπήποδα. Αυτό σημαίνει πως και τα 2 ψαράκια βρίσκουν να φάνε ημερησίως διάφορα, ενώ εγώ ταϊζω μία φορά ανά 2-3 μέρες. Σε ένα τέτοιο ενυδρείο, όπου δεν υπάρχουν σοβαρές πηγές αμμωνίας (=τροφή για τα βακτήρια) ρίχνω μία φορά τον μήνα κανονική δόση βακτηρίων. Όχι πως έχω παρατηρήσει κάτι μεμπτό στη βιολογία μου, απλά προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...