Jump to content

Ενυδρειο για γεννες-καραντινα


Giwrgos

Recommended Posts

Λοιπον ενδιαφερομαι να αγορασω ενα μικρο ενυδρειο για καραντινα ή και για γεννες.

1ον. Σαν μεγεθος 40λιτρα ειναι καλα???

2ον. Σαν υποστρομα κανει η λευκη αμμος???

Αλλες συμβουλες???

Link to comment
Share on other sites

1ον) Αναλογα με τα ψαρια που θα φιλοξενησεις παιζουν και τα λιτρα τις καραντινας...

2ον) δε χρειαζεται υποστρωμα μιας και θα δουλευει σαν καραντινα, δηλαδη οταν (χτυπα ξυλο) αντιμετωπισεις καποια ασθενεια ή οταν χρειαστει να αγορασεις καποιο καινουργιο ψαρι και θα πρεπει να φιλοξενηθει προοληπτικα στην καραντινα για ενα "Α" χρονικο διαστημα...

Link to comment
Share on other sites

1ον) Αναλογα με τα ψαρια που θα φιλοξενησεις παιζουν και τα λιτρα τις καραντινας...

2ον) δε χρειαζεται υποστρωμα μιας και θα δουλευει σαν καραντινα, δηλαδη οταν (χτυπα ξυλο) αντιμετωπισεις καποια ασθενεια ή οταν χρειαστει να αγορασεις καποιο καινουργιο ψαρι και θα πρεπει να φιλοξενηθει προοληπτικα στην καραντινα για ενα "Α" χρονικο διαστημα...

Ακριβώς αυτά που είπε ο sarevock, με τη μόνη διαφορά πως η καραντίνα-γεννήστρα όχι μόνο δεν χρειάζεται υπόστρωμα, αλλά ΔΕΝ πρέπει να έχει υπόστρωμα. Μόνο τζάμια. Σε περίπτωση που υπάρξει ασθένεια (φτουφτου) η ασθένεια μπορεί να μεταφερθεί σε χαλίκι/άμμο, ξύλα ή οπουδήποτε. Οπότε ΜΟΝΟ τζάμια. Βέβαια ανάλογα με την περίπτωση και κυρίως αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για γέννα, μπορεί να χρειαστούν κάποια έξτρα στοιχεία ώστε να βοηθήσουν πχ στην ανάπτυξη-διατροφή των μικρών!

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι εξτρα ενυρδειο για γεννα ή καραντινα. Οτι χρειαστει δλδ.

Για πες για γεννα τι επιππλεον χρειαζεται????

Επιπλεον το αγορασα ηδη. Ενα 35λιτρο καπου με στρογγυλο τζαμι μπροστα..(οχι γωνιες).

Link to comment
Share on other sites

Αγνωστο....

Σιγουρα θα περασουν ομως πλακοστομοι, αγγελοψαρα, ....

Τον περισσοτερο καιρο θα εχει μονο 1 - 2 ψαρακια για την συντηρηση της βιολογιας.

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα σε jager και σε vicitherm θερμοστατη τη προτεινεται???

ΚΑι λογω του οτι θα ειναι και καραντινα θελει κατι ιδιαιτερο???

Link to comment
Share on other sites

φυσικά jager γιατί είναι οι κορυφαίοι!

Link to comment
Share on other sites

Αγνωστο....

Σιγουρα θα περασουν ομως πλακοστομοι, αγγελοψαρα, ....

Τον περισσοτερο καιρο θα εχει μονο 1 - 2 ψαρακια για την συντηρηση της βιολογιας.

Ώπα... κάτσε να πάρουμε τα πράγματα παό την αρχή.

ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ:

Καραντίνα είναι ένα ενυδρείο όπου πρώτα απ'όλα χρησιμοποιείται για τα ψάρια που έχουμε σκοπό να βάλουμε στο κύριο ενυδρείο πριν τα βάλουμε μέσα σε αυτό. Ο λόγος είναι πως τα ψάρια που αγοράζουμε μπορεί να κουβαλάνε διάφορα πάνω τους τα οποία δεν βλέπουμε ή μπορεί να μην επηρεάζουν τα συγκεκριμένα ψάρια αλλά να επηρεάζουν τα υπόλοιπα τα οποία ήδη έχουμε. Βασικό στοιχείο της καραντίνας είναι να έχει τις ίδιες συνθήκες νερού με αυτές του κυρίως ενυδρείου. Και αυτό γιατί, όπως κι εμείς, έτσι και τα ψάρια κουβαλάμε πολλά μικρόβια πάνω μας τα οποία περιμένουν τις κατάλληλες συνθήκες για να εμφανιστούν και να κάνουν το κακό. Οπότε αν αυτές οι "κατάλληλες συνθήκες είναι αυτές του ενυδρείου μας, καλό είναι να το ξέρουμε από τη φάση που είναι στη καραντίνα. Ο μόνος τρόπος να διατηρήσουμε τις ίδιες συνθήκες στην καραντίνα με το κυρίως ενυδρείο είναι οι καθημερινές αλλαγές νερού της καραντίνας με νερό από το κυρίως ενυδρείο. Αυτό σημαίνει πως καμία καραντίνα δεν μπορεί να "τρέχει" ενώ δεν χρησιμοποιείται γι' αυτό το σκοπό και να πούμε ότι ξαφνικά θα βάλουμε το ψάρι μας στην καραντίνα. Η καραντίνα δεν πρέπει να έχει στολισμούς. Ο λόγος είναι πως πολλές ασθένειες είναι μεταφερόμενες από τα ψάρια προς τα ξύλα τις άμμους, τις πέτρες κ.ο.κ.. Υπάρχουν βέβαια κάποιες περιπτώσεις στις οποίες θα πρέπει να έχουμε κάποια στοιχεία μέσα στα ενυδρεία όπως πέτρες ή ξύλα. Αυτές οι περιπτώσεις αφορούν ψάρια που αρέσκονται να κρύβονται και αν δεν τους δώσουμε αυτή τη δυνατότητα τότε τα στρεσάρουμε και χειροτερεύουμε τις καταστάσεις. Αυτά τα ξύλα ή οι πέτρες θα πρέπει να χρησιμεύουν μόνο γι'αυτό τον σκοπό (της καραντίνας) και μετά από κάθε χρήση τους θα πρέπει να τα βράζουμε ώστε να απομακρύνουμε πιθανές μολύνσεις που μπορεί να έχουν υποστεί!

Βέβαια η καραντίνα χρησιμεύει και για ψάρια που ήδη έχουμε και έχουν παρουσιάσει κάποια συμπτώματα ασθένειας, όπου και σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να έχουμε τις ίδιες συνθήκες νερού με αυτές του κυρίως ενυδρείου καθότι αν μεταφέρουμε ένα ψάρι σε διαφορετικό περιβάλλον μπορεί να κάνουμε τα πράγματα χειρότερα και όχι καλύτερα. Αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές. Υπάρχουν και ειδικές περιπτώσεις όπου εξετάζονται διαφορετικά.

ΓΕΝΝΗΣΤΡΑ:

Η γεννήστρα χρησιμοποιείται κυρίως όταν το ενυδρείο μας είναι κοινωνικό και είναι δύσκολο να έχουμε αναπαραγωγή στο κυρίως ενυδρείο. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου στην γεννήστρα μεταφέρουμε:

α) Το ζευγάρι, όταν και οι 2 γονείς παίζουν ουσιαστικό ρόλο στην εκκόλαψη των αυγών και το μεγάλωμα των νεογνών.

β) Μόνο το ένα μέλος του ζευγαριού, όταν μόνο το αρσενικό ή το θηλυκό παίζει ρόλο στην εκκόλαψη και στο μεγάλωμα.

γ) Μόνο τα μωρά. Αυτό συνήθως γίνεται στα ζωοτόκα ψάρια, κυρίως αν δεν πάρουμε χαμπάρι το θηλυκό που είναι σε κατάσταση εγκυμοσύνης.

Και στις τρεις περιπτώσεις η γεννήστρα θα πρέπει να έχει ίδιες συνθήκες νερού με το κυρίως ενυδρείο (όπου πιο πάνω είπα τον τρόπο διατήρησης αυτών των συνθηκών) καθώς επίσης θα πρέπει να έχει και το κατάλληλο μέγεθος ώστε να μπορεί να φιλοξενήσει τα εκάστοτε ψάρια, είτε αφορά τους γονείς, είτε τον ένα γονέα, είτε τα μωρά. Π.χ. για τα σκαλάρια η γεννήστρα θα πρέπει να είναι minimun 100L, κατά την προσωπική μου άποψη.

Η επιλογή της γεννήστρας ή της καραντίνας από θέμα λίτρων γίνεται ανάλογα με τα ψάρια που έχουμε, είτε αυτό αφορά το μέγεθός τους είτε αφορά τη συμπεριφορά τους. Π.χ. μία αφρικάνικη κιχλίδα 10cm που είναι υπερκινητική θα θέλει τον χώρο της οπότε ένα ενυδρείο 50L θα ήταν καλό. Από την άλλη ένας πλέκο 10cm όπου γενικώς είναι ακίνητος θα μπορούσε να είναι και σε ένα ενυδρείο-καραντίνα 20L.

Η βιολογία ενός τέτοιου ενυδρείου εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Αρχικά από το μέγεθος του ενυδρείου. Σε ένα μικρό ενυδρείο (20-30L) μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μία σκέτη αεραντλία ή ένα αερόφιλτρο. Σε μεγαλύτερα πιθανόν να θέλουμε και κανονικό φιλτράκι.

Επίσης παίζει ρόλο αν θα είναι ο σκοπός η καραντίνα ή αν θα είναι γεννήστρα. Σε μία καραντίνα, ανάλογα με την ασθένεια και την θεραπεία που θα ακολουθήσουμε η βιολογία μπορεί να είναι άχρηστη. Κι αυτό γιατί κάποια φάρμακα καταστρέφουν μερικώς ή πλήρως την βιολογία του φίλτρου μας. Σε μία γεννήστρα από την άλλη, ανάλογα και με την ιχθυοφόρτωση που θα αποκτήσει, θα πρέπει να έχουμε καλή βιολογία.

Επειδή και η βιολογία του φίλτρου μας παίζει ρόλο στις συνθήκες που θα διαμορφωθούν τελικά στο νερό, καλό είναι το βιολογικό υλικό να έχει βγει από το κυρίως ενυδρείο και να μην είναι άσχετο με αυτό.

Το γενικό συμπέρασμα είναι πως δεν πρέπει και δεν γίνεται να ορίσεις κάποιο ενυδρείο ως γεννήστρα ή καραντίνα και να είναι σε συνεχή λειτουργία. Τέτοια ενυδρεία θα πρέπει να βρίσκονται σε μία αποθήκη, άδεια και όταν με το καλό (για γέννα) ή το κακό (ασθένεια) χρειαστούν να τα λειτουργήσεις.

Όλα τα παραπάνω είναι γενικοί κανόνες. Κάθε περίπτωση γέννας ή ασθένειας έχει και τον δικό της τρόπο αντιμετώπισης, οπότε φροντίζουμε να αποκτήσουμε τις γνώσεις (όσο μπορούμε) για την κάθε περίπτωση των ψαριών που φιλοξενούμε!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Αγνωστο....

Σιγουρα θα περασουν ομως πλακοστομοι, αγγελοψαρα, ....

Τον περισσοτερο καιρο θα εχει μονο 1 - 2 ψαρακια για την συντηρηση της βιολογιας.

Επίσης ξέχασα να σου γράψω πως είναι "πλεκόστομοι" και πως τα 35 λίτρα για αγγελόψαρα είναι πλήρως ακατάλληλα για κάθε περίπτωση!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να σου γράψω πως είναι "πλεκόστομοι" και πως τα 35 λίτρα για αγγελόψαρα είναι πλήρως ακατάλληλα για κάθε περίπτωση!

:bowdown:

Δεν πιστευω οτι για καραντινα που θα διαρκεσει λιγες μερες να ειναι απαγορευτικα τα 30(τελικα) λιτρα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι για καραντινα που θα διαρκεσει λιγες μερες να ειναι απαγορευτικα τα 30(τελικα) λιτρα....

Η καραντίνα ή η γεννήστρα δεν πρέπει να είναι δυσάρεστο περιβάλλον για τα ψάρια. Είναι σαν να βγάζεις τον ασθενή σε στρώμα στον διάδρομο. Μόνο το στρες που θα δημιουργήσεις στο ψάρι μέσα στα 30 λίτρα, εκεί που μπορεί να μην έχει απολύτως τίποτα μπορεί να αποκτήσει τα πάντα!!!

Επιμένω πως είναι πλήρως απαγορευτικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και παλι επιμενω πως οχι διοτι στα pet shop σχεδον σε ολα (αν οχι σε ολα) τα ενυδρεια που φιλοξενουν τα ψαρια ειναι δεν ειναι 50-60λιτρα.

Και αυτα εχουν μεσα π.χ. 10 σκαλαρια να σου πω μεσω ορο.

Οποτε δεν πιστευω να στρεσαριστουν για 2-3 μερες σε 30 λιτρα μονα τους...Αντε το πολυ να ειναι 2 καθε φορα μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Και παλι επιμενω πως οχι διοτι στα pet shop σχεδον σε ολα (αν οχι σε ολα) τα ενυδρεια που φιλοξενουν τα ψαρια ειναι δεν ειναι 50-60λιτρα.

Και αυτα εχουν μεσα π.χ. 10 σκαλαρια να σου πω μεσω ορο.

Οποτε δεν πιστευω να στρεσαριστουν για 2-3 μερες σε 30 λιτρα μονα τους...Αντε το πολυ να ειναι 2 καθε φορα μεσα....

Και ποιος σου είπε πως υπάρχουν ιδανικές και σωστές συνθήκες στα πετ σοπ??? Το "ιδανικό" το προσφέρεις εσύ ως χομπίστας. Επίσης ποιος σου είπε πως μία πχ καραντίνα θα έχει ένα ψάρι για μόνο 2-3 μέρες...? Τα περισσότερα φάρμακα έχουν ένα κύκλο θεραπείας 7-10 ημερών και κανονικά θα πρέπει να μείνουν μέσα στην καραντίνα για έναν μήνα περίπου μετά την θεραπεία για να σιγουρευτείς ότι όλα είναι ok!

Δεν θα επιμείνω περισσότερο. Σου είπα την άποψή μου και απο 'κει και πέρα πράττεις όπως νομίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως για την δουλεια που το θελω ειναι οκ.

Παντως thanks Storm....

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Νικο.

Τσαμπα εγραφες :bowdown:

Δεν εγραφε αδικα φιλε μου....Τις πληροφοριες που ηθελα τις πηρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενδιαφερομαι να αγορασω ενα μικρο ενυδρειο για καραντινα ή και για γεννες.

1ον. Σαν μεγεθος 40λιτρα ειναι καλα???....

.....Σιγουρα θα περασουν ομως πλακοστομοι, αγγελοψαρα, ....

Τον περισσοτερο καιρο θα εχει μονο 1 - 2 ψαρακια για την συντηρηση της βιολογιας.

Πιστευω πως για την δουλεια που το θελω ειναι οκ....

Δεν καταλαβα καλα τοτε

ΥΓ για νοσοκομειο δεν χρειαζεται βιολογια παντως

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για αυτο που εχω στο μυαλο μου πιστευω πως ειναι καλα.

Τωρα στην πορεια θα δουμε.

Το οτι πρεπει να υπαρχει ψαρι για την διατηρηση της βιολογιας μου το ειπε ενα παλικαρι σε pet shop που ξερει καλα την δουλεια του και το χομπυ του!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι πρεπει να υπαρχει ψαρι για την διατηρηση της βιολογιας μου το ειπε ενα παλικαρι σε pet shop που ξερει καλα την δουλεια του και το χομπυ του!!!!!!

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω για το αν ξέρει καλά τη δουλειά του και αν είναι χομπίστας, κρίνοντας πάντα από τα λεγόμενά σου!

Όπως σου είπα και πιο πάνω κάνε ότι νομίζεις εσύ καλύτερο και άκου εσύ όποιον θεωρείς πιο αξιόπιστο! Ελευθερία έχουμε... καλώς ή κακώς :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, αν ηθελες απο την αρχη να ακολουθησεις αυτα που σου λενε στο πετ-σοπ πιος ο λογος να ρωτησεις εδω μεσα...?

Στο κατω-κατω απο οτι φαινεται θα ακολουθησεις το πετ-σοπ... και οχι την "περπατημενη" οδο ανθρωπων με 10-15-20 χρονια εμπειρια σε ενυδρεια...σε σχεση με την "μπακαλιστικη" μεθοδο των περισσοτερων πετ-σοπς...

Ειναι κριμα γιατι συνηθως το 90% των "συμβουλων" των πετ-σοπ οδηγει στην καταστροφη... (εσκεμενη ή ακουσια)!

Οι συμβουλες εδω μεσα ειναι ΠΡΩΤΑ για την σωστη φιλοξενεια των ψαριων και ΔΕΥΤΕΡΟΝ για το καλο της τσεπης μας... και πολλες φορες ενας καλος συνδιασμος των 2...

Το τι εχουμε στο μυαλο μας με το τι ειναι το σωστο πολλες φορες ειναι μερα με την νυχτα...

Καλη σου μερα!

Link to comment
Share on other sites

Μισο, παιδια.

Η συμβουλη απο το πετσοπ να υπαρχει ψαρι για να διατηρειται η βιολογια δεν ειναι λαθος.

Το θεμα ειναι αν δωθηκε συμβουλη να διατηρειται βιολογια σε ενυδρειο - νοσοκομειο.

Μπορει ο φιλος να συνδυασε πληροφοριες και να εβγαλε δικο του συμπερασμα.

Δεν ειναι παντα λαθος οι συμβουλες απο τα πετσοπ :bowdown:

Εγω ειπα οτι δεν χρειαζεται να εχει καν βιολογια το νοσοκομειο και οχι αν πρεπει να εχει ψαρι για να διατηρειται η βιολογια αυτη.

Μη τα μπερδευουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα γραψατε ολοι σας...

Δυστυχως ο φιλος μας δεν τον ενδιαφερει η γνωμη μας απλα ελπίζει να στηριξουμε τις λαθος επιλογες του...

Δικαιωμα του...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν με ενδιαφερει να μου στηριξει την γνωμη μου κανεις...

Ιδεες και συμβουλες ζητησα...

Τωρα αν ο τυπος που μου ειπε οσα μου ειπε ηταν πριν μπακαλης το αποκλειω....Εχει αρκετα χρονια σε ενυδρεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν με ενδιαφερει να μου στηριξει την γνωμη μου κανεις...

Ιδεες και συμβουλες ζητησα...

Τωρα αν ο τυπος που μου ειπε οσα μου ειπε ηταν πριν μπακαλης το αποκλειω....Εχει αρκετα χρονια σε ενυδρεια!!!!!

Σου εγραψα πιο πανω οτι ενδεχομενως δεν σου εδωσε λαθος συμβουλη αλλα σκεψου οτι και και εδω υπαρχουν πολλοι που ασχολουνται πολλα χρονια με το χομπυ.

Αυτο που παιζει ρολο ομως ειναι οτι εδω δεν κερδιζει χρηματα κανενας απο τις προτασεις που σου κανει :bowdown:

Δεν χρειαζεται να μαλλωνουμε.

Ο καθενας ειναι ελευθερος να ακολουθησει το δρομο του.

Απλα οταν βγαλεις τα συμπερασματα σου αναφερε τα και συ για ενημερωση των επομενων.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...