Jump to content

Νεο ενυδρειο 200 λιτρα


f1rm4

Recommended Posts

Παιδια εδειξα τις φωτογραφιες στα παιδια στο Αζορες... Ειχαμε γεννητουρια!!! :thumbup::thumbup:

Δυστηχως δεν ξερουμε ποσα θα αντεξουν διοτι δεν προβλεψα να εχω και αλλο ενυδρειο για να βαλω αρτεμια για τα ψαρακια... :P δυστηχως.... :P

Λοιπον, το θεμα τωρα ειναι αλλο! Πηρα 10 ροδοστομους οπως σας ειχα πει αλλα βλεπω τα αγγελοψαρα να πηγαινουν πολλες φορες προς το μερος τους και να τα κυνηγουν! ειδικα το θυληκο....

Τι λετε; φυσιολογικο; θα σταματησουν; :thumbup:

Αυτο που κανουν ειναι φυσιολογικο.

Προστατευουν τα αυγα.

Και ειναι καλο που το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λετε να ζησουν ρε παιδια; βλεπω παντως οτι τα προσεχουν πολυ... φευγουν τα χαζα απο το φυλλο της ανουμπιας και πανε οι γονεις και τα μαζευουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευπειθώς αναφερω οτι τα μωρα αγγελοψαρακια εγιναν μεζες για τσιπουρο εδω και 3-4 μερες... Οι γονεις τους, αρχισαν να τα βγαζουν τσαρκα παγανια και τα περνουσαν μπροστα απο τους ροδοστομους. Σε καθε βολτα λιγοστευαν τα καημενα :rasp: και τελος δεν εμεινε κανενα... :rasp:

Τελος παντων... Οι ροδοστομοι ειναι πολυ καλα στα μυαλα τους! Οι μυτες τους εχουν γινει ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΕΣ σαν να πινανε ρετσινες πρωι μεσημερι βραδυ :rasp:

Τα φυτα επισης αρχισαν να ζωντανευουν πολυ υστερα απο τη χρηση καποιων απαραιτητων λιπασματων! :P

Ολα πανε καλα τελος παντων και θα συνεχισουν να ειναι καλα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στη διαρκεια της μερας θα σας εχω φωτογραφιες με την εξελιξη του ενυδρειου μου... Πλεον Υπαρχουν 2 αγγελοψαρα, 16 ροδοστομοι και 5 γατοψαρακια δεν θυμαμε το ειδος τους...

Link to comment
Share on other sites

http://img246.imageshack.us/gal.php?g=dsc01804z.jpg

Πως σας φαινετε παιδια; Καλο;

Παντως πρεπει να ευχαριστησω τα παιδια απο το ΑΖΟΡΕΣ, τον Κωστη και τον Κλαζ για ολο αυτο...

Φυσικα ακομα ημαστε στην αρχη μιας και εχει 2 μηνες απο τοτε που μπηκε το νερο στο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Η αφισα δεν μου αρεσει.

Δεν αναδυκνειει το "περιεχομενο" του ενυδρειου, και ειναι και διαφορετικου θεματος.

Προτιμησε ενα μονοχρωμο (καφε, μαυρο κλπ) χαρτονι.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομουν αυτο δελτα απλα επειδη ερχομουν θεσσαλονικη μονο για σαββατοκυριακο δεν προλαβαινα να παω να παρω... Λες να δειξει πιο πολυ με ενα μαυρο χαρτονι? Να φανταστω οτι εννοεις το χαρτονι που πουλανε στα βιβλιοπωλεια...? ετσι;

Link to comment
Share on other sites

...Λες να δειξει πιο πολυ με ενα μαυρο χαρτονι? Να φανταστω οτι εννοεις το χαρτονι που πουλανε στα βιβλιοπωλεια...? ετσι;

Δοκιμασε αν μπορεις το καφε, δεν ξερεις τι γινεται. (το μαυρο παει σε πολυ φυτεμενα μαλλον)

Ναι απο βιβλιοπωλειο,

Αν και εγω ειχα μια αφισα τετοια, ειχα και ενα σπρευ μαυρο ματ και την εφτιαξα μονος μου, αφου βαριομουν να παω να παρω :unsure:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλα οκ? τα φυτα πως τα βλεπεις; τα ψαρια σου αρεσαν; 15 ροδοστομοι, 4 τετρα, 5 γατοψαρα και 2 αγγελοψαρα...

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλα οκ? τα φυτα πως τα βλεπεις; τα ψαρια σου αρεσαν; 15 ροδοστομοι, 4 τετρα, 5 γατοψαρα και 2 αγγελοψαρα...

Τα αγγελοψαρα ειναι τουλαχιστον σιγουρο ζευγαρι?

Τα 4 τετρα παροτι πανομορφα θα τα αποχωριζομουν για να εχω ενα μονο κοπαδι.

Τα 5 γατοψαρα (κορυ πιστευω να εννοεις) θα μαθαινα τι ειδος ειναι για να ειμαι σιγουρος για τις "απαιτησεις" τους και θα τα εκανα 10.

Ποσες ωρες εχεις αναμενες τις λαμπες?

Ακομα ειναι νωρις για τα φυτα νομιζω.

Θα πρεπει να τρεξει λιγο το ενυδρειο, ισως χρειαστει να κανεις μεταφυτευση με τα κλαδεματα που θα εχεις και να κανεις "δασακια" ιδιου ειδους κλπ

Τα ψηλα φυτα να πανε πισω κλπ.

Θα δεις σιγα σιγα τι πρεπει να γινει.

Θα στο δειξει το ενυδρειο μονο του.

Εσυ κρατα σε καλη ποιοτητα το νερο και τις συνθηκες για τα ψαρια και ολα τα αλλα ερχονται.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελοψαρα ειναι τουλαχιστον σιγουρο ζευγαρι?

Τα 4 τετρα παροτι πανομορφα θα τα αποχωριζομουν για να εχω ενα μονο κοπαδι.

Τα 5 γατοψαρα (κορυ πιστευω να εννοεις) θα μαθαινα τι ειδος ειναι για να ειμαι σιγουρος για τις "απαιτησεις" τους και θα τα εκανα 10.

Ποσες ωρες εχεις αναμενες τις λαμπες?

Ακομα ειναι νωρις για τα φυτα νομιζω.

Θα πρεπει να τρεξει λιγο το ενυδρειο, ισως χρειαστει να κανεις μεταφυτευση με τα κλαδεματα που θα εχεις και να κανεις "δασακια" ιδιου ειδους κλπ

Τα ψηλα φυτα να πανε πισω κλπ.

Θα δεις σιγα σιγα τι πρεπει να γινει.

Θα στο δειξει το ενυδρειο μονο του.

Εσυ κρατα σε καλη ποιοτητα το νερο και τις συνθηκες για τα ψαρια και ολα τα αλλα ερχονται.

Τα αγγελοψαρα ειναι ζευγαρι και μεχρι τωρα εχουν γεννησει 3 φορες σε διαστημα 3-4 εβδομαδων... Δυστηχως δεν εχω αλλο ενυδρεο να τα βαλω μεσα και τα τρωνε οι ροδοστομοι...

Τα τετρα παροτι ειχα σχεδιασει να μην τα παρω τα αγορασε ο πατερας μου παρα την προσπαθεια που εκανε ο Κλαζ να τον μεταπισει... :unsure: Δεν πειραζει ομως θα τα μεταφερω στο αλλο μου ενυδρειο στις Σερρες... :wacko:

Τα γατοψαρα ειναι κορυ... Την αλλη ονομασια δεν μπορω να την θυμηθω... :unsure:

Τις λαμπες τις αναβω 8 ωρες... Ειναι 4 Τ5 (2 ροζ+2 λευκες)...

Οι αλλαγες νερου γινονται καθε εβδομαδα στο 30% του συνολικου ογκου και ειναι 70-30 Α.Ο και νερο βρυσης... Εξαλλου για την ποιοτητα νερου μιλανε απο μονες τους οι μουρες των ροδοστομων... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ετσι ειναι πλεον το ενυδρειο υστερα απο σχεδον 6 μηνες...

2382009.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - f1rm4
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θέλω να έχω στο δωμάτιο μου ή έστω στο δωμάτιο της κοπέλας μου αφού τελειώσω με το θαλασσινό μου.Είναι πάρα πολύ όμορφο και περιποιημένο.Πολλά μπράβο.Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια! Συντομα θα το ενισχυσω με 10 γατοψαρα κορυ και με 15 ροδοστομους ακομα ωστε να μεγαλωση το κοπαδι και να φαινεται πιο "δυνατο"... θελει δουλεια ακομα παντως... :(

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου αρεσει!!!

Κι εγω ιδια αφισα έχω και θα το δοκιμασω τωρα με μαυρο ή με μπλε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dsc02578h.th.jpgdsc02579at.th.jpgdsc02582.th.jpgdsc02583sb.th.jpgdsc02584u.th.jpgdsc02585u.th.jpg

dsc02586y.th.jpg

Σημερινες φωτογραφιες μετα απο αλλαγη νερου και αλλαγη θεσης ορισμενων φυτων... Περιμενω τα σχολια σας.... Το γκουραμι θελω λιγο να προσεξετε γιατι δεν το βλεπω καλα εδω και 2 μερες... δεν το βλεπω πολυ κινητικο... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ απο εμενα... παρα πολυ ομορφο ενυδρειο... :angry2::rasp::bowdown:

παντως αν βλεπεις κατι το ανυσηχιτικο ανοιξε θεμα στις ασθαινιες να σε βοηθησουν τα παιδια :o

Link to comment
Share on other sites

dsc02578h.th.jpgdsc02579at.th.jpgdsc02582.th.jpgdsc02583sb.th.jpgdsc02584u.th.jpgdsc02585u.th.jpg

dsc02586y.th.jpg

Σημερινες φωτογραφιες μετα απο αλλαγη νερου και αλλαγη θεσης ορισμενων φυτων... Περιμενω τα σχολια σας.... Το γκουραμι θελω λιγο να προσεξετε γιατι δεν το βλεπω καλα εδω και 2 μερες... δεν το βλεπω πολυ κινητικο... :angry2:

Φιλος TOP το ενυδρειο σου :rasp:

Μπραβο σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...