Jump to content

Περί βακτηρίων


Recommended Posts

Τι βακτήρια θα μπορούρα να χρησιμοποιήσω.Prodibio Bio Digest ίσως?Αν ναι πόσες αμπούλες χρειάζονται?Το ενυδρείο είναι 160L.

Επίσης ένα πακέτο της Sera Siporax 1L για το Eheim classic 2215 είναι αρκετό?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολλες εταιριες που βγαζουν βακτιρια για το στρωσιμο του ενυδρειου.

γιατι επελεξες αυτα τα συγκεκριμενα? πρεπει παντως να ανφερουν τον τροπο χρησης οπως κ τη δοσολογια.

το 2215 χωραει αν δεν κανω λαθος 4 λιτρα υλικα. το siporax για βιολογια ειναι καλο, αλλα σε αυτα τα πραγματα παιζει βασικο ρολο κ ποσα ψαρια θα βαλεις στο ενυδρειο. απο αυτο κ απο καποιους ακομα παραγοντες εξαρταται το αν η βιολογια σου θα ειναι αρκετη ωστε να "σηκωσει" το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ένα πακέτο της Sera Siporax 1L για το Eheim classic 2215 είναι αρκετό?

Στο υπόλοιπο τί θα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εφόσον χωράει 4L θα βάλω 2L μακαρόνι και μετα υαλοβάμβακα και μπλέ σφουγγάρι.(το οποίο δε γνωρίζω πως λεγεται για να το παραγγείλω,αν γνωρίζει κάποιος ας μου πεί.)ευχαριστώ για τη βοήθεια.Όσο για τα βακτήρια είναι μια τυχαία μαρκα που βρήκα.Εχει μήπως καποιος κάτι να προτείνει?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εφόσον χωράει 4L θα βάλω 2L μακαρόνι και μετα υαλοβάμβακα και μπλέ σφουγγάρι.(το οποίο δε γνωρίζω πως λεγεται για να το παραγγείλω,αν γνωρίζει κάποιος ας μου πεί.)ευχαριστώ για τη βοήθεια.Όσο για τα βακτήρια είναι μια τυχαία μαρκα που βρήκα.Εχει μήπως καποιος κάτι να προτείνει?

Η Prodibio BioDigest δεν είναι και εντελώς τυχαία μάρκα :bowdown:

Γνώμη μου είναι πως καλό θα ήταν, εφόσον είσαι στο στρώσιμο, να χρησιμοποιήσεις 2-3 διαφορετικές εταιρίες βακτηρίων, καθότι όλες έχουν να σου προσφέρουν από κάτι, ώστε να ενισχυθεί η βιολογία σου. Βέβαια από την άλλη και μόνο μίας εταιρείας να χρησιμοποιήσεις είσαι ok!!! Φρόντισε μόνο να είναι κάποια γνωστή ενυδρειακή μάρκα!

Επίσης είναι κρίμα σε ένα φίλτρο χωρητικότητας 4L να βάλεις μόνο 2 λίτρα βιολογικό υλικό. Αν το θέμα είναι οικονομικό (καθότι το Siporax κοστίζει ακριβούτσικα), βάλε αντί Siporax, Substrat Pro της Eheim που είναι επίσης ένα άψογο βιολογικό υλικό και είναι, αν δεν κάνω λάθος, στη μισή τιμή! Σε έναν κάδο 4L θα σου πρότεινα τουλάζιστον τα 3μιση να τα γεμίσεις με βιολογία. Κάτω χαμηλά βάζεις ένα μπλε σφουγγάρι και πάω μία λεπτή φέτα Filter Wool!

Link to comment
Share on other sites

filter wool εννοεις τον υαλοβαμβακα φιλε στορμ.

Δεν υπάρχει υαλοβάμβακας στα ενυδρεία! Ας κόψουμε επιτέλους αυτή τη κακιά συνήθεια! Δείχνει πλήρη άγνοια και ασχετοσύνη!!!

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι σε σένα xatzideca... Είναι γενικό!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙς τοτε filter wool -tοτε εγω αυτο το ασρο που εχω (υαλοβαμβακας) πωσ λεγεται-πως να το βαφτισω? :thumbup: ειλικρινα δεν ξερω γι αυτο ρωταω.εγω παντος πηγα σε ενα πετ και δεν ηξερε να μου πει τι ειναι και αν εχει σιποραξ kai substart τρελαθηκα πρωτη φορα το ακουσε σαν ινδιανος με κοιτουσε με ασπιδα-ουγκ. :hysterical::hysterical::closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙς τοτε filter wool -tοτε εγω αυτο το ασρο που εχω (υαλοβαμβακας) πωσ λεγεται-πως να το βαφτισω? :thumbup: ειλικρινα δεν ξερω γι αυτο ρωταω.εγω παντος πηγα σε ενα πετ και δεν ηξερε να μου πει τι ειναι και αν εχει σιποραξ kai substart τρελαθηκα πρωτη φορα το ακουσε σαν ινδιανος με κοιτουσε με ασπιδα-ουγκ. :hysterical::hysterical::closedeyes:

Ενυδρειακό βαμβάκι, συνθετικό βαμβάκι ενυδρείων/φίλτρων, filter wool.... Αρκετές άλλες ονομασίες υπάρχουν γι'αυτό το "άσπρο πράγμα" που βάζουμε στο φίλτρο μας.Γιατί να χρησιμοποιούμε μία λέξη λανθασμένη και επικίνδυνη?

Link to comment
Share on other sites

Με το filter wool όλα καλά.Το μπλε το σφουγγάρι πως λέγεται?Τελικά αγόρασα 3L Siporax.Πιστεύω ότι μέσα στη βδομάδα θα έχω όλα τα απαραίτητα για να ξεκινήσω το στρώσιμο.Μπήκα στη τελική ευθεία και θα μου φανεί σε πολλά πραγματα πολύτιμη η βοήθειά σας.Σας ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε το σφουγγάρι πως λέγεται?

Μπλε σφουγγάρι :closedeyes:

Πολύ καλή επιλογή το Siporax. Καλή αρχή και ότι θελήσεις... Εδώ είμαστε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...