Jump to content

Sos


MARGO

Recommended Posts

Εχεις αληθινα φυτα στο ενυδρειο?

Εχεις παροχη CO2?

Αν το κανουν μονο το βραδυ υπαρχει μαλλον ελλειψη οξυγονου, δοκιμασε μια αεραντλια με χρονοδιακοπτη που να ανοιγει οταν κλεισουν τα φωτα και να κλεινει το πρωι.

Οχι δεν έχω αληθινά φυτά.. το σκέφτηκα μήπως δεν έχουν οξυγόνο και το έβαλα να λειτουργήσει χτες το βράδυ.. Αυτό θα τα βοηθήσει?γιατί όμως συμβαίνει αυτό μόνο το βράδυ? :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις κάτι; σου έχουν πουλήσει όλα τα άχρηστα. Δεν πρόκειται να πέσει η αμμωνία με τόσα ψάρια σε 30 λίτρα. Όσες αμπούλες και βακτήρια να βάλλεις. Λυπάμαι αλλά δώσε τα ψάρια σου σε καμιά αγγελία το συντομότερο και άρχισε στρώσιμο στο ενυδρείο σου από την αρχή με δικές μας συμβουλές. Οτιδήποτε άλλο κάνεις είναι χαμένος χρόνος και χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις κάτι; σου έχουν πουλήσει όλα τα άχρηστα. Δεν πρόκειται να πέσει η αμμωνία με τόσα ψάρια σε 30 λίτρα. Όσες αμπούλες και βακτήρια να βάλλεις. Λυπάμαι αλλά δώσε τα ψάρια σου σε καμιά αγγελία το συντομότερο και άρχισε στρώσιμο στο ενυδρείο σου από την αρχή με δικές μας συμβουλές. Οτιδήποτε άλλο κάνεις είναι χαμένος χρόνος και χρήμα.

:closedeyes:

σε 30 λιτρα θα σου προτεινα ενα μονομαχο αρσενικο με φυτα αληθινα και κανενα σαλιγκαρακι θα σου αρεσει πολυ.και αργοτερα ασχολεισαι και με αναπαραγωγες μονομαχων.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω αληθινά φυτά.. το σκέφτηκα μήπως δεν έχουν οξυγόνο και το έβαλα να λειτουργήσει χτες το βράδυ.. Αυτό θα τα βοηθήσει?γιατί όμως συμβαίνει αυτό μόνο το βράδυ? :closedeyes:

Μπορεις να διαβασεις παλι την δημοσιευση #22 σε παρακαλω. Ειναι πολυ πιο σοβαρο απο οσο το θεωρεις.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να διαβασεις παλι την δημοσιευση #22 σε παρακαλω. Ειναι πολυ πιο σοβαρο απο οσο το θεωρεις.-

Δηλαδή? :closedeyes: ?τι μπορει να συμβαινει??

Link to comment
Share on other sites

Εχω έναν γνωστό που έχει ενυδρείο και σκέφτομαι να τα δώσω σε κεινον, μεχρι να πάρω κάποια στιγμη μεγαλύτερο ενυδρειο γιατί δεν μπορώ να τα αποχωρηστώ τελείως :closedeyes: .(Εχω δεθεί μαζί τους, και είναι απίστευτα ψαράκια!).μπορεί η ερώτηση που κάνω να φανεί πολύ χαζή, αλλά υπάρχει περίπτωση ,επειδή τα δικά μ είναι τώρα στην αμμωνια να "κολήσουν" τα άλλα ψάρια??

Link to comment
Share on other sites

επειδή τα δικά μ είναι τώρα στην αμμωνια να "κολήσουν" τα άλλα ψάρια??

Η αμμωνία δεν είναι ασθένεια... Είναι συνθήκες νερού και διαβίωσης των ψαριών! Δεν είναι κολλητική!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα ενυδρειο 30 λιτρων με ενα γυάλινο, 5 αρλεκινους, ενα γλυφτη και ενα κιτρινο σαλιγκάρι.το ενυδρειο το έστεισα πριν δυο βδομαδεσ.αν και εχω δυο φιλτρα, ένα εξωτερικο και ένα εσωτερικο έκανα σημερα τεστ αμμωνιασ και το νερο έγινε πράσινο που σημαινει οτι εχει πολυ αμμωνεία!μηπως ξέρει κανεις τι να κάνω??

καλημερα μαργο.εχω ρωτησει σε 3 πετσοπ κ μ ειπαν οτι δεν πρεπει να κανεισ αλλαγες νερου για να πεσει α αμμωνια,ανα 12 μερες αλλαγη,κανει το κυκλο του επειδη ειναι καινουργιο το ενυδρειο. :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για όλες τις πληροφοριες και αυτό για την αμμωνια.Τ άρθρα αυτά τα διάβασα και έχω διαβάσει αρκετα και έμάθα κάποια πράγματα αυτες τις μέρες , αλλα δυστυχώς πολυ αργότερα απ οτι έπρεπε.Οταν έστεισα το ενυδρείο δεν ήξερα τπτ, κ απλα έκανα οτι μ παν στο pet shop.Τώρα άρχισα να μαθαίνω σιγα σιγα και διάβασα :hysterical: διαφορα άρθρα για το στησιμο του ενυδρύου κ κατάλαβα οτι εκανα αρκετα λάθος.. Τα ψαράκια δεν δειχνουν ακομα να έχουν κάποιο πρόβλημα αλλα δεν έχω καταφέρει να ρίξω ακόμα τελείως την αμμωνεία και πολυ φοβάμαι οτι δεν πρόκειται να τ πάρει κανείς απ τη στιγμη που χουν δητηληριαστει. :hysterical: Θα προσπαθήσω προς το παρον να μηδενήσω την αμμωνία :closedeyes:

καλη επιτυχια μαργκο :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

ανα 12 μερες αλλαγη,

Ρε παιδια αυτα δεν ειναι στανταρ, ο κυκλος απο ενυδρειο σε ενυδρειο ειναι διαφορετικος ως προς την διαρκεια ολοκληρωσης του, παιζουν πολλα πραγματα ρολο... (π.χ. βακτηρια,τροφη,σε ενα βαθμο τα λιτρα κτλ)!

πρεπει να παρακολουθεις με τεστ συνεχεια το ενυδρειο μεχρι να στρωσει το νερο και να πεις με "ασφαλεια" οτι τωρα εστρωσε τελικα...

κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτα δεν ειναι στανταρ, ο κυκλος απο ενυδρειο σε ενυδρειο ειναι διαφορετικος ως προς την διαρκεια ολοκληρωσης του, παιζουν πολλα πραγματα ρολο... (π.χ. βακτηρια,τροφη,σε ενα βαθμο τα λιτρα κτλ)!

πρεπει να παρακολουθεις με τεστ συνεχεια το ενυδρειο μεχρι να στρωσει το νερο και να πεις με "ασφαλεια" οτι τωρα εστρωσε τελικα...

κανω λαθος?

μ το ειπανε 3 πετσοπ αυτο ακριβως.ποιοσ λες να κανει λαθος?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μαργο.εχω ρωτησει σε 3 πετσοπ κ μ ειπαν οτι δεν πρεπει να κανεισ αλλαγες νερου για να πεσει α αμμωνια,ανα 12 μερες αλλαγη,κανει το κυκλο του επειδη ειναι καινουργιο το ενυδρειο. :hysterical:

Αυτο στο ειπανε να το κανεις ενω βρισκονται ΖΩΝΤΑΝΑ μεσα στο ενυδρειο??? :thumbup::hysterical:

μ το ειπανε 3 πετσοπ αυτο ακριβως.ποιοσ λες να κανει λαθος?

Εχεις διαβασε καθολου παλιοτερα σχετικα θεματα αρχαριων? :closedeyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο στο ειπανε να το κανεις ενω βρισκονται ΖΩΝΤΑΝΑ μεσα στο ενυδρειο??? :hysterical::hysterical:

Εχεις διαβασε καθολου παλιοτερα σχετικα θεματα αρχαριων? :closedeyes::hysterical:

ναι αφου τους ειπα ποσα ψαρια εχω μεσα :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε προσεκτικα :

καλημερα μαργο.εχω ρωτησει σε 3 πετσοπ κ μ ειπαν οτι δεν πρεπει να κανεισ αλλαγες νερου για να πεσει α αμμωνια,ανα 12 μερες αλλαγη,κανει το κυκλο του επειδη ειναι καινουργιο το ενυδρειο. :blink:

Αυτο στο ειπανε να το κανεις ενω βρισκονται ΖΩΝΤΑΝΑ μεσα στο ενυδρειο??? :hysterical::hysterical:

Εχεις διαβασε καθολου παλιοτερα σχετικα θεματα αρχαριων? :thumbup::thumbup:

ναι αφου τους ειπα ποσα ψαρια εχω μεσα :hysterical:

Καλυτερα τοτε να μην πεις τα ονοματα των 3 αυτων πετσοπ, γιατι δεν θα ξαναπατησει κανεις απο οσους διαβαζουν το θεμα εδω.

Και θα εχουμε τρεξιματα με δυσφημιση κλπ

Διαβασε και αυτο περι δηλητηριασης απο αμμωνια http://freshaquarium.about.com/cs/disease/...moniapoison.htm

ΥΓ1 Ξερεις αν πουλαγα ψαρια μπορει και να με συμφερε να σου ψοφανε τα ψαρια σου απο αμμωνια μπας και σου πουλησω κανενα. :closedeyes:

ή να σε παραμυθιαζω οτι ειναι αρρωστα και να σου πουλαω φαρμακα κλπ

ΥΓ2 μπορεις αν θελεις να συνεχισεις να ενημερωνεσαι απο αυτα τα πετσοπ αλλα σε παρακαλω πολυ μη μεταφερεις αυτες τις πληροφοριες εδω. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

μ το ειπανε 3 πετσοπ αυτο ακριβως.ποιοσ λες να κανει λαθος?

Φιλε την αποψη των πετ σοπ, εδω μεσα δεν την λαμβανουμε και πολυ υπ'οψην γιατι τις περισσοτερες φορες εχει αποδειχτει οτι ειναι ΛΑΘΟΣ.-

Φιλικα

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία δεν είναι ασθένεια... Είναι συνθήκες νερού και διαβίωσης των ψαριών! Δεν είναι κολλητική!

Το ξέρω οτι η ερωτηση μου ήταν ποοοολυ :thumbup: χαζη αλλά ήθελα να σιγουρευτω 1000%.

Σας ευχαριστω πολυ για όλες τις πληροφοριες ! θα ξεκινήσω παλι απ τη αρχή και όπου έχω απορια θα σας ζαλίσω! :thumbup: .

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...