Jump to content

πρωτες μετρησεις


Recommended Posts

Κανονικά πρέπει να έχεις....

α) Δεν πρέπει να μένει στάσιμο το νερό.

β) Μόνο έτσι θα κυκλοφορήσει και θα αναμειχθεί σωστά το αντιχλώριο με το νερό.

Τώρα για τις καθημερινές αλλαγές... ok, δεν έγινε και τίποτα να μην έχεις κυκλοφοριτή. Αν έχεις ρίξε μία αερόπετρα με αεραντλία και θα κάνεις δουλειά!

εχω αεραντλια με διπλη εξοδο κ δυο αεροπετρες. να ριξω μεσα κ τις δυο αεροπετρες στο φουλ? θα γινει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 μερες χωρις πολλες σπασμωδικες ενεργειες πιστευω καταφερα να κατεβασω την αμωνια αισθητα κ ειδα επισης οτι αρχιζουν να ανεβαινουν τα νιτρωδη. πιστευω ειμαι σε καλο δρομο μιας κ βλεπω οτι εχει αρχισει να δουλευει η βιολογια του ενυδρειου μου.Βεβαια ουτε τα νιτρωδη αλατα ειναι καλα αλλα απο το να εχω μονο αμωνια σε ψηλα επιπεδα κατι ειναι κ αυτο. ενα σημαδι οτι βαινουμε προς τον σωστο δρομο. παραθετω φωτο απο το πρωτο τεστ πριν 2 μερες(δεξια) κ σημερα(αριστερα). επισης κ το τεστ στικ απο τα νιτωδη αλατα. ολα τα τεστ ειναι τις TETRA.

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Όλα προχωράνε κανονικά όσον αφορά το στρώσιμο... Το θέμα είναι με αυτή τη διαδικασία να μην έχεις απώλειες ψαριών! Συνέχισε και φρόντισε να είσαι αρκετά παρατηρητικός!

Link to comment
Share on other sites

Όλα προχωράνε κανονικά όσον αφορά το στρώσιμο... Το θέμα είναι με αυτή τη διαδικασία να μην έχεις απώλειες ψαριών! Συνέχισε και φρόντισε να είσαι αρκετά παρατηρητικός!

οκ. δεν τα φοβαμαι τα γκαπι. εχουν τρομερη ανθεκτικοτητα. για τα μωρα ξιφοφορους φοβαμαι. αλλα ειπαμε οχι σπασμωδικες κινησεις... θα ξανακανω τεστ σε 2 μερες κ θα ποσταρω να μου πειτε. οποτε θα εχω καταλαβει κ γω ποια τι σημαινουν τα χρωματα στα τεστ κ αν ειναι καλα η οχι τα αποτελεσματα. κραταω κ αρχειο στο lap-top απο τις φωτο για αμεση συγκριση... ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας κ ελπιζω οταν στρωθει το ενυδρειο να βαλω κ κανα καλο ψαρι...

Link to comment
Share on other sites

οριστε κ 2 φωτο. πριν 10 μερες με ηψηλες μετρησεις σε αμωνια(δεξια) κ σημερα(αριστερα) με πιο φυσιολογικα νουμερα. η νυχτα με την μερα. ακουω σχολια...

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

οριστε κ 2 φωτο. πριν 10 μερες με ηψηλες μετρησεις σε αμωνια(δεξια) κ σημερα(αριστερα) με πιο φυσιολογικα νουμερα. η νυχτα με την μερα. ακουω σχολια...

Όντως... η γεννήστρα μετακινήθηκε προς τα δεξιά :bowdown:

Θα σου πρότεινα να κάνεις καθημερινές μετρήσεις πάντως.

Όσο για το "ντεκόρ" του ενυδρείου σου, σιγά-σιγά θα το βελτιώσεις... Πρώτα όμως το στρώσιμο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper μεγαλωστρα ειναι αυτη αν δεν κανω λαθος..η γενηστρα εχει χωρισματα για τα νεα ψαρια απο τους γονεις.

Αφου η αμμωνία πάει περιπατο τοτε εισαι καλα.Ποσες μερες σου πηρε;

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper μεγαλωστρα ειναι αυτη αν δεν κανω λαθος..η γενηστρα εχει χωρισματα για τα νεα ψαρια απο τους γονεις.

Αφου η αμμωνία πάει περιπατο τοτε εισαι καλα.Ποσες μερες σου πηρε;

Ναι οντως μεγαλωστρα ειναι.Βασικα δεν αργησε πολυ.Χωρις αλλαγες νερου, με απομακρυνση 2 ξιφοφορων, 1 εξτρα δοση Nitrivec μοιρασμενη σε 2 δοσεις ανα 12ωρο, μειωση τροφης στο ελαχιστο δυνατο(μια φορα τα γκαπι-4 φορες τα μωρα) την ημερα κ κλεισημο τις αεραντλιας μου πηρε 3 μερες. Τωρα αν ηταν καποιο απο αυτα που εκανα η ολα μαζι δεν ξερω αλλα μια φορα αρχισε να στρωνει...

Link to comment
Share on other sites

δεν φτάνει μόνο η αμμωνία να πάει περίπατο αλλά και τα ΝΟ2...

Θα πανε περιπατο που θα παει... Θα φτιαξει ο καιρος θα βγει κ ο ηλιος κ θα πανε μια βολτα ανευ επιστροφης!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...