Jump to content

Αρχάρια


Recommended Posts

Αυτό που θα πρέπει να κάνετε πρώτα απ' όλα είναι να διβάσετε!

Σταματήστε να αγοράζετε ψαράκια ή άλλα ζωντανά για το ενυδρειάκι και ξεφυλίστε πρώτα τις σελίδες του φόρουμ για πληροφορίες, συνθήκες νερού, στρώσιμο κ.λ.π. κ.λ.π.

Θα σας λυθούν όλες οι απορίες και θα κάνετε σωστά βήματα ώστε να μην ταλαιπωρήσετε κα καημένα ζωντανά αλλά ούτε και την τσέπη σας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

κι επίσης αν κάνει το σαλογκάρι να βρίσκεται στο ενυδρείο μου.. κ αν κάναμε καλά που κάναμε όλααα αυτά που κάναμε..

Το σαλιγκάρι δεν ενοχλεί. Τί σαλιγκάρι είναι? Βάλε καμία φωτογραφία.

Αν κάνατε καλά που κάνατε όλα αυτά που κάνατε?????? Η αλήθεια είναι πως κάνατε πολλά λάθη εξ αρχής, αλλά μη το πέρνεις κατάκαρδα :bowdown: Δείχνεις το ενδιαφέρον και ακόμα και μέσω λαθών θα μάθεις τί είναι καλό για το μονομαχάκι σου :)

Ρώτα ΟΤΙ θες και όσο "χαζή" κι αν νομίζεις πως είναι η ερώτηση! Αλλά ΚΥΡΙΩΣ πρέπει να κάνεις 3 πράγματα:

1) Διάβασμα!!!

2) Διάβασμα!!!

3) Διάβασμα!!!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στρες, μη ιδανικές συνθήκες, πιθανή αμμωνία, κακή διατροφή.... Κάποιο από αυτά ή και συνδυασμός αυτών.

Το νερό της αλλαγής ελπίζω να μην το ρίχνεις όπως είναι παγωμένο μέσα στο ενυδρείο... :bowdown: Και φυσικά δεν πρέπει να βάζεις νερό θερμοσίφωνα! Θα σου πρότεινα να βάζεις το νεράκι μαζί με αντιχλώριο σε έναν κουβά από την προηγούμενη μέρα και να φροντίζεις όταν το ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο να έχει την ίδια θερμοκρασία.

Κάνε καθημερινές αλλαγές περί του 20-30% και τάιζε ελάχιστα... Μη σου πω να ταΐζεις μέρα παρά μέρα.

Όλα τα σκευάσματα που έχεις πρέπει να έχουν οδηγείες πάνω τους. Διάβασέ τες προσεχτικά και πρόσεξε μη τυχόν και ρίξεις υπερδοσολογία!

Ωρε Νικο δεν διαβαζεις ολοκληρο αυτο που γραφει; Μονο για τα κορυντορας ειδες; :bowdown: Το ΡΗ ειναι στο 8 και εσυ λες τα δικα σου; :):(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια αυτος ειναι ο σαλιγκαρος και το ενυδρειο πως το καναμε σημερα.Ειναι λογικο που ο μονομαχος κανει καμοια 20αρια σβουρες στην ανουμπια και μετα χωνεται απο κατω της για λιγο και μετα παλι το ιδιο?ευχαριστουμε για ολες τις διευκρινισεις.Το λαθος ξεκινησε απο τον υπαλληλο του pet-shop -απο οτι διαβασα το συνηθιζουν- που μας ειπε οτι μπορουμε να τον εχουμε σε ενα πλαστικο κουτι των 2 λιτρων!!Μετα ειχα απωριες για το ειδος..ηθελα και καιρο να παρω,μπηκα εδωμεσα και να που θα γινω και χομπιστας :bowdown: και παλι ευχαριστω για το χρονο σας.

post-11528-1234885669_thumb.jpg

post-11528-1234885680_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωρε Νικο δεν διαβαζεις ολοκληρο αυτο που γραφει; Μονο για τα κορυντορας ειδες; :bowdown: Το ΡΗ ειναι στο 8 και εσυ λες τα δικα σου; :bowdown::)

Θεωρώ (κι αν κάνω λάθος διόρθωσέ με) πως αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολύ πιο άμεσα προβλήματα στο ενυδρείο συμπεριλαμβανομένων και των Corydoras. Το 8 pH είναι οριακά υψηλό αλλά όχι απαγορευτικό... σε πρώτη φάση. Όταν με το καλό στρώσουν τα υπόλοιπα μπορεί η φίλη μας να ασχοληθεί και με το pH.

Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου.

Ξαναλέω, αν κάνω λάθος, διόρθωσέ με!

Link to comment
Share on other sites

1. Νικο δεν αντιλεγω. :(

2. Αγαπητε μου συνχομπιστα tzef μια φιλικη απορια. Πιστευεις οτι αν εβαζες μια μασκα και βουταγες σε ενα ποταμι θα εβλεπες μεσα στο νερο ενα καστρο σε μικρογραφια; :) Ενα φυσικο περιβαλον θα το προτιμισει περισσοτερο το ψαρακι σου, βγαλτο λοιπον και βαλτου μια μικρη ριζουλα και μερικα φυτα ακομα. :bowdown: Ποτε δεν καταλαβα γιατι βαζουν τετοια πραγματα μεσα στα ενυδρεια.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε βγάλει ήδη! Και πήραμε άλλο φυτό! Δεν ξέρω ποιό, αλλά ο ψάρης γουστάρει. Βέβαια πρέπει να ΄ναι άρρωστο γιατί η μούρη του συνεχίζει και ασπρίζει.. Συνχομπίστα tzef ο Γκάρι το σαλιγκάρι θα φύγει από το ενυδρείο γιατί είναι αηδιαστικός :bowdown: Ρε παιδιά αν βάλουμε γκαπάκια μαζί του θα σκοτωθούνε ; Στο pet shop σήμερα είχε μονομάχο μαζί με γκάπι και καλά ήτανε.. Α, έχουμε pH 7. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - UltraViolet
Link to comment
Share on other sites

Θα λεγα πριν αρχίσετε να παίρνετε άλλα ψάρια ασχολήσου με τον μονομάχο μέχρι να ξεπεράσει την αρρώστια του και βλέπεις μετά για συγκάτοικους, όχι γκάπυ όμως λόγω διαφορετικών αναγκών, άσε που μπορεί να κάνουν την ουρά του κουρέλι....

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε βγάλει ήδη! Και πήραμε άλλο φυτό! Δεν ξέρω ποιό, αλλά ο ψάρης γουστάρει. Βέβαια πρέπει να ΄ναι άρρωστο γιατί η μούρη του συνεχίζει και ασπρίζει.. Συνχομπίστα tzef ο Γκάρι το σαλιγκάρι θα φύγει από το ενυδρείο γιατί είναι αηδιαστικός :bowdown: Ρε παιδιά αν βάλουμε γκαπάκια μαζί του θα σκοτωθούνε ; Στο pet shop σήμερα είχε μονομάχο μαζί με γκάπι και καλά ήτανε.. Α, έχουμε pH 7. :bowdown:

Ο μονομαχος πρεπει να ζει ΜΟΝΟΣ του. Καλο θα ειναι να μη βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα για το ποσο καλα περνανε τα ψαρια που βλεπεις στα ενυδρεια των καταστηματων. Αποκτωντας εμπειρια στο χομπυ θα εισαι σε θεση να το καταλαβεις πολυ καλα αυτο αργοτερα. Εκτος απο το ΡΗ πρεπει να μετρησεις και σκληροτητες γιατι ο μονομαχος προτιμαει "μαλακο" νερο. Αυτο περι αηδιαστικου για το σαλιγγαρι θα το αφησω ασχολιαστο. Τα γκαπακια εκτος του οτι θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου, αν μπουν μεσα θα εχουν πολυ ασχημο τελος.-

Link to comment
Share on other sites

Διαβάσαμε σε πολλές δημοσιεύσεις γενικά ότι αν ένας μονομάχος έχει μεγαλώσει από μικρός σε κοινωνικό ενυδρείο, μπορεί να συνυπάρχει με κάποια είδη. Κι επίσης είναι και ο χαρακτήρας του ψαριού που παίζει ρόλο. Κι όσο για τα αυθαίρετα συμπεράσματα, δεν βγάζουμε κανένα. Απλώς δεν είδαμε ούτε μια τσακισμένη ουρά σε εκείνο το ενυδρείο κι ο μονομάχος έκοβε βόλτες μόνος του μια χαρά, χωρίς να είναι κρυμμένος κάπου, ούτε κυνηγιόνταν με κανένα άλλο ψάρι. Και δεν πήραμε γκάπυ να τα βάλουμε μέσα! Απλώς ρώτησαμε.Κι εντάξει δεν μου αρέσει και πολύ το σαλιγκάρι, αλλά ο καθένας αηδιάζει όπου θέλει ! Άσε που το έγραψα στην πλάκα.. Κούλαρε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάσαμε σε πολλές δημοσιεύσεις γενικά ότι αν ένας μονομάχος έχει μεγαλώσει από μικρός σε κοινωνικό ενυδρείο, μπορεί να συνυπάρχει με κάποια είδη. Κι επίσης είναι και ο χαρακτήρας του ψαριού που παίζει ρόλο. Κι όσο για τα αυθαίρετα συμπεράσματα, δεν βγάζουμε κανένα. Απλώς δεν είδαμε ούτε μια τσακισμένη ουρά σε εκείνο το ενυδρείο κι ο μονομάχος έκοβε βόλτες μόνος του μια χαρά, χωρίς να είναι κρυμμένος κάπου, ούτε κυνηγιόνταν με κανένα άλλο ψάρι. Και δεν πήραμε γκάπυ να τα βάλουμε μέσα! Απλώς ρώτησαμε.Κι εντάξει δεν μου αρέσει και πολύ το σαλιγκάρι, αλλά ο καθένας αηδιάζει όπου θέλει ! Άσε που το έγραψα στην πλάκα.. Κούλαρε λίγο...

1. Αν δεν κανω λαθος το ενυδρειο σου ειναι ...................μολις 22λιτρα. "Κοινωνικο" τετοιου μεγεθους απλα δεν υπαρχει (με την κανονικη εννοια οχι στην νεοελληνικη αργκο). :) Αν εννοεις κατι αλλο και δεν το καταλαβα, εχω απαντησει λαθος. :bowdown:

2. Αν και χρειαστηκα μεταφραση για να καταλαβω τι εννοεις, εγω μια χαρα χαλαρος ειμαι, καλο ειναι να το ακολουθησεις και εσυ.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...