Jump to content

Αρχάρια


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.. είμαι νέα στο φόρουμ.. έχω ένα μονομάχο προς το παρόν.. κι είμαι ψιλό άσχετη αλλά θέλω να μάθω την σχέση του ψαριού με το φως.. τον έχω σε ένα δωμάτιο που δεν μπαίνει πολύ φως..να τον μετακινήσω σε μέρος περισσότερο ευήλιο ; μια λάμπα δίπλα του θα βοηθούσε (όχι να το χτυπάει) ; δεν θέλω να τον στρεσάρω.. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες....

πές μας λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο που έχεις τον μονομάχο σου..(λίτρα,φίλτρο κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν σε μια γυάλα 2 λίτρων ..μόλις χτες τον πήρα..από ότι διάβασα όμως δεν πρέπει.. αυτές τις μέρες θα πάω να πάρω ένα 15 λίτρα.. καλό δεν είναι; πάντως κάνει φυσαλίδες.. για το φως τι γνώμη έχεις; πρέπει να είναι σε αρκετά ευήλιο δωμάτιο; επίσης , χτες που τον πήρα από το ποτήρι του στο pet shop ήταν μπορντώ σκούρο.. ενώ σήμερα έχει ανοίξει το χρώμα του αρκετά.. σόρρυ που ρωτάω ανοήτα πράγματα αλλά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με ψάρια και θέλω να είναι καλά..

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι τα 15 αλλα γνώμη μου είναι 20+...για φώς μέχρι να πάρεις το άλλο βάλε ένα φώς γραφείου απο πάνω όχι πολύ δυνατό και άναβε το 6 ωρίτσες κάθε μέρα...στο μεγάλο θα σου δείξει τα κανονικά του χρώματα με συνδιασμό καλής τροφής και ποιότητας νερού..

τί τροφή δίνεις τώρα?

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Να 'σαι καλά! Πάντως τώρα για βράδυ θα του το σβήσω το φως.. λογικά σκεπτόμενη ότι και στο φυσικό του περιβάλλον το βράδυ ζει σε σκοτάδι! Ευχαριστώ και πάλι.. θα επανέλθω με νέες απορίες μόλις πάρω το ενυδρείο, αρχάρια γαρ! :(

η τροφή που του δίνω είναι η TetraMin.

Έγινε επεξεργασία - UltraViolet
Link to comment
Share on other sites

ναι πρέπει να το κλείσεις το φώς γιατί τα ψάρια δεν έχουν βλέφαρα να κλείσουν οπότε θέλουν σκοτάδι για να ξεκουραστούν...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που θα πάρεις να έχει

1) φίλτρο(συνήθως το έχει μέσα στην τιμή σαν σετ)

2) θερμοστάτη ανάλογα με τα λίτρα που θα επιλέξεις.Χρειάζεται για να κρατήσεις σταθερή τη θερμοκρασία του νερού μέσα στο ενυδρείο

3) κάποιο αντιχλώριο και υγρό για να ξεκινήσεις την βιολογία στο φίλτρο

4)κάποια τεστ υγρά(αμμωνίας ΝΗ3/ΝΗ4,νιτρώδη ΝΟ2,νιτρικά ΝΟ3).Θα σου χρειαστούν τώρα που θα στρώνει το φίλτρο σου. Αργότερα αγοράζεις τα υπόλοιπα για πεχα,ανθρακική σκληρότητα και ολική σκληρότητα.

Στα γράφω για να μη κάνεις πολλά δρομολόγια στο πετ-σοπ. Ελπίζω να μη ξέχασα κάτι από τα βασικά...

Και εδώ είμαστε και για τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Πήγε σήμερα το αγόρι μου και πήρε ένα ενυδρείο 22 λίτρα , φίλτρο εξωτερικού τύπου 50 hertz oceanfree , θερμόμετρο , θερμοστάτη shark k-336 200 W, στους 27 , λάμπα στο πάνω μέρος του ενυδρείου.. ααα και 3 άλλα ψαράκια πολύ μικρά που του είπανε στο pet shop ότι είναι για την καθαριότητα του ενυδρείου.. τα πάει καλά ο μονομάχος προς το παρόν μαζί τους.. τέστ υγρά για αμμωνία και λοιπά δεν πήρε γιατί ήταν ακριβά.. επίσης δεν το έστρωσε το ενυδρείο γιατί ήταν πολυ ενθουσιασμένος και τα έβαλε αμέσως μέσα τα ψάρια.. δηλαδή περίμενε απλά να φτάσει το νερό στη σωστή θερμοκρασία..

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωρικό το έβαλε σε εκείνη την φάση και περίμενε καμιά ώρα μέχρι να βάλει τα ψάρια..Τον μονομάχο πάντως καλά τον βλέπω..πιο δραστήριο από την γυάλα και συνεχίζει να κάνει φυσαλίδες στην επιφάνεια..α, επίσης τα φυτά στο ενυδρείο είναι πλαστικά..

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωρικό το έβαλε σε εκείνη την φάση και περίμενε καμιά ώρα μέχρι να βάλει τα ψάρια..Τον μονομάχο πάντως καλά τον βλέπω..πιο δραστήριο από την γυάλα και συνεχίζει να κάνει φυσαλίδες στην επιφάνεια..α, επίσης τα φυτά στο ενυδρείο είναι πλαστικά..

νομιζω οτι βιαστηκε πολυ για να βαλει τα ψαρια..το ενυδρειο δεν εχει προλαβει καλα καλα να δουλεψει οχι να στρωθει..πιστευω οτι βαστηκατε

Link to comment
Share on other sites

Mπορούμε να κάνουμε κάτι τωρα? :( να το διορθώσουμε αν γίνεται..

επερεπε να μην παρετε τα ψαρια σημερα..σε καμι βδομαδουλα..επρεπε μολις το γεμιζατε και βαζατε τα παντα σε λειτουργια να βαζατε πρωτα αντιχλωριο και μετα απο 2 ωρες βακτηριδια για την γρηγορη αποκιση βακτηριδιων......τωρα δεν ξερω..ας μπουν οι ειδικοι να σου πουν..γιατι βρε δεν ρωτησες πριν το κανεις..ταλαιπορεις τα ζωντανα αδικα νομιζω

Link to comment
Share on other sites

α) 200W θερμοστάτης στα 22 λίτρα είναι ΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολλά. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα κακό...

β) ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ!!! Κι εσύ και το αγόρι σου! Το χόμπυ μας θέλει υπομονή.

γ) Για το φίλτράκι σου δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες, οπότε καλό θα ήταν να μας διαφωτίσεις λίγο όσον αφορά τα λίτρα ανά ώρα και τον όγκο υλικών του.

δ) Στη θέση σου θα έψαχνα ΑΜΕΣΑ για μπόλι (έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό). Τώρα, απ'ότι βλέπω είσαι στην Ρουμανία ( :( ) και δεν ξέρω τί μπορείς να κάνεις με αυτό το θέμα.

ε) Όπως και να έχει πάρτε τεστ ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 υγρά και όχι στικς και θα μετράς καθημερινά για 1-2 εβδομάδες. Επίσης θα πάρετε και ζωντανά βακτήρια και θα ρίχνεις καθημερινά. Θα ταϊζεις ΠΟΛΥ περιορισμένα. Θα κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού πάντα με χρήση αντιχλωρίου περίπου τα 4-5 λίτρα. Φυσικά σε κάθε αλλαγή θα βάζεις και βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλτρο μου.. δεν μπορώ να βρω τα λίτρα ανά ώρα :hysterical: ..πάντως γράφει max output : 250 και recommended tank : up to 45cm. Αύριο θα πάμε να πάρουμε υγρά τέστ και βακτήρια κι ο Θεός βοηθός..

Μπορείς όμως να μου περιγράψεις τι είναι το μπόλι και που χρησιμεύει γιατί εδώ που είμαι θα πρέπει να το περιγράψω στο pet shop..Aα επίσης σήμερα παρατήρησα μια μικρή τρυπίτσα στην ουρίτσα του..να ανησυχήσω; παρόλα αυτά καλά μου φαίνεται..μας κοιτάει στα μάτια..είναι έξυπνο :( ..α, και αυτά τα μικροσκοπικά ασημένια υπερκινητικά ψάρια που μας είπαν στο pet shop ότι και καλά καθαρίζουν το ενυδρείο και τρώνε τις ακαθαρσίες ή κάπως έτσι, είναι καλό που τα έχουμε στο ενυδρείο μας; επίσης στο ενυδρείο έχουμε κάτι σαν κάστρο διακοσμητικό κι ο μονομάχος μας αράζει εκεί από πίσω αρκετά συχνά, είναι φυσιολογικό ή έχει στρεσαριστεί το ψάρι μας; αχ και κάτι τελευταίο , πρότεινε μου αν μπορείς ένα φυτό να βάλω μέσα αλλά να είναι εύκολο.. που να κάνει σκιες να γουστάρει το ψαράκι .. μιας που θα πάμε pet shop αύριο..

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.. είμαι κάπως πελαγωμένη κιόλας επειδή δε στρώθηκε και το ενυδρείο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το μπόλι είναι η λάσπη ή η μπίχλα όπως το λένε άλλοί.Υπάρχει μέσα στο φίλτρο όταν πολλαπλασιάζονται τα βακτήρια, είναι η βιολογία του φίλτρου.Νομίζω πως δεν θα σε βοηθήσει το πετ-σοπ αν τους ζητήσεις μπόλι.Αν ξέρεις κάποιον εκέι που είσαι να έχει ενυδρείο που να λειτουργει καιρό θα μπορόυσε να σου δώσει αφού κατα καιρούς ολοί το καθαρίζουμε το φίλτρο.Αν βρεις μπόλι θα πρέπει να το βάλεις στο δικό σου φίλτρο σε λιγότερο από μισή ώρα(αν κάνω λάθος την ώρα ας με διορθώσει κάποιος) για να είσαι σίγουρη οτι θα λειτουργήσει όπως πρέπει.

Αυτό νομίζω πως θα σε βοηθήσει πολύΓη κ Υδωρ για το πώς θα στρώσεις το ενυδρείο, για το μονομάχο και για πολλα άλλα ψαράκια και φυτά.

Link to comment
Share on other sites

..α, και αυτά τα μικροσκοπικά ασημένια υπερκινητικά ψάρια που μας είπαν στο pet shop ότι και καλά καθαρίζουν το ενυδρείο και τρώνε τις ακαθαρσίες ή κάπως έτσι, είναι καλό που τα έχουμε στο ενυδρείο μας;

Μοιάζουν καθόλου με ΑΥΤΑ????

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μπόλι δεν μας βλέπω να βρίσκουμε σύντομα..

σας βάζω μία φωτό των μικρών ψαριών μπας και βρούμε τι είναι και μία του μονομάχου:(

αα.. μπορώ να ζητήσω μπόλι ίσως από το πετ σοπ..

post-11542-1234856010.jpg

post-11542-1234856074_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - UltraViolet
Link to comment
Share on other sites

σας βάζω μία φωτό των μικρών ψαριών μπας και βρούμε τι είναι και μία του μονομάχου:(

Τα μικρά είναι Corydoras Aeneus και αν διαβάσεις το link λέει πως είναι ακατάλληλα για το ενυδρείο σου. Θα σου πρότεινα να το γυρίσεις πίσω. Δεν τρώνε ακαθαρσίες, αλλά τροφή βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Τα βγάλαμε..Θα τα ρίξω στην λίμνη που έχω κοντά στο σπίτι..στο φυσικό τους περιβάλλον:bowdown: απλώς τώρα πήραμε ένα σαλιγκάρι.. τελοσπάντων, γυρίσαμε όλα τα πετ σοπ πουθενά τεστ. Μόνο σε ένα βρήκαμε strips και πήραμε. pH 8 , KH 15d, GH > 16 d (σας τα γραφω όπως τα λένε στα strips) , ΝΟ3 10 και ΝΟ2 0. Αμμωνία δεν είχε στο τέστ αλλά αλλάζουμε ανά 2 μέρες νερό.Αυτές οι τιμές ήταν πριν την αλλαγή νερού σήμερα. Αλλάξαμε το 1/3 του νερού με νερό με αντιχλώριο που είχαμε ετοιμάσει από την προηγούμενη και ρίξαμε Tetra EasyBalance. Βάλαμε 3 φυτά, το ένα είναι ανούμπια τα άλλα δυο δεν ξέρω, βάλαμε κάτω από τις ρίζες τους OceanFree Rot Monster αλλά δεν βάλαμε υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι όποτε δεν νομίζω να πιάσουν.. Πάντως τους ρίξαμε Tetra Planta min.Ρίξαμε το Τetra SafeStart αλλά δεν ξέρουμε αν πρέπει να συνεχίσουμε να το βάζουμε και για πόσες μέρες..Επίσης πήραμε βακτήρια(OceanFree A-Z Super beneficial bacteria), ρίξαμε πάρα πολύ λίγα όμως..Το νερό του ενυδρείου ξεκίνησε να πρασινίζει κάπως..Επίσης δεν ξέρουμε αν θα πρέπει να συνεχίσουμε να ρίχνουμε και για πόσες μέρες.. Πείτε μου παρακαλώ! Το ξέρω ότι σας έχω τρελάνει... Αχ, επίσης ο μονομάχος μου από χτες έχει αρχίσει να ασπρίζει (να αποχρωματίζεται κάπως) στο κεφάλι.. λέτε να πεθάνει ; :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - UltraViolet
Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού ΜΗ ΡΙΞΕΙΣ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ.

Επέστρεψε τα πίσω στον πετσοπά.

Χρειάζονται ειδικές συνθήκες για να ζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα βγάλαμε..Θα τα ρίξω στην λίμνη που έχω κοντά στο σπίτι..στο φυσικό τους περιβάλλον:bowdown: απλώς τώρα πήραμε ένα σαλιγκάρι.. τελοσπάντων, γυρίσαμε όλα τα πετ σοπ πουθενά τεστ. Μόνο σε ένα βρήκαμε strips και πήραμε. pH 8 , KH 15d, GH > 16 d (σας τα γραφω όπως τα λένε στα strips) , ΝΟ3 10 και ΝΟ2 0. Αμμωνία δεν είχε στο τέστ αλλά αλλάζουμε ανά 2 μέρες νερό.Αυτές οι τιμές ήταν πριν την αλλαγή νερού σήμερα. Αλλάξαμε το 1/3 του νερού με νερό με αντιχλώριο που είχαμε ετοιμάσει από την προηγούμενη και ρίξαμε Tetra EasyBalance. Βάλαμε 3 φυτά, το ένα είναι ανούμπια τα άλλα δυο δεν ξέρω, βάλαμε κάτω από τις ρίζες τους OceanFree Rot Monster αλλά δεν βάλαμε υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι όποτε δεν νομίζω να πιάσουν.. Πάντως τους ρίξαμε Tetra Planta min.Ρίξαμε το Τetra SafeStart αλλά δεν ξέρουμε αν πρέπει να συνεχίσουμε να το βάζουμε και για πόσες μέρες..Επίσης πήραμε βακτήρια(OceanFree A-Z Super beneficial bacteria), ρίξαμε πάρα πολύ λίγα όμως..Το νερό του ενυδρείου ξεκίνησε να πρασινίζει κάπως..Επίσης δεν ξέρουμε αν θα πρέπει να συνεχίσουμε να ρίχνουμε και για πόσες μέρες.. Πείτε μου παρακαλώ! Το ξέρω ότι σας έχω τρελάνει... Αχ, επίσης ο μονομάχος μου από χτες έχει αρχίσει να ασπρίζει (να αποχρωματίζεται κάπως) στο κεφάλι.. λέτε να πεθάνει ; :(

ΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!

Μη ρίξεις τα Corydoras στην λίμνη κοντά στο σπίτι σου!!! :blink: Δεν υπάρχουν Corydoras Ρουμανίας! Μόνο Αμαζονίου!!! Το φυσικό τους περιβάλλον είναι εντελώς διαφορετικό!!! Επέστρεψέ τα στο κατάστημα που τα πήρες κι ας μη σου δώσουν πίσω λεφτά!!!

Ελπίζω να σε πρόλαβα!!!!

*edit* ΟΥΦ!!! Σε πρόλαβε ο Alex... Μου'μπηξες μαχαίρι στη καρδιά με αυτό που είπες πριν :bowdown:

Τέλος καλό όλα καλά με τα Corydoras!!! :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ένταξει εντάξει δεν τα ρίχνω..:bowdown: Για καλό πήγα και βγήκα.. :bowdown:

πείτε μου όμως αν ξέρετε τι έχει ο μονομάχος μου κι ασπρίζει.. :)

κι επίσης αν κάνει το σαλογκάρι να βρίσκεται στο ενυδρείο μου.. κ αν κάναμε καλά που κάναμε όλααα αυτά που κάναμε..

Έγινε επεξεργασία - UltraViolet
Link to comment
Share on other sites

πείτε μου όμως αν ξέρετε τι έχει ο μονομάχος μου κι ασπρίζει.. :bowdown:

Στρες, μη ιδανικές συνθήκες, πιθανή αμμωνία, κακή διατροφή.... Κάποιο από αυτά ή και συνδυασμός αυτών.

Το νερό της αλλαγής ελπίζω να μην το ρίχνεις όπως είναι παγωμένο μέσα στο ενυδρείο... :bowdown: Και φυσικά δεν πρέπει να βάζεις νερό θερμοσίφωνα! Θα σου πρότεινα να βάζεις το νεράκι μαζί με αντιχλώριο σε έναν κουβά από την προηγούμενη μέρα και να φροντίζεις όταν το ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο να έχει την ίδια θερμοκρασία.

Κάνε καθημερινές αλλαγές περί του 20-30% και τάιζε ελάχιστα... Μη σου πω να ταΐζεις μέρα παρά μέρα.

Όλα τα σκευάσματα που έχεις πρέπει να έχουν οδηγείες πάνω τους. Διάβασέ τες προσεχτικά και πρόσεξε μη τυχόν και ρίξεις υπερδοσολογία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...