Jump to content

συνδυασμος τροπικων ερωτησεις


pariss

Recommended Posts

εχω ενα 180 λ juwel ειναι στη φωτο τα χρυσοψαρα θα φυγουν για τα αλλα ενυδρεια μου.θελω να ρωτησω τους εμειροτερους τι τροπικα να χρησιμοποιισω και ποσα στον αριθμο ψαρια?φιλρτο εχω εξωτερικο παρα πολυ καλο οπως αποδειχτηκε!ενωηται πως θα μπουν ξυλα και αρκετα ευκολα φυτα με λιγα λογια κοινωνικο φυτεμενο βοηθηστε!το ενυδρειο δουλευει αυτη τιστιγμη κανονικα

post-10333-1234279442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται να σου πουμε αυτο ειναι δικη σου δουλεια και δικη σου επιλογη αλλο γουστο ο καθενας.αλλα δες τουλαχιστον πρωτα τι ψαρακια σου αρεσουν πολυ και θα μπορουσαμε ολοι εδω μεσα πιστευω να σε βοηθησουμε δεν εχεις καποιο στο μυαλο σου που σου αρεσει πολυ απο ψαρια/?πες και λιγα χαρακτηριστικα εξοπλισμο για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

θελω νανοκιχλιδες γκουραμι και ισως αγγελοψαρα και καποιο κοπαδι που δεν ξερω τι ταιριαζει με τα ψαρια που προανεφερα επισης τι αλλες φυλες θα μπορουσαν να συγκατοικισουν στο ενυδρειο.εχω εξωτερικο φιλτρο dolphin 1000l/hθερμοστατη 200watt χαλικι φυσικο μαυρο φοντο κα λιγο βοτσαλο

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα να πας βαση της χημειας του νερου σου... μετρα και δες ποια αντιστοιχων απαιτησεων ψαρια μπορεις να φιλοξενησεις!

Link to comment
Share on other sites

η κιχλιδες η αλλα ψαρια πες κατι πιο αναλυτικα αν εχει υψος το ενυδρειο σου ειναι σιγουρα 50 cm τοτε μπορεις να βαλεις αγκελοψαρα (-σκαλαρια ) δεν μπορεις να βαλεις καποιες κιχλιδες με αυτα τα ειδη που αναφερες.βασικα δεν γνωριζω ποσο καιρο ασχολεισαι με το χομπυ εισαι νεος ?εχεις 180 λιτρα προσεξε να το αξιοποιησεις σωστα και να κανεις την καλητερη δυνατη επιλογη.πχ.προσωπικη μου γνωμη εγω σε ενα 180 δεν θα εβαζα γκαπυ οχι οτι δεν ειναι ομορφα απλα δεν θα το χαραμιζζα το 180 για γκαπυ οπως και πολλοι αλλοι χομπιστες πιστευω.ενας πολυ ωραιος συνδιασμος ειναι τα νεον που αρεσουθν σε πολλους ομορφα ψαρακια και ειρινικα ταιριαζουν αυτα με καρδιναλιους και σιγουρα με αρλεκινους και ροδοστομους.κανε μια αναζητηση και δες αυτα τα ψαρακια νομιζω θα σου αρεσουν πολυ.

αν θελεις παλι να ασχοληθεις με κιχλιδες τοτε το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα μου ειναι οτι μου αρεσουν πολυ οι κηχλιδες αλλα απο τι μου ειπαν στο μαγαζι δεν μπορω να εχω φυτα και ξυλα μονο πετρες γιτη κανουν χαμο στο ενυδρειο επειδη γινονται μεγαλα!οποτε καταληγουμε σε νανοκηχλιδες πχ ραμιρεζι!ισχυει οτι δεν μπορω να εχω φυτα και ξυλα με τις κηχλιδες????

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι αλλοι οπως και εγω και φυτα εχουμε και ξυλα εχουμε με τις κιχλιδες μας! :(

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

αν σου ειναι ευκολο ανεβασε μια φωτο απο το ενυδρειο σου τρελενομε για κηχλιδες!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου συγχαρητηρια ισως το πιο σπουδαιο ενυδρειο μεσα στο φορουμ!!!τα ψαρια αυτα ομως δεν θα μεγαλωσουν αρκετα?ισως τα πιο εντυπωσιακα ψαρια οι κηχλιδες!

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλεπω εχεις μονο 3 ψαρια η κανω λαθος?τι τελικο μεγεθος εχουν αυτα τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλεπω εχεις μονο 3 ψαρια η κανω λαθος?τι τελικο μεγεθος εχουν αυτα τα ψαρια

Tερατα για αυτο ειναι 700λτ :(

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου συγχαρητηρια ισως το πιο σπουδαιο ενυδρειο μεσα στο φορουμ!!!τ

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια αλλα πιστεψε με το δικο μου σε σχεση με αυτα που εχουν τα παιδια εδω μεσα ειναι το τελευταιο στη λιστα... κανε το κοπο να περασεις απο το "Ενυδρεια Μελων" να δεις κατι διαμαντια εκει! :(

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κανε μια βολτα εκει που δειχνουν τα ενυδρεια τους τα παιδια και θα παρεις αρκετες ιδεες μπορεις να βαλεις καποια συγκεκριμενα φυτα στις κιχλιδες οσο για το ξυλο δεν σε εμποδιζε κανενας θεμα γουστου ειναι.κοιτα αν ασχοληθεις με ειδη mbuna ναι θελουν πολλες αρκετες πετρες για κρυψωνες αλλα και ετσι ειναι τ περιβαλλον τους.αναλογως με ποιο ειδος θα ασχοληθεις.κανε μια περιηγηση υπαρχουν αρκετα ενυδρεια στημενα με κιχλιδες απο τις λιμνες tanganika η kai απο malawi.

ειναι η πρωτη φορα πο θα στησεις ενυδρειο ειναι το πρωτο σου?

Link to comment
Share on other sites

εχω 3 ενυδρεια στη κατοχη μου με χρυσοψαρα και λιγα τροπικα ειμαι νεος στο χομπυ και προσπαθω οσο μπορω να κανω σωστες κινησεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...