Jump to content

ιδεες για 60αρι


MIKE1

Recommended Posts

καλημερα παιδια θα ηθελα την βοηθεια σα σχετικα με το 60αρι που βρεθηκε στα χερια μου.

σαν κεντρικες ιδεεε σκεφτομαι α] καποιο ζευγαρι ραμιρεζι η κακακτου και κουλι καθως και ενα κοπαδι κορυς.

σαν δευτερη ιδεεα β]μονο κορυς με σκοπο αναπαρωγη.

1ον ειναι εφικτα το α και το β?????????

2ον ποια κορυ θα ηταν καλυτερα??????

3ον μια ερςτηση πσιλοασχετη με δισκουσ ποια κορυ ταιριαζουν??????

σας ευχαριστω εκ των προτερων.

ΥΓ φιλε ΣΤΟΡΜΤΡΟΥΠΕΡ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΥ.......ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΣΤ ΒΛΕΠΩ ΕΧΕΙΣ ΤΡΕΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ φιλε ΣΤΟΡΜΤΡΟΥΠΕΡ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΥ.......ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΣΤ ΒΛΕΠΩ ΕΧΕΙΣ ΤΡΕΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα :)

:bowdown:

Για το (α) θα σου πουν άλλοι καθότι δεν γνωρίζω καλά τα ραμιρέζι. Ως πρώτη εικόνα μπορώ να σου πω πως για 60L μου φαίνονται πολλά τα ψαράκια που αναφέρεις, όπως επίσης αν βάλεις κούλι, ξέχνα τις αναπαραγωγές όλων των ειδών.

Πάμε στα Cory :bowdown:

Θα έλεγα πως τα 60 λίτρα είναι μάλλον οριακά από θέμα όγκου για αναπαραγωγή Cory, αλλά πολύ πιθανόν να είσαι και ok! Όπως ΟΛΑ τα ψάρια, έτσι και τα Cory για να αναπαραχθούν θα πρέπει να βρουν τις κατάλληλες συνθήκες. Για να καταλάβεις, είχα Corydoras Aeneus σε μη κατάλληλο ενυδρείο και με το που έκανα τροποποίηση σε βιοτοπικό, μέσα σε 2 εβδομάδες είδα τα πρώτα αυγά! Οπότε, γνώμη μου είναι πως θα πρέεπι να μετατρέψεις το ενυδρείο σου σε βιοτοπικό Corydoras, ανάλογα με το είδος που θα επιλέξεις. Από 'κει και πέρα υπάρχουν πολλές παράμετροι που πρέπει να κοιτάξεις, ανάλογα με το είδος Cory που θα επιλέξεις, αλλά αυτό το βλέπουμε στην πορεία!

Προσωπικά έχω αναπαράγει τα Aeneus (με το κιλό πλέον) και τα Sterbai. Τα Aeneus είναι πολύ εύκολα ως διαδικασία, τα Sterbai λίγο πιο δύσκολα, αλλά όχι κάτι το τρομακτικό!

Πρώτα απ'όλα ρίξε μια ματιά ΕΔΩ. Βρες το είδος που σου αρέσει και διάβασε τα χαρακτηριστικά του. Από 'κει και πέρα συζητάμε τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Ενα ζευγαρι ραμιρεζ θα ηταν ενταξει... Σε συνδιασμι με ενα κοπαδακι(6) απο μικροσωμα κορις εισαι οκ..

Η αναπαραγωγη τον κορις ειναι αρκετα δυσκολη και χρειαζεσαι μπολικα λιτρα...

Τα aeneus ειναι σχετικα ευκολα στην αναπαραγωγη, εμενα μου γεννησαν μια φορα φορα μονο, αλλα γινονται καπως μεγαλα...

Τα κορις ειναι καθαρα πρωσοπικη σου επιλογη, αλλα μην παρει αυτα γινονται γαιδουρια....

Δες εδω: http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34&am...ichthyidae'

Eγω εχω και Corydoras schwartzi αλλα ειναι αγρια πιασμενα και η αναπαραγωγη πολυ δυσκολη...

Επισης τα Corydoras Panda ειναι πολυ ευαισθητα..

Προσωπικη εμπειρια...

Με δισκους πανε αυτα που αντεχουν στην θερμοκρασια.. Απο 30+

Καλη επιλογη τα Corydoras schwartzi

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε νικο.

λοιπον τα αeunus αρεσουν,ειναι και τα προνζε και τα αλπινο σε αυτην την κατηγορια?????

λοιπον φιλε νικο πες μου πωσ θαν στησω ενα βιοτοπικο για κορυ μπρονζε και αλπινο.

απο αριθμο ψαριων εως σηνθηκες και παραμετρους καθως και τισ δικες σου ρουτινες σ αυτο το ενυδρειο που εχεις με τα κορυ.

ακομα απο αμμο τι προτεινεισ απο ξυλα η πετρες και απο φυτα .

σε ζαλισα αλλα εσυ φταις με τισ επιτυχειες σου :bowdown::bowdown::):(

Link to comment
Share on other sites

scwarthzi an to εγραπσα και σςστα που θα ωρω πανο?????

δεν τα εχω δει σε καποιο μαγαζι αλλα ισωσ δεν τα προσεξα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε νικο.

λοιπον τα αeunus αρεσουν,ειναι και τα προνζε και τα αλπινο σε αυτην την κατηγορια?????

λοιπον φιλε νικο πες μου πωσ θαν στησω ενα βιοτοπικο για κορυ μπρονζε και αλπινο.

απο αριθμο ψαριων εως σηνθηκες και παραμετρους καθως και τισ δικες σου ρουτινες σ αυτο το ενυδρειο που εχεις με τα κορυ.

ακομα απο αμμο τι προτεινεισ απο ξυλα η πετρες και απο φυτα .

σε ζαλισα αλλα εσυ φταις με τισ επιτυχειες σου :bowdown::bowdown::):(

Η κοινή ονομασία των Aeneus είναι Bronze και τα περισσότερα (ΟΧΙ ΟΛΑ) Albino που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι Aeneus. Καλό είναι να μην τα μπλέξεις για να μην ρισκάρεις.

Όπως είπε και ο Πάνος γίνονται γαϊδουράκια και δεν ξέρω πως θα μπορέσεις να φιλοξενήσεις σε 60άρι ένα κοπαδάκι. Πάντως μπορείς να το δοκιμάσεις.

Αρχικά πρέπει οπωσδήποτε να διατηρήσεις μία ομάδα 6-7+ ατόμων. Καλό θα ήταν να μην τα πάρεις όλα από το ίδιο μαγαζί γιατί υπάρχει πιθανότητα να είναι αδερφάκια. Μετά πρέπει να έχεις σωστές παραμέτρους νερού. Δηλαδή χαμηλές σκληρότητες (gH>8, kH~2-4), ph 6-7,5 και αγωγιμότητα (TDS) κάτω από 200 για να σκάνε τα αυγά!

Από περιβάλλον διάλεξε μη ασβεστολιθική πολύ ψιλή άμμο, λευκή ή μπεζ ανοιχτό, μερικά ξυλαράκια, μερικές μη ασβεστολιθικές και στρογγυλεμένες πετρούλες και από φυτά εύκολα, όπως Ανούμπιες, Εχινόδορους, Βαλισνέριες... Τα δικά μου εκτιμούν ιδιαίτερα τις βαλισνέριες ως μέρος απόθεσης αυγών.

Από τα παραπάνω πρόσεξε να μην το πνίξεις το ενυδρείο καθότι ήδη, όπως σου είπα, είναι πολύ οριάκα τα πράγματα, οπότε πρέπει να τους διατηρήσεις χώρο για κολύμπι.

Έχε στα υπόψη σου πως θέλουν και κρυψώνες. Κάποια φυτά και ξύλα ή πέτρες μπορούν να παίξουν αυτόν τον ρόλο. Απλά πρόσεξέ το να υπάρχουν αυτοί οι χώροι.

Το παν σε όλες τις αναπαραγωγές είναι να δημιουργήσεις το σωστό περιβάλλον. Τα ψάρια δεν έχουν συνείδηση, αλλά έχουν ένστικτο το οποίο τα καθοδηγεί προς την αναπαραγωγή όταν υπάρχουν οι σωστές και ιδανικές συνθήκες διαβίωσης των γονέων, αλλά και των μικρών!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...