Jump to content

Diafwtiste Me


Recommended Posts

Eimai kainourios sto hobby kai sto site.Etoimazw ena enudreio konta sta 160 litra(1 metro mikos,40 ekatosta platos kai 40 upsos.Exw rwtisei se polla magazia gia to filtro pou einai kalutera na xrisimopoihsw.O enas mou eipe oti me to Eheim pick-up 2012 8a eimai kalimenos.O allos oti xreiazomai sigoura exwteriko filtro.Fusika ipirxe kai o tritos pou mou eipe na ftiaxw ena viologiko monos mou me kikloforiti.Pragmatika eimai polu berdemenos kai prospa8w na vrw mia kalh lush xwris na xodepsw para polla xrimata(dioti eimai kai foititis).Boreite na mou peite pws borw na kalipsw tis anages tou enudreiou mou.Sas euxaristw polu.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας γραφε με μικρα ελληνικα....*****

στην περιπτωση σου η καλυτερη κατ'εμε λυση ειναι ενα εξωτερικο φιλτρο οπως πχ eheim classic 2213η και 2215.

αθανατα φιλτρα απολυτως καταλληλα για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρετε ενδεικτικα πόσο περίπου κοστιζουν τετοιου είδουσ φίλτρα που ανέφερες?

Link to comment
Share on other sites

στο περιπου στα καταστηματα απο 65 ευρω και ανεβαινουμε....(στα eheim τα υλικα πωλουνται εξτρα..).

σαφως ομως υπαρχει και η ιντερνετικη αγορα.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψάξει ρε φίλε αρκετά site αλλά δε βρήκα καποιο ικανοποιητικο που να στέλνει στην Ελλάδα.Εχεις υποψιν σου καποιο?Και επίσης τι αεραντλία μου προτείνεις?Σε ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια έχω πελαγώσει

Link to comment
Share on other sites

αεραντλια δεν χρειαζεσαι.

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/376...rt/tpl/-/lang/1

σιγουρο και με πολλους πελατες εκ ελλαδος... :bowdown:

ΥΓ.τους χαιρετισμους μου στο φιλο harald.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης τι αεραντλία μου προτείνεις?Σε ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια έχω πελαγώσει

Καλησπερα κι απο μενα

Θα σου ελεγα να δεις τις αεραντλιες της sera!Ειναι αθορυβες.Εγω που εχω μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ρίξτε μια ματιά.http://www.onlineaquariumstore.com

Απο εκεί πήγα να παραγγείλω αλλα εχουν ακριβή τη μεταφορα.

Αν έχετε φίλο Αγγλια συμφερει τρελα

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι ακομα.Πόσα Watt χρειάζεται να είναι ο θερμοστάτης?

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι ακομα.Πόσα Watt χρειάζεται να είναι ο θερμοστάτης?

200w,nομιζω ειναι καλα.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να θέσω καποια ακόμα ερωτήματα.Με έχτε βοηθήσει ήδη πάρα πολύ.Τα φίλτρα της Eheim τα πουλάνε σκέτα.Τι βιολογικό υλικό πρέπει να προσθέσω.Είναι συγκεκριμένα πραγματα?Τι ακριβώς ειναι τα βανάκια?

Επίσης βρήκα κάτι φοβερά ξύλα από αμυγδαλιά.Μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ή θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Α!!!Έμαθα οτι μπορώ να κατασκευάσω μονος μου φιλτρο με βιολογικά αντικείμενα χρησιμοποιώντας έναν κυκλοφοριτή.Είναι εφικτο και αν ναι θα κανει σωστά τη δουλειά του?

Link to comment
Share on other sites

Θα λεγα ότι καλύτερα να αγοράσεις ένα eheim, στην τελική θα σου κρατήσει για πολλά χρόνια εγγυημένα, δεν θα πάει χαμένο. Μέσα μπορείς να βάλεις filter wool για μηχανικό καθαριμό και βιολογικό υλικό sera siporax ή eheim substrat pro για να σου κάνει βιολογία

Ξύλα μπορείς να βάλεις, αν τα βράσεις αρκετές φορές και σιγουρευτείς ότι δεν κουβαλάνε τίποτα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο φίλτρο μόνο αυτα θα χρειαστουν και είμαι οκ?Όσο για τα ξύλα είχαν μερικά μια ασπρη μούχλα όταν τα μαζεψα αλλά υπέθεσα ότι θα φύγει αν τα βράσω.Επίσης θα βάλω γκάπυ και κάπου διάβασα ότι θα υπάρξει πρόβλημα.Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα για Filterwool και έχει 2 ειδών. Coarse και Fine. Έχουν κάποια διαφορα ή είναι το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο φίλτρο μόνο αυτα θα χρειαστουν και είμαι οκ?Όσο για τα ξύλα είχαν μερικά μια ασπρη μούχλα όταν τα μαζεψα αλλά υπέθεσα ότι θα φύγει αν τα βράσω.Επίσης θα βάλω γκάπυ και κάπου διάβασα ότι θα υπάρξει πρόβλημα.Ισχύει?

αποψη μου ειναι δικο σου θεμα αν βαλεις ξυλα ειναι καθαρα γουστο δισκο σου.κανενα προβλημα γιατι ?αν θελεις βαζεις γκαπυ και εχεις ξυλο μεσα.δεν κανει σχεδον καμια διαφορα στις τιμες νερου τουλαχιστον στο δικο μου δεν εκανε.αλλα και να κανει θα ειναι ελαχιστο και πρωσορινο.προσωπικη μου αποψη.ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου/?τιμες νερου εχεις?καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου κατασκευάζεται αυτή τη στιγμή.Απλά παραγγέλνω τα απαραίτητα και πληροφορούμαι για να ξεκινήσω σωστα. Θα είναι 160L.Ευχαριστώ ρε μάγκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...