Jump to content

Help σε αρχαριο


Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

Οπως γνωριζετε ειμαι καινουργιος στο χομπι αυτο και χρειαζομαι βοηθεια.

Προκειται να αγορασω ενα ενυδρειο 70L με διαστασεις 60x30x40 στην τιμη των 80 ευρω.Επισης στην τιμη συμπεριλαμβανεται και η λαμπα φθοριου,το φιλτρο και το θερμοστατης.Για μαρκες δεν γνωριζω γι αυτο μην με ρωτατε. :thumbup:

Θελω να κανω και καποιες ερωτησεις...

1. Θελω να ρωτησω πρωτα αν ειναι καλη η τιμη.

2.Τη ψαρια γινεται να βαλω μεσα?Αν μπορειτε πειτε μου παραδειγματα...Θελω ομορφα ψαρακια...Τα αυτια μου ακουσαν για τα (νεον και gubis)καπως ετσι :thumbup: .

3.Δεν γνωριζω τιποτα απο φυτα και γι αυτο θελω να μαθω περισσοτερα γι αυτα..Ποια ειναι τα ευκολα και ποια τα δυσκολα.

4.Λεω να κανω ενα ενυδρειο γλυκου νερου και να ειναι "φυτεμενο" (αν το λεω σωστα).Ποσο κοστιζουν τα φυτα?

5.Τη αλλο "εχτρα" πρεπει να αγορασω?(θερμομετρο,φθοριο,Ph,σκληροτητα νερου,σκουπες βυθου,χαλικι,αμμος,αποχη,κουβαδες).Αν μπορειτε πειτε μου και τιμες πανω-κατω.

6.Χρειαζεται πολυ μεγαλη φροντιδα αυτο το ενυδρειο?(αν ειναι να παρω ενα μικροτερο γιατι νομιζω οτι θα κανω οτι να ναι σαν νεος που ειμαι)

7.Ποσο καιρο πρεπει να αφησω το ενυδρειο μονο του χωρις να βαλω ψαρια μεσα?

8.Διαβασα πως πρεπει να δημιουργηθουν καποια βακτηρια για να ειναι ομαλο το ενυδρειο.Πως το κανω αυτο?

9.θα πρεπει να βαλω και γλυφτες μεσα στο ενυδρειο ή σαλιγκαρια?(αυτα πως τρεφονται?)

10.Ειναι πιο καλα να βαλω αμμος ή χαλικι?

Χρειαζομαι :thumbup::thumbup: για να παρω τις σωστες βασεις και ετσι να προχωρησω για να μην το βαρεθω στο μελλον.

(Πειτε μου οτι αλλο μπορει να με βοηθησει σε σχεση με το ενυδρειο μου)

Thanks προκαταβολικα σε οσους απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Με μια περιηγηση στα αρθρα του foroum θα βρεις ολα οσα χρειαζεσαι να μαθεις.Καλη αρχη,καλο διαβασμα και καλη συνεχεια.
Link to comment
Share on other sites

καλος ορισες στην φορουμαρα μας.............. :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Με μια περιηγηση στα αρθρα του foroum θα βρεις ολα οσα χρειαζεσαι να μαθεις.Καλη αρχη,καλο διαβασμα και καλη συνεχεια.

Thanks απλως εχω διαβασει και εχω μπερδευτει.Γι αυτο κι εχω αυτες τις ερωτησεις.

Παρατηρησα οτι υπαρχουν πολλες μαρκες τροφης και χλωριου..Στο πετ shop δεν εχουν αυτες τις μαρκες.Να αγορασω αυτες που θα μου δωσουν?

Link to comment
Share on other sites

1. Θελω να ρωτησω πρωτα αν ειναι καλη η τιμη.

Αν δεν το δει από κοντά κάποιος έμπειρος δεν μπορεί να απαντήσει.

2.Τη ψαρια γινεται να βαλω μεσα?Αν μπορειτε πειτε μου παραδειγματα...Θελω ομορφα ψαρακια...Τα αυτια μου ακουσαν για τα (νεον και gubis)καπως ετσι :thumbup: .

Βάλε γκαπάκια που είναι όμορφα, μικρά, εύκολα και θα ζήσεις και την χαρά της γέννησης μωρών.

3.Δεν γνωριζω τιποτα απο φυτα και γι αυτο θελω να μαθω περισσοτερα γι αυτα..Ποια ειναι τα ευκολα και ποια τα δυσκολα.

Ανούμπιες, βαλισνέριες και άλλα είναι εύκολα φυτά. Γενικώς δεν είμαι ιδιαίτερος γνώστης αυτών. Εφόσον τα φυτά προέρχονται από γνωστές εταιρείες έχουν πάνω τους ταμπελάκια με τα στοιχεία που σε ενδιαφέρουν.

4.Λεω να κανω ενα ενυδρειο γλυκου νερου και να ειναι "φυτεμενο" (αν το λεω σωστα).Ποσο κοστιζουν τα φυτα?

Γενικώς φτηνά... Αλλά δεν είναι ανάγκη πάντα να αγοράζεις. Μπορείς να παίρνεις κλαδέματα από άλλους χομπίστες.

5.Τη αλλο "εχτρα" πρεπει να αγορασω?(θερμομετρο,φθοριο,Ph,σκληροτητα νερου,σκουπες βυθου,χαλικι,αμμος,αποχη,κουβαδες).Αν μπορειτε πειτε μου και τιμες πανω-κατω.

Οπωσδήποτε καλό φίλτρο, κατά προτίμηση εξωτερικό, με καλό βιολογικό υλικό (80-120 ευρώ περίπου). Χαλίκι ή άμμο, ανάλογα με το τί σου αρέσει και τί ταιρίαζει με τα ψαράκια που θα αποφασίσεις να βάλεις (10-20 ευρώ συνολικά περίπου). ΥΓΡΑ τεστάκια νερού pH, kH, gH, NH3/NH4. NO2, NO3 (50-60 ευρώ περίπου). Θερμόμετρα, απόχη, κουβάδες ΜΟΝΟ για ενυδρειακή χρήση, πέτρε/ξύλα για διακόσμηση (διάφορες τιμές, γενικώς φτηνές).

6.Χρειαζεται πολυ μεγαλη φροντιδα αυτο το ενυδρειο?(αν ειναι να παρω ενα μικροτερο γιατι νομιζω οτι θα κανω οτι να ναι σαν νεος που ειμαι)

Όσο μεγαλύτερο ενυδρείο τόσο μικρότερη η φροντίδα και τόσο μεγαλύτερα τα έξοδα :thumbup:

7.Ποσο καιρο πρεπει να αφησω το ενυδρειο μονο του χωρις να βαλω ψαρια μεσα?

Μέχρι να στρώσει. Αυτό θα το ανακαλύψεις με τα τεστ νερού που θα κάνει 2-3 φορές την εβδομάδα στην αρχή. Υπολόγιζε περίπου έναν μήνα, αλλά μπορεί να είναι και περισσότερο ή και λιγότερο.

8.Διαβασα πως πρεπει να δημιουργηθουν καποια βακτηρια για να ειναι ομαλο το ενυδρειο.Πως το κανω αυτο?

Με το στρώσιμο του φίλτρου. Υπάρχουν ζωντανά βακτήρια στα πετσοπάδικα.

9.θα πρεπει να βαλω και γλυφτες μεσα στο ενυδρειο ή σαλιγκαρια?(αυτα πως τρεφονται?)

Ανάλογα με τις συνθήκες νερού. Σε αυτό το πράγμα δεν υπάρχει "πρέπει"... Υπάρχει τί ταιριάζει!

10.Ειναι πιο καλα να βαλω αμμος ή χαλικι?

Θέμα γούστου και θέμα ενοίκων ενυδρείου.

Χρειαζομαι :thumbup::thumbup: για να παρω τις σωστες βασεις και ετσι να προχωρησω για να μην το βαρεθω στο μελλον.

(Πειτε μου οτι αλλο μπορει να με βοηθησει σε σχεση με το ενυδρειο μου)

Thanks προκαταβολικα σε οσους απαντησουν.

Ρίξε ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!! Μην βαριέσαι να ψάξεις και να μελετήσεις. Δεν έχεις πάρει απαντήσεις γιατί όλα όσα ρωτάς έχουν ξανααπαντηθεί! Ρώτα συγκεκριμένα πράγματα και όχι γενικά και αόριστα γιατί πολλά πράγματα δεν μπορούν να απαντηθούν αόριστα!

Ότι άλλο θες είμαστε εδώ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!! Μην βαριέσαι να ψάξεις και να μελετήσεις. Δεν έχεις πάρει απαντήσεις γιατί όλα όσα ρωτάς έχουν ξανααπαντηθεί! Ρώτα συγκεκριμένα πράγματα και όχι γενικά και αόριστα γιατί πολλά πράγματα δεν μπορούν να απαντηθούν αόριστα!

Ότι άλλο θες είμαστε εδώ!!! :thumbup:

Οκ αυτο θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη περιπτωση ειναι το ενυδρειο που πουλαει το καρφουρ 120 λιτρων περιπου 100 ευρω,το

χρησιμοποιουν πολυ συνχομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη περιπτωση ειναι το ενυδρειο που πουλαει το καρφουρ 120 λιτρων περιπου 100 ευρω,το

χρησιμοποιουν πολυ συνχομπιστες.

με φιλτρο θερμοστατη και λαμπα?(θα μπω στο σιτε του καρφουρ να το δω)

Ειδα και μια αλλη προσφορα για ενα μικρο ενυδρειο 25L για τον μονομαχο μου...Λεω να το αγορασω για να πειραματιζομαι και να δω πως τα παω και μετα να παρω ενα πιο μεγαλο.Γενικα ειμαι λιγο confused με ολα αυτα.

Ποσο κοστιζει ενα μικρο ενυδρειο 20-30L με φιλτρο θερμοστατη και λαμπα?

Έγινε επεξεργασία - glixbourkt
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες συγχομπιστα στο φορουμ!!!! :thumbup: Επειδη εισαι καινουργιος στο χομπι οπως δηλωνεις η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις οπως σου προαναφερανε τα παιδια με ενα μικρο ενυδρειο για αρχη με λιγα και ευκολα ψαρακια και φυτα ετσι ωστε να ελαχιστοποιησεις τους κινδυνους για τα ψαρακια σου,την ψυχολογια σου και την τσεπη σου!!!!!Ετσι λοιπον η γνωμη μου ειναι να διαβασεις αρχικα καποια βασικα πραγματα πριν κανεις οποιαδηποτε αγορα....Δες και φωτος απο ετοιμα στημενα για να παρεις ιδεες και να κατασταλαξεις στη μορφη του(βοηθανε) και κατι τελευταιο μην βιαστεις!!Το καλο πραγμα αργει να γινει..........

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες συγχομπιστα στο φορουμ!!!! smile.gif Επειδη εισαι καινουργιος στο χομπι οπως δηλωνεις η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις οπως σου προαναφερανε τα παιδια με ενα μικρο ενυδρειο για αρχη με λιγα και ευκολα ψαρακια και φυτα ετσι ωστε να ελαχιστοποιησεις τους κινδυνους για τα ψαρακια σου,την ψυχολογια σου και την τσεπη σου!!!!!Ετσι λοιπον η γνωμη μου ειναι να διαβασεις αρχικα καποια βασικα πραγματα πριν κανεις οποιαδηποτε αγορα....Δες και φωτος απο ετοιμα στημενα για να παρεις ιδεες και να κατασταλαξεις στη μορφη του(βοηθανε) και κατι τελευταιο μην βιαστεις!!Το καλο πραγμα αργει να γινει........

Αυτο θα κανω...

Επισης λεω να παρω αυτες τις μερες πρωτα ενα πολυ μικρο ενυδρειο για να δω πως ειναι και να βαλω τον μονομαχο μου εκει μεσα.Τον εχω ενα μηνα μεσα σε γυαλα ειμαι για σκοτωμα...Καπου στο 40cm μηκος 30cm πλατος και 35cm υψος.Μαζι με 2 snails.Ποσο να κοστιζει μαζι με φιλτρο θερμοστατη λαμπα και θερμομετρο?

Τωρα προς το παρον ΜΟΝΟ διαβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...