Jump to content

Νεο ενυδρειο γνωμες...


Recommended Posts

Θα ηθελα την κριτικη σας για το νεο μου ενυδρειο...Ειναι ακομα πολυ νωρις γιατι βρισκεται στο στρωσιμο αλλα με μια πρωτη ματια θα ηθελα την γνωμη σας για το τι πραγματα θα επρεπε να αλλαξω,ή να βαλω παραπανω,ακομα και για τι ψαρια θα ταιριαζαν σε αυτο το σκηνικο.. :bowdown: Επισης καθησυχάστε με,με το θολομα..Θα καθαρισει αργοτερα ετσι?Ειναι η 2η μερα.. :bowdown:

Υ.Γ. Ακομα κι αν δεν σας αρεσει το ντεκορ δωστε τις ιδεες σας.. :)

Υ.Γ.2. Το ποστ δεν το εκανα στα "Ενυδρεια Μελων" γιατι δεν κανω παρουσιαση οριστικη..βοηθεια και γνωμες ζηταω..

post-9768-1235163551_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sakourtele
Link to comment
Share on other sites

πόσα λίτρα είναι το ενυδρειο? η θολούρα θα φύγει μην ανησυχείς. τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις? από αυτό εξαρτάται το πως θα διαμορφωθεί το aquascape του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο παιχτης.Τι ψαρια θα βαλεις?Παντως το marhallι ειναι αυτο που τα σπαει στην ολη φωτο!! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο μενα πως παει το στρωσιμο?αυτα που εχεις μεσα ειναι αληθινα ξυλα μονο ε?ποιο ειδος ειναι αν επιτρεπεται.??

οσο για τα ψαρακια εσενα τι σου αρεσει ποιο ψαρακια σου αρεσει πολυ-(περισσοτερο.) θα βαλεις μεσα και φυτακια?

καλο ξεκινημα να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα την γνώμη μου για τα ψάρια την ξέρεις...

1. λίτρα αρκετα...

2. αμμος...

3. ξύλα...(καλά και τα mopani αλλα πιανουν πολύ όγκο.Βαλε κανενα sumatra)

4. καθόλου φυτα....

Το aquascape θέλει λίγο δουλίτσα αλλα όντως θα παίξει ρόλο τι θα αποφασίσει απο ψάρια.

και η θολούρα μην σε ανησυχεί, θα φύγει μόνη της :bowdown:

απο μετρήσεις το παρακολουθείς;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά η υπόθεση μου "βρωμάει" Αμαζόνιο :bowdown:

Άντε... και καλά πλεκοειδή :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αληθεια ειναι οτι οδευω προς Αμαζονιο πλευρα.. :)

Εχω το Ριο 300 για τον φιλο που ρωτησε τα λιτρα...Δεν σκεφτομαι να το φυτεψω..Αντρεα για το aquascape λες να βαλω σε αλλη διαταξη τα ξυλα ή πρεπει να προσθαφαιρεσω καποια κομματια?Οσο για το τι ψαρια θα μπουν ακομα το σκεφτομαι..δεν θελω να κανω βιαστικες κινησεις...Ετσι κι αλλιως ειμαι στο στρωσιμο. :bowdown:

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας..

Υ.Γ.Μετρησεις εκανα και ειχα υψηλο ph και σκληροτητα που πιστευω θα την αντιμετωπισουν τα ξυλα σε μεγαλο βαθμο.Βαζω τα φαρμακα ακομα και βλεπουμε...

Υ.Γ. Μεγαλη διαφορα υπομονης και συγκεντρωσης για το καλυτερο αποτελεσμα,παρατηρησα σε συγκριση με το πρωτο ενυδρειο που ειχα αγορασει πριν 2 χρονια..Το aquazone και το διαβασμα βλεπω οτι με εχουν βελτιωσει σε μεγαλο βαθμο. :(:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε αυτούς τους πανέμορφους γεωφάγους http://www.thecichlidgallery.com/g.tapajo.htm

οσο για τα ξύλα, πιστευω πρεπει να παρεις μερικα λεπτότερα κηαδια ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.Μετρησεις εκανα και ειχα υψηλο ph και σκληροτητα που πιστευω θα την αντιμετωπισουν τα ξυλα σε μεγαλο βαθμο.Βαζω τα φαρμακα ακομα και βλεπουμε...

Στην αρχη ναι, αλλα με τον καιρο καποτε τα ξυλα θα σταματησουν να βγαζουν τανινες και χουμικα οξεα...

Γιατι δεν κανεις ενα αφρικανικο μιας και εχεις το PH και την σκληροτητα οπως λες! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη ναι, αλλα με τον καιρο καποτε τα ξυλα θα σταματησουν να βγαζουν τανινες και χουμικα οξεα...

Γιατι δεν κανεις ενα αφρικανικο μιας και εχεις το PH και την σκληροτητα οπως λες! :bowdown:

Το προηγουμενο ενυδρειο που ειχα,για καποιους μηνες το ειχα αφρικανικο αλλα ειδα οτι το σκηνικο δεν μου ταιριαζε και πολυ..και με ψαρια να μενουν μονο στα 10 εκατοστα ξενερωνα και μετα τα χαριζα... :buttrock:

Ειμαι γεννημενος για μεγαλα...πραγματα... :(:blink: Τελοςπαντων οσο μας το επιτρεπουν οι συνθηκες ενος 300αριου.. :bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε αυτούς τους πανέμορφους γεωφάγους http://www.thecichlidgallery.com/g.tapajo.htm

οσο για τα ξύλα, πιστευω πρεπει να παρεις μερικα λεπτότερα κηαδια ακόμη!

Οκ θα το κοιταξω για τα κλαδια..Παω..ε..χμ...Πηγαινω ηθελα να πω( :bowdown: ) να μαθω πληροφοριες για γεωφαγους..θα τα ξαναπουμε..Thanks! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Ακομα κι αν δεν σας αρεσει το ντεκορ δωστε τις ιδεες σας.. :(

Δεύτερη μέρα και ζητάς συμβουλές για το ντεκόρ;;;; :bowdown:

Είμαι 100% σίγουρος ότι θα το αλλάξεις καθώς το ενυδρείο καθαρίζει και αποφασίσεις τελικά τι ψάρια θα βάλεις και αν τελικά βάλεις λίγα ή μπόλικά φυτά, και αν… και αν… και αν… έχεις δρόμο ακόμη.

Σε κανένα δίμηνο μας ξαναρωτάς. :bowdown:

Δεν μπορείς να φανταστείς τη αλλαγές θα κάνεις μέσα σε αυτό το δίμηνο. :)

Υ.Γ.2. Το ποστ δεν το εκανα στα "Ενυδρεια Μελων" γιατι δεν κανω παρουσιαση οριστικη..βοηθεια και γνωμες ζηταω..

Πρώτα δώσε μας εσύ μια κατεύθυνση και μετά συζητάμε γιατί έτσι ο κάθε ένας θα σε προτείνει αυτό που γουστάρει αυτός και όχι αυτό που γουστάρεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την κριτικη σας για το νεο μου ενυδρειο...Ειναι ακομα πολυ νωρις γιατι βρισκεται στο στρωσιμο αλλα με μια πρωτη ματια θα ηθελα την γνωμη σας για το τι πραγματα θα επρεπε να αλλαξω,ή να βαλω παραπανω,ακομα και για τι ψαρια θα ταιριαζαν σε αυτο το σκηνικο.. :bowdown: Επισης καθησυχάστε με,με το θολομα..Θα καθαρισει αργοτερα ετσι?Ειναι η 2η μερα.. :bowdown:

Υ.Γ. Ακομα κι αν δεν σας αρεσει το ντεκορ δωστε τις ιδεες σας.. :)

Υ.Γ.2. Το ποστ δεν το εκανα στα "Ενυδρεια Μελων" γιατι δεν κανω παρουσιαση οριστικη..βοηθεια και γνωμες ζηταω..

Με μετρησεις που εκανα μολις εχω,

ΝΟ3:0

ΝΟ2:0

GH : 8

KH: 15

PH: 8

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο εχεις δικιο..Το θεμα ειναι να πλησιασω ενα ντεκορ σαν βιοτοπικο δισκων αλλα χωρις φυτεματα.. :bowdown:

Γιατι απ'οτι φαινεται θα βαλω κιχλιδες αμερικης και μαλλον παω προς νοτια.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για τις τιμες μπορεις να βαλεις τυρφη για να τις κανεις πιο αμαζονιακες, αν δεν θελεις να ασχοληθεις με οσμωση...

Υ.Σ. Μου αρεσει η αμμος σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για τις τιμες μπορεις να βαλεις τυρφη για να τις κανεις πιο αμαζονιακες, αν δεν θελεις να ασχοληθεις με οσμωση...

Υ.Σ. Μου αρεσει η αμμος σου :bowdown:

Thanks φιλε μου. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το βλεπω και πολυ ομορφο :bowdown: θα μου αρεσε και καποιο φυτο ωστε να εχουν και μερος αν χρειαστει να κρυφτουν τα ψαρια σου.

καλη σου συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το βλεπω και πολυ ομορφο :bowdown: θα μου αρεσε και καποιο φυτο ωστε να εχουν και μερος αν χρειαστει να κρυφτουν τα ψαρια σου.

καλη σου συνεχεια...

Σ'ευχαριστω..θα προτιμουσα να μην μπλεξω με φυτα..αλλα ακομα ψαχνομαι.. :bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω..θα προτιμουσα να μην μπλεξω με φυτα..αλλα ακομα ψαχνομαι.. :bowdown::bowdown:

υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα οποτε δεν χρειαζεται να μπλεξεις και πολυ.υστερα πρεπει να σκευτεις κιολας το συνολικο κοστος αν πας για δισους πολυ ομορφοι αλλα οι ατιμοι ειναι ακριβοι.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα οποτε δεν χρειαζεται να μπλεξεις και πολυ.υστερα πρεπει να σκευτεις κιολας το συνολικο κοστος αν πας για δισους πολυ ομορφοι αλλα οι ατιμοι ειναι ακριβοι.

Ναι το ξερω το κοστος γι'αυτο το σκεφτομαι πολυ σοβαρα..Δεν ξερω..παιρνω ιδεες ακομα..Ευχαριστω! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι τελευταιο...Η ουσια αυτη που βγαζουν τα ξυλα που εχω βαλει και κοκκινιζει λιγο το νερο θα φυγει?Εννοω το χρωμα του νερου θα μεινει ετσι? :bowdown:

Ειμαι ασχετος το ξερω... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - sakourtele
Link to comment
Share on other sites

Αργά και σταθερά με τις αλλαγές του νερού θα φύγει. Πάντως μη σε απασχολεί. Δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Αντίθετα έχει κάποια πλεονεκτήματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...