Jump to content

Άρθρο στρωσίματος


Recommended Posts

ειπες το ο αριθμος των βακτηριων θα ειναι πολυ μικρος. γιατι αυτο? τι ειναι αυτο που κανει τα βακτηρια να γινουν πολλα?

Η τροφή τους! Δλδ η αμμωνία και τα ΝΟ2 :D

Link to comment
Share on other sites

αρα απο τη στιμγη που θα εχεις ψαρια μεσα και το ενυδρειο θα λειτουργει κανονικα καποια στιμγη θα πετυχεις κανονικο στρωσιμο και οχι με λιγα βακτηρια. γιατι να εχεις λιγα? αφου θα εχεις πολλα ψαρια μεσα αρα και πολλα βακτηρια.. μπορει να εχεις θανατους αλλα αυτο μεχρι να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

αρα απο τη στιμγη που θα εχεις ψαρια μεσα και το ενυδρειο θα λειτουργει κανονικα καποια στιμγη θα πετυχεις κανονικο στρωσιμο και οχι με λιγα βακτηρια. γιατι να εχεις λιγα? αφου θα εχεις πολλα ψαρια μεσα αρα και πολλα βακτηρια.. μπορει να εχεις θανατους αλλα αυτο μεχρι να στρωσει.

Λίγα θα έχεις άμα έχεις λίγη αμμωνία.

Που θες να καταλήξεις;

Είναι ιδανικός ο τρόπος να στρωθεί ενυδρείο με θανάτους ψαριών;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θελω να πω αυτο. θελω να ρωτησω για τα παιδια που κανανε λαθος και βαλανε μεσα απο την αρχη ψαρια,ενας απο αυτους ειμαι και γω, και δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να δωσουν 40ε για τα τεστς, τι θα γινει? ειχα την απορια αν ενα τετοιο ενυδρειο στρωθει απο μονο του και οταν λεω απο μονο του εννοω χωρις την δικη μας παρακολουθηση, μονο με αλλαγες νερου.

αποτι καταλαβα γινεται,και γιατι να μην γινεται αφου ο κυκλος του αζωτου ειναι απο μονος του μια φυσικη διεργασια.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θελω να πω αυτο. θελω να ρωτησω για τα παιδια που κανανε λαθος και βαλανε μεσα απο την αρχη ψαρια,ενας απο αυτους ειμαι και γω, και δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να δωσουν 40ε για τα τεστς, τι θα γινει? ειχα την απορια αν ενα τετοιο ενυδρειο στρωθει απο μονο του και οταν λεω απο μονο του εννοω χωρις την δικη μας παρακολουθηση, μονο με αλλαγες νερου.

αποτι καταλαβα γινεται,και γιατι να μην γινεται αφου ο κυκλος του αζωτου ειναι απο μονος του μια φυσικη διεργασια.

Αυτό που κάνεις αγοράζεις στικ τεστ που κοστίζουν αρκετά φτηνά, και έχεις μια γενική εικόνα του ενυδρείου για πολλές παραμέτρους ταυτόχρονα :D

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη απορια που δεν εχω καταλαβαει για το στρωσιμο ειναι η εξης: ας πουμε για παραδειγμα περνανε 40 μερες και το ενυδρειο μασ ακομα δεν εχει στρωθει και μετραμε την αμμωνια και ειναι σε υψηλα επιπεδα. αυτο σημαινει οτι δεν εχει αναπτυχθει η καταλληλη ποσοτηα βακτηριων για να αντιμετωπιση ολη αυτη την αμμωνια,σωστα?

ετσι σε αυτη την περιπτωση ακουω πολλους να λενε για αλλαγη νερο μεχρι 60% για να ριξουν αμεσα τα επιπεδα της αμμωνιας. Και ρωταω: γιατι να μην αλλαξουμε ΟΛΟ το νερο και να βαλουμε στο καινουργιο νερο το φιλτρο που ηδη εχουμε ψιλο-στρωσει,με τον υπαρχον αριχθμο βακτηριων που εχουν αναπτυχθει μεσα του?

Με αυτον τον τροπο θα εχουμε μηδενικη αμμωνια,με καποιον αριθμο βακτηριων ικανο να αντιμετωπισει τα οποια επιπεδα αμμωνιας προκυψουν.

Σωστη η σκεψη μου?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει -υπο φυσιολογικες συνθηκες- υστερα απο 40 ημερες να υπαρχει αμμωνια. 'Η το φιλτρο δεν δε φθανει ή κατι αλλο δεν παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλα παιδια δεν παλευεστε. δηλαδη μιλαμε αν αρχισει καποιος να διαβαζει το αρθρο απο την αρχη στη 2η σελιδα τα'χει παρατησει. εγω περιμενα να αναφερει καποιος συντονιστης κανα δυο τροπους στρωσιματος των ενυδρειων ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ κι εδω γινετε μια συζητηση πανεπιστημιακου επιπεδου. ας το προσεξουμε αυτο αν γινετε. ευχαριστω.

Υ.Γ. οχι τιποτα αλλο, αλλα για να μαθουμε κι εμεις οι αρχαριοι !!!

Link to comment
Share on other sites

καλα παιδια δεν παλευεστε. δηλαδη μιλαμε αν αρχισει καποιος να διαβαζει το αρθρο απο την αρχη στη 2η σελιδα τα'χει παρατησει. εγω περιμενα να αναφερει καποιος συντονιστης κανα δυο τροπους στρωσιματος των ενυδρειων ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ κι εδω γινετε μια συζητηση πανεπιστημιακου επιπεδου. ας το προσεξουμε αυτο αν γινετε. ευχαριστω.

Υ.Γ. οχι τιποτα αλλο, αλλα για να μαθουμε κι εμεις οι αρχαριοι !!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=41074&hl=

:rasp::)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου RiK τσιφτη αρχοντα και καραμπουζουκλη. :) 1ος :angry2:

Να σε καλα! :D

Με τον καιρο θα παρεις το κολαει. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον τελειωσα και εγω με το στρωσιμο παρολαυτα εχω καποιες αποριες. το ενυδρειακι μ ειναι μικρο 18λιτρα καθαρα. και οι ερωτησεις ειναι οι εξης:

1) υπαρχει ποτε περιπτωση να ανεβει η αμμωνια και τα νιτρωδη?

2) καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγη και ποσο?

3) τωρα που εχω δημιουργησει πρεπει να ριχνω προσθετα βακτηρια?

4)αν αργησω να κανω αλλαγη νερου,λογικα η αμμωνια δεν πρεπει να παραμεινει στο 0? αφου οση αμμωνια και να παραχθει εχω τα βακτηρια για να την καταπολεμησουν,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τελειωσα και εγω με το στρωσιμο παρολαυτα εχω καποιες αποριες. το ενυδρειακι μ ειναι μικρο 18λιτρα καθαρα. και οι ερωτησεις ειναι οι εξης:

1) υπαρχει ποτε περιπτωση να ανεβει η αμμωνια και τα νιτρωδη?

2) καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγη και ποσο?

3) τωρα που εχω δημιουργησει πρεπει να ριχνω προσθετα βακτηρια?

4)αν αργησω να κανω αλλαγη νερου,λογικα η αμμωνια δεν πρεπει να παραμεινει στο 0? αφου οση αμμωνια και να παραχθει εχω τα βακτηρια για να την καταπολεμησουν,σωστα?

Καλό θα ήταν ξεχωριστό θεμα για τα ερωτηματα σου.

1) Ναι, με πολυ τροφή, νεκρα ψαρια-οργανισμοι στο ενυδρείο κ.α.

2)Αναλόγος το ενυδρείο και την ιχθυοφορτηση, οταν τα ΝΟ3 ανεβουν πολυ >20-30 κανουμε αλλαγή (εαν δεν κάνεις μετρησεις περίπου 20-30% του συνολικού νερου του ενυδρείο/ εβδομάδα)

3)οχι εαν είσαι σίγουρος ότι υπάρχει αρκετή βιολογία

4)εως ενα σήμείο, ναι! δεν μπορείς να το παρακάνεις! Και πάλι διαφέρει απο ενυδρείο σε ενυδρείο και αναλογα την ιχθυοφόρτωση, ποσοτητα τροφής κ.α.

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπερα αλανια....μετραω αμμωνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 20 ....πρεπει να κανω αλλαγη νεροθ?και ποση?εχω 70λ ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορει καποιος να βοηθησει με λεπτομερειες?

θελω να στρωσω ενα νεο ενυδρειο 120 λιτρων. Θα χρησιμοποιησω εσωτερικο φιλτρο το οποιο δουλευει ηδη μια μερα μεσα σε νερο απο αλλο ενυδρειο κι εχω ηδη ριξει 2 φορες τροφη εκει μεσα (σε κουβα). Ακομα, μεσα στο φιλτρο εχω προσθεσει substrate απο φιλτρο που δουλευει ηδη εδω και καιρο και εχω μουλιασει τα σφουγγαρια του σε αλλο ενυδρειο.

θα ηθελα να μου πειτε τι ακριβως πρεπει να κανω για το στρωσιμο απο δω και περα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα.Θα ήθελα να μου πείτε πως να στρώσω το ενυδρείο που έχω.Να τα πάρω πάλι από την αρχή.Έχω ένα ενυδρείο 21 λίτρα καθαρά.Είχα ένα χρυσόψαρο 4 μήνες που πέθανε από υδρωπικία.Τις τελευταίες 2 βδομάδες έβαζα στο ενυδρείο furanol 2 για τη θεραπεία.Το φίλτρο που έχω είναι το 2006 pick up της Eheim,απλό,με σφουγγαράκι.Όσο έκανα τη θεραπεία με την αντιβίωση το φίλτρο δούλευε κανονικά οπότε ενδέχεται να έχει καταστραφεί η βιολογία του.Εδώ και 1 βδομάδα περίπου έχω βάλει άνθρακα να τραβήξει το φάρμακο.Πόσο καιρό να αφήσω τον άνθρακα;Τι άλλο χρειάζεται να κάνω;Να ρίχνω βακτήρια και αν ναι πόσο συχνά (έχω το sera bio nitrivec) και για πόσο καιρό;Να ρίχνω και τροφή;Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ.Θα ξεκινήσω πλέον να κάνω,αλλά σε ποια συχνότητα;Και κάτι τελευταίο.Μπορώ στο φίλτρο που έχω να προσθέσω απλά βιολογικό υλικό της Eheim ή καλό θα ήταν να πάρω κάποιο άλλο;Όταν το ενυδρείο θα είναι έτοιμο θα βάλω έναν μονομάχο.Μου είπαν κάποια παιδιά από δω ότι είναι καλύτερα να μπει μονομάχος στα λίτρα που έχω.Σας ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

Τον ανθρακα να τον βγαλεις απο το φιλτρο σου και να βαλεις στη θεση του βιολογικο υλικο,οποιο θελεις.

Τωρα για το στρωσιμο,ριξε βακτηρια οσο λεει το μπουκαλακι και ριχνε μερα παρα μερα τροφη μεσα στο ενυδρειο για να δημιουργητε αμμωνια και να εχουν τροφη τα βακτηρια ωστε να πολλαπλασιαστουν.Παρε τεστ για το νερο για νο2,νο3 και αμμωνια γιατι ειναι πολυ σημαντικα για το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικό το βάζω αντί για το σφουγγαράκι που έχει το φίλτρο ή τα κρατάω και τα δύο;Πόσο καιρό είναι καλό να διαρκέσει το στρώσιμο;Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι το κρατας και βαζεις και το βιολογικο υλικο.Το στρωσιμο κραταει περιπου ενα μηνα αλλα αυτο θα στο δειξουν και οι μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα ήθελα να μου πείτε πως να στρώσω το ενυδρείο που έχω.Να τα πάρω πάλι από την αρχή.Έχω ένα ενυδρείο 21 λίτρα καθαρά.Είχα ένα χρυσόψαρο 4 μήνες που πέθανε από υδρωπικία.Τις τελευταίες 2 βδομάδες έβαζα στο ενυδρείο furanol 2 για τη θεραπεία.Το φίλτρο που έχω είναι το 2006 pick up της Eheim,απλό,με σφουγγαράκι.Όσο έκανα τη θεραπεία με την αντιβίωση το φίλτρο δούλευε κανονικά οπότε ενδέχεται να έχει καταστραφεί η βιολογία του.Εδώ και 1 βδομάδα περίπου έχω βάλει άνθρακα να τραβήξει το φάρμακο.Πόσο καιρό να αφήσω τον άνθρακα;Τι άλλο χρειάζεται να κάνω;Να ρίχνω βακτήρια και αν ναι πόσο συχνά (έχω το sera bio nitrivec) και για πόσο καιρό;Να ρίχνω και τροφή;Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ.Θα ξεκινήσω πλέον να κάνω,αλλά σε ποια συχνότητα;Και κάτι τελευταίο.Μπορώ στο φίλτρο που έχω να προσθέσω απλά βιολογικό υλικό της Eheim ή καλό θα ήταν να πάρω κάποιο άλλο;Όταν το ενυδρείο θα είναι έτοιμο θα βάλω έναν μονομάχο.Μου είπαν κάποια παιδιά από δω ότι είναι καλύτερα να μπει μονομάχος στα λίτρα που έχω.Σας ευχαριστώ πολύ!!

Ο ιός η το βακτήριο που προκάλεσε την υδρωπικία στο ψάρι μπορεί να υπάρχει ακόμα στο ενυδρείο σου! Δεν ξέρουμε κατά πόσο λειτούργησε το furanol αλλά σίγουρα κατάστρεψε όλη σου την βιολογία! Εγώ θα σου πρότεινα να το ξηλώσεις όλο και να το στήσεις από την αρχή! Αρχικά βγάζεις και ξεπλένεις πολύ καλά το χαλίκι σε μια λεκάνη ( λίγο χλωρίνη δεν θα κάνει κακό) λίγο όμως διαλυμένη σε νερό και καλό καλό ξέβγαλμα με άφθονο νερο! Έπειτα καθαρίζεις το υπόλοιπο ενυδρείο και τον εξοπλισμό (φίλτρο-διακόσμηση κτλ) με άφθονο νερό! Αν μπορείς αγόρασε ένα καινούργιο σφουγγάρι για το φίλτρο σου, το παλιό πέταξε το και αγόρασε και βιολογικό υλικό siporax mini! Για να σε χωρέσει μέσα στο φίλτρο κόψε ένα κομμάτι από το σφουγγάρι και στην θέση του βαλε το siporax! Αφού λοιπόν το ξαναστήσεις από την αρχή ρίξε τα βακτήρια της sera και ρίχνε ανά δυο μέρες και λιγια θρυμματισμένη τροφή να εχουνε να τρώνε! Προμηθεύσου υγρά τεστ για αμμώνια, νιτρώδη και νιτρικά και παρακολούθησε την πορεία του κύκλου του αζώτου!

Υ.Γ. χαίρομε που η απώλεια το ψαριού σου δεν στάθηκε αφορμή στο να τα παρατήσεις και ξαναπροσπαθείς! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!Αυτό θα κάνω,θα το καθαρίσω και θα το στήσω από την αρχή.Ελπίζω να μπορέσω να βρω εύκολα ανταλλακτικό σφουγγαράκι.Κι ο Θεός βοηθός :) Κάποια στιγμή θα καταφέρω να πάρω ένα ενυδρείο της προκοπής για χρυσόψαρα γιατί έχω τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Η χλωρίνη καλό είναι να μή χρησιμοποιηθεί .

Εγω θα σου έλεγα να αλλάξεις όλο το νερό και να συνεχίσεις να λειτουργείς το ενυδρείο σου με κατάλληλη επιλογή ψαριών για το μέγεθος του ενυδρείου σου .

Απολυμάνσεις για τις κοινές ασθένειες που προσβάλουν τα ενυδρεία μας δεν τις συνιστώ .

Το Dropsy είναι μια ασθένεια που υπάρχει ούτως η άλλως στα περισσότερα ενυδρεία και δεν πρόκειται να εκδηλωθεί εφ όσων διατηρούμε τα ψάρια μας σωστά .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

...........

Τωρα για το στρωσιμο,ριξε βακτηρια οσο λεει το μπουκαλακι και ριχνε μερα παρα μερα τροφη μεσα στο ενυδρειο για να δημιουργητε αμμωνια και να εχουν τροφη τα βακτηρια ωστε να πολλαπλασιαστουν.Παρε τεστ για το νερο για νο2,νο3 και αμμωνια γιατι ειναι πολυ σημαντικα για το στρωσιμο.

Δεν χρειάζεται να έχουμε μετρήσιμη αμμωνία για να αναπτυχθούν τα βακτήρια , όσο για τη τροφή δεν χρειάζεται , μάλλον πρόβλημα με μύκητες μπορεί να δημιουργήσει .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω περισσοτερο στον κλασικο τροπο στρωσιματος παρα μεσω σκευασματων που δεσμευουν την αμμωνια με αμφιλεγομενες αποικιες βακτηριων και θεωρω την τροφη αναποσπαστω κομματι του κυκλου του αζωτου μια που οι μυκητες δεν ειναι αλλο απο τους χρησημοτατους αποικοδομητες που πρεπει να υπαρχουν σε ενα ενυδρειο, κανοτας κατα καποιο τροπο μια αντιβιωση σε αυτο και προετοιμαζοντας το εδαφως για τα μελλοντικα αποβλυτα που θα συσωρευωνται οπως και να εχει και θα πρεπει να υπαρχει ενα υποβαθρο ετοιμο προς δραση. Οι μυκητες παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν, αρκει πριν μπουν τα ψαρια να ειναι σε φυσιολογικη επιπεδα παρων, και οπως θα ερθουν ετσι θα φυγουν κιολας. Καθε φορα που εστρωσα με τροφη ενυδρειο, οταν μπηκαν ψαρια μεσα δεν εκανε ποτε κοιλια, ενω με σκευασματα 24ωρου απο πολλα και διαφορα περιστατικα που εχω συναντισει παντα ειχαν επιπλοκες, οπως το συνδρομο του νεου ενυδρειο, ick, dropsy, κλπ., και ειδικα απο τους αρχαριους που δυσκολευονται να κατανοησουν το πως και το γιατι και το πως να παρέμβουν καταλληλως, καταληγωντας να δημιουργειται ενα μπαχαλο με τις μετρησεις τους και προκαλωντας στρες και ανεπανόρθωτες βλαβες και στα ψαρια τους.

Οπως καταλαβαινεις φιλε Dreamer υπαρχουν πολλες φιλοσοφιες στο χωρο για το πως να στρωσουμε ενα ενυδρειο, και ο καθενας δεν ακυρωνει τον αλλον, αλλα οπως καταλαβαινεις για να μην μπλεξεις και επειδη εισαι αρχαριος, προσωπικα σε συμβουλευω φιλικα να μην βιαστεις και δεν θα το μετανιωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...