Jump to content

Sos


MARGO

Recommended Posts

Εχω ένα ενυδρειο 30 λιτρων με ενα γυάλινο, 5 αρλεκινους, ενα γλυφτη και ενα κιτρινο σαλιγκάρι.το ενυδρειο το έστεισα πριν δυο βδομαδεσ.αν και εχω δυο φιλτρα, ένα εξωτερικο και ένα εσωτερικο έκανα σημερα τεστ αμμωνιασ και το νερο έγινε πράσινο που σημαινει οτι εχει πολυ αμμωνεία!μηπως ξέρει κανεις τι να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη αλλαγη νερου, 50-60%, και ριξε βακτηρια σε μπουκαλακι..

Με ποιο τροπο στρωνεις αληθεια?

Τον 'γλυφτη' πλεκο πρεπει να τον δωσεις γιατι παραγει πολλα "κακακια" και βρομιζει το νερο, επισης αν ειναι ο κοινος πλεκο φτανει τα 50εκ..

Μαλλον φταει και αυτος..

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη αλλαγη νερου, 50-60%, και ριξε βακτηρια σε μπουκαλακι..

Με ποιο τροπο στρωνεις αληθεια?

Τον 'γλυφτη' πλεκο πρεπει να τον δωσεις γιατι παραγει πολλα "κακακια" και βρομιζει το νερο, επισης αν ειναι ο κοινος πλεκο φτανει τα 50εκ..

Μαλλον φταει και αυτος..

ΕΚΑΝΑ ΗΔΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΤΟ 40% ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΡΙΞΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΕΝΑ ΚΟΘΤΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ.. ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΣΤΡΩΝΩ? Ο ΓΛΥΦΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΛΕΓΕΤΑΙ ARCISTRUS.ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΟΤΕΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΟ ΒΥΘΟ ΑΠ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κανένα ψάρι δεν τρώει τις "ακαθαρσίες" :bowdown:

Με τον όρο στρώσιμο εννοούμε΄την δημιουργία μια αποικίας βακτηρίων μέσα στο σύστημα του ενυδρείου τα οποία αποικοδομούν την βλαβερή για τα ψάρια αμμωνία και την μετατρέπουν σταδιακά σε νιτρικά ιόντα. Σ' αυτό χρησιμεύουν τα βακτήρια που έριξες, διάβασε τις οδηγίες που έχουν πάνω και ακολούθησε σωστά τις δοσολογίες, όχι "κουταλάκια''......

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι μικρο ακομα και γι'αυτα τα ψαρια. Πρεπει να κανεις κατι.-

Link to comment
Share on other sites

\θα παω σημερα απ τ μαγαζι που τα πηρα ολα για να δω τι γινεται και τι να κανω.μ χαν πει οτι δεν θα εχω προβλημα με τον αριθμο των ψαριων που χω βαλει, και ρωτησα μηπως ειναι πολλα για το ενυδρειο επειδη ειναι μικρο αλλα μ παν οτι θα μπορουσα να βαλω ακομα λιγα.πιστευα οτι αφου εβαλα και δευτερο φιλτρο θα ταν πολυ καθαρο το νερό! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

\θα παω σημερα απ τ μαγαζι που τα πηρα ολα για να δω τι γινεται και τι να κανω.μ χαν πει οτι δεν θα εχω προβλημα με τον αριθμο των ψαριων που χω βαλει, και ρωτησα μηπως ειναι πολλα για το ενυδρειο επειδη ειναι μικρο αλλα μ παν οτι θα μπορουσα να βαλω ακομα λιγα.πιστευα οτι αφου εβαλα και δευτερο φιλτρο θα ταν πολυ καθαρο το νερό! :closedeyes:

Nα πουλησουν θελουν, μην παρεις αλλα ψαρακια...

Αν πλεκο πρεπει να βρει αλλο σπιτι...

Επισης μπορεις να πεις οτι το σαλιγκαρι κανει την ιδια δουλεια με εναν πλεκο..

Τρωει την αλγη και την τροφη που πεφτει κατω..

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Nα πουλησουν θελουν, μην παρεις αλλα ψαρακια...

Αν πλεκο πρεπει να βρει αλλο σπιτι...

Επισης μπορεις να πεις οτι το σαλιγκαρι κανει την ιδια δουλεια με εναν πλεκο..

Τρωει την αλγη και την τροφη που πεφτει κατω..

σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια..τελικα μ παν απ τ μαγαζι να βάλω ενα ολοκληρο μπουκαλακι safe start της tetra (το κανα τη παρασκευη) και την επομενη μέρα μια αμπουλα με βακτύρια και μετα απο τρεισ μερεσ να κάνω μετρηση για να δω πως θα ναι.. :closedeyes: ελπιζω ολα να πανε καλα....... (ο γλύφτης ειναι arcistrus.)

Link to comment
Share on other sites

7 ψάρια σε 30 λίτρα είναι σίγουρος θάνατος, δώσε κάποια πίσψ ή πάρε άλλο ενυδρείο. :closedeyes: ακόμη κ αν ρίξεις την αμμωνία τώρα θαχεις τεράστιο πρόβλημα αργά ή γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

7 ψάρια σε 30 λίτρα είναι σίγουρος θάνατος, δώσε κάποια πίσψ ή πάρε άλλο ενυδρείο. :closedeyes: ακόμη κ αν ρίξεις την αμμωνία τώρα θαχεις τεράστιο πρόβλημα αργά ή γρήγορα..

(δεν δεχονται ψαρακι πισω, μ το χουν πει..) αν και εκανα οτι μ παν, εκανα σημερα μετρηση και η αμμωνια παραμένει στο 2.0 .Ταισα τα ψαρακια (μ χαν πει να μη τα ταισω για τρεισ μερεσ) και πηγα και ξαναρωτηση και μ παν τωρα οτι αυτα που εβαλα ( το tetra safe start και το bio digest )οτι δεν κανουν τπτ και να παρω αμπουλα ammo stop να βάλω και να μην κανω καθολοθ αλλαγεσ νερου γιατι θ αυξηθει η αμμωνια..ο καθενασ μ χει πει κατι διαφορετικο να κανω :thumbup: και δεν ξερω πιο ειναι το σωστο για να πεσει η αμμωνια.. :hysterical: ειναι φυσιολογικο να χω τοσο ανεβασμενη αμμωνια??ειναι μονο διομισι βδομαδες π χω το ενυδρυο αλλα δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο..

Link to comment
Share on other sites

(δεν δεχονται ψαρακι πισω, μ το χουν πει..) αν και εκανα οτι μ παν, εκανα σημερα μετρηση και η αμμωνια παραμένει στο 2.0 .Ταισα τα ψαρακια (μ χαν πει να μη τα ταισω για τρεισ μερεσ) και πηγα και ξαναρωτηση και μ παν τωρα οτι αυτα που εβαλα ( το tetra safe start και το bio digest )οτι δεν κανουν τπτ και να παρω αμπουλα ammo stop να βάλω και να μην κανω καθολοθ αλλαγεσ νερου γιατι θ αυξηθει η αμμωνια..ο καθενασ μ χει πει κατι διαφορετικο να κανω :thumbup: και δεν ξερω πιο ειναι το σωστο για να πεσει η αμμωνια.. :hysterical: ειναι φυσιολογικο να χω τοσο ανεβασμενη αμμωνια??ειναι μονο διομισι βδομαδες π χω το ενυδρυο αλλα δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο..

1. Σταματα να τους ακους γιατι θα αδειζει η τσεπη σου χωρις λογο.

2. Δεν τα δεχονται πισω αλλα δεν σου ειπαν να μην τα παρεις γιατι δεν μπαινουν στο χωρο που επισης σου πουλησαν (φανταζομαι). Οπως επισης δεν θα εχουν καμμια ευθυνη οταν θα σου πεθανουν, γιατι αυτο θα γινει και ειναι απολυτα σιγουρο και θα σου λενε διαφορα "εξυπνα". Μηπως να πας λιγο πιο αγριεμενη; Τι φταινε τα ψαρακια;

3. Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο (ακομα προφανως) και σε αστρωτο νερο τα ψαρια μονο ενα δρομο εχουν ............του θανατου.

4. Τα φιλτρα σου τι υλικα εχουν μεσα;

5. Σε αυτο το χωρο ΜΟΝΟ ενα μονομαχο μπορεις να φιλοξενησεις.-

Υ.Γ. Γραφε αν μπορεις Ελληνικα, ειναι κριμα να προσπαθουμε να καταλαβουμε τι θελεις να πεις. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

:closedeyes: εχω ενα φιλτρο κατω απ το καπακι του ενυδριου, το βιολογικο μου.Εχει σφουγγάρι ,ανθρακα και μακαρονι και εχω βάλει και ένα εξωτερικό με άνθρακα.
Link to comment
Share on other sites

:closedeyes: εχω ενα φιλτρο κατω απ το καπακι του ενυδριου, το βιολογικο μου.Εχει σφουγγάρι ,ανθρακα και μακαρονι και εχω βάλει και ένα εξωτερικό με άνθρακα.

Ποιο είναι το εξωτερικό σου φίλτρο (μάρκα/μοντέλο)? Ο άνθρακας δεν χρειάζεται. Καλύτερα να τον βγάλεις και να βάλεις κάποιο βιολογικό υλικό!

Link to comment
Share on other sites

:closedeyes: εχω ενα φιλτρο κατω απ το καπακι του ενυδριου, το βιολογικο μου.Εχει σφουγγάρι ,ανθρακα και μακαρονι και εχω βάλει και ένα εξωτερικό με άνθρακα.

1. Μερικες φωτο του ενυδρειου θα βοηθησουν περισσοτερο απο την περιγραφη.

2. Ανθρακας μπαινει σε νεοστημενο ενυδρειο για 2-3 μερες να τραβηξει τυχον "τοξικες" ουσιες και μετα πεταμα. Μονο σε περιπτωση που θελεις να αφαιρεσεις καποιο φαρμακο που μπηκε για θεραπεια τον χρησιμοποιεις, αλλα και τοτε βαζεις "φρεσκο" και παλι σε 2 μερες πεταμα.

3. Αν μπορεις βαλε φωτο η γραψε στοιχεια (εταιρια) για το "μακαρονι" που λες. Υπαρχουν πολλα και δεν κανουν ολα το ιδιο καλα τη δουλεια τους.

4. Αυτο που εγραψε ο Νικος (στορμτρουπερ) ειναι σημαντικο. Μας ενδιαφερει να υπαρχει οσο περισσοτερο βιολογικο υλικο γινεται. Στο εξωτερικο εχεις μονο τον ανθρακα;

5. Δυο απο τα καλυτερα βιολογικα που μπορεις να βαλεις ειναι το Siporax της Sera (συμφερει αγορα απο εξωτερικο) και το Substrat pro της Eheim.

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχω ενα προβλημα με τον υπολογιστη μ και δεν μπορω να κατεβασω προς το παρον φωτο.θα προσπαθησω να τα περιγραψω οσο καλυτερα γινεται.στο βιολογικο φιλτρο κατω απ το σφουγγαρι εχω βάλει syper carbon της sera μεσα σ ενα μαυρο δυχτακι ( ο ανθρακας) και απο κατω ,σ ενα διχτακι παλι ,siporax mini της sera. Το δευτερο εσωτερικο (ειχα κανει λαθος , νομιζα οτι επειδη δεν ηταν ενσωματωμενο στο ενυδρειο και το τοποθετηση εγω, οτι λεγοταν "εξωτερικο") φιλτρο ειναι hydor crystal filter mini (λιτρα 20 με 50) ,στο οποιο εχω βάλει μονο ανθρακα.. Δηλαδη εκτος απο siporax να βάλω και Substrat pro ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εκτος απο siporax να βάλω και Substrat pro ?

Βγάλε όλους τους άνθρακες. Σου είναι εντελώς άχρηστοι. Οι λόγοι που τον χρησιμοποιούμε αναφέρονται πιο πάνω από τον Diskus_fan.

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πρόβλημα στο να μπλέξεις διαφόρων ειδών βιολογικά υλικά. Τα 2 που σου λέει ο Diskus είναι από τα καλύτερα και ως όγκο βιολογίας που μπορούν να συλλέξουν αλλά και από θέμα αντοχής στο χρόνο.

Στην ουσία...

Κρατάς ΜΟΝΟ τα σφουγγάρια σου και ότι βιολογικό υλικό έχεις. Πέρνεις επιπλέον βιολογικό υλικό το οποίο το τοποθετείς μέσα στο φίλτρο σου σαν σάντουϊτς ανάμεσα από σφουγγάρια. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις πολύ καλύτερη βιολογία. Αν τώρα χρειαστείς ποτέ άνθρακα (φτουφτουφτου κούφια η ώρα) για την απομάκρυνση φαρμάκου μπορείς να αφαιρέσεις λίγο βιολογικό υλικό από κάποιο φίλτρο σου και να τον βάλεις για 1-2 μέρες. Μετά πέταμα και πάλι το βιολογικό μέσα στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Νικο μη ξεχνας το βασικοτερο ειναι μονο 30 λιτρα. Τα ψαρια αυτα πρεπει να φυγουν.- :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Νικο μη ξεχνας το βασικοτερο ειναι μονο 30 λιτρα. Τα ψαρια αυτα πρεπει να φυγουν.- :closedeyes:

Μου διέφυγε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα.

Το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για ψαρια, εκτος απο γαριδες ή ενα μονομαχο ή ενα μικρο κοπαδακι 5-6 CPD που ειναι πολυ μικρα ψαρια ή καποιο παφερακι (αλλα θελουν εμπειρια).

Θα προτεινα να χαρισεις τα ψαρακια σε μια αγγελια (οσο το δυνατον πιο γρηγορα γιατι ο θανατος απο δηλητηριαση απο αμμωνια ειναι βασανιστικος) http://freshaquarium.about.com/cs/disease/...moniapoison.htm

Και να κανεις μια καλη νεα αρχη διαβαζωντας καποιες βασικες πληροφοριες στα αρθρα του φορουμ και ρωτωντας οτι δεν καταλαβες μετα στην καταλληλη κατηγορια.

για το στρωσιμο που ρωτησες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98 και http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

αλλα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4649

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=656

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για όλες τις πληροφοριες και αυτό για την αμμωνια.Τ άρθρα αυτά τα διάβασα και έχω διαβάσει αρκετα και έμάθα κάποια πράγματα αυτες τις μέρες , αλλα δυστυχώς πολυ αργότερα απ οτι έπρεπε.Οταν έστεισα το ενυδρείο δεν ήξερα τπτ, κ απλα έκανα οτι μ παν στο pet shop.Τώρα άρχισα να μαθαίνω σιγα σιγα και διάβασα :hysterical: διαφορα άρθρα για το στησιμο του ενυδρύου κ κατάλαβα οτι εκανα αρκετα λάθος.. Τα ψαράκια δεν δειχνουν ακομα να έχουν κάποιο πρόβλημα αλλα δεν έχω καταφέρει να ρίξω ακόμα τελείως την αμμωνεία και πολυ φοβάμαι οτι δεν πρόκειται να τ πάρει κανείς απ τη στιγμη που χουν δητηληριαστει. :thumbup: Θα προσπαθήσω προς το παρον να μηδενήσω την αμμωνία :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω προς το παρον να μηδενήσω την αμμωνία :closedeyes:

αλλαγες νερου 2-3 φορες την ημερα, το 40-60%. Τoxivec,nitrivec της sera και αμπουλες σε καθημερινη βαση.

Μην κοιτας αναλογιες, βαζε περισοτερο.Εγω ετσι εκανα και τωρα η αμμωνια με αποχωρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για όλες τις πληροφοριες και αυτό για την αμμωνια.Τ άρθρα αυτά τα διάβασα και έχω διαβάσει αρκετα και έμάθα κάποια πράγματα αυτες τις μέρες , αλλα δυστυχώς πολυ αργότερα απ οτι έπρεπε.Οταν έστεισα το ενυδρείο δεν ήξερα τπτ, κ απλα έκανα οτι μ παν στο pet shop.Τώρα άρχισα να μαθαίνω σιγα σιγα και διάβασα :hysterical: διαφορα άρθρα για το στησιμο του ενυδρύου κ κατάλαβα οτι εκανα αρκετα λάθος.. Τα ψαράκια δεν δειχνουν ακομα να έχουν κάποιο πρόβλημα αλλα δεν έχω καταφέρει να ρίξω ακόμα τελείως την αμμωνεία και πολυ φοβάμαι οτι δεν πρόκειται να τ πάρει κανείς απ τη στιγμη που χουν δητηληριαστει. :hysterical: Θα προσπαθήσω προς το παρον να μηδενήσω την αμμωνία :closedeyes:

Το ενυδρειο σου κανει ΜΟΝΟ για ενα μονομαχο και τιποτα αλλο (μιλωντας για ψαρια). Μην περιμενεις να πεθανουν με φρικτο τροπο για να δρασεις.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες νερου 2-3 φορες την ημερα, το 40-60%. Τoxivec,nitrivec της sera και αμπουλες σε καθημερινη βαση.

Μην κοιτας αναλογιες, βαζε περισοτερο.Εγω ετσι εκανα και τωρα η αμμωνια με αποχωρίζεται.

Αυτες τις οδηγιες που δινεις θελεις να μας πεις απο τις εχεις πληροφορηθει και που τις στηριζεις;

Link to comment
Share on other sites

* Απορία : Τα ψάρια (με εξαίρεση τις τρεις τελευταίες μέρες ) τα βράδυα ανέβαιναν πάντα κοντα στην επιφάνεια του νερού.Αυτό γινόταν μόνο :closedeyes: το βράδυ όμως.Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

* Απορία : Τα ψάρια (με εξαίρεση τις τρεις τελευταίες μέρες ) τα βράδυα ανέβαιναν πάντα κοντα στην επιφάνεια του νερού.Αυτό γινόταν μόνο :closedeyes: το βράδυ όμως.Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που γίνεται αυτό?

Εχεις αληθινα φυτα στο ενυδρειο?

Εχεις παροχη CO2?

Αν το κανουν μονο το βραδυ υπαρχει μαλλον ελλειψη οξυγονου, δοκιμασε μια αεραντλια με χρονοδιακοπτη που να ανοιγει οταν κλεισουν τα φωτα και να κλεινει το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...