Jump to content

Αφρός;


vro

Recommended Posts

Εστησα το νεο ενυδρειο μου juwel 63l. Χαλικι μαυρο, 2 φυτα, εβαλα το χλωριο και την επομενη μερα τα βακτηρια. Το νερο θολωσε αλλα τη τριτη μερα ξεθολωσε. Αυτο που παρατηρω απο την αρχη ειναι πολλες φυσσαλιδες στην επιφανεια(που δεν φαινονται αν δεν το δεις απο κατω) οι οποιες αργουν να σκασουν και καποιες συσσωρευονται κοντα στο φιλτρο. Τι μπορει να ειναι; Το ενυδρειο πριν το γεμισω το δοκιμασα για σιαρροες οποτε πλυθηκε και το χαλικι ξεπλυθηκε πολυ καλα με νερακι.Ειναι ανυσηχητικες ή οχι οι φυσσαλιδες;. Η αληθεια ειναι οτι εχω βαλει κουρτινα και βγαζει αρκετες φυσσαλιδες....

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σαν σαπουναδα στην επιφανεια μην ανυσηχεις ειναι λογω της αεροκουρτινας....

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σαν σαπουναδα στην επιφανεια μην ανυσηχεις ειναι λογω της αεροκουρτινας....

Εβγαλα καποια με την αποχη...σα σαπουναδα ηταν, αλλα ξαναγινε. Διαλυεται βεβαια, αλλα αργα. Ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να πλύθηκε με κάποιο καθαριστικό ;

Αν ναι εχουμε πρόβλημα αν οχι δεν ειναι τίποτα μπορεί να είναι και απο το αντιχλώριο .

watchmaker αν θέλεις μη φωνάζεις τόσο δυνατά ! :bowdown:

Ναι καλυτερα θα ηταν αν το ανοιγε το θεμα στους αρχαριους γλυκου νερου αλλα και εδω δεν ειναι πολυ μακρια μέσα στη γενικη περιγραφη ειναι .

Αυτο που ειναι ενοχλητικό ειναι π.χ. στο φυτεμενο να γραψει καποιος για αφρικάνες και να περιμενει απάντηση .

Link to comment
Share on other sites

Εστησα το νεο ενυδρειο μου juwel 63l. Χαλικι μαυρο, 2 φυτα, εβαλα το χλωριο και την επομενη μερα τα βακτηρια. Το νερο θολωσε αλλα τη τριτη μερα ξεθολωσε. Αυτο που παρατηρω απο την αρχη ειναι πολλες φυσσαλιδες στην επιφανεια(που δεν φαινονται αν δεν το δεις απο κατω) οι οποιες αργουν να σκασουν και καποιες συσσωρευονται κοντα στο φιλτρο. Τι μπορει να ειναι; Το ενυδρειο πριν το γεμισω το δοκιμασα για σιαρροες οποτε πλυθηκε και το χαλικι ξεπλυθηκε πολυ καλα με νερακι.Ειναι ανυσηχητικες ή οχι οι φυσσαλιδες;. Η αληθεια ειναι οτι εχω βαλει κουρτινα και βγαζει αρκετες φυσσαλιδες....

Έχει καπάκι το ενυδρείο? Αν ναι δοκίμασε να το αφήσεις λίγο ανοιχτό και πες μας αν συνεχίζει να κάνει αυτή τη σαπουνάδα.

Επίσης μέτρα λίγο και τα ΝΟ3...

η έξοδος του φίλτρου σου είναι spray bar? Είναι εκτός νερού και ρίχνει νερό προς τα κάτω ή εντός νερού και ρίχνει νερό προς τα πάνω?

Από προσωπική πείρα είχα το εξής:

Υψηλή θερμοκρασία στο κενό μεταξύ καπάκι και επιφάνειας νερού λόγω λαμπτήρων. Θερμοκρασία νερού στους 26-27 βαθμούς. ΝΟ3 στο θεό... πάνω από 100. Η έξοδος του φίλτρου ήταν πάνω από την επιφάνεια νερού και έσκαγε το νερό με ορμή στην επιφάνεια. Αυτή η ανατάραξη μου έκανε απίστευτη σαπουνάδα. Αφήνοντας λίγο το καπάκι ανοιχτό και εξισσοροπόντας την θερμοκρασία του κενού με αυτή του νερού, η σαπουνάδα διαλύθηκε. Βέβαια επειδή όπως και να είχε, δεν ήταν κάτι φυσιολογικό μέτρησα και τα ΝΟ3, τα είδα υψηλά, τα έριξα με αλλαγές νερού και τώρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει καπάκι το ενυδρείο? Αν ναι δοκίμασε να το αφήσεις λίγο ανοιχτό και πες μας αν συνεχίζει να κάνει αυτή τη σαπουνάδα.

Επίσης μέτρα λίγο και τα ΝΟ3...

η έξοδος του φίλτρου σου είναι spray bar? Είναι εκτός νερού και ρίχνει νερό προς τα κάτω ή εντός νερού και ρίχνει νερό προς τα πάνω?

Από προσωπική πείρα είχα το εξής:

Υψηλή θερμοκρασία στο κενό μεταξύ καπάκι και επιφάνειας νερού λόγω λαμπτήρων. Θερμοκρασία νερού στους 26-27 βαθμούς. ΝΟ3 στο θεό... πάνω από 100. Η έξοδος του φίλτρου ήταν πάνω από την επιφάνεια νερού και έσκαγε το νερό με ορμή στην επιφάνεια. Αυτή η ανατάραξη μου έκανε απίστευτη σαπουνάδα. Αφήνοντας λίγο το καπάκι ανοιχτό και εξισσοροπόντας την θερμοκρασία του κενού με αυτή του νερού, η σαπουνάδα διαλύθηκε. Βέβαια επειδή όπως και να είχε, δεν ήταν κάτι φυσιολογικό μέτρησα και τα ΝΟ3, τα είδα υψηλά, τα έριξα με αλλαγές νερού και τώρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

Να εχει NO3 χωρις ψαρια μεσα ειναι δυνατον; :bowdown:

Η εξοδος του φιλτρου χτυπαει καπου στη μεση σπρωχνοντας καποιες απο τις φυσσαλιδες της κουρτινας. Το φιλτρο ειναι της μανας του.Θερμοκρασια στους 29 για να πολλαπλασιαστουν τα βακτηρια τα οποια εριξα μεσα ( 1 γραμμαριο σκονη aquavital nitrigon 1 της aquarium munster). Αγορα ενυδρειου Σαββατο, δοκιμη γεμιμα, νερο με αντιχλωριο Κυριακη πρωι και τα βακτηρια Κυριακη βραδυ. Σκεφτομαι να ριξω τα γκαπι μου μεσα το Σαββατο...καλα δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα θα κανεις μετρησεις και μετα θα κρινεις εαν θα βαλεις ψαρια.Ριχνεις τριμμενη τροφη ΄η

αμμωνια για να ταιζεις τα βακτηρια;

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

watchmaker αν θέλεις μη φωνάζεις τόσο δυνατά ! :bowdown:

Ναι καλυτερα θα ηταν αν το ανοιγε το θεμα στους αρχαριους γλυκου νερου αλλα και εδω δεν ειναι πολυ μακρια μέσα στη γενικη περιγραφη ειναι .

Αυτο που ειναι ενοχλητικό ειναι π.χ. στο φυτεμενο να γραψει καποιος για αφρικάνες και να περιμενει απάντηση .

Φιλε Σταματη χιλια συγνωμη το ανεφερα με πολυ καλη διαθεση γιατι εχθες το θεμα αυτο το διαβασα

στις αγγελιες γλυκου νερου φιλικα Τασος :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα θα κανεις μετρησεις και μετα θα κρινεις εαν θα βαλεις ψαρια.Ριχνεις τριμμενη τροφη ΄η

αμμωνια για να ταιζεις τα βακτηρια;

Δεν ηξερα οτι πρεπει να ταίζω με τροφη τα βακτηρια....Σημερα παντως που εριξα τριμμενη τροφη διαλυθηκε ο αφρος στο σημειο που επεσε. Διαβασα σ ενα αγγλικο site οτι πολλα αντιχλωρια δημιουργουν αφρο...Εβαλα βακτηρια Κυριακη...Αν ριξω ψαρια Σαββατο ειναι οκ;Πρεπει να κανω αλλαγη νερου ρπιν ριξω ψαρια; Αν οχι ποτε κανω πρωτη αλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω,πρωτα μετρησεις και μετα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω,πρωτα μετρησεις και μετα ψαρια.

εκανα μετρησεις χτες (με υγρο) NO2 NH3 NH4 και ηταν καθαρες. Σημερα εκανα αλλαγη 1/3 του νερου και θα ξαναβαλω βακτηρια. Θα ξαναμετρησω και ελπιζω μεθαυριο να βαλω ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...εκανα αλλγη το 1/3 και σχεδον εξαφανιστηκε ο αφρος.Τι αραγε μπορει να ηταν; Τωρα εχω το εγης προβλημα: Εχω παρει μια σκουπα βυθου και για ν αδειασω το νερο ηταν πολυ ευκολο αφου εβαλα κατω τον κουβα (χαμηλοτερα απο το ενυδρειο) και ρουφωντας το νερο κυλησε ομαλα. Το προβλημα ηταν να βαλω νερο μεσα. Επρεπε να βαλω το γιο μου να ανεβει πανω σε μια καρεκλα και να κραταει ψηλοτερα απο το ενυδρειο τον κουβα για να βαλω το νερο ρουφωντας και παλι καταπινοντας και λιγο νερο (αληθεια το νερο του ενυδρειου με τα βακτηρια και τα σχετικα ειναι βλαβερο; ):bowdown: Υπαρχει ευκολοτερος τροπος;

Έγινε επεξεργασία - vro
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...εκανα αλλγη το 1/3 και σχεδον εξαφανιστηκε ο αφρος.Τι αραγε μπορει να ηταν; Τωρα εχω το εγης προβλημα: Εχω παρει μια σκουπα βυθου και για ν αδειασω το νερο ηταν πολυ ευκολο αφου εβαλα κατω τον κουβα (χαμηλοτερα απο το ενυδρειο) και ρουφωντας το νερο κυλησε ομαλα. Το προβλημα ηταν να βαλω νερο μεσα. Επρεπε να βαλω το γιο μου να ανεβει πανω σε μια καρεκλα και να κραταει ψηλοτερα απο το ενυδρειο τον κουβα για να βαλω το νερο ρουφωντας και παλι καταπινοντας και λιγο νερο (αληθεια το νερο του ενυδρειου με τα βακτηρια και τα σχετικα ειναι βλαβερο; ):bowdown: Υπαρχει ευκολοτερος τροπος;

Θα πας και θα πάρεις μία φτηνή κινέζικη αντλία νερού περίπου στα 1000L ανά ώρα και με αυτήν θα ρίχνεις το νερό μέσα στο ενυδρείο.

Για το νερό μην ανησυχείς! Έχω πιει άπειρες φορές... Βέβαια πολλοί λένε ότι με έχει πειράξει, αλλά νομίζω πως ζηλεύουν που εγώ έχω βγάλει λέπια κι εκείνοι δεν έχουν :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...