Jump to content

Αρσενικά και θηλυκά Bolivians Ramirez


husq

Recommended Posts

Mikrogeophagus altispinosa. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη πια είναι τα αρσενικά και πια τα θηλυκά, άλλος λέει από το δεύτερο ραχιαίο πτερύγιο άλλος από το τελείωμα τοθ ραχιαίου πτερυγίου άλλος από το έντονο πορτοκαλί χρώμα που έχει το θηλυκό στην κοιλιά άλλος από την μαύρη κάθετη γραμμή του κεφαλιού! Όπιο πραγματικά ξέρει και μπορεί να μου πι θα τον ευχαριστούσα αφάνταστα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όπα! Να ακόμα ένας που έχει τα συμπαθητικά αυτά ψαράκια. Έχω και εγώ δύο τέτοια ψαράκια (αρσενικό και θηλυκό) εδώ και τέσσερις μήνες. Ζευγάρι όμως δεν έγιναν. Το ένα στην μία άκρη και το άλλο στην άλλη. Ευτυχώς δεν έχω ιδιαίτερο κυνηγητό.

Λοιπόν το link που έδωσε ο tags αναφέρεται στο συγκενικό είδος Mikrogeophagus ramirezi και όχι στα δικά μας Mikrogeophagus altispinosus.

Το πλέον ασφαλές χαρακτηριστικό γνωρίσμα είναι το γεννητικό τους όργανο, χοντρό και κατακόρυφο στα κοριτσάκια, λεπτό και με κλίση προς τα πίσω στα αγοράκια.

Επίσης συχνά χρησιμοποιούμενα χαρακτηριστικά διαφοροποίσης αρσενικών-θηλυκών, χωρις όμως να παρέχουν βεβαιότητα είναι οι πρώτες (μπροστινές) ακτίνες του ραχιαίου πτερυγίου του αρσενικού είναι πιο μεγάλες και μυτερές όπως επίσης και το ουριαίο πτερύγιο, η κορυφή του οποίου εκτείνεται πολύ περισσότερο στα αρσενικά από ότι στα θηλυκά- Ακόμα, η κοιλίτσα της θηλυκιάς κοκκινίζει κάπως περισσότερο, αλλά έχω την άποψη ότι αυτό συμββαίνει κυρίως όταν η θηλυκιά είναι έτοιμη για αναπαραγωγή..

Δες ένα link με τα δικά μου

Δώσε αν θέλεις λίγο περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου. (συνθηκκες νερού, συγκατοικοι κλπ)

Link to comment
Share on other sites

είχα και εγώ παλιότερα αυτες τις πανέμορφες μικροκιχλιδες

η συμπεριφορά τους και τα χρώματα τους δεν συγκρίνονται

μιλάμε για πολύ φιλήσυχες κιχλίδες και καταπληκτικοί χαρακτήρες

δεν είναι τόσο γνωστά διότι σε ένα pet shop δεν μπορεί να δείξει τι

πραγματικα χρώματα βγάζει

το θυληκό μου εμένα ήταν λίγο πιο παχύ και το αρσενικό είχε πιο

μυτερά τελειώματα στα πτερύγια

στην 1η φωτό είναι ο αρσενικός

και στην 2η μπροστά ο αρσενικος και πίσω η θυληκιά

post-5390-1233334524_thumb.jpg

post-5390-1233334614_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πανέμορφα ψαράκια !!

Τι μέγεθος φτάνουν τα ramirezi ??

Έγινε επεξεργασία - john-john
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ψαράκια !!

Τι μέγεθος φτάνουν τα ramirezi ??

Πρόσεξε, γιατί μάλλον έχεις μπερδευτεί.

Τα ψαράκια αυτά είναι Mikrogeophagus altispinosus. Φτάνουν τα 8 εκατοστά μήκος

Εσύ ρωτάς για τα Mikrogeophagus ramirezi τα οποία είναι πιο ευαίσθητα ψαράκια και φτανουν τα 5-6 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

χω και εγω 2 ψαρακια τετοια αλλα δεν μπορω να ξεχωρισω το φυλο τους

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε, γιατί μάλλον έχεις μπερδευτεί.

Τα ψαράκια αυτά είναι Mikrogeophagus altispinosus. Φτάνουν τα 8 εκατοστά μήκος

Εσύ ρωτάς για τα Mikrogeophagus ramirezi τα οποία είναι πιο ευαίσθητα ψαράκια και φτανουν τα 5-6 εκατοστά.

Thanks ...

Με έχουν πραγματικά γοητεύσει με τα χρώματα τους ...

Εχω σε ένα ενυδρειο 300+ λιτρα με 3 Severum και σκέφτομαι να βάλω κ αυτά μαζί (αν μπορούν να συνδιαστούν).

Έγινε επεξεργασία - john-john
Link to comment
Share on other sites

χω και εγω 2 ψαρακια τετοια αλλα δεν μπορω να ξεχωρισω το φυλο τους

Δες αυτά που γράφουμε παραπάνω και αν πάλι δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις, ανέβασε καμιά φώτο μηπως και βγάλουμε καμιά άκρη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά αγόρασα κ εγω αυτα τα πανέμορφα μικρα Mikrogeophagus altispinosus για το 350 lt ενυδρείο ...

Αρχικά αναγνωρισα κ πήρα 2 θυληκά με πιο κοκκινωπη κοιλια ... αλλα μάλλον πρόκειται για 2 αρσενικά γιατι με το καλημέρα έπεφτε ξυλο όποτε συναντιόντουσαν μέσα στο ενυδρείο ...

Έτσι πήρα άλλα 2 με όχι πολύ κοκκινωπη κοιλια κ με λιγότερο φανταχτερα χρώματα που τελικά βγήκανε πιο ήσυχα άρα μάλλον πρόκειται για θυληκα.

Το θέμα ειναι οτι περίμενα αυτα με την κοκκινωπη κοιλια να ειναι θυληκα αλλά δεν ... επίσης παρατήρησα οτι μάλλον τα θυληκά έχουνε λιγότερο φανταχτερα χρώματα ... Για να δούμε τελικά - μπέρδεμα λίγο ...

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρω και πιο πάνω "το πλέον ασφαλές χαρακτηριστικό γνωρίσμα είναι το γεννητικό τους όργανο, χοντρό και κατακόρυφο στα κοριτσάκια, λεπτό και με κλίση προς τα πίσω στα αγοράκια"

Πόσο μικρά είναι τα ψαράκια σου;

Εγώ όταν τα πήρα βασίστηκα στην τύχη αφού ήταν μικρά σε ηλικία και μέσα στο ενυδρείο του πετ σοπ δεν μπορούσα να κάνω αναγνώρηση. Μετά από λίγο καιρό όμως εμφάνισαν και τα υπόλοιπα χαρακτηριστηκά που αφορούν τα πτερύγια. Όσον αφορά την κοκκινοπή κοιλιά, στα δικά μου, καθώς ακόμη δεν έχουν δημιουργήσει ζευγάρι, δεν είναι ιδιαίτερα ορατή.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μικρά είναι τα ψαράκια σου;

Μμμμ περίπου στα 3.5 cm τωρα ... θέλω να πιστευω οτι δεν θα φτασουν τα 8 cm πάντως.

Πραγματικά ειναι πανέμορφα ... Και θα παρακολουθήσω λιγο παραπάνω τα γεννητικά τους όργανα για να εντοπίσω διαφορες ...

Εγω πάντως (για την ωρα) εχω βγαλει το συμπέρασμα οτι τα αρσενικά έχουν πιο φανταχτερά / έντονα χρώματα απο τα θυληκά ... κ ίσως 'κοκορεύονται' πιο συχνα επίσης !!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να συμπληρώσω επίσης μια έντονη διαφορά τους που έναι το τελείωμα της ουράς (το είχε εντοπίσει και ένα άλλο παιδι πιο πάνω - yiapas - το αρσενικό είχε πιο μυτερά τελειώματα στα πτερύγια) !! Το ένα απο τα τέσσερα έχει πτερύγια στην ουρά του (στο τελείωμα) ενω τα άλλα τρια εχει ομιόμορφο τελείωμα - κόψιμο.

Άρα έχω 1 αρσενικό κ 3 θυληκά ... πολύ καλός συνδιασμός, παρότι έγινε τυχαία !!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω το ιδιο πρόβλημα!!!

Δε μπορω να τα ξεχωρισω!!!

Εχω δυο και σε μενα το κάθε ενα στεκεται στην καθε άκρη!!

Οποτε συναντηθουν... ξυλο!!!

Παντα υποχωρει το δεξιο και κερδιζει το αριστερο!! Ειναι λίγο μεγαλύτερο!!

Θεωρω πως ειναι αρσενικά και τα δύο αφου στην ουριτσα τους οι ακριες κανουν μυτη, όχι μεγαλη,, αλλα κανουν. Σα λύρα....

Δε μπορω να βρω διαφορες.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ανέβασε φώτο :blink:

Μωρε θελω... αλλα δυσκολευομαι.... δεν ξερω πως να ρυθμησω τη φωτογραφικη.....

Θα το προσπαθησω το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κ εγω φωτογραφία για να μπορέσουμε να καταλάβουμε καλίτερα διαφορές κ ομοιότητες με τα δικά σου ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κι από μένα

Στα Altispinosus δεν ισχύει η κοκινωπή κοιλιά για τα θηλυκά. Το πιό σίγουρο στοιχείο όπως αναφέρθηκε πιό πάνω είναι το γεννητικό τους όργανο, η στρογγυλεμένη μουσούδα και σε μερικές περιπτώσεις η ουρά και το 2ο και 3ο ραχιαίο που εξέχει στα αρσενικά (χωρίς να είναι κανόνας). Αν επιδίδονται σε μάχες lip lock (εκείνο το αστείο μάλωμα που γραπώνει το ένα το άλλο από τα χείλη) παρατηρήστε αν παραμένουν πολύ ώρα "λοκαρισμένα". Αν ναι πιθανόν να ζευγαρώσουν. Σύμφωνα με τις δικές μου παρατηρήσεις στα 5 altispinosus που έχω το αρσενικό που χάνει τη "μάχη" τη χάνει για πάντα. Ολα αυτά βέβαια σε κανονικές συνθήκες χωρίς ερωτοτροπίες και γέννες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...