Jump to content

Εντονη δραστηριοτητα


Recommended Posts

Παιδια καλημερα σας...παρατηρησα απο χθες μια εντονη δραστηριοτητα των ψαριων μου...γενικα ειναι ολο πανω κατω δεξια αριστερα....υπαρχει καποιο προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Αν ηθελες να ελεγες περισσοτερα?

π.χ. τι ψαρια ειναι ? λιγες πληροφοριες για το ενυδρειο, μετρησεις, χρονος λειτουργιας κτλ κτλ

:(

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Τις μετρησεις μου εκανε ο τυπος που εχει το πετ και μου ειπε οτι ειμαι οκ..τωρα σχετικα με τα ψαρια μου ειπαν οτι δεν ειναι συμβατα απο εδω...εκεινος για να πουληση ομως...τελος παντων...εχω ενα Apteronotus albifrons(μαχαιροψαρο) ενα ελεφαντακι 2 αγγελοψαρα 2 μολυ και 3 ζεβρα μικρα..επισεις το μεγεθος ολων τον ψαριων ειναι μεχρι 5 cm το πιο μεγαλο..το φιλτρο μου εχει μεσα μακαρονι κατω κατω απο πανω ανθρακα μετα σφουγκαρι και υαλοβαμβακα στο τελος...η χωρητικοτητα του ειναι 80λτρ(μετα εμαθα οτι τα ψαρια μου ειναι πολλα για τα λιτρα μου..αλλα δεν φταιω εγω...)

Έγινε επεξεργασία - DiavoloGR
Link to comment
Share on other sites

Τις μετρησεις μου εκανε ο τυπος που εχει το πετ και μου ειπε οτι ειμαι οκ.

Εδω πρεπει να σταθουμε λιγο πιστευω... τι παει να πει "οκ"?

Πρεπει να αγορασεις τεστ (υγρα καλυτερα) και να αρχισεις να μετρας μονος σου πλεον...

.τωρα σχετικα με τα ψαρια μου ειπαν οτι δεν ειναι συμβατα απο εδω...εκεινος για να πουληση ομως...τελος παντων...εχω ενα Apteronotus albifrons(μαχαιροψαρο) ενα ελεφαντακι 2 αγγελοψαρα 2 μολυ και 3 ζεβρα μικρα..επισεις το μεγεθος ολων τον ψαριων ειναι μεχρι 5 cm το πιο μεγαλο..το φιλτρο μου εχει μεσα μακαρονι κατω κατω απο πανω ανθρακα μετα σφουγκαρι και υαλοβαμβακα στο τελος...η χωρητικοτητα του ειναι 80λτρ

Εχεις ενα θεμα με την συμβατοτητα των ψαριων σου οπως σου ειπαν και τα παιδια εδω...

Πρεπει να αρχισεις το διαβασμα, τοσο για το στρωσιμο του νερου σου (φανταζομαι οτι ειναι "φρεσκο" ακομα) οσο και για τα ψαρακια σου!

Παραδειγμα Apteronotus Albifrons

:(

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα...δεν περιμενα ενα ατομο για να πουλησει ενα ψαρι που κοστιζει 3 και 4 ευρω να κανει ετσι...μου τα πουλησε και μου ειπε μεχρι εδω..αυτα ειναι ηρεμα και μπορουν να ειναι οκ μεταξυ τους...ι αμμωνια σε ενα ενυδρειο πως φευγει ???

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι ανησυχα τα ψαρακια σου σιγουρα κατι τα ενοχλει.

Τωρα αν ειναι αμμωνια ή κατι αλλο μονο με μετρησεις μπορουμε να ξερουμε...

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου? Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?

Η αμμωνια κανονικα διασπατε απο το φιλτρο σου αν λειτουργει κανονικά.

Σε περιπτωσεις εκτακτης αναγκης τη μειωνουμε με αλλαγες νερου μεχρι να αναλαβει το φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ετρεχε για 15 μερες και μετα μου εκανε ο πετσοπιστας μετρησεις και μου ειπε οτι μπωρεις να βαλεις αυτα και αυτα μεσα...αλλαγες κανω καθε βδομαδα το 1/3 του νερου...για το φιλτρο τωρα σαν ΑΣΧΕΤΟΣ που ειμαι δεν ξερω να σου πω κατα ποσο σωστα λειτουργει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...