Jump to content

Driftwood-Ξυλα σε παραλια...


Recommended Posts

βασισμένος σε ένα πολυ παλιό θέμα οσον αφορά τα κατάλληλα ξύλα για ενυδρείο είχα βρεί οτί αυτο που λένε driftwood και είναι κατάλληλο για ενυδρειακή χρήση είναι τα ξύλα που ξεβράζονται σε παραλίες ή ποτάμια(και απότι είχα βρεί τότε καλύτερα θάλασσάς λόγω της σκλήρυνσης του ξύλου από το αλάτι)...

Ετσι λοιπόν σας είχα ρωτήσει και μου είχαν πει αρκετά παιδιά τη διαδικασία γενικά για τα ξύλα (βρασιμο αλλαγη βρασιμο αλλαγη...)...

Ξεκίνησα τη διαδικασίακαμια 45αριά μέρες πρίν και έχω τα ξύλα(γιατι έβαλα πολλά!!!) και στα δυο ενυδρεία μου με απολύτως κανένα πρόβλημα ούτε αλλαγη σε τιμές(ισως λίγο το χρώμα αλλά πάρα μα πάρα πολυ λίγο)....

Αυτά... Απλά επειδή είχα πεί οτί θα ενημερώσω για το ενχείρημα μου...

Δοκιμάστε και εσείς... :bowdown::bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για αυτη σου τη δημοσιευση!Με βοηθα πολυ γιατι σκεφτομουν να ασχοληθω με το αντικειμενο.Μηπως εχεις καμια φωτο να καταλαβουμε και περι τινος προκειται?

Ευχαριστω και παλι!:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε, εγώ επειδή μαζεύω καιρό ξύλα από παραλίες είχα πολλά και αγαπημένα κομμάτια...

Απλά κάνε τις αλλάγές με βραστό νερό κάθε μέρα μέχρι να σταματήσει το νερό να γίνεται κίτρινο(αν υπάρχει καλύτερη διαδικασία διορθώστε με)...

Καλή σου τύχη...

post-10836-1235161642_thumb.jpg

post-10836-1235161662_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα ρε παιδι!!Βοηθησες απιστευτα πολυ!!!Αυριο παω για ξυλα(λες και παω για χορτα)

Low budget ξυλα λοιπον

Low budget co2

Αντε και κανα low budget ενυδρειο,φιλτρο,θερμοστατης κλπ κλπ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά σε τέτοια θέματα που δεν έχουμε πολύ εμπειρία είναι πολύ καλό ο καθένας να μοιράζεται τα "πειράματά του". subandsoda ευχαριστούμε!

Υ.Γ.@Σπύρος1989: low budget όλα! για φίλτρο και ό,τι άλλο χρειαστείς να παρακολουθείς τις αγγελίες φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χάρηκα που το μοιράστηκα μαζί σας, όχι μονο γιατι χωρίς την παροτρυνση σας δε θα έκανα κάτι που μου φάνταζε τόσο επίφοβο, αλλά και γιατί τα ξύλα παραλίας είναι μεγαλη ιστορία...

Όχι μόνο γιατι έχουν την ιστορία τους(που από που κτλπ κτλπ) αλλά γιατί εγώ(εμείς) τα έχουμε επιλέξει(και όχι το petshop και ο-οι προμηθευτές του)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...